Reklama

Pielęgnacja maltańczyka — jak dbać o włos tego wyjątkowego psiaka?

maltańczyk

Przy odpowiednim podejściu pielęgnacja maltańczyka może stać się codziennym rytuałem przyjemnym dla obu stron. Sprawdź, jak dbać o sierść psów tej rasy i czym przemywać oczy, aby Twój pupil prezentował się idealnie i czuł komfortowo!

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia

Jak pielęgnować maltańczyka?

W ciągu ostatnich kilku lat maltańczyki zyskały ogromną popularność. Małe, energiczne pieski rozczulają swoją beztroską, zachwycają efektownym wyglądem, a dzięki niewielkim rozmiarom (maltańczyk waży ok. 3-5 kg) są chętnie wybierane jako psy do mieszkania w bloku. Tę rasę doceniają zwłaszcza rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, ale maltańczyk potrafi odnaleźć się w każdym domu, w którym właściciel zapewni mu odpowiednie warunki. W przypadku maltańczyków, poza regularnymi spacerami, kontrolowaniem stanu zdrowia i właściwym żywieniem, bardzo dużą rolę ogrywa pielęgnacja.


Wyjątkowy włos maltańczyka

©Shutterstock

Typowa szata u psów składa się z włosa okrywowego i podszerstka. U maltańczyków wygląda to inaczej: zamiast sierści mają włosy, które — podobnie jak ludzkie — rosną przez całe życie. To sprawia, że psiaki tej rasy gubią znacznie mniej włosa niż inne czworonogi, rzadziej uczulają alergików, ale wymagają zdecydowanie częstszej i bardziej specjalistycznej pielęgnacji (więcej o psach z włosami przeczytasz tutaj.)

Decydując się na maltańczyka pamiętajmy, że psy tej rasy dożywają 12-15 lat i w ciągu całego życia potrzebują regularnych wizyt u groomera, czyli psiego fryzjera, regularnych kąpieli, rozczesywania włosa, a często także przemywania oczu. Jeśli mimo to marzy Ci się maltańczyk — regularna pielęgnacja pupila stanie się nieodłącznym elementem Twojego życia. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.


Pielęgnacja maltańczyka — włos, oczy i cała reszta

©Shutterstock

Warto od szczeniaka przyzwyczajać czworonoga do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, chwaląc pozytywne zachowania i nagradzając je smakołykami. Dzięki temu codzienne czesanie, przemywanie oczu czy regularne kąpiele będą przebiegać bez stresu, a nawet staną się rytuałami pozwalającymi na wspólne spędzanie czasu. Jakie elementy składają się na pielęgnację maltańczyka?


Czesanie

W codziennej pielęgnacji należy przede wszystkim uwzględnić czasanie długiego włosa psa. Powinno odbywać się codziennie lub co kilka dni. Włos psów tej rasy ma tendencję do kołtunienia, dlatego lepiej regularnie go rozczesywać na całej powierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem łapek, pach, pachwin i brzucha — tam najczęściej pojawiają się kołtuny. Jeśli nie mamy czasu na regularne czesanie, możemy ostrzyc maltańczyka na krótko.


Kąpiel maltańczyka 

Niektórzy sugerują bardzo częste kąpiele — nawet raz w tygodniu. Jednak proponujemy, by nie przesadzać z ich częstotliwością — maltańczyki, choć urocze, pozostają psami i zdecydowanie wolałyby długi spacer połączony z zabawą niż wielogodzinne kąpiele. Dodatkowo częsty kontakt z kosmetykami narusza naturalną warstwę ochronną na psiej skórze, może powodować podrażnienia i alergie.

Maltańczyka, który nie bierze udziału w wystawach, można kąpać raz w miesiącu, a nawet rzadziej. Używamy do tego szamponu przeznaczonego dla psów. Warto wykorzystać też odżywkę i lanolinę, które zapobiegają kołtunieniu się włosów. Podczas osuszania psa ręcznikiem nie pocierajmy włosa, tylko delikatnie odciśnijmy nadmiar wody. Jeśli psiak pobrudził się podczas spaceru w czasie złej pogody, wystarczy opłukać mu łapy i brzuszek czystą wodą.


Wizyty z maltańczykiem u psiego fryzjera

Właściciele z czasem zaczynają zauważać, kiedy psiak powinien odwiedzić fryzjera i dostosowują częstotliwość wizyt do swoich potrzeb. Średnio psa tej rasy powinno się strzyc raz na 2-3 miesiące. Pamiętajmy, żeby w miarę możliwości na zimę pozostawiać maltańczykowi dłuższy włos.

Niektórzy próbują samodzielnie skracać włos swojego pupila. Jeśli nie planujemy udziału w wystawach, nic nie stoi na przeszkodzie, by to robić. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiednich narzędzi — przede wszystkim nożyczek z zaokrąglonymi końcami. W razie niepowodzenia włos szybko odrośnie, w ostateczności można wybrać się do groomera na poprawkę.


Przemywanie oczu - podstawa pielęgnacji maltańczyka

Maltańczyki często mają problem z nieestetycznymi rdzawymi zaciekami na pyszczku spowodowanymi przez łzy. Przyczyną nadmiernego łzawienia najczęściej okazują się zatkane kanaliki łzowe, czasem alergie lub włosy podrażniające oko. Warto codziennie dbać o higienę okolic oczu.

Czym przemywać oczy maltańczyka? Wystarczy wacik lub kawałek czystego materiału nasączony przegotowaną wodą albo roztworem soli fizjologicznej. W sklepach są również dostępne specjalistyczne preparaty do pielęgnacji okolic oczu. Pamiętajmy, aby kontrolować ten problem i w razie nadmiernego łzawienia zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii.


Skracanie pazurków

Często psiak skraca pazurki podczas spacerów, jednak jeśli tego nie robi, należy zadbać o ich regularne przycinanie. Możemy wykonać ten zabieg w domu, za pomocą obcinacza do pazurów albo zgłosić się do groomera lub lekarza weterynarii — oni mogą pokazać nam, jak prawidłowo obciąć pazury maltańczykowi.

Warto zapamiętać zasadę: jeśli pazury dotykają podłogi, gdy pies na niej stoi — są za długie i należy je skrócić.


Czyszczenie  uszu psa

Rasy długowłose, z oklapniętymi uszami, są częściej narażone na infekcje uszu. U maltańczyków regularnie przemywamy uszy (za pomocą wacików zwilżonych ciepłą wodą lub nasączonych specjalnym preparatem, raz na tydzień lub dwa) i wyrywamy z nich włosy (tu może pomóc groomer). Nie powinniśmy używać patyczków do uszu, chyba że weterynarz zaleci inaczej. 

Częste „trzepanie uszami”, przechylanie głowy, nieprzyjemny zapach z uszu psa i wrażliwość na dotyk powinny być dla nas sygnałem alarmującym, który należy skonsultować z lekarzem weterynarii.


Dbanie o zęby maltańczyka

Psy mogą cierpieć z powodu bólu i chorób zębów dokładnie tak samo, jak ludzie. Warto regularnie podawać im smakołyki dentystyczne lub twarde przysmaki do gryzienia (np. poroże jelenia) oraz dodawać do miski z wodą preparat do pielęgnacji zębów. Coraz popularniejsze staje się także regularne mycie psu zębów przy pomocy szczoteczki i pasty (wykorzystujemy tylko te stworzone dla zwierząt!).


Kosmetyki dla maltańczyka i akcesoria do pielęgnacji

©Shuttertock

Okazuje się, że właściciel maltańczyka powinien zgromadzić całkiem pokaźny arsenał kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji!

Najważniejsze będą szampon, odżywka i ewentualnie lanolina, a także grzebień i szczotka (dobrze sprawdzają się szczotki z naturalnym włosiem lub z zaokrąglonymi końcami ząbków).

Niezbędne są waciki do przemywania oczu i uszu, a opcjonalnie — także specjalne płyny wykorzystywane w tym celu. Warto również mieć w domu obcinacz do pazurów, pęsetę do usuwania włosów z uszu oraz ręcznik dla psa

Tak przygotowani potrzebujemy jeszcze... odrobiny czasu i samozaparcia, by regularnie pielęgnować naszego pupila. Maltańczyk z pewnością doceni także smakołyki, które od czasu do czasu otrzyma za cierpliwość podczas kąpieli lub czesania. Choć małe, białe psiaki wyglądają niezwykle uroczo, droga do ich serca wiedzie bardzo prozaiczną drogą - przez żołądek!

Chcesz zobaczyć najpiękniejsze zdjęcia maltańczyków? Zajrzyj tutaj
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz