Małe psy myśliwskie - najpopularniejsze rasy
Psy myśliwskie kojarzą się nam zazwyczaj z czworonogami niezwykle silnymi, wytrwałymi i… dużymi.
Boodhound, labrador retriever, wyżeł weimarski czy choćby z naszego rodzimego podwórka gończy polski. Tymczasem równie pomocne i niezwykle wytrwałe w pracy okazują się małe rasy psów myśliwskich.
Wśród nich znajdziemy zarówno psy gończe, takie jak basset hound i beagle, czy norowce, jak jamnik. Warto je bliżej poznać.
Beagle - mały pies gończy
Beagle to przede wszystkim wspaniałe psy gończe, posokowce i tropowce. Dawniej wykorzystywane były do polowań m.in. na zające i lisy. Jako że są to psy stworzone do polowania w sforze, mają one bardzo przyjazny stosunek do innych czworonogów – o ile oczywiście są właściwie socjalizowane i wychowywane.
Beagle to małe psy myśliwskie. Ich waga dochodzi do maksymalnie 15 kg, osiągają wysokość w kłębie od średnio 33 do 40 cm. Niestety rasa ta jest bardzo łakoma i ma skłonności do tycia, dlatego każdego dnia należy zapewnić psu sporą dawkę aktywności fizycznej.
Ponadto oczywiście trzeba zadbać o zajęcia intelektualne. To czworonóg niezwykle żywiołowy i wesoły, który nie lubi bezczynności. Jeśli wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone, może być wspaniałym psem do towarzystwa nie tylko dla myśliwego.
Jamnik, czyli pies na borskuki
Należy zacząć od tego, że jamnik jamnikowi nierówny – i to dosłownie! Ze względu na wielkość wyróżniamy jamniki standardowe, królicze i miniaturowe. Z kolei ze względu na rodzaj szaty psy te dzielimy na krótkowłose, szorstkowłose oraz długowłose.
Niezależnie jednak od odmiany wielkościowej jamnik pies myśliwski małych rozmiarów, którego waga nie powinna przekraczać 10 kg (w przypadku największej z odmian). Jamniki mierzą średnio od 17 do 25 cm w kłębie.
Jamnik pierwotnie był psem na borsuki. Obecnie raczej nie wykorzystuje się go do tego celu, natomiast nadal poluje się z jamnikiem m.in. na lisy. Psy tej rasy są nie tylko świetnymi norowcami, ale też np. posokowcami, a nawet psami… zaganiającymi!
Jamniki to psy bardzo żywiołowe, wesołe, oddane swojemu opiekunowi. Wymagają sporo uwagi i zaangażowania ze strony przewodnika. W przeciwnym wypadku, choć same są niewielkie, mogą doprowadzić do sporych zniszczeń. Lubią też głośno szczekać.
Dość charakterystyczne dla jamników jest również kopanie dziur – w ogrodzie, a nawet w dywanie! Jest to ich naturalna potrzeba, którą trzeba zaspokajać. Aby zapobiec zniszczeniom rabatek czy kanapy, można urządzić piaskownicę w ogrodzie i zabierać czworonoga na spacery np. do lasu, gdzie będzie mógł swobodnie oddawać się tej rozrywce.
Ta mała myśliwska rasa, podobnie jak beagle, ma skłonność do tycia. Psa nie należy przekarmiać i trzeba zapewnić mu codzienną dawkę ruchu.
Cocker spaniel angielski - wszechstronny mały pies myśliwski
Spaniele to psy wszechstronne. Są m.in. świetnymi aporterami, płochaczami i psami dowodnymi. Zostały stworzone właśnie do wypłaszania ptactwa.
Z powodzeniem mogą brać udział nie tylko w polowaniach, ale w różnego rodzaju zawodach i konkursach. Od dłuższego czasu są jednak wykorzystywane przede wszystkim jako psy do towarzystwa, w Polsce niezwykle popularne.
Cocker spaniel angielski jest czworonogiem bardzo wesołym i energicznym, uwielbia się bawić i potrzebuje codziennej porcji stymulacji zarówno fizycznej, jak i umysłowej. Bywa uparty i szybko się nudzi, dlatego opiekun psa powinien zapewnić mu ciekawe zajęcia. Jeśli tak się nie stanie, sfrustrowany i znudzony pies może poczynić szkody.
Jack russell terrier - jeden z najmniejszych psów myśliwskich
Psy tej rasy są naprawdę małe – ich wysokość waha się w granicach 25-30 cm, ważą nie więcej niż 5-6 kg. Pierwotnie rasę wyhodowano w celu polowania na lisy.
Jack russell terrier jest świetnym norowcem i szczurołapem. W stosunku do innych psów jest zdystansowany, zaś w stosunku do innych zwierząt może przejawiać instynkt myśliwski.
Jak na prawdziwego teriera przystało, ten mały pies myśliwski jest bardzo odważny i energiczny. Jest również niezależny, nieco uparty i inteligentny. Uczy się chętnie i szybko, jeśli tylko jego przewodnik potrafi zaproponować wystarczająco interesujące szkolenie.
Choć to maleńki czworonóg, jest wytrwały i doskonale sprawdza się w różnego rodzaju sportach kynologicznych, w tym np. w agility.
Pinczer średni, czyli świetny norowiec
Pinczer średni, podobnie jak miniaturowy, nigdy nie był „myśliwym” w ścisłym tego słowa znaczeniu, tzn. nie wykorzystywano go podczas polowań. Jest to natomiast świetny norowiec i szczurołap.
Przez wiele wieków rasa ta wykorzystywana była do pracy w stajni przy tępieniu gryzoni. Dlatego też do dnia dzisiejszego pinczer przejawia dość silny instynkt łowiecki i może polować na mniejsze zwierzęta.
Poza tym jest czworonogiem mocno przywiązującym się do swojego opiekuna. Lubi spędzać z nim czas – najlepiej w sposób aktywny, bo jest bardzo energicznym psem. Dość szybko się nudzi, dlatego szkolenie musi być ciekawe. Opiekun powinien zaś być konsekwentny, stanowczy i łagodny zarazem.
Basset hound - pies gończy o doskonałym węchu
Basset hound w Polsce nie jest szczególnie popularnym czworonogiem, ale tak naprawdę chyba każdy wie, o jakiego psa chodzi, a to za sprawą… kreskówki! Słynny kreskówkowy pies Droopy, niezwykle powolny i obojętny, to właśnie przedstawiciel tej rasy.
Basset to bardzo stara rasa, która została wyhodowana w celu polowania m.in. na króliki, bażanty i zające. Jest psem niezwykle sympatycznym, przyjaznym w stosunku do ludzi, wręcz flegmatycznym. Ale nie powinno nas to zwieść.
W trakcie polowania to czworonóg bardzo zacięty i wytrwały. Pomimo krótkich łap porusza się zwinnie i szybko. Jeśli złapie trop, może nie reagować na przywołania właściciela.
Poza wyżej wymienionymi istnieje jeszcze liczna grupa psów myśliwskich, które – choć nie mogą pochwalić się sporymi rozmiarami – są wyjątkowo wytrwałe i użyteczne.
Należą do nich choćby takie rasy jak:
- mały munsterlander,
- foksterier,
- parson russell terrier (przodek jack russell terriera)
- czy drever.
Warto pamiętać o tym, że każdy pies myśliwski, niezależnie od tego, jaką wielkością się cechuje, ma swoje potrzeby wynikające z rasy i pierwotnego przeznaczenia. Mały pies – jak widać na powyższych przykładach – nie zawsze zatem nadaje się idealnego kanapowca i towarzysza domatorów!