Dandie dinmont terrier

Inne nazwy: Dandie

Dandie dinmont terrier
Dandie dinmont terrier

Dandie dinmont terrier to pies o dość nietypowym wyglądzie. Ma wydłużone ciało, krótkie łapy i duże, wyraziste oczy. Początkowo wykorzystywano go do polowań, ale obecnie służy głównie jako pies do towarzystwa. Jak wszystkie teriery jest dość uparty, ale jednocześnie bardzo towarzyski i wesoły.

Najważniejsze informacje o Dandie dinmont terrier

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Lubiący zabawę Spokojny Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Pochodzenie rasy jest dość stare. W XVII wieku koczownicy na południu Szkocji hodowali małe psy, przodków współczesnego dandiego. W XIX wieku E. Bradshaw Smith ustalił cechy rasy i rozpoczął selekcję. Nazwa pochodzi od bohatera książki Waltera Scotta Guy Mannering, napisanej w 1814 r. W powieści tej pan Dinmont, zwany dandysem ze względu na swoją elegancję, hoduje psy polujące w norach.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 30 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 30 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 8 i 11 kg

  Pies : pomiędzy 8 i 11 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Dandie dinmont terrier to wyjątkowy, zabawny czworonóg o długim, mocnym, giętkim i nieco asymetrycznym ciele. Głowa jest szeroka, wyjątkowo mocno umięśniona, szczególnie rozwinięte są policzki. Pokryta jedwabistą, delikatną sierścią. Na wierzchu kufy znajduje się płaszczyzna w formie trójkąta, którego podstawa o szerokości ok. 2,5 cm znajduje się na linii trufli nosowej, szczyt skierowany jest w stronę oczu. Oczy są szeroko rozstawione, okrągłe, o bardzo inteligentnym wyrazie. Uszy nisko osadzone i zwisające, przylegają do policzków. Kończyny są proste, tylne dłuższe niż przednie. Ogon dość krótki, powinien przypominać szablę.

  Ciekawostki

  Przeciwnicy rasy twierdzą, że jest on brzydki, ale obiektywnie rzecz biorąc, rasie dandie dinmont terrier należy się uznanie za wyjątkowo oryginalny wygląd i przyjazne usposobienie.

  Dandie dinmont terrier- charakter

  • 66%

   Czuły

   Psy tej rasy są czułe i wrażliwe. Potrzebują opieki i uwagi opiekuna. To bardzo dobre psy rodzinne, ale nie należy zapominać o tym, że zachowały one swoją niezależną naturę - typową dla większości terierów. W związku z tym nie należy ich zmuszać do czułości. Jeśli zechą ją okazać, z pewnością same przyjdą i będą domagać się uwagi. 

  • 100%

   Lubi zabawę

   Dandie jest bardzo wesołym i lubiącym się bawić czworonogiem. To niezwykle aktywny i wytrzymały pies - w końcu przez długi czas pełnił rolę psa myśliwskiego i był w niej świetny. Każdego dnia trzeba mu zapewnić odpowiednią dawkę aktywności - zarówno fizycznej i umysłowej, aby się nie nudził i nie frustrował. 

  • 100%

   Spokojny

   Mimo tego, że dandie jest podczas pracy czy zabawy pełnym wigoru i bardzo wytrzymałym psem, w domu potrafi zachować spokój, jeśli sytuacja tego wymaga. Warto dodać, że ma spokojniejsze usposobienie niż pozostałe teriery.

  • 100%

   Inteligentny

   Dandie dinmont terrier to pies bardzo inteligentny, chętny do pracy i wykazuje duże zdolności do nauki. Jest też jednak uparty i pewny siebie, dlatego należy dobrać metody szkolenia, które będą odpowiadały jego potrzebom i możliwościom. Wówczas szkolenie będzie przyjemnością.

  • 100%

   Łowca

   Rasę tę wyselekcjonowano do polowania na borsuki, wydry, króliki, a także szkodniki (kuny, łasice, szczury). To najprawdziwszy terier, który cechuje się silnym instynktem łowieckim. Potencjalny właściciel musi mieć świadomość tego, że ma do czynienia z myśliwym, a nie typowym psem kanapowym. 

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Dandie jest psem nieufnym wobec obcych, ale nie jest bardzo bojaźliwy. Warto pamiętać o konieczności poddania psa wczesnej socjalizacji. Dzięki niej będzie w dorosłym życiu psem pewnym siebie i odważnym. 

  • 66%

   Niezależny

   Jak wiele terierów, dandie dinmont terrier jest dość niezależnym, stanowczym i upartym stworzeniem. Jednocześnie jednak mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i pragnie jego uwagi. Na pewno nie jest to pies stworzony do samotnego spędzania czasu na własnych rozrywkach. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Dandie dinmont terrier może pozostawać sam na krótki czas, jeśli od szczeniaka będzie do tego odpowiednio przygotowywany. Nie jest to natomiast typ samotnika - to pies towarzyski i mocno przywiązujący się do swoich opiekunów.

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Dandie dinmont terriery to dość uparte i niezależne psy. Odznaczają się jednak dużą bystrością i checią współpracy z człowiekiem, jeśli tylko metody szkolenia są właściwie dobrane. Wówczas bardzo przyjemnie się z nimi pracuje.

   • 100%

    Szczekliwy

    Dandie szczeka, gdy usłyszy najmniejszy podejrzany hałas. Jest to pies dość szczekliwy, dlatego nie można go dodatkowo "nakręcać", aby nie rozszczekał się na dobre, bo może to być wówczas kłopotliwe. 

   • 66%