Reklama

Labradoodle - krzyżówka labradora i pudla

labradoodle

Labradoodle to jedna z hybrydowych ras, która ostatnio zyskuje w Polsce na popularności. Wbrew pozorom wcale nie jest to rasa nowa. Jak i gdzie powstała? Jakim charakterem cechują się jej przedstawiciele? Jak wyglądają? Poznaj te i wiele innych informacji na temat labradoodle!

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:43

Pies rasy australijski labradoodle to hybryda, która powstała w wyniku skrzyżowania bardzo dobrze znanych ras psów - pudla oraz labradora. Rasa ta jest już bardzo dobrze poznana w kraju swego pochodzenia, czyli w Australii.

Ponadto cieszy się wciąż rosnącą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Udało się wypracować wzorzec (niezatwierdzony przez FCI), który jasno wskazuje, jakim wyglądem i zachowaniem powinny cechować się labradoodle.

Labradoodle - wygląd

Labradoodle, podobnie jak pudel, występuje w trzech "rozmiarach" - miniaturowym, średnim oraz standardowym. Labradoodle miniaturka mierzy zazwyczaj około 30-40 cm i waży 6-12 kg. Labradoodle średni ma 40-51 cm w kłębie i waży od 12 do 23 kg. Największy przedstawiciel rasy może mieć od 51 do 66 cm wysokości i ważyć od 23 do 45 kg.

Psy te są dobrze zbudowane, mają duże oczy, opadające uszy i kwadratowy nos. Cechą charakterystyczną jest ich sierść, która występuje w dwóch typach - runo lub wełna. Sierść w typie runo podobna jest do sierści owcy, natomiast sierść w typie wełna wygląda jak sierść pudla.

©Shutterstock

Co ciekawe, o czym za chwilę szerzej, psy te w ogóle nie linieją - ale mowa tutaj o australijskich labradoodle, pochodzących z wyspecjalizowanych hodowli. Sierść "zwykłych" labradoodle wypada. Labradoodle mają najczęściej jednolite umaszczenie, od bardzo jasnego, biszkoptowego, po intensywnie czarne.

Australijski labradoodle - poznaj historię rasy

Labradoodle pochodzą z Australii. Początki rasy datuje się na 1988 rok. Twórca rasy labradoodle, Wally Cornen wpadł na pomysł tej niezwykłej krzyżówki, bo chciał stworzyć czworonoga przyjaznego alergikom. Jedną z pierwszych osób, która dostała psa rasy labradoodle była mieszkanka Hawajów.

Traciła ona wzrok i potrzebowała psiego pomocnika, ale jej mąż był uczulony na sierść. Podobno pies sprawdził się doskonale jako przewodnik niewidomej kobiety, nie narażając przy tym jej męża na przykre dolegliwości.

Już w 1989 roku powstały instytucje, które prowadziły badania nad krzyżowaniem pudli i labradorów w celu uzyskania nowej hybrydy. Głównym założeniem było stworzenie psów nieliniejących, idealnych dla alergików, ale też zdrowych (od początku starano się wyeliminować choroby genetyczne właściwe dla ras macierzystych). W 2004 roku podjęto decyzję o zaprzestaniu krzyżowania labradora z pudlem. Od tej pory labradoodle rozmnażane są tylko między sobą (przynajmniej w teorii).

W Polsce rasa nie jest jeszcze szczególnie znana, ale to się powoli zmienia. Pierwsza hodowla powstała w 2009 roku, a po niej kolejne.

Charakter labradoodle

Labradoodle to naprawdę wyjątkowo przyjazna rasa. Psy te bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, są żywiołowe, niezwykle wesołe i łatwe w szkoleniu. Wykazują się dużą chęcią współpracy z człowiekiem. Świetnie sprawdzają się nie tylko jako psy rodzinne, ale także jako asystenci osób niepełnosprawnych. Doskonale dogadują się z psami i innymi zwierzętami.

Śmiało można powiedzieć, że labradoodle to wspaniałe psy dla rodziny, które uwielbiają wspólne zabawy i czas spędzony w rodzinnym gronie.

©Shutterstock

Labradoodle - hodowla

Jak zostało nadmienione, pierwsza hodowla psów tej rasy została założona w Polsce, a dokładniej na Śląsku, w roku 2009. Od tej pory przybyło kilka kolejnych. Z racji tego, że rasa zyskuje na popularności - przede wszystkim ze względu na swój wspaniały charakter - można spodziewać się, że w najbliższym czasie będą powstawać kolejne hodowle.

Labradoodle - cena

Jasno należy powiedzieć, że zakup szczeniaka rasy labradoodle wiąże się z naprawdę sporym wydatkiem. Ceny wahają się od około 6 do nawet 9-10 tys. zł! Dlaczego jest tak drogo i czy jest szansa na to, że ceny pójdą w dół? Odpowiedź poniżej…

Gwarancja na... zdrowie?!

Warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii związanej z rasą, a mianowicie o jej zdrowiu. Wyżej zostało już wspomniane, że od samego początku prowadzone są działania, które mają na celu wyeliminowanie chorób genetycznych właściwych dla labradora i pudla. W przypadku dobrych hodowli rzeczywiście można liczyć na możliwość nabycia psa naprawdę zdrowego i odpornego. Z dalszego rozmnażania eliminowane są psy obciążone jakimikolwiek chorobami i dysfunkcjami.

Co ciekawe (i jednocześnie wzbudzające kontrowersje), w Australii hodowcy rasy są zobowiązani do przeprowadzenia sterylizacji szczeniąt zanim te trafią do nowych właścicieli. Działanie to ma na celu zapanowanie nad niekontrolowanym rozmnażaniem psów. Ponadto nie jest tajemnicą, że hodowcy w ten sposób chcą ochronić nową rasę i nie dopuścić do tego, by jej hodowlą mogła zająć się każda przypadkowa osoba.

Twórca labradoodle stwierdził niedawno, że niechcący otworzył puszkę Pandory, bo rasa stała się tak modna, że nieodpowiedzialni hodowcy chcą zarobić jak najwięcej, w których rodzą się psy z chorobami genetecznymi i problemami behawioralnymi.

Najbardziej prawdopodobnymi chorobami są między innymi choroby tarczycy, oczu oraz dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Występują one jednak faktycznie stosunkowo rzadko. Na tyle rzadko, że wielu hodowców decyduje się na... udzielenie gwarancji na psa! W ogłoszeniach można znaleźć wzmianki o tzw. gwarancji zdrowia, np.dwuletniej.

Stąd cena za szczeniaka z automatu jest bardzo wysoka. Ponadto wpływa na nią fakt, że są to czworonogi nieliniejące, tolerowane przez osoby z alergią. Z czasem, gdy hodowli będzie więcej i tym samym większa będzie konkurencja, być może ceny będą nieco niższe. Nie należy jednak liczyć na to, że spadną one drastycznie.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz