Reklama

Pies Boo – jaka to rasa? Charakter, zdrowie, pielęgnacja.

piesek Boo
© Shutterstock

Piesek Boo zdobył popularność w Internecie m.in. dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz charakterystycznie przystrzyżonej sierści. Skradł on serca milionów ludzi na świecie i rozsławił swoją rasę. Boo przyszedł na świat 16 marca 2006 roku. Odszedł za tęczowy most 18 stycznia 2018 r.

 

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:56

Piesek Boo - gwiazda mediów społecznościowych

Kiedy jego właścicielka, Irene Ah, założyła fanpage Boo na Facebooku w 2009 r., szybko jej przypominający maskotkę piesek zyskał ogromną popularność na świecie. Na Facebook’u śledziło go ponad 16 mln osób. Boo stał się tak popularny, że ludzie na całym świecie zapragnęli mieć w swoich domach pupile podobne do słynnego pieska Boo. 

 
Posted by Boo on Friday, January 18, 2019

 

Obecnie rodzina Boo opiekuje się trzema innymi czworonogami - Benny, Bean  i Bluebeary, których przygody wciąż można śledzić na profilu Boo na Instagramie i na Facebook'u. 

 

Happy Friday from these hungry monsters!

Posted by Boo on Friday, May 31, 2019

Pies boo, czyli szpic miniaturowy. Skąd pochodzi?

Słynny, uroczy pies niewielkich rozmiarów, który przypomina żywą maskotkę to nie osobna rasa. Nie istnieje coś takiego jak „psy rasy boo” czy „pies rasy boo”. Boo to przedstawiciel rasy szpic miniaturowy pomeranian.

Piesek Boo i inni reprezentanci pomeranianów wywodzą się najprawdopodobniej od arktycznych psów zaprzęgowych. Ich krewnymi są m.in.: 

Inna popularna nazwa psa – pomeranian – pochodzi od słowa Pomorze, bo to właśnie z terenów bałtyckiego pomorza pochodzą pierwsze wzmianki o rasie. Pojawiły się one w XIX wieku. Opisywano wtedy szpice jako psy znacznie większe niż obecnie, które ważyły około 13 kg. Uważa się, że największą popularnością cieszyły się najmniejsze osobniki z każdego miotu.

Szpice miniaturowe zyskały popularność w połowie XIX wieku. Do rozsławienia rasy przyczyniła się m.in. brytyjska królowa Wiktoria.

Z czasem hodowcy z Wielkiej Brytanii zaczęli zmierzać do miniaturyzacji psów i uzyskania osobników jeszcze mniejszych rozmiarów, ale z dużą ilością sierści.

Szpic miniaturowy – wygląd

ShutterstockKażdy szpic miniaturowy, tak jak słynny piesek Boo, waży około 2 kg (średnio od 1,8 do 2,5 kg) i mierzy 18–30 cm. Wyglądem przypomina nieco niewielkich rozmiarów lisa, ponieważ, w przeciwieństwie do psa Boo, szpice miniaturowe mają długą, opadającą sierść. Umaszczenie pomeranianów to zwykle karmelowe, beżowe lub rudawe. 

Piesek w typie pieska Boo – pielęgnacja 

Sierść pomeranianów jest miękka i puszysta – składa się z gęstego podszerstka oraz warstwy okrywkowej o odstającym i długim włosie. Z uwagi na długie, miękkie włosie, szpice miniaturowe wymagają szczególnej pielęgnacji i dużo cierpliwości. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować powstawaniem licznych kołtunów. Należy regularnie odwiedzać specjalistę i przycinać oraz wyczesywać u niego sierść albo pielęgnować ją samodzielnie. W tym celu konieczny jest zakup takich akcesoriów jak szczotka oraz nożyczki degażówki. 
 

Psa należy czesać minimum raz w tygodniu i kąpać raz w miesiącu. W przypadku psów wystawowych konieczne są kąpiele raz w tygodniu. Warto używać szamponów przeznaczonych dla psów z podwójną okrywą włosową. Po kąpieli należy psa dokładnie wysuszyć.

Co jakiś czas warto strzyc sierść psa, by nie ciągnął jej po ziemi i pielęgnować okolice odbytu. 

Szpic miniaturowy – jaki ma charakter?

Szpice miniaturowe to psy pełne energii, uwielbiające zabawę, ale także uparte i zadziorne. Są wierne swoim właścicielom i lojalne wobec nich, ale potrafią zamanifestować swoje niezadowolenie lub natarczywie zwracać na siebie uwagę. Mimo to są łagodne, przyjaźnie nastawione do ludzi. Z innymi psami bywa już inaczej – szpice miniaturowe potrafią zaczepić kilkanaście razy większego od siebie doga (i nie zawsze chodzi im o zabawę). 

Pomeraniany są dość hałaśliwe, dlatego sprawdzą się jako psy ostrzegawcze. Są też niezwykle delikatne – z tego powodu nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi. Chwila nieuwagi może skończyć się złamaniem kończyny i zwierzęcia. 

Pieski tej samej rasy co Boo to osobniki aktywne, jednak nie wymagają bardzo długich spacerów. Krótkie przechadzki oraz bieganie za zabawką w mieszkaniu lub ogródku będą dla nich wystarczające. Należy jednak pamiętać, że duże odległości nie są im straszne i nawet podczas długiego spaceru mogą się nie zmęczyć.

Problemy zdrowotne rasy

Szpice miniaturowe są dość odporne. Mogą  je jednak dotykać problemy takie jak schorzenia oczu, skóry i stawów oraz kłopoty z tchawicą i kaszel.

Pies Boo - cena

Ile kosztuje "piesek boo"? Cena szpica miniaturowego z hodowli zarejestrowanej w ZKwP może wahać się od 3000 zł, do nawet 10 000 zł, jeśli jest to pies wystawowy i potomek utytołowanych rodziców. Bez względu na to, czy planujemy z psem uczestniczyć w wystawach, czy poszukujemy domowego pupila, zawsze należy nabyć psa ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli!