Dandie dinmont terrier

Inne nazwy: Dandie

Dandie dinmont terrier to pies o dość nietypowym wyglądzie. Ma wydłużone ciało, krótkie łapy i duże, wyraziste oczy. Początkowo wykorzystywano go do polowań, ale obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa. Jak wszystkie teriery jest dość uparty, ale jednocześnie bardzo towarzyski i wesoły.

Dandie dinmont terrier
Dandie dinmont terrier

Najważniejsze informacje o Dandie dinmont terrier

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny Łowca

Rozmiar :

icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge
icon dog-gauge

icon breed/origins
Pochodzenie i historia

Pochodzenie rasy jest dość stare. W XVII wieku koczownicy na południu Szkocji hodowali małe psy, przodków współczesnego dandiego. W XIX wieku E. Bradshaw Smith ustalił cechy rasy i rozpoczął selekcję. Nazwa pochodzi od bohatera książki Waltera Scotta Guy Mannering, napisanej w 1814 r. W powieści tej pan Dinmont, zwany dandysem ze względu na swoją elegancję, hoduje psy polujące w norach.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

icon breed/physic
Wygląd

  Wysokość w kłębie Dandie dinmont terrier

  Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 8 i 11 kg

  Pies : pomiędzy 8 i 11 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  icon breed/brown-eye
  Brązowe

  Opis

  Dandie dinmont terrier to wyjątkowy, zabawny czworonóg o długim, mocnym, giętkim i nieco asymetrycznym ciele. Głowa jest szeroka, wyjątkowo mocno umięśniona, szczególnie rozwinięte są policzki. Pokryta jedwabistą, delikatną sierścią. Na wierzchu kufy znajduje się płaszczyzna w formie trójkąta, którego podstawa o szerokości ok. 2,5 cm znajduje się na linii trufli nosowej, szczyt skierowany jest w stronę oczu. Oczy są szeroko rozstawione, okrągłe, o bardzo inteligentnym wyrazie. Uszy nisko osadzone i zwisające, przylegają do policzków. Kończyny są proste, tylne dłuższe niż przednie. Ogon dość krótki, powinien przypominać szablę.

  icon idea
  Ciekawostki

  Przeciwnicy rasy twierdzą, że jest on brzydki, ale obiektywnie rzecz biorąc, rasie dandie dinmont terrier należy się uznanie za wyjątkowo oryginalny wygląd i przyjazne usposobienie.

  icon breed/personality
  Dandie dinmont terrier- charakter

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-affectionate

   Czuły

   Psy tej rasy są czułe i wrażliwe. Potrzebują opieki i uwagi opiekuna. To bardzo dobre psy rodzinne, ale nie należy zapominać o tym, że zachowały one swoją niezależną naturę - typową dla większości terierów. W związku z tym nie należy ich zmuszać do czułości. Jeśli zechą ją okazać, z pewnością same przyjdą i będą domagać się uwagi. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-playful

   Lubi zabawę

   Dandie jest bardzo wesołym i lubiącym się bawić czworonogiem. To niezwykle aktywny i wytrzymały pies - w końcu przez długi czas pełnił rolę psa myśliwskiego i był w niej świetny. Każdego dnia trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę aktywności - zarówno fizycznej i umysłowej, aby się nie nudził i nie frustrował. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-calmness

   Spokojny

   Mimo tego, że dandie jest podczas pracy czy zabawy pełnym wigoru i bardzo wytrzymałym psem, w domu potrafi zachować spokój, jeśli sytuacja tego wymaga. Warto dodać, że ma spokojniejsze usposobienie niż pozostałe teriery.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-cleverness

   Inteligentny

   Dandie dinmont terrier to pies bardzo inteligentny, chętny do pracy i wykazuje duże zdolności do nauki. Jest też jednak uparty i pewny siebie, dlatego należy dobrać metody szkolenia, które będą odpowiadały jego potrzebom i możliwościom. Wówczas szkolenie będzie przyjemnością.

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-hunter

   Łowca

   Rasę tę wyselekcjonowano do polowania na borsuki, wydry, króliki, a także szkodniki (kuny, łasice, szczury). To najprawdziwszy terier, który cechuje się silnym instynktem łowieckim. Potencjalny właściciel musi mieć świadomość tego, że ma do czynienia z myśliwym, a nie typowym psem kanapowym. 

  • 100%

   icon breed/temperament/dog-wariness

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dandie jest psem nieufnym wobec obcych, ale nie jest bardzo bojaźliwy. Warto pamiętać o konieczności poddania psa wczesnej socjalizacji. Dzięki niej będzie w dorosłym życiu psem pewnym siebie i odważnym. 

  • 66%

   icon breed/temperament/dog-independence

   Niezależny

   Jak wiele terierów, dandie dinmont terrier jest dość niezależnym, stanowczym i upartym stworzeniem. Jednocześnie jednak mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i pragnie jego uwagi. Na pewno nie jest to pies stworzony do samotnego spędzania czasu na własnych rozrywkach. 

   icon breed/personality
   Zachowanie

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-loneliness-standing

    Znoszenie samotności

    Dandie dinmont terrier może pozostawać sam na krótki czas, jeśli od szczeniaka będzie do tego odpowiednio przygotowywany. Nie jest to natomiast typ samotnika - to pies towarzyski i mocno przywiązujący się do swoich opiekunów.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-obedience

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Dandie dinmont terriery to dość uparte i niezależne psy. Odznaczają się jednak dużą bystrością i checią współpracy z człowiekiem, jeśli tylko metody szkolenia są właściwie dobrane. Wówczas bardzo przyjemnie się z nimi pracuje.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-talkative

    Szczekliwy

    Dandie szczeka, gdy usłyszy najmniejszy podejrzany hałas. Jest to pies dość szczekliwy, dlatego nie można go dodatkowo "nakręcać", aby nie rozszczekał się na dobre, bo może to być wówczas kłopotliwe. 

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-runaway

    Skłonność do ucieczek

    Terier ten bardzo przywiązuje się do swoich bliskich, w związku z czym ucieczki zdarzają się wyłącznie wtedy, gdy pies za rzadko wychodzi, brakuje mu ruchu i stymulacji umysłowej. Ponadto podczas spaceru bez smyczy może oddalić się od opiekuna, jeśli złapie interesujący trop.

   • 33%

    icon breed/behaviors/dog-destroyer

    Skłonność do niszczenia

    Dandie dinmont terrier, jeśli od okresu szczenięcego jest właściwie wychowywany, w domu jest spokojny i nie powinien niszczyć przedmiotów pod nieobecność opiekunów.

   • 66%

    icon breed/behaviors/dog-gluttony

    Łakomczuch

    Przysmaki mogą bardzo pomóc przy szkoleniu tego małego uparciucha. Nie należy ich jednak nadużywać. 

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-watchdog

    Pies stróżujący

    Ze względu na swoją wyjątkową czujność i szczekliwość dandie sprawdzi się jako pies alarmujący. Jest jednak za mały, aby ochronić rodzinę w przypadku wtargnięcia intruza.

   • 100%

    icon breed/behaviors/dog-first-dog

    Pierwszy pies

    Wiele osób wybiera właśnie tę rasę do towarzystwa ze względu na jej piękny wygląd i niewielki rozmiar. Nie należy natomiast zapominać, że jest to terier o silnym charakterze i wyjątkowej odwadze, dlatego wymaga konsekwentnego i stanowczego przewodnika.

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-apartment-living

     Dandie dinmont terrier w mieszkaniu

     Pies ten może żyć zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Potrafi dostosować się do miejskiego trybu życia, ale potrzebuje codziennej dawki ruchu i stymulacji umysłowej.

    • 66%

     icon breed/lifestyle/dog-sporty

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Dandie to aktywny, energiczny pies, nie jest jednak typem sportowca. Ze względu na długi tułów nie powinien wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Może mieć problemy z kręgosłupem.

     Pamiętajmy o tym, że nawet jeśli mamy dom z dużym ogrodem, pies codziennie powinien wychodzić na spacer, bowiem ogród traktuje po prostu jako kolejne "pomieszczenie" domu. 

    • 100%

     icon breed/lifestyle/dog-travelling

     Podróże/łatwość przewożenia

     Niewielkie rozmiary psa powodują, że podróżowanie z nim nie sprawia żadnych problemów "technicznych". Oczywiście czworonoga tego trzeba już od okresu szczenięcego przyzwyczajać do podróży, by nie bał się i nie stresował. 

     Współżycie z innymi

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-cats-sociability

      Dandie dinmont terrier i koty

      To bardzo towarzyski pies, który może mieszkać z kotem, pod warunkiem że zna go od młodego wieku. W innym przypadku może zechcieć na niego zapolować. 

     • 100%

      icon breed/compatibility/dogs-sociability

      Dandie dinmont terrier i psy

      Dandie, jako rasowy terier - uparty i zaczepny - ma skłonność do konfliktów z innymi psami, ale dzięki odpowiedniej socjalizacji możemy uniknąć większych kłopotów. Może on mieszkać z innym psem, o ile należycie go z nim zapoznamy.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-children-sociability

      Dandie dinmont terrier i dzieci

      To pies, który świetnie sprawdzi się jako towarzysz dziecięcych zabaw. Naturalnie dzieci muszą mieć świadomość tego, że dandie nie jest zabawką i należy obchodzić się z nim delikatnie.

     • 100%

      icon breed/compatibility/dog-elderly-persons-sociability

      Dandie dinmont terrier i osoby starsze

      Spokojny temperament tej rasy (jak na teriera) sprawia, że nadaje się ona dla starszych osób. Nie mogą to być jednak osoby, które większą część dnia spędzają na kanapie przed telewizorem, bo pies ten potrzebuje ruchu. 

      %}

      icon breed/price
      Dandie dinmont terrier - cena

      Cena dandie dinmont terriera zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Ze względu na niewielką popularność tej rasy w naszym kraju cena szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w FCI jest nieznana.

      Średni miesięczny koszt utrzymania psa to około 80 zł.

      Pielęgnacja

      Pies wymaga przycinania i trymowania sierści 3 lub 4 razy w roku u groomera znającego wymagania wzorca - jest to szczególnie istotne w przypadku psów wystawowych.

      Linienie

      icon breed/grooming
      icon breed/grooming
      icon breed/grooming

      Utrata sierści u dandie dinmont terriera jest umiarkowana i nie powinna przysparzać kłopotów.

      Żywienie

      Ze względu na szybki wzrost, dandie potrzebuje diety zapewniającej mocne kości. Należy podawać pokarm najwyższej jakości. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym. 

       

      icon breed/care
      Zdrowie

      Długość życia

      Dandie dinmont terrier żyje około 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Dorosły pies jest bardzo wytrzymały, ale należy na niego uważać w okresie wzrostu.

      Odporność na upały

      W okresie upałów należy ograniczyć aktywność psa, zapewnić mu możliwość odpoczynku w cieniu i dostęp do świeżej wody. 

      Odporność na zimno

      Dandie jest dość odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne dzięki podwójnej szacie.

      Skłonność do tycia

      Ten niewielki terier zdecydowanie nie może mieć swobodnego dostępu do jedzenia, bo szybko przybierze na wadze. Lubi jeść i na pewno nie pogardzi smacznym kąskiem.

      Częste choroby

      U psów tej rasy zdarza się przepuklina krążka międzykręgowego.

      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      0 komentarzy
      Potwierdź usunięcie

      Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

      Dodaj komentarz