Reklama

piesek Boo
© Shutterstock

Pies Boo – jaka to rasa? Charakter, zdrowie, pielęgnacja

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Piesek Boo zdobył popularność w Internecie m.in. dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz charakterystycznie przystrzyżonej sierści. Skradł on serca milionów ludzi na świecie i rozsławił swoją rasę. Boo przyszedł na świat 16 marca 2006 roku. Odszedł za tęczowy most 18 stycznia 2018 r. Wielu internautów do tej pory zadaje sobie pytanie – jaka to rasa? Odpowiadamy! 

 

Pies boo, czyli szpic miniaturowy. Skąd pochodzi?

Słynny, uroczy pies niewielkich rozmiarów, który przypomina żywą maskotkę to nie osobna rasa. Nie istnieje coś takiego jak „psy rasy boo” czy „pies rasy boo”. Boo to przedstawiciel rasy szpic miniaturowy pomeranian.

Piesek Boo i inni reprezentanci pomeranianów wywodzą się najprawdopodobniej od arktycznych psów zaprzęgowych. Ich krewnymi są m.in.: 

Zobacz video:

Inna popularna nazwa psa – pomeranian – pochodzi od słowa Pomorze, bo to właśnie z terenów bałtyckiego pomorza pochodzą pierwsze wzmianki o rasie. Pojawiły się one w XIX wieku. Opisywano wtedy szpice jako psy znacznie większe niż obecnie, które ważyły około 13 kg. Uważa się, że największą popularnością cieszyły się najmniejsze osobniki z każdego miotu.

Szpice miniaturowe zyskały popularność w połowie XIX wieku. Do rozsławienia rasy przyczyniła się m.in. brytyjska królowa Wiktoria.

Z czasem hodowcy z Wielkiej Brytanii zaczęli zmierzać do miniaturyzacji psów i uzyskania osobników jeszcze mniejszych rozmiarów, ale z dużą ilością sierści. Obecnie pies należy do klasyfikacji FCI w sekcji szpice europejskie. 

Piesek Boo Na Facebook'u 

Jak to się stało, że  ludzie z całego świata zaczęli szukać informacji o „rasie Boo”? Otóż kiedy jego właścicielka, Irene Ah, założyła fanpage Boo na Facebooku w 2009 r., szybko jej przypominający maskotkę piesek zyskał ogromną popularność na świecie.

Na Facebook’u śledziło go ponad 16 mln osób. Jego urocze zdjęcia były komentowane i lakjowane w social mediach i Boo stał się tak popularny, że ludzie na całym świecie zapragnęli mieć w swoich domach pupile podobne do słynnego pieska Boo. 

Zobacz profil Boo na Facebook:

Obecnie rodzina Boo opiekuje się trzema innymi czworonogami - Benny, Bean  i Bluebeary, których przygody wciąż można śledzić na profilu Boo na Instagramie i na Facebook'u. 

Szpic miniaturowy – wygląd

ShutterstockKażdy szpic miniaturowy, tak jak słynny piesek Boo, waży około 2 kg (średnio od 1,8 do 2,5 kg) i mierzy 18–30 cm. Wyglądem przypomina nieco niewielkich rozmiarów lisa, ponieważ, w przeciwieństwie do psa Boo, szpice miniaturowe mają długą, opadającą sierść. Umaszczenie pomeranianów to zwykle karmelowe, beżowe lub rudawe. 

Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że nawet dorosły pies wygląda jak szczeniak.

Piesek w typie pieska Boo – pielęgnacja 

Sierść pomeranianów jest miękka i puszysta – składa się z gęstego podszerstka oraz warstwy okrywkowej o odstającym i długim włosie. Z uwagi na długie, miękkie włosie, szpice miniaturowe wymagają szczególnej pielęgnacji i dużo cierpliwości. Brak odpowiedniej pielęgnacji może skutkować powstawaniem licznych kołtunów. Należy regularnie odwiedzać specjalistę i przycinać oraz wyczesywać u niego sierść albo pielęgnować ją samodzielnie. W tym celu konieczny jest zakup takich akcesoriów jak szczotka oraz nożyczki degażówki. 

Psa należy czesać minimum raz w tygodniu i kąpać raz w miesiącu. W przypadku psów wystawowych konieczne są kąpiele raz w tygodniu. Warto używać szamponów przeznaczonych dla psów z podwójną okrywą włosową. Po kąpieli należy psa dokładnie wysuszyć.

Co jakiś czas warto strzyc sierść psa, by nie ciągnął jej po ziemi i pielęgnować okolice odbytu. 

Czesanie psa – sprawdź nasze porady i triki 

Szpic miniaturowy – jaki ma charakter?

Szpice miniaturowe to psy pełne energii, uwielbiające zabawę, ale także uparte i zadziorne. Są wierne swoim właścicielom i lojalne wobec nich, ale potrafią zamanifestować swoje niezadowolenie lub natarczywie zwracać na siebie uwagę. Mimo to są łagodne, przyjaźnie nastawione do ludzi. Z innymi psami bywa już inaczej – szpice miniaturowe maja zadziorny charakter i potrafią zaczepić kilkanaście razy większego od siebie doga (i nie zawsze chodzi im o zabawę). 

Warto też pamiętać, że pomeraniany są dość hałaśliwe, co z jednej strony sprawia, że sprawdzą się jako psy ostrzegawcze, ale z drugiej, może być kłopotliwe w bloku z cienkimi ścianami.

Pieski Boo a spacery

Pieski tej samej rasy co Boo są aktywne, jednak nie wymagają bardzo długich spacerów. Krótkie przechadzki oraz bieganie za zabawką w mieszkaniu lub ogródku będą dla nich wystarczające. Należy jednak pamiętać, że duże odległości nie są im straszne i nawet podczas długiego spaceru mogą się nie zmęczyć.

Pies Boo a dzieci

Ze względu na to, że pomeranian to mały piesek, często psy tej rasy rozważane są do domu z małymi dziećmi. Niestety nie jest to najszczęśliwsze połączenie. Psy Boo  są bowime niezwykle delikatne – z tego powodu nie nadają się do rodzin, w których są małe dzieci. Chwila nieuwagi może skończyć się wypadkiem – złamaniem nogi dziecka lub urazem u psa.  

Problemy zdrowotne rasy

W internecie można spotkać opinie, z których wynika, że piesek Boo to chorowita rasa. Nie jest to prawdą. Każdy pies może zachorować, a szpice miniaturowe są dość odporne. Mogą  je jednak dotykać problemy takie jak schorzenia oczu, skóry i stawów oraz kłopoty z tchawicą i kaszel.

Z drugiej strony, do częstych problemów zdrowotnych należą kłopoty z zębami, co wynika z niewielkich wymiarów szczęki pieska Boo i gęsto ułożonych zębów, między którymi mogą gromadzić się resztki pokarmowe. Warto zatem regularnie czyścić mu zęby, a w dbaniu o ząbki pomagają gryzaki czyszczące dostępne w sklepach. 

Na pewno też sposobem na zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych jest wybranie szczeniaka z dobrej hodowli. .

Pies Boo - cena

Ile kosztuje "piesek boo"? Cena szpica miniaturowego z hodowli zarejestrowanej w ZKwP zaczyna się od 3000 zł. Jest zależna od płci psa, Ceny za rasowe szczeniaki szpica miniaturowego rosną, jeśli są to psy wystawowe. Potomek utytułowanych rodziców kosztuje nawet 10 000 zł i z reguły nie są to ceny do negocjacji, bo miniaturowy boo cieszy się dużą popularnością. Cena zakupu pieska Boo może zatem być wysoka, ale za to jego utrzymanie kosztuje już znacznie mniej niż dużego psa (np. takiego jak dog). 

Bez względu na to, czy planujemy z psem uczestniczyć w wystawach, czy poszukujemy domowego pupila, zawsze należy kupić psa ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli! Tylko to, daje nam gwarancje nabycia szczeniaka z rodowodem.

Pies boo – ciekawostki

  • Sposób, w jaki czesany był Boo doczekał się zastrzeżenia jako znak towarowy! Znają go groomerzy z całego świata!
  • Jego wartość marketingowa wynosiła -w czasach największej świetności – ponad 1 mln dolarów! 
  • Sukces Boo próbował powtórzyć piesek Jiff, ale nie zdobył aż tylu fanów, mimo tego, że pobił rekord Guinessa jako najszybszy  pies na dwóch łapach.  Jego zdjęcia można obejrzeć na Instagramie. 
  • Szpic miniaturowy doczekał się swojej rasy hybrydowej. To pomsky – miks szpica i husky, nieuznawany przez FCI. 
  • Do znanych osób, które ceniły sobie pomeraniany, poza królową Wiktorią należał też Martin Luther i Elvis Presley. Współcześni celebryci, którzy pokochali wygląd i charakter psa tej rasy to między innymi Nicole Richie, Eva Longoria, Carmen Electra czy Steven Tyler. 
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?