Reklama

mały pies

Małe psy - poznaj najpopularniejsze rasy

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Małe psy rasowe kojarzą się dość jednoznacznie z czworonogami do towarzystwa - do głaskania, przytulania i wspólnego przesiadywania na kanapie. Rzeczywiście wiele małych czworonogów należy do IX grupy FCI, tj. psów ozdobnych i do towarzystwa. Ale nie wszystkie!  Poznaj małe psy do mieszkania i przekonaj się, że to wyjątkowe stworzenia.

Małe psy, które obecnie traktujemy głównie jako towarzyszy idealnych do małych mieszkań, na przestrzeni wieków pełniły rozmaite funkcje i ich przeznaczenie było zupełnie inne niż obecnie. Jack russel terrier czy jamnik to psy myśliwskie, a pinczer miniaturowy zwany popularnie ratlerkiem spełni się w roli psa stróżującego.

Wśród małych ras psów znajdziemy tu zarówno małe psy krótkowłose jak pinczer czy chihuahua, jak i długowłose jak york, pekińczyk czy maltańczyk.

 Małe rasy psów - czy to faktycznie psy do mieszkania?

Paradoksalnie jednak, nie każda mała rasa nadaje się do bloku. Warto znać pochodzenie i charakter różnych ras psów, by nie okazało się, że wybierając psa ze względu na jego rozmiar, jednocześnie  wybraliśmy takiego przyjaciela, którego potrzeb nie będziemy mogli spełnić.  

Małe psy – szkolenie i opieka

Wśród wielu osób panuje absolutnie błędne przekonanie, że psy małych ras to czworonogi stworzone do towarzystwa, które nie wymagają żadnego szkolenia. Każdy pies powinien być poddany odpowiedniej socjalizacji oraz szkoleniu – bez względu na rasę czy wielkość. Prawidłowe wychowanie pozwoli bowiem psu funkcjonować i nawiązywać poprawne relacje zarówno z ludźmi, psami i innymi zwierzętami.

Warto obalić jeszcze jeden mit – małe psy to nie „psy kanapowe”. Niejednokrotnie są to czworonogi bardzo energiczne, potrzebujące codziennej dawki aktywności fizycznej i umysłowej.

Przykładem takich ras są m.in. jack russell terrier oraz pudel – niezwykle inteligentne, aktywne i zaangażowane we współpracę z człowiekiem. Pamiętaj o tym, że również małe psy zaliczane do grupy psów ozdobnych potrzebują ruchu i ćwiczeń umysłowych każdego dnia!

Pinczer miniaturowy

©Shutterstock

Pinczer miniaturowy to jedna z najmniejszych ras psów na świecie. Jego waga waha się od 3 do około 5 kg, a wysokość w kłębie nie przekracza 30 cm. Pinczer ten zwany jest także potocznie ratlerkiem.

Choć wydaje się typowym psem do towarzystwa (nie mieści się w tej grupie FCI, ale w grupie II), może pełnić także rolę... stróża! Swoim wyglądem zdecydowanie nie odstraszy żadnego intruza, ale będzie reagował gwałtownie na niepokojące zmiany otoczenia i głośno szczekał.

Legowisko i akcesoria dla małego psa – jak wybrać? Porady i opinie

Bichon frise

©Shutterstock

Bichon frise to z kolei typowy przedstawiciel grupy IX FCI (psy ozdobne i do towarzystwa). Te śnieżnobiałe małe pieski od początku pełniły rolę psów ozdobnych, ale nie tylko. Wykorzystywane były bowiem także jako psy cyrkowe.

To wspaniałe małe psy domowe, które są niezwykle żywiołowe. Mają radosne usposobienie, uwielbiają zabawy z małymi dziećmi (o ile te im nie dokuczają) i nie znoszą samotności. Szybko i chętnie się uczą, wprost kochają popisywać się wyuczonymi sztuczkami!

Bichony to pieski, które maja jeszcze jedną zaletę – nie są wybredne. W ich przypadku sprawdzi się każda karma i zjedzą ją ze smakiem. Ich minusem bywa pielęgnacja sierści. Pieski tej rasy powinny regularne odwiedzać groomera. 

Porady na temat wyboru karmy dla psów.  

Szpic miniaturowy

©Shutterstock

Szpic miniaturowy, zwany też pomeranianem i szpicem pomorskim (bowiem pochodzi z Pomorza), podobnie jak wyżej opisany pinczer, należy do najmniejszych ras psów na świecie. Waży on zaledwie do 3 kg i mierzy do 22 cm w kłębie. Od zawsze pies ozdobny, ale również stróż. Szczenięta pomeranianów są wyjątkowo urocze – mała kuleczka sierści potrafi zmieścić się w dłoni. 

Szpice miniaturowe to małe psy do domu. Opinie na ich temat podkreślają, że są  dość hałaśliwe, ale jednocześnie niezwykle inteligentne. Chętnie się uczą, są towarzyskie i potrzebują aktywnego życia. Znudzone, będą nie tylko hałasować, ale mogą też niszczyć przedmioty ze swojego otoczenia. Koniecznie więc powinny znaleźć się u boku właściciela, który będzie mógł poświęcić im swój czas i energię.

Zobacz, jak wygląda najsłynniejszy szpic na świecie – poznaj psa Boo

Pielęgnacja sierści pomeraniana nie jest uciążliwa, ale zabiera nieco czasu, a co jakiś czas warto odwiedzić groomera. Choć to bardzo przyjazny piesek, jest też delikatny, dlatego nie nadaje się do życia u boku małych dzieci, które przez nieuwagę mogą zrobić mu krzywdę. Ze względu na charakter, potrzebę bliskości oraz niewielką ilość karmy, można uznać, że to doskonały pies dla osoby starszej.

Chin japoński

©Shutterstock

Chin japoński ma iście królewską historię. Odkąd trafił początkiem naszej ery na dwór japoński, bardzo szybko stał się tzw. psem salonowym. Rasę tę wprost uwielbiały damy z wyższych sfer. Sama królowa Wiktoria miała dwa chiny japońskie.

Chin japoński to niewielkich rozmiarów piesek, który jest jednak prawdziwym wulkanem energii. Uwielbia się bawić, jest wyjątkowo towarzyski i przyjacielsko nastawiony do każdego - także do innych zwierząt w swoim otoczeniu. Mimo tego, jest to doskonały pies do małego mieszkania. 

To pies dla osób, które chcą rozpieszczać swojego pupila. Uwielbia zabawki, a przydadzą się też liczne akcesoria do pielęgnacji sierści. Nie ma jednak nic za darmo – za pełną wagi pielęgnację i dbanie o jego samopoczucie, chin odwdzięczy się dozgonną miłością. 

Chihuahua

czilala
©Shutterstock

Chihuahua to jedna z najpopularniejszych ras psów domowych. Zna ją chyba każdy! Dawniej psy rasy chihuahua wykorzystywane były w celach religijnych. Mało tego, Aztekowie bardzo często... je zjadali!

Kompaktowe, nieco przypominające kota pieski są łatwe w wychowaniu i z powodzeniem mogą stać się pierwszym psem. Choć opinie na temat tych psów podkreślają ich szczekliwość, to w praktyce dobrze zaopiekowany i pewny siebie piesek może wydawać bardzo mało dźwięków. 

Te wyjątkowo urocze małe pieski są niezwykle zadziorne i energiczne. Bywają szczekliwe. Szybko przywiązują się do swojego właściciela i źle znoszą samotność, dlatego na pewno nie nadają się na pupili osób zapracowanych, często przebywających poza domem.

Poznaj inne psy - miniaturki 

Maltańczyk

©Shutterstock

Tej rasy małych psów też chyba nikomu nie trzeba przedstawiać! Maltańczyk jest obecnie bardzo popularną rasą. To śnieżnobiały maluch, który jest psem "uniwersalnym". Jakkolwiek to brzmi, maltańczyk naprawdę odnajdzie się w niemal każdej rodzinie, nie potrzebuje wyszukanej karmy i cieszą go wszystkie zabawki.

To wesoły, żywiołowy czworonóg, który uwielbia kontakt z człowiekiem. Co prawda nie jest typem wybitnego sportowca, a większości ludzi kojarzy się z psem do towarzystwa i trzymania na kolanach, ale z powodzeniem można trenować z nim rozmaite sporty kynologiczne, jak chociażby agility.

Sport z psem? Zobacz nasze propozycje!

Mops

©Shutterstock

Mops to z kolei typowy kanapowiec. Wprost uwielbia spędzać czas z opiekunem, wylegując się na jego kolanach. Ale nie zawsze! Wbrew pozorom mopsy są naprawdę zwinnymi i energicznymi psiakami, które - jak zresztą każdy inny pies - potrzebują odpowiedniej dawki aktywności. Mają tendencję do tycia, dlatego koniecznie trzeba zadbać o ich dietę, właściwe porcje karmy i codzienny ruch - umiarkowany, ale regularny.

Rasa ta jest wyjątkowo wesoła, lubi zwracać na siebie uwagę, chętnie się uczy, jeśli ma odpowiednią motywację, świetnie dogaduje się z dziećmi. Mops nie lubi samotności. Oczywiście, jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, może dobrze znosić nieobecność opiekuna, ale nie powinna ona być zbyt długa.

Jack russell terrier

©Shutterstock

Jack russell terrier,  choć mały i niepozorny, wcale nie jest pieskiem kanapowym, ale... myśliwskim! To świetny norowiec, szczurołap i pies na lisy. Obecnie pełni głównie rolę psa do towarzystwa, ale nie można zapominać o tym, że to terier z krwi i kości- chętnie pogoni kota czy zaczai się na okoliczne ptaki. Jeśli Jack russel terier ma być wychowywany w domu pełnym kotów, lepiej by dołączył do rodziny jako szczeniak. Inne małe zwierzęta – chomiki, myszoskoczki czy papugi, mogą być traktowane przez psa jako potencjalna zwierzyna.  

Jest bardzo odważny i żywiołowy, potrzebuje dużo ruchu i ciągłych zajęć umysłowych. Warto uprawiać z nim sporty kynologiczne. Szkolenie wymaga konsekwencji i cierpliwości, bo jest to pies niezależny i bardzo inteligentny. Jeśli jednak metody szkolenia zostaną właściwie dobrane, jack russell terrier chętnie podejmie współpracę, a jego charakter sprawi, że będzie doskonałym kompanem do zabawy i wspólnego spędzania czasu. 

Jamnik

©Shutterstock

Jamnik uważany jest za psa do towarzystwa, który chętnie będzie wylegiwał się u boku opiekuna. Te obiegowe opinie są całkowicie błędne!  To fantastyczny myśliwy - jest wszechstronnym psem gończym, posokowcem, norowcem, aporterem i płochaczem! Najlepiej zatem będzie czuł się pod opieką właściciela z zacięciem myśliwskim. Wykorzystywany jest w polowaniach na różne zwierzęta – od borsuków i lisów po dziki. 

Jamniki są zadziorne, niesamowicie energiczne i wytrzymałe. Wymagają konsekwentnego i cierpliwego przewodnika, który będzie mógł poświęcić im czas. Mają tendencję do tycia, dlatego solidna dawka ruchu każdego dnia jest obowiązkowa.

West highland white terrier

©Shutterstock

A oto kolejny śnieżnobiały mały piesek na naszej liście. West highland white terrier, podobnie jak jack russell, jest doskonałym psem na lisy, a także szczurołapem. Choć obecnie pełni rolę psa rodzinnego, nie można zapominać o jego korzeniach i wynikających z tego potrzebach. Bywa bezlitosny dla ptaków, a jeśli w domu mamy już kota, to wprowadzenie psa tej rasy może być nieco kłopotliwe. 

To pies bardzo wesoły i energiczny, inteligentny, odważny. Sprawdzi się w rozmaitych sportach kynologicznych. Nie może skończyć jako kanapowiec, bo będzie zwyczajnie nieszczęśliwy. Potrzebuje przewodnika, który będzie gotowy na zaangażowanie i poświęcenie czasu.

Mimo tych potrzeb to pies, który dobrze znosi samotność, o ile tylko ma zabawki, które umilą mu czas. Nie jest skory do niszczenia sprzętów i nie jest psem szczekliwym, ale jeśli ma zostawać sam w domu, warto przyzwyczajać go do tego już od szczenięcia.

Powyższa lista nie zawiera wszystkich ras małych psów. Nie znalazł się na niej shih tzu, lhasa apso czy cavalier king charles spaniel. Zobacz pełną listę ras psów i sprawdź opinie, zanim dokonasz ostatecznego wyboru psa!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?