Reklama

Puggle – miks mopsa i beagle'a. Historia, cechy charakterystyczne, pielęgnacja

puggle
© Pixabay

Okazuje się, że moda nie tylko wpływa na wybór ubrań, kolorów czy samochodów. Kierujemy się nią również, kiedy chodzi o wybór psiego towarzysza. Po boomie na labradory, buldogi angielskie i mopsy przyszedł czas na puggle - krzyżówkę mopsa i beagle'a. Co warto wiedzieć o tych uroczych pieskach?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia 18.02.2021, 15:24

Puggle to rasa psa, która powstała w wyniku skrzyżowania dwóch popularnych ras – mopsów (angielska nazwa tej rasy to pug) oraz beagle’ów.

Pomysł stworzenia psa będącego hybrydą tych dwóch ras narodził się w Stanach Zjednoczonych. Urocze szczeniaki szybko podbiły serca właścicieli i stały się ich wymarzonymi pupilami. Mimo to puggle wciąż nie zostały oficjalnie uznane za osobną rasę przez FCI, a ich hodowle często budzą kontrowersje.

Puggle – historia rasy

Pierwszy szczeniak puggle narodził się w 1990 r. w Wisconsin, w hodowli należącej do Wallace’a Havensa. To właśnie on stworzył nazwę puggle i zarejestrował ją w Amerykańskim Klubie Psów Hybrydowych – organizacji, której działania mają na celu wspieranie tworzenia nowych ras poprzez krzyżowanie istniejących. Przez 10 lat Havens sprzedawał szczeniaki, które zyskiwały coraz większą popularności.

W roku 2000 działalnością hodowcy zainteresowały się organizacje praw zwierząt. Kontrole wykazały, że Havens przetrzymywał w fatalnych warunkach aż 1100 szczeniaków stworzonej przez siebie rasy. Jego hodowla została ostatecznie zamknięta w 2008 r. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Humanitarne. Do dziś postać Wallace’a Havensa często przywoływana jest w dyskusjach o pseudohodowlach i zaniedbaniach wobec zwierząt.

Pomimo niechlubnej postawy Havensa, wiele osób zdecydowało się na kontynuowanie zapoczątkowanej przez niego rasy i krzyżowanie mopsów z beagle’ami. Niewątpliwie wpływ na to miało olbrzymie zainteresowanie hybrydą – obecnie uznaje się puggle za jedne z najbardziej pożądanych ras psów. Warto jednak wiedzieć, że puggle nigdy nie zostały uznane za oficjalną rasę przez żadną z liczących się na świecie organizacji kynologicznych.

Wygląd psów puggle

Ze względu na sytuację prawną i brak rasy w spisach światowych organizacji kynologicznych nie został opisany wzorzec puggle’a. Szczenięta pochodzące z poszczególnych miotów mogą się więc od siebie znacząco różnić.

Puggle to psy niewielkich rozmiarów – podobnie jak beagle i mopsy, od których pochodzą. Dorosłe zwierzęta mogą osiągać 30 cm wysokości w kłębie i ważyć 13–18 kg.

Jeśli chodzi o umaszczenie, puggle mogą być jednolite (zwykle białe lub czarne), dwu- lub trzykolorowe. Dość często spotyka się zwierzęta o jasnej, jednolitej sierści na ciele i ciemnej kufie (przednia część głowy psa). Niezmienna jest natomiast długość sierści – wszystkie puggle mają krótką i gładką szatę.

Długość pyska psów jest trudna do przewidzenia, ponieważ zależy od dominujących genów. Spotkać można zarówno puggle z krótkimi (podobnymi do mopsa), jak i dłuższymi pyskami (zbliżonymi do beagle’a).
Charakter psów puggle

Większość hodowców twierdzi, że puggle dziedziczą po mopsach i beaglach tylko najlepsze cechy charakteru. Tego typu informacje należy traktować jednak z dystansem, ponieważ w większości przypadków nie da się przewidzieć, jakie usposobienie będą miały psie hybrydy i które z cech będą u nich dominować.

Puggle to psy energiczne, które potrzebują codziennych, długich spacerów i zabaw – jeżeli opiekun nie jest w stanie poświęcić im dostatecznie dużo czasu, psy szybko zaczną się nudzić, a nadmiar energii rozładują, niszcząc domowe sprzęty.

Jeśli więc mamy świadomość, że większość czasu spędzamy w pracy poza domem, należy zdecydować się na inną rasę. Puggle zwykle są pewne siebie i zadziorne, przez co mogą próbować zdominować swoich opiekunów. Ich wychowanie wymaga konsekwencji i wytyczenia wyraźnych granic co wolno, a czego nie.

Psy tej rasy uwielbiają przebywać w towarzystwie swoich opiekunów i sprawdzają się w rodzinach, w których są dzieci. Nie mają również problemu z akceptacją innych zwierząt. Zdecydowanie nie czują się dobrze pozostawione na wiele godzin w zamkniętym mieszkaniu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by finley wilbur (@finleythepuggle) on

Cena puggle’a

W związku z tym, że puggle nie są zarejestrowaną rasą, nie ma zarejestrowanych w Polsce legalnych hodowli. W zagranicznych hodowlach psów można kupić je za kilka tysięcy złotych.

Puggle to zwierzęta, którym nie sposób odmówić uroku. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto jednak solidnie przemyśleć również kwestie etyczne związane z hodowlami, które nie zostały zaakceptowane przez najważniejsze organizacje kynologiczne.

Przeczytaj również: