Aktualności :
wamiz-v3_1

Maltańczyk (bichon maltański)

Inne nazwy : Maltańczyk, Maltese

Maltańczyk (bichon maltański)
Bichon maltański
Maltańczyk (bichon maltański)
Bichon maltański szczenię
Szczeniak

Bichon maltański to niewielki, rozkoszny pies należący do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Blisko związany z osobami ze swojego najbliższego otoczenia, bardzo ceni ich obecność i źle znosi okresy samotności. Jego właściciele powinni nie tylko spędzać z nim dużo czasu, ale również poświęcać mu wiele uwagi, w przeciwnym wypadku nie będzie szczęśliwy. Choć maltańczyk jest małym psem, nie należy zaniedbywać jego szkolenia. Zazwyczaj nie sprawia ono trudności, wręcz przeciwnie – prawdziwą przyjemnością jest praca z tak łagodnym, mądrym i chętnym do zabawy psem!

dna

Podstawowe informacje o maltańczyku

  • Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
  • Charakter : Pieszczoch, Spokojny, Inteligentny
  • Rozmiar : mały
  • Rodzaj szaty : Długa
  • Cena : pomiędzy 3000 zł i 6000 zł

Klasyfikacja FCI

Klasyfikacja FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 1 : biszony i rasy pokrewne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka pomiędzy 20 i 23 cm
Pies pomiędzy 21 i 25 cm

Waga

Suka pomiędzy 3 i 4 kg
Pies pomiędzy 3 i 4 kg

Maść

Umaszczenie powinno być czysto białe, choć dopuszczalny jest także blady odcień kości słoniowej.

Rodzaj szaty

Sierść jest bardzo długa (dochodzi do 20 cm). Głowa, tułów, ogon oraz kończyny pokryte są jedwabistym, bardzo długim i błyszczącym włosem. Sierść jest prosta i przyjemna w dotyku, bez śladów fal czy loków.

Kolor oczu

Tęczówki są w kolorze ciemnej ochry.

Opis

Opis rasy maltańczyka jest dość charakterystyczny. To mały pies, którego tułów jest o jedną trzecią dłuższy niż jego wysokość w kłębie, przez co sylwetka wydaje się szczupła i wydłużona. Czaszka jest płaska, oczy okrągłe i bardzo ciemne. Trójkątne, wysoko osadzone uszy charakteryzują się długim włosem, są wiszące i przylegają do boków czaszki. Kończyny są krótkie i proste, również bardzo owłosione. Ogon jest osadzony w poziomie zadu i tworzy pojedyncze duże zagięcie, a jego koniec dotyka zadu, opadając między biodra. Włos na ogonie jest bardzo długi, dotyka uda.

Maltańczyk - charakter

Czuły

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bichon maltański jest rozkosznym psem, bardzo przywiązanym do osób ze swojego najbliższego otoczenia, z którymi pragnie przebywać przez cały czas. Niezależność nie leży w charakterze maltańczyka. Od swojego pana wymaga on dużo uwagi i miłości, nie znosi samotności.

Lubi zabawę

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bichon maltański uwielbia spędzać czas ze swoimi właścicielami, głównie na zabawie, do której skutecznie potrafi ich namówić. Jest psem towarzyskim i serdecznym, który sprawdzi się jako przyjaciel najmłodszych członków rodziny. Rodzice powinni jednak nauczyć dzieci szacunku dla psa, aby zabawy przebiegały bez przykrych incydentów.

Spokojny

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Podczas zabawy maltańczyk jest bardzo żywiołowy, zdecydowanie bardziej ceni on jednak chwile, kiedy ma opiekuna tylko dla siebie i może w spokoju oddać się jego pieszczotom. Jeśli przy okazji może poleżeć przy nim na kanapie, niczego więcej nie potrzebuje szczęścia.

Inteligenty

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk jest czworonogiem bardzo inteligentnym i podatnym na szkolenie. Choć należy do grupy psów do towarzystwa, świetnie spisuje się w różnych dyscyplinach psiego sportu wymagających dobrej komunikacji z właścicielem, takich jak np. dog dancing (taniec z psem).

Łowca

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk nie ma rozwiniętego instynktu drapieżcy. Może bez problemu mieszkać z innymi małymi zwierzętami, zwłaszcza jeśli do ich obecności jest przyzwyczajany od szczeniaka.

Strachliwy/nieufny wobec obcych

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Zachowanie maltańczyka wobec nieproszonych gości jest dość stanowcze. Ten mały piesek na intruzów będzie reagował gwałtownie, ale swemu niezadowoleniu da wyraz jedynie poprzez głośne szczekanie. Potrzebuje chwili, by ocenić nowoprzybyłą osobę i później albo doprasza się o jej pieszczoty, albo szczeka na nią jeszcze głośniej, by ją odstraszyć.

Niezależny

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Nie może być trzymany w odosobnieniu, bo bardzo źle znosi samotność. Zrobi wszystko, by przypodobać się panu. Potrafi godzinami wpatrywać się w niego, dając wyraz swojej ogromnej miłości.

Maltańczyk - zachowanie

Znoszenie samotności

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk biały to śnieżnobiała kuleczka, która bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Jest od niej całkowicie zależna i jeśli nie może przebywać w towarzystwie człowieka przez cały dzień, np. jako pupil emeryta, koniecznie trzeba ją od szczeniaka przyzwyczajać do pozostawania w domu, by zminimalizować związany z tym stres. Należy stopniowo wydłużać okresy nieobecności (na początku pięć minut, później dziesięć, kwadrans, pół godziny itd.). Pies w tym czasie powinien mieć do dyspozycji zabawki, by zająć czymś swoją uwagę. Wszystko po to, by oszczędzić mu niepokoju i frustracji, które mogą zaszkodzić jego relacji z opiekunem.

Niezależnie jednak od przedsięwziętych środków maltańczyk nie będzie dobrze znosił długich okresów samotności, nie można go więc pozostawiać samemu sobie przez cały dzień. Jeśli jego właściciel w ciągu dnia pracuje, musi zadbać o to, by zapewnić mu towarzystwo człowieka. Może to być wynajęty opiekun, choć maltańczyk na pewno bardziej ucieszy się, jeśli pan będzie go odwiedzał w domu podczas przerwy na lunch, albo po prostu zabierze ze sobą do pracy.

Posłuszny / łatwo się uczy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Bichon maltański jest mądry, żywiołowy, ale jednocześnie łagodny. Uczy się z łatwością, a lekcje są przyjemne zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Aby uzyskać pożądane efekty, pracę z psem należy podjąć wcześnie. Podstawy szkolenia powinien przyswoić jeszcze jako szczeniak. Nie należy tego procesu zaniedbywać.

Nawet małe psy, takie jak maltańczyk, muszą przestrzegać zasad obowiązujących w ich domu oraz poznać ogólne reguły życia pośród ludzi i innych zwierząt, aby mogły się z łatwością z nimi integrować. Szkolenie należy podjąć jak najwcześniej, aby bichon nie nabrał złych nawyków. Dużo łatwiej nauczyć go poprawnych zachowań, niż oduczać tych niepożądanych, zwłaszcza mocno zakorzenionych. Szczególny nacisk należy położyć na przyzwyczajanie do nieobecności pana, gdyż ten towarzyski pies znosi je wyjątkowo źle. 

Szczekliwy

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Można powiedzieć, że szczekanie jest głównym sposobem komunikacji tych małych psów. Wykorzystują je, aby wyrazić najróżniejsze emocje, od radości i podekscytowania, po frustrację i lęk.

Skłonność do ucieczek

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bichon maltański jest typowym domatorem. Nie będzie rozważał ucieczki, zwłaszcza jeśli jest traktowany jak pełnoprawny członek rodziny i jeśli otrzymuje od niej regularnie dowody czułości. 

Skłonność do niszczenia

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Maltańczyk bardzo źle znosi samotność, pod nieobecność pana może więc powodować szkody w domu. Zrobi to albo z nudów, albo by dać upust nadmiarowi negatywnych emocji spowodowanych tęsknotą za opiekunem.  

Łakomczuch

yellow-paw yellow-paw grey-paw

W zależności od temperamentu i nabytych nawyków dorosły maltańczyk może być dość łakomy, choć nigdy przesadnie. Nie należy przekarmić tego małego pieska, by nadmiernie nie przybrał na wadze.

Pies stróżujący

yellow-paw grey-paw grey-paw

Ze względu na małą wagę maltańczyk nigdy nie będzie dobrym stróżem. Z drugiej strony jego szczekanie, czasem bardzo głośne, na pewno zaalarmuje domowników, jeśli na ich terenie pojawi się intruz.

Pierwszy pies

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies maltańczyk z całą pewnością nadaje się na towarzysza osoby, która po raz pierwszy decyduje się na adopcję czworonoga. Mały i łagodny, będzie wymarzonym pupilem dla dzieci i dorosłych, dla osób aktywnych zawodowo oraz tych na emeryturze. Osoby pracujące powinny jednak pamiętać, że bichon nie może pozostawać sam w domu przez cały dzień i musi mieć zapewnione towarzystwo. Jest to jedna z kwestii, którą przyszły właściciel maltańczyka powinien rozważyć, zanim podejmie decyzję o adopcji.

Tryb życia

Maltańczyk (bichon maltański) w mieszkaniu

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Pies rasy maltańczyk to domowy piesek stworzony do życia w mieszkaniu. Docenia zaciszne wnętrza i nie przeszkadza mu przebywanie w zamkniętej przestrzeni. Spodoba mu się również na wsi, w domu z ogrodem, w którym będzie mógł rozprostować łapy, ale w żadnym wypadku nie powinien być pozostawiany poza domem, z dala od rodziny.

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

yellow-paw grey-paw grey-paw

Bichon maltański to spokojny pies i ma niewielkie potrzeby ruchowe. W deszczowy dzień na pewno z większą chęcią zostanie w domu na wygodnej kanapie niż wybierze się na spacer. Powinien być jednak wyprowadzany codziennie, a przechadzki nie powinny ograniczać się do najbliższego podwórka. Choć nie jest psem sportowym, do pełni szczęścia bichon potrzebuje pewnej dawki ruchu, która będzie go odpowiednio stymulować zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

Podróże/łatwość przewożenia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk jest małym psem, nie sprawia więc większych trudności w transporcie. Jego pan powinien zabierać go ze sobą wszędzie, gdy tylko ma taką możliwość, gdyż bichon źle znosi jego nieobecność. Dzięki swojej niewielkiej masie maltańczyk bez problemu mieści się w torbie i może podróżować wszelkimi środkami komunikacji publicznej. W samolocie z największą przyjemnością towarzyszy pasażerom w kabinie, natomiast w podróży samochodem powinien mieć do dyspozycji klatkę, która w razie wypadku zagwarantuje jego bezpieczeństwo.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas transportu maltańczyka, właściciel powinien zadbać o jego odpowiednią socjalizację, by ten dobrze znosił zmiany otoczenia. Należy również wdrożyć odpowiednie szkolenie psa, aby nie rozpraszał się w trakcie podróży i pozostawał posłuszny pomimo ogromu bodźców.

Współżycie z innymi

Maltańczyk (bichon maltański) i koty

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Maltańczykowi towarzystwo kotów nie przeszkadza, ich wzajemne relacje ułożą się jednak dużo lepiej, jeśli będzie do nich przyzwyczajany od szczeniaka.

Maltańczyk (bichon maltański) i psy

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Bichon maltański dobrze czuje się w towarzystwie innych psów, ale warto rozpocząć proces jego socjalizacji jak najwcześniej. Dzięki temu rozwinie wrodzone umiejętności komunikowania się z psami i będzie we właściwy sposób wchodził z nimi w relacje. Maltańczyk może mieszkać z innymi psami pod jednym dachem, ale bywa zaborczy, w jego wychowaniu należy więc położyć nacisk na akceptację potrzeb współtowarzyszy i wspólne korzystanie z różnych zasobów.

Maltańczyk (bichon maltański) i dzieci

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk miniaturka jest bardzo dobrym kompanem do zabawy dla maluchów. Chętnie spędza z nimi czas. Należy jednak zwracać uwagę na najmłodsze dzieci, które mogą traktować go jak pluszaka i zupełnie nieświadomie być zbyt napastliwe wobec tego wrażliwego pieska.

Maltańczyk (bichon maltański) i osoby starsze

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Osoby w starszym wieku są idealnymi towarzyszami dla maltańczyka. Na emeryturze, nieaktywne zawodowo, mogą przebywać w domu przez większość dnia i tylko przez to, bez przesadnego rozpieszczania pupila, zaspokajają jego ogromną potrzebę bliskości człowieka. Dodatkowo, jako że bichon maltański nie wymaga dużej codziennej dawki ruchu i jest z natury spokojny, sprawdzi się jako pies do towarzystwa dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

Maltańczyk - cena

Cena maltańczyka zależy od jego pochodzenia, wieku i płci. Średnio ceny zaczynają się od 3000 zł, jednak pierwsze szczeniaki z miotu mogą osiągać cenę  nawet 6000 zł. Na zaspokojenie miesięcznych potrzeb tego małego psa należy przeznaczyć około 80 PLN (pożywienie oraz podstawowe zabiegi zdrowotne, takie jak odrobaczanie).

Maltańczyk - pielęgnacja

Sierść bichona maltańskiego wymaga codziennej i skrupulatnej pielęgnacji – głównie ze względu na to, że może być dłuższa niż wysokość psa w kłębie! Należy ją regularnie szczotkować. Włosy powinny być rozczesywane po każdym spacerze, szczególnie jeśli pies żyje na wsi. Jak w przypadku innych długowłosych ras wskazane jest, aby raz na jakiś czas został ostrzyżony przez groomera, co ułatwi codzienną pielęgnację. Szczególnie wrażliwe oczy maltańczyka wymagają oczyszczania przynajmniej raz w tygodniu, by zapobiec ich infekcji. Profilaktycznie należy także badać uszy i zęby psa.

Linienie

Utrata sierści u maltańczyków jest umiarkowana, co może dziwić zważywszy na ich długą i gęstą szatę. Występuje u nich tylko jeden okres linienia w roku.

Żywienie

Dieta maltańczyka powinna być dostosowana do jego wieku, stanu zdrowia i trybu życia, jaki prowadzi. Szczególnej uwagi wymagają „pieski kanapowe”, które nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu, przez co grozi im otyłość. Wystarczającym pokarmem dla bichona maltańskiego jest sucha karma dobrej jakości. W przypadku szczeniaków maltańczyka wskazana jest dieta kontrolowana przez lekarza weterynarii, zapewniająca optymalne do wzrostu składniki odżywcze. Wystarczające są dwa posiłki dziennie. Warto zadbać o to, aby w trakcie jedzenia nic psa nie rozpraszało. Bardzo łatwo przekarmić maltańczyka, nie należy więc pozostawiać karmy do dyspozycji psa między posiłkami, a ewentualne ‘nadprogramowe’ przysmaki powinny być mu serwowane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Zdrowie

Długość życia

Średnia długość życia maltańczyka to 13 lat.

Odporność/wytrzymałość

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Pomimo tego, że jest małym psem, maltańczyk cieszy się dość dobrym zdrowiem i jest silny, choć ma też wrodzone predyspozycje do niektórych chorób. 

Odporność na upały

yellow-paw yellow-paw grey-paw

Upał jest mniej uciążliwy dla maltańczyków niż bardzo niskie temperatury. Należy oczywiście zachować odpowiednią ostrożność, zapewniając psu stały dostęp do miski ze świeżą wodą oraz do zacienionego miejsca, gdzie będzie mógł się schłodzić i odpocząć.

Odporność na zimno

yellow-paw grey-paw grey-paw

Maltańczyk bardzo źle znosi mrozy, przy niższych temperaturach należy więc wprowadzić odpowiednie środki ostrożności. Nie będzie przesadą zaopatrzenie pieska w ciepłe okrycie podczas spacerów w okresie zimowym.

Skłonność do tycia

yellow-paw yellow-paw yellow-paw

Maltańczyk łatwo przybiera na wadze. Przed otyłością powinna chronić go dieta odpowiednia do zdrowia danego osobnika i jego kondycji fizycznej.

Częste choroby

-    Rak
-    Choroby serca
-    Wrodzone zespolenie wrotno-oboczne (wrodzone zniekształcenie umożliwiające oczyszczanie krwi przez wątrobę, przez co toksyny przedostają się do organizmu)
-    Zespół drżenia białych psów (WSDS, shaker dog syndrom – lekkie drgawki wstrząsające ciałem zwierzęcia spotykane u małych białych psów)
-    Hydrocefalia, wodogłowie (zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu, na tę chorobę cierpią najczęściej psy miniaturki)
-    Zapalenie oczu
-    Zwichnięcie rzepki
-    Wrażliwe zęby i dziąsła

 

Ciekawostki

Maltańczyki to śliczne śnieżnobiałe kuleczki, które mają włosy a nie sierść. W związku z tym nie gubią ich nadmiernie i nie zrzucają takiej ilości naskórka (to on i ślina są w dużej mierze czynnikami alergizującymi, nie zaś sama sierść czy włos). Nawet jednak maltańczyk nie będzie dobrym wyborem w przypadku silnych reakcji alergicznych. Może być natomiast idealny dla osób pedantycznych, bardzo dbających o czystość.

Pochodzenie i historia

Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, jej początki sięgają ok. 500 r. p.n.e. Był bardzo ceniony m.in. w starożytnym Rzymie. Wbrew pozorom nazwa rasy nie ma nic wspólnego ze śródziemnomorską wyspą Maltą, lecz pochodzi od słowa “Màlat”, które w języku semickim używanym przez mieszkańców basenu Morza Śródziemnego oznaczało „schronienie” lub „port”. W strefie śródziemnomorskiej, a mówiąc konkretniej na terenie obecnych Włoch, maltańczyk jest obecny już od tysięcy lat. 

Maltańczyk - imiona

Imię dla suczki: Fifi, Megi, Lili
Imię dla psa: Migdał, Kieł, Dago

 

Wszystkie propozycje imion dla psa znajdziesz tutaj