Reklama

Jak wybrać szczoteczkę i pastę do zębów dla psa?

szczoteczka do zębów dla psa
© Shutterstock

Dzięki rosnącej świadomości społecznej, coraz częściej właściciele zwierząt pragną zadbać o zdrowie jamy ustnej swojego pupila. Jeszcze kilka lat temu szczoteczki do zębów dla psa wydawały się czymś niecodziennym, zaś dziś rynek obfituje w rozmaite wersje szczoteczek i past do zębów dla czworonogów. Jaką szczoteczkę i pastę do zębów dla psa wybrać, by skutecznie i bezproblemowo zadbać o zdrowie jamy ustnej pupila?

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Jaką pastę do zębów dla psa wybrać?

Na zębach psa odkłada się płytka nazębna. Jeśli jej nie usuniemy, z czasem zacznie ona przekształcać się w kamień nazębny. Gdy pielęgnacja zębów psa zostanie zaniedbana, wystąpić mogą liczne problemy zdrowotne. Odkładający się kamień jest przyczyną pojawienia się przykrego zapachu z pyska pupila, a ponadto może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia zwierzęcia.

Płytka i kamień nazębny stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Wydzielane przez bakterie toksyny mogą z kolei doprowadzić do silnego zapalenia dziąseł u psa. Nieleczone zapalenie jest przyczyną zaniku dziąseł, odsłaniania się szyjek zębowych i tworzenia się kieszonek zębodołowych. 

Jeśli bakterie dostaną się do wnętrza zęba, dochodzi do ropnego zapalenia zęba. Jest to schorzenie bardzo bolesne i doprowadzić do utraty uzębienia przez czworonoga. Ponadto bakterie znajdujące się w chorym pysku psa są – wraz z wydzielanymi przez nie toksynami – połykane ze śliną i przedostają się do całego organizmu. Mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca, nerek czy wątroby. Dlatego tak istotne jest, by we właściwy sposób dbać o higienę jamy ustnej pupila. Pierwszym krokiem ku zdrowemu uzębieniu powinien być wybór odpowiedniej pasty. Nie wolno sięgać po preparaty przeznaczone dla ludzi!

Pasta do zębów dla psa może mieć różną konsystencję. Najlepiej wybrać taką w formie żelu – łatwiej się rozprowadza, więc umożliwia szybsze wyczyszczenie zębów pupila, co jest niezwykle istotne, gdy pies się niecierpliwi. Dużym ułatwieniem dla opiekunów czworonogów, które niechętnie poddają się procesowi czyszczenia zębów, jest smakowa pasta do zębów dla psa. Może mieć smak ulubionego przysmaku pupila, np. wątróbki. Smakowa pasta jest zdecydowanie częściej akceptowana przez psy niż środki tradycyjne, ziołowe.

Dobra pasta to taka, która jest odpowiedzialna nie tylko za czyszczenie zębów u psa, ale także za pielęgnację wrażliwych psich dziąseł i odświeżanie oddechu. Najpopularniejsze pasty do zębów dla psa mają w składzie specjalne enzymy pomagające rozpuścić kamień nazębny lub chlorheksydynę o działaniu bakteriobójczym.

Jaką szczoteczkę do zębów dla psa wybrać?

Shutterstock

Nawet najlepsza pasta do zębów dla psa nic nie da, jeśli nie rozprowadzimy jej na psim uzębieniu za pomocą odpowiedniej szczoteczki. Szczoteczki do zębów dla psa dostępne są w kilku różnych kształtach i rozmiarach. Bardzo ważne, by wybrać szczoteczkę dopasowaną do wielkości jamy ustnej czworonoga oraz taką, która będzie odpowiadać preferencjom pupila i zagwarantuje nam wygodę użytkowania. Może się okazać, że wypróbujemy kilka różnych szczoteczek do zębów dla psa, zanim trafimy na tę idealną. Na szczęście psie szczoteczki do zębów nie są zbyt drogie – kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Najtańsze, najmniejsze i chyba najpopularniejsze ze względu na łatwość użycia są szczoteczki do zębów dla psa w formie nakładki na palec. Taka szczoteczka sprawia, że opiekun czuje, z jaką siłą naciska na uzębienie pupila i z pewnością nie zrobi mu krzywdy. Szczoteczką na palec łatwiej też wyszczotkować trudno dostępne fragmenty uzębienia czworonoga. Tego typu szczoteczki polecane są dla najmniejszych psów.

Innym typem szczoteczki do zębów dla psa jest szczoteczka pojedyncza, klasyczna, która przypomina swą budową szczoteczkę do zębów dla ludzi. Takie szczoteczki dostępne są w kilku różnych rozmiarach – od XS do XL – dzięki czemu możemy dobrać optymalną wielkość powierzchni szczotkującej, dopasowaną do wielkości zębów psa. Niektóre z tych szczoteczek posiadają specjalne gumowe wypustki na tylnej części główki – służą one do wyczyszczenia języka psa. 

Nieco bardziej rozbudowane są podwójne szczoteczki do zębów dla psa – posiadają one dwie główki na przeciwległych końcach szczoteczki. Większa główka służy do czyszczenia przednich zębów pupila, mniejsza – do szczotkowania zębów tylnych. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu czyszczenie zębów u psa przebiega szybko i jest dokładne, jest szczoteczka wyposażona w podwójną główkę. Szczoteczka ta w swej budowie przypomina szczypce zakończone włosiem. Gdy przyłożymy ją do zębów, jedna część główki szoruje ząb od frontu, a druga od wewnątrz. W ten sposób możemy usunąć płytkę nazębną także w trudno dostępnych (i często pomijanych podczas pielęgnacji jamy ustnej psa) miejsc.

Jak często należy szczotkować zęby u psa?

Idealnym rozwiązaniem jest codzienna pielęgnacja zębów psa. Aby pupil dał sobie umyć zęby, należy przyzwyczajać go do tej czynności od małego. W związku z tym, że problemy z zębami u psów pojawiają się najczęściej około 2-3 roku życia, gdy płytka nazębna zaczyna się odkładać, wiele psów jest przyzwyczajanych do szczotkowania zębów dopiero w tym czasie. Przez pierwsze miesiące pies może nie chcieć z nami współpracować.

Aby nie męczyć zbytnio ani jego, ani siebie, wystarczy szczotkować zęby u psa raz na tydzień lub dwa. Jeśli pasta do zębów dla psa i szczoteczka zostaną przez pupila zaakceptowane, wówczas można przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne częściej. 

Warto pamiętać, że higiena jamy ustnej psa to nie tylko mycie zębów za pomocą specjalnej szczoteczki i pasty. Pielęgnacja zębów psa obejmuje także szereg innych czynności, zapobiegających odkładaniu się płytki nazębnej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dietę pupila. Weterynarze zalecają, by oprócz miękkiej i mokrej karmy, podawać karmę suchą. Sucha karma pomaga w naturalny sposób ścierać płytkę nazębną. Można również podawać psu specjalne smakołyki przeznaczone do czyszczenia zębów. 

Inną metodą walki z kamieniem nazębnym u psa jest stosowanie gryzaków i zabawek, których żucie wspomaga proces ścierania kamienia nazębnego. Jamę ustną psa warto raz na kilka dni przepłukać specjalnym płynem antybakteryjnym. A co zrobić w sytuacji, gdy czyszczenie zębów u psa jest niemożliwe, bo pupil go nie akceptuje? Można zainwestować w specjalistyczne środki czyszczące, które dodaje się do jedzenia. Oblepiają one zęby i rozpuszczają płytkę nazębną. Później wystarczy je zetrzeć z zębów psa za pomocą specjalnego gazika.