Reklama

Dorgi - królewska krzyżówka jamnika i corgi

pies corgi w koronie

Dorgi - co to za rasa?

© Shutterstock/Masarik

Dorgi to krzyżówka dwóch ras psów - corgi i jamnika. Była to jedna z ulubionych ras psów królowej Elżbiety II. Przeczytaj o usposobieniu, zdrowiu i potrzebach tego czworonoga.

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Dorgi to tzw rasa hybrydowa, która jest wynikiem skrzyżowania dwóch welsh corgi pembroke i jamnika.

Te urocze małe psy są czułe, lojalne, energiczne i towarzyskie. Charakteryzują się długim, pulchnym ciałem, krótkimi nogami i dużymi uszami.

Dorgi, królewska krzyżówka ras

Nazwa dorgi pochodzi od nazw ras corgi i daschund (ang. jamnik).

Pochodzenie tej krzyżówki nie jest dokładnie znane. Według niektórych źródeł powstanie rasy zawdzięczamy królowej Elżbiecie II i jej siostrze, księżniczce Małgorzacie, kiedy skrzyżowano jednego z psów corgi należących do królowej z jamnikiem księżniczki Małgorzaty.

Bez względu na to, czy był to pierwszy dorgi na świecie, czy też nie, niewątliwpie psy te zawdzięczają swoją popularność królowej.

W czasie swoejgo 70-letniego panowania miała pod opieką wiele psów tej hybrydowej rasy. Były to między innymi Cider, Berry i Vulcan, a także Brandy, Chipper, Harris, Pickles, Piper, Tinker i Candy.

Fergus, ostatni z dwóch dorgi należących do królowej, zmarł kilka tygodni po śmierci księcia Filipa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Point De Vue (@pointdevue)

Dorgi to radosne i energiczne czworonogi o silnym temperamencie.  Choć te nieduże pieski wyglądają uroczo, w żadnym wypadku nie są psami kanapowymi.

Potrzebują dużej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Trzeba pamiętać, że są krzyżówką psów pasterskich (corgi) i myśliwskich (jamniki). 

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi istnieje w dwóch odmianach: Pembroke i Cardigan. 

Są to niewielkie psy o wydłużonym ciele, krótkich łapkach i półdługiej szacie. Uszy są spiczaste, a kufa przypomina nieco lisi pyszczek. Elementem rozróżniającym obie rasy jest przede wszystkim ogon - u cardigana jest większy i przypominający lisią kitę.

Corgi to żywe, inteligentne i kochające zabawę czworonogi. Te czułe i lojalne psy potrzebują dużej dawki czułości. Są bardzo przywiązane do opiekuna i nie znoszą nudy.

Jamnik

Jamniki to małe psy myśliwskie, które w Polsce cieszyły się ogromną popularnością w czasach PRL-u. Pochodzą z Niemiec, a ich oryginalna nazwa "dachshund" dosłownie oznacza "pies na borsuki."

Jamnik występuje w trzech odmianach wielkościowych: króliczej, miniaturowej i standardowej. W zależnością od odmiany, może ważyć od 3 do 9 kg.

Psy te dzielimy również ze względu na rodzaj szaty na krótkowłose, długowłose i szorstkowłose

To inteligentne, wszechstronne i energiczne czworonogi. Są dość uparte, ale dobrze wyszkolone, stają się wspaniałymi kompanami.

Dorgi - opis rasy

Podobnie jak w przypadku wszystkich krzyżówek ras, dorgi nie jest uznany przez FCI i nie istnieje jednolity wzorzec. Poszczególne osobniki mogą różnić się od siebie znacząco wyglądem i usposobieniem. 

Dorgi - wygląd

Dorgi ważą około dziesięciu kilogramów (lub mniej, jeśli są skrzyżowaniem z jamnikiem miniaturką). Mają wydłużoną budowę ciała po obu rodzicach. 
Ponieważ jamniki mają zwiszające uszy, a corgi stojące, u dorgi zdarzają się oba warianty. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Duzz The Dog (@duzzthedog)

Dorgi, podobnie jak corgi, występują w wielu kolorach umaszczenia. Wyjątkiem są osobniki całkowicie czarne, białe i merle. Sierść jest zazwyczaj średniej długości, gładka i bardzo gęsta. Zdarzają się również osobniki krótkowłose, a nawet szorstkowłose, w zależności od odmiany jamnika, który był rodzicem.

Podobnie jak corgi, często linieją przez cały rok, ważne jest więc ich regularne szczotkowanie. 

Dorgi - charakter

Zarówno jamniki, jak i corgi to inteligentne psy o silnym charakterze.  To lojalne, towarzyskie i czułe czworonogi, a ich wielka energia jest niewspółmierna do niewielkiego rozmiaru.

Dla dobrego samopoczucia dorgi potrzebują codziennej dawki aktywności fizycznej i umysłowej. Znudzone i źle zsocjalizowane psy mogą przejawiać destrukcyjne zachowania.

To przyjazne i czułe czworonogi, które nadają się dla rodzin z dziećmi, a także dla osób starszych, pod warunkiem, że lubią aktywnie spędzać czas. 

Szkolenie dorgi

Ta hybrydowa rasa może odziedziczyć po jamniku wyraźny instynkt łowiecki i silny charakter.

Zarówno jamniki, jak i corgi, to psy podatne na szkolenie. Powinno być jednak ono konsekwetne, spójne i oparte o pozytywne wzmocnienie. 

Zdrowie dorgi

Dorgi mogą być podatne na choroby dziedziczone zarówno ze strony jamnika, jak i corgi. Mogą to być:

mielopatia zwyrodnieniowa, która może prowadzić do całkowitego paraliżu tylnych nóg,

  • dysplazja stawu biodrowego, 
  • problemy z kręgosłupem, 
  • postępujący zanik siatkówki, 
  • choroby serca i neurologiczne.

Cena i hodowla Dorgi

Ponieważ nie jest to uznana rasa, nie istnieją zarejestrowane hodowle dorgi. Krzyżówki te cieszą się największą popularnością w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Przed zakupem psa tej hybrydowej rasy należy bardzo dokładnie sprawdzić jego pochodzenie i upewnić się, że hodowca ma wieloletnie, udokumentowane doświadczenie.

Więcej o tym, jak sprawdzić hodowlę psów przeczytasz tutaj 

Designerskie rasy hybrydowe

Rasy hybrydowe, zwane również "rasami designerskimi" takie jak labradoodle czy cavapoo, w ostatnim stały się bardzo modne. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego ponad 300 zarejestrowanych i hodowanych pod kontrolą ras psów to za mało, aby znaleźć odpowiedniego towarzysza? Psy designerskie to krzyżówki ras, które mają być jeszcze bardziej "urocze" od swoich rodziców. Pamiętajmy, że wygląd w żadnym wypadku nie powinien być kryterium wyboru psa.

A krzyżówkami ras są również - a może przede wszystkim - kundelki!

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz