Maltańczyk (bichon maltański)

Inne nazwy: Maltańczyk, Maltese

Maltańczyk (bichon maltański)
Bichon maltański
Maltańczyk (bichon maltański)
Bichon maltański szczenię
Bichon maltański to niewielki pies należący do ras psów ozdobnych i do towarzystwa. Bardzo ceni obecność opiekuna i źle znosi okresy samotności. Właściciel psa rasy maltańczyk powinien spędzać z nim dużo czasu i poświęcać wiele uwagi, w przeciwnym wypadku nie będzie szczęśliwy.

Choć maltańczyk jest małym psem, nie należy zaniedbywać jego szkolenia. Zazwyczaj nie sprawia ono trudności, wręcz przeciwnie – prawdziwą przyjemnością jest praca z tak łagodnym, mądrym i chętnym do zabawy psem!

dna

Podstawowe informacje o maltańczyku

 • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
 • Charakter : Pieszczoch, Spokojny, Inteligentny
 • Rozmiar : mały
 • Rodzaj szaty : Długa
 • Cena : pomiędzy 3000 zł i 6000 zł

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 20 i 23 cm
Pies pomiędzy 21 i 25 cm

Maltańczyk - waga

Suka pomiędzy 3 i 4 kg
Pies pomiędzy 3 i 4 kg

Maść

Umaszczenie psa powinno być czysto białe, choć dopuszczalny jest także blady odcień kości słoniowej.

Rodzaj szaty

Maltańczyk ma długą sierść (do 20 cm). Głowa, tułów, ogon oraz kończyny pokryte są jedwabistym, bardzo długim i błyszczącym włosem. Sierść jest prosta i przyjemna w dotyku, bez śladów fal czy loków.

Kolor oczu

Tęczówki są w kolorze ciemnej ochry.

Opis

Opis rasy maltańczyka jest dość charakterystyczny. To mały pies, którego tułów jest o jedną trzecią dłuższy niż jego wysokość w kłębie, przez co sylwetka wydaje się szczupła i wydłużona. Czaszka jest płaska, oczy okrągłe i bardzo ciemne. Trójkątne, wysoko osadzone uszy charakteryzują się długim włosem. Są wiszące i przylegają do boków czaszki. Kończyny są krótkie i proste, również bardzo owłosione. Ogon, osadzony w poziomie zadu, tworzy pojedyncze duże zagięcie, a jego koniec dotyka zadu, opadając między biodra. Włos na ogonie jest bardzo długi, dotyka uda.

Maltańczyk - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk, inaczej bichon maltański, jest rozkosznym psem, przywiązującym się do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi pragnie przebywać przez cały czas. Od swojego opiekuna wymaga dużo uwagi i miłości, nie znosi samotności.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bichon maltański uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami, głównie na zabawie, do której skutecznie potrafi ich namówić. Jest psem towarzyskim i serdecznym.

maltańczyk
Maltańczyk to energinczy pies, który lubi zabawę ©Shutterstock

 

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Podczas zabawy maltańczyk jest bardzo żywiołowy, zdecydowanie bardziej ceni on jednak chwile, kiedy ma opiekuna tylko dla siebie i może w spokoju oddać się jego pieszczotom. 

 

Inteligentny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk jest czworonogiem inteligentnym i podatnym na szkolenie. Choć należy do grupy psów do towarzystwa, świetnie spisuje się w różnych dyscyplinach psiego sportu wymagających dobrej komunikacji z właścicielem, takich jak np. dog dancing (taniec z psem).

Łowca

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk nie ma rozwiniętego instynktu drapieżcy. Może mieszkać z innymi małymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli do ich obecności jest przyzwyczajany od szczeniaka.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Zachowanie maltańczyka wobec nieproszonych gości jest stanowcze. Na intruzów będzie reagował gwałtownie, ale swemu niezadowoleniu da wyraz jedynie poprzez głośne szczekanie. Potrzebuje chwili, by ocenić nowoprzybyłą osobę. Jeśli jej zaufa, zaprosi ją do wspólnej zabawy!

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie może być trzymany w odosobnieniu. Zrobi wszystko, by przypodobać się swojemu panu. 

Maltańczyk - zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk biały to śnieżnobiała kuleczka, która bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Jest od niej całkowicie zależna i jeśli nie może przebywać w towarzystwie człowieka przez cały dzień, trzeba go od szczeniaka przyzwyczajać do pozostawania w domu, by zminimalizować związany z tym stres. Należy stopniowo wydłużać okresy nieobecności. Pies w tym czasie powinien mieć do dyspozycji zabawki, by zająć czymś swoją uwagę. 

Niezależnie jednak od przedsięwziętych środków maltańczyk nie będzie dobrze znosił długich okresów samotności. Jeśli jego właściciel w ciągu dnia pracuje, musi zadbać o to, by zapewnić mu towarzystwo człowieka. 

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bichon maltański jest mądry, żywiołowy, ale jednocześnie łagodny. Uczy się z łatwością. Aby uzyskać pożądane efekty, pracę z psem należy podjąć jak najwcześniej, w okresie szczenięcym.

Nawet małe psy, takie jak maltańczyk, muszą przestrzegać zasad obowiązujących w domu oraz poznać ogólne reguły życia pośród ludzi i innych zwierząt, aby mogły się z łatwością z nimi integrować. 

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Szczekanie jest głównym sposobem komunikacji tych małych psów. Wykorzystują je, aby wyrazić najróżniejsze emocje, od radości i podekscytowania, po frustrację i lęk.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bichon maltański jest typowym domatorem. Nie będzie rozważał ucieczki, zwłaszcza jeśli jest traktowany jak pełnoprawny członek rodziny i otrzymuje od niej regularnie dowody czułości. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Maltańczyk źle znosi samotność, pod nieobecność pana może więc powodować szkody w domu. Zrobi to albo z nudów, albo by dać upust nadmiarowi negatywnych emocji spowodowanych tęsknotą za opiekunem.  

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W zależności od temperamentu i nabytych nawyków dorosły maltańczyk może być dość łakomy, choć nigdy przesadnie. Nie należy go przekarmiać, by nadmiernie nie przybrał na wadze.

Pies stróżujący

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na małą wagę maltańczyk nigdy nie będzie dobrym stróżem. Z drugiej strony jego szczekanie, czasem bardzo głośne, na pewno zaalarmuje domowników, jeśli na ich terenie pojawi się intruz.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies maltańczyk nadaje się na towarzysza osoby, która po raz pierwszy decyduje się na adopcję czworonoga. Mały i łagodny, będzie wymarzonym pupilem dla dzieci i dorosłych. Osoby pracujące powinny jednak pamiętać, że bichon nie może pozostawać sam w domu przez cały dzień i musi mieć zapewnione towarzystwo. 

Tryb życia

Maltańczyk (bichon maltański) w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies rasy maltańczyk stworzony jest do życia w mieszkaniu. Spodoba mu się również w domu z ogrodem, w którym będzie mógł rozprostować łapy, ale w żadnym wypadku nie powinien być pozostawiany poza domem, z dala od rodziny.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bichon maltański to spokojny pies i ma niewielkie potrzeby ruchowe. W deszczowy dzień chętniej zostanie w domu na wygodnej kanapie, niż wybierze się na spacer. Powinien być jednak wyprowadzany codziennie, a przechadzki nie powinny ograniczać się do najbliższego podwórka. 

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk jest małym psem, nie sprawia więc trudności w transporcie. Mieści się w torbie i może podróżować wszelkimi środkami komunikacji publicznej. W samolocie z przyjemnością towarzyszy pasażerom w kabinie, natomiast w podróży samochodem powinien mieć do dyspozycji klatkę, która w razie wypadku zagwarantuje jego bezpieczeństwo.

Właściciel powinien zadbać o odpowiednią socjalizację psa, by ten dobrze znosił zmiany otoczenia. 

Współżycie z innymi

Maltańczyk (bichon maltański) i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Maltańczykowi towarzystwo kotów nie przeszkadza, ich wzajemne relacje ułożą się jednak dużo lepiej, jeśli będzie do nich przyzwyczajany od szczeniaka.

Maltańczyk (bichon maltański) i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bichon maltański dobrze czuje się w towarzystwie psów, ale warto rozpocząć proces jego socjalizacji jak najwcześniej. Maltańczyk może mieszkać z innymi psami pod jednym dachem, ale bywa zaborczy. W jego wychowaniu należy więc położyć nacisk na akceptację potrzeb współtowarzyszy i wspólne korzystanie z różnych zasobów.

Maltańczyk (bichon maltański) i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk miniaturka jest dobrym kompanem do zabawy z dziećmi. Chętnie spędza z nimi czas. Należy jednak zwracać uwagę na najmłodsze dzieci, by nie traktowały go jak zabawki i nie były napastliwe. 

Maltańczyk (bichon maltański) i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Osoby starsze są idealnymi towarzyszami dla maltańczyka. Na emeryturze, nieaktywne zawodowo, mogą przebywać w domu przez większość dnia i tylko przez to, bez przesadnego rozpieszczania pupila, zaspokajają jego ogromną potrzebę bliskości człowieka. 

Maltańczyk - cena

Cena maltańczyka zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio ceny zaczynają się od 3000 zł, jednak pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę nawet 6000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 80 zł (pożywienie oraz podstawowe zabiegi zdrowotne, takie jak odrobaczanie).

Maltańczyk - pielęgnacja

Sierść bichona maltańskiego wymaga skrupulatnej pielęgnacji. Należy ją regularnie szczotkować. Włosy psa powinny być rozczesywane po każdym spacerze, szczególnie jeśli pies żyje na wsi. Wskazane jest, aby raz na jakiś czas maltańczyk został ostrzyżony przez groomera, co ułatwi codzienną pielęgnację. Szczególnie wrażliwe oczy maltańczyka wymagają oczyszczania przynajmniej raz w tygodniu. Profilaktycznie należy także badać uszy i zęby.

Więcej o pielęgnacji maltańczyka przeczytasz tutaj.

maltanczyk na rekach
Sierść maltańczyka wymaga codziennej pielęgnacji ©Shuterstock

 

Linienie

Utrata sierści u maltańczyków jest umiarkowana, co może dziwić zważywszy na ich długą i gęstą szatę. Występuje u nich tylko jeden okres linienia w roku.

Żywienie

Dieta maltańczyka powinna być dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Szczególnej uwagi wymagają psy, które nie mają zapewnionej dużej dawki ruchu, przez co grozi im otyłość. Wystarczającym pokarmem dla bichona maltańskiego jest sucha karma dobrej jakości. W przypadku szczeniaków maltańczyka wskazana jest dieta kontrolowana przez lekarza weterynarii, zapewniająca optymalne do wzrostu składniki odżywcze. Bardzo łatwo przekarmić maltańczyka, nie należy więc pozostawiać karmy do dyspozycji psa między posiłkami.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia maltańczyka to 13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pomimo tego, że jest małym psem, maltańczyk cieszy się dość dobrym zdrowiem i jest silny. Niemniej ma wrodzone predyspozycje do niektórych chorób. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Upał jest mniej uciążliwy dla maltańczyków niż niskie temperatury. Należy oczywiście zachować odpowiednią ostrożność, zapewniając psu stały dostęp do miski ze świeżą wodą oraz do zacienionego miejsca, gdzie będzie mógł się schłodzić i odpocząć.

Odporność na zimno

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk bardzo źle znosi mrozy, przy niższych temperaturach należy więc wprowadzić odpowiednie środki ostrożności. Nie będzie przesadą zaopatrzenie pieska w ciepłe okrycie podczas spacerów w okresie zimowym.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk łatwo przybiera na wadze. Przed otyłością psa powinna chronić go dieta odpowiednia do zdrowia danego osobnika i jego kondycji fizycznej. Jeśli Twój piesek przybrał na wadze, tu przeczytasz jak go odchudzić.

Częste choroby

 • Rak
 • Choroby serca
 • Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne (wrodzone zniekształcenie umożliwiające oczyszczanie krwi przez wątrobę, przez co toksyny przedostają się do organizmu)
 • Zespół drżenia białych psów (WSDS, shaker dog syndrom – lekkie drgawki wstrząsające ciałem zwierzęcia spotykane u małych białych psów)
 • Hydrocefalia, wodogłowie (zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu, na tę chorobę cierpią najczęściej psy miniaturki)
 • Zapalenie spojówek
 • Zwichnięcie rzepki
 • Wrażliwe zęby i dziąsła

 

Ciekawostki

Maltańczyki to śnieżnobiałe kuleczki. To psy, które mają włosy a nie sierść, w związku z tym nie gubią ich nadmiernie i nie zrzucają takiej ilości naskórka (to on i ślina są w dużej mierze czynnikami alergizującymi, nie zaś sama sierść czy włos). Nawet jednak maltańczyk nie będzie dobrym wyborem w przypadku silnych reakcji alergicznych. Może być natomiast idealny dla osób  bardzo dbających o czystość.

Pochodzenie i historia

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, jej początki sięgają ok. 500 r. p.n.e. Były cenione m.in. w starożytnym Rzymie. Wbrew pozorom nazwa rasy nie ma nic wspólnego ze śródziemnomorską wyspą Maltą, lecz pochodzi od słowa “Màlat”, które w języku semickim używanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego oznaczało „schronienie” lub „port”. W strefie śródziemnomorskiej, a konkretnie na terenie Włoch, maltańczyk jest obecny już od tysięcy lat. 

Maltańczyk - imiona

Imię dla suczki: Fifi, Megi, Lili
Imię dla psa: Migdał, Kieł, Dago

Więcej propozycji imion dla maltańczyka znajdziesz tutaj.

 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj

dog-match

Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Wamiz pomoże Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.