Sealyham terrier

Inne nazwy: Sealy

Sealyham terrier
Sealyham terrier

Sealyham terrier to średniej wielkości uroczy pies o białym umaszczeniu. Nazwa rasy pochodzi od nazwy majątku jej założyciela Johna Edwardsa - położonej w Walii Sealyham Mansion. Sir Edwards chciał stworzyć rasę idealną do polowań na borsuki, lisy i wydry, ale Sealyham terrier szybko zyskał na popularności jako pies do towarzystwa i wystawowy. W latach 20. był jedną z ulubionych ras gwiazd Hollywood. Niestety obecnie rasa ta jest mało popularna, również w swoim ojczystym kraju.

Podstawowe informacje o terierze Sealyham

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Pieszczoch Lubiący zabawę Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Jest to rasa stosunkowo młoda, powstała w XIX wieku za sprawą kapitana Johna Tuckera Edwardsa, który chciał stworzyć teriera pracującego ze sforami psów gończych podczas polowań konnych. Jego przodkami są między innymi welsh corgi pembroke i nieistniejący już dzisiaj cheshire terrier.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 3 - Teriery

Sekcja

Sekcja 2 : teriery małe

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 30 i 31 cm

  Pies : pomiędzy 30 i 31 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 8 i 9 kg

  Pies : pomiędzy 8 i 9 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Rasa sealyham terrier to rasa bardzo aktywna, swobodna w ruchu, o dość dużej masie ciała w stosunku do niewielkiego wzrostu. Sylwetka w obrysie jest prostokątna, nie kwadratowa. Czaszka jest lekko wysklepiona i szeroka między uszami. Oczy są dobrze osadzone, okrągłe, mają średnią wielkość. Uszy sealyham terriera są średniej wielkości, nieco zaokrąglone na końcu, noszone przy policzkach. Kończyny krótkie, mocne i tak proste jak to tylko możliwe. Ogon osadzony jest na wysokości grzbietu i noszony pionowo.

  Ciekawostki

  Biały kolor rasy jest efektem specjalnej selekcji. Stworzono go, by łatwo odróżnić czworonoga od zwierzyny, za którą wchodził do nory podczas polowania.

  Sealyham terrier - charakter

  • 100%

   Czuły

   Sealyham terrier jest bardzo mocno przywiązuje się do swojego właściciela, jest łagodny i radosny. Chętnie okazuje czułość swoim bliskim.

  • 100%

   Lubi zabawę

   Sealy uwielbia się bawić, jest pełen energii i ma duże „poczucie humoru”. Jego właściciel powinien każdego dnia poświęcić mu czas i okazać sporo uwagi.

  • 66%

   Spokojny

   Pies ten ma zrównoważone usposobienie, dlatego odpowiednio wychowany będzie umiał zachować spokój i dostosować się do sytuacji. Generalnie natomiast woli być w ruchu, niż leżeć na kolanach właściciela. 

  • 66%

   Inteligentny

   Sealyham terrier jest bardzo inteligentnym czworonogiem. Warto mieć tego świadomość i dać psu szansę na pełne wykorzystanie potencjału, np. regularnie trenując z nim posłuszeństwo. Świetnie sprawdzi się też w psich sportach. 

  • 100%

   Łowca

   Sealy wykorzystywany był niegdyś do polowań, obecnie  zaś pełni głównie rolę psa wystawowego i do towarzystwa. Nadal jednak chętnie poluje na szkodniki, nawet jeśli żyje w mieszkaniu. Warto pamiętać o tym, że płynie w nim krew teriera!

  • 100%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Sealyham terrier w stosunku do bliskich jest niezwykle przyjacielski, zaś wobec obcych jest zdystansowany i nieufny. Nie jest natomiast bojaźliwy - to pies bardzo odważny i czujny. 

  • 66%

   Niezależny

   Sealyham terrier to rasa psów dość niezależnych. Niemniej mocno przywiązują się one do swoich właścicieli i są im oddane. 

   Zachowanie

   • 66%

    Znoszenie samotności

    Pies ten nie jest typem samotnika. To czworonóg towarzyski i przyjacielski. Oczywiście może pozostawać sam w domu pod nieobecność właścicieli, jeśli uprzednio zostanie do tego odpowiednio przygotowany. 

   • 66%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Sealyham terier bywa uparty. Wobec tego opiekun powinien być osobą stanowczą i konsekwentną, ale przy tym łagodną. Jeśli metody szkolenia będą dostosowane do potrzeb i możliwości psa, powinno obejść się bez większych trudności.

   • 33%

    Szczekliwy

    Sealy szczeka niewiele. Robi to tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

   • 66%