Reklama

Małe psy - poznaj najpopularniejsze rasy

mały pies

Małe psy rasowe kojarzą się dość jednoznacznie z czworonogami do towarzystwa - do głaskania, przytulania i wspólnego przesiadywania na kanapie. Rzeczywiście wiele małych czworonogów należy do IX grupy FCI, tj. psów ozdobnych i do towarzystwa. Ale nie wszystkie! 

Poznaj małe psy do mieszkania i przekonaj się, że to wyjątkowe stworzenia.

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:44

Małe psy, które obecnie traktujemy głównie jako towarzyszy idealnych do małych mieszkań, na przestrzeni wieków pełniły rozmaite funkcje i ich przeznaczenie było zupełnie inne niż obecnie. Jack russel terrier czy jamnik to psy myśliwskie, a pinczer miniaturowy zwany popularnie ratlerkiem spełni się w roli psa stróżującego.

Wśród małych ras psów znajdziemy tu zarówno małe psy krótkowłose jak pinczer czy chihuahua, jak i długowłose jak york, pekińczyk czy maltańczyk.

 Małe rasy psów

Pinczer miniaturowy

©Shutterstock

Pinczer miniaturowy to jedna z najmniejszych ras psów na świecie. Jego waga waha się od 3 do około 5 kg, a wysokość w kłębie nie przekracza 30 cm. Pinczer ten zwany jest także potocznie ratlerkiem.

Choć wydaje się typowym psem do towarzystwa (nie mieści się w tej grupie FCI, ale w grupie II), może pełnić także rolę... stróża! Swoim wyglądem zdecydowanie nie odstraszy żadnego intruza, ale będzie reagował gwałtownie na niepokojące zmiany otoczenia i głośno szczekał.

Bichon frise

©Shutterstock

Bichon frise to z kolei typowy przedstawiciel grupy IX (psy ozdobne i do towarzystwa). Te śnieżnobiałe małe pieski od początku pełniły rolę psów ozdobnych, ale nie tylko. Wykorzystywane były bowiem także jako psy cyrkowe.

To wspaniałe małe psy domowe, które są niezwykle żywiołowe. Mają radosne usposobienie, uwielbiają zabawy z małymi dziećmi (o ile te im nie dokuczają) i nie znoszą samotności. Szybko i chętnie się uczą, wprost kochają popisywać się wyuczonymi sztuczkami!

Szpic miniaturowy

©Shutterstock

Szpic miniaturowy, zwany też pomeranianem i szpicem pomorskim (bowiem pochodzi z Pomorza), podobnie jak wyżej opisany pinczer, należy do najmniejszych ras psów na świecie. Waży on zaledwie do 3 kg i mierzy do 22 cm w kłębie. Od zawsze pies ozdobny, ale również stróż.

Szpice miniaturowe to małe psy do domu, które są dość hałaśliwe, ale jednocześnie niezwykle inteligentne. Chętnie się uczą, są towarzyskie i aktywne. Znudzone, będą nie tylko hałasować, ale mogą też niszczyć przedmioty ze swojego otoczenia. Koniecznie więc powinny znaleźć się u boku właściciela, który będzie mógł poświęcić im swój czas i energię.

Chin japoński

©Shutterstock

Chin japoński ma iście królewską historię. Odkąd trafił początkiem naszej ery na dwór japoński, bardzo szybko stał się tzw. psem salonowym. Rasę tę wprost uwielbiały damy z wyższych sfer. Sama królowa Wiktoria miała dwa chiny japońskie.

Chin japoński to niewielkich rozmiarów piesek, który jest jednak prawdziwym wulkanem energii. Uwielbia się bawić, jest wyjątkowo towarzyski i przyjacielsko nastawiony do każdego - także do innych zwierząt w swoim otoczeniu.

Chihuahua

czilala
©Shutterstock

Chihuahua to jedna z najpopularniejszych ras psów domowych. Zna ją chyba każdy! Dawniej psy rasy chihuahua wykorzystywane były w celach religijnych. Mało tego, Aztekowie bardzo często... zjadali je!

Te wyjątkowo urocze małe pieski są niezwykle zadziorne i energiczne. Bywają szczekliwe. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i źle znoszą samotność, dlatego na pewno nie nadają się na pupili osób zapracowanych, często przebywających poza domem.

Maltańczyk

©Shutterstock

Tej rasy małych psów też chyba nikomu nie trzeba przedstawiać! Maltańczyk jest obecnie bardzo popularną rasą. To śnieżnobiały maluch, który jest psem "uniwersalnym". Jakkolwiek to brzmi, maltańczyk naprawdę odnajdzie się w niemal każdej rodzinie.

To wesoły, żywiołowy czworonóg, który uwielbia kontakt z człowiekiem. Co prawda nie jest typem wybitnego sportowca, a większości ludzi kojarzy się z psem do towarzystwa i trzymania na kolanach, ale z powodzeniem można trenować z nim rozmaite sporty kynologiczne, jak chociażby agility.

Mops

©Shutterstock

Mops to z kolei typowy kanapowiec. Wprost uwielbia spędzać czas z opiekunem, wylegując się na jego kolanach. Ale nie zawsze! Wbrew pozorom mopsy są naprawdę zwinnymi i energicznymi psiakami, które - jak zresztą każdy inny pies - potrzebują odpowiedniej dawki aktywności. Mają tendencję do tycia, dlatego koniecznie trzeba zadbać o ich dietę i codzienny ruch - umiarkowany, ale regularny.

Rasa ta jest wyjątkowo wesoła, lubi zwracać na siebie uwagę, chętnie się uczy, jeśli ma odpowiednią motywację, świetnie dogaduje się z dziećmi. Mops nie lubi samotności. Oczywiście, jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, może dobrze znosić nieobecność opiekuna, ale nie powinna ona być zbyt długa.

Jack russell terrier

©Shutterstock

Jack russell terrier, choć mały i niepozorny, wcale nie jest psem kanapowym, ale... myśliwskim! To świetny norowiec, szczurołap i pies na lisy. Obecnie pełni głównie rolę psa do towarzystwa, ale nie można zapominać o tym, że to terier z krwi i kości.

Jest bardzo odważny i żywiołowy, potrzebuje dużo ruchu i ciągłych zajęć umysłowych. Warto uprawiać z nim sporty kynologiczne. Szkolenie wymaga konsekwencji i cierpliwości, bo jest to pies niezależny i bardzo inteligentny. Jeśli jednak metody szkolenia zostaną właściwie dobrane, jack russell terrier chętnie podejmie współpracę.

Jamnik

©Shutterstock

Jamnik zupełnie niesłusznie uważany jest za psa do towarzystwa, który chętnie będzie wylegiwał
się u boku opiekuna. To fantastyczny myśliwy - jest wszechstronnym psem gończym, posokowcem, norowcem, aporterem i płochaczem! Najlepiej zatem będzie czuł się pod opieką właściciela z zacięciem myśliwskim.

Jamniki są zadziorne, niesamowicie energiczne i wytrzymałe. Wymagają konsekwentnego i cierpliwego przewodnika, który będzie mógł poświęcić im czas. Mają tendencję do tycia, dlatego solidna dawka ruchu każdego dnia jest obowiązkowa.

West highland white terrier

©Shutterstock

A oto kolejny śnieżnobiały mały piesek na naszej liście. West highland white terrier, podobnie jak jack russell, jest doskonałym psem na lisy, a także szczurołapem. Choć obecnie pełni rolę psa rodzinnego, nie można zapominać o jego korzeniach i wynikających z tego potrzebach.

To pies bardzo wesoły i energiczny, inteligentny, odważny. Sprawdzi się w rozmaitych sportach kynologicznych. Nie może skończyć jako kanapowiec, bo będzie zwyczajnie nieszczęśliwy. Potrzebuje przewodnika, który będzie gotowy na zaangażowanie i poświęcenie czasu.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz