Reklama

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

zapalenie spojówek © Shutterstock

Kto choć raz miał problem z zapaleniem spojówek, ten wie, jak bardzo bolesna i uciążliwa jest ta dolegliwość. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jest ona problemem nie tylko ludzi, ale też czworonogów – zapalenie spojówek u psa to dość częsta przypadłość. Niestety wielu właścicieli psów bagatelizuje świadczące o tej chorobie objawy, licząc na to, że po kilku dniach ustąpią.

Okazuje się, że nieleczone zapalenie spojówek u naszego pupila może jednak skutkować poważnymi powikłaniami, które w przyszłości mogą znacznie utrudnić zarówno jego, jak i nasze życie. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia zapalenia spojówek u psa?
 

Redakcja

aktualizacja dnia

Przyczyny zapalenia spojówek u psa

Podobnie jak u ludzi, zapalenie spojówek u psa określa się jako problem okulistyczny o zróżnicowanej etiologii. Oznacza to, że może je wywoływać wiele różnych, niepowiązanych ze sobą czynników, ale objawy zawsze będą podobne. Jakie więc mogą być przyczyny zapalenia spojówek u psa?

Szczególnie często schorzenie to rozwija się u psów cierpiących na choroby o podłożu alergicznym, takie jak atopowe zapalenie skóry czy alergia kontaktowa. Wówczas ogólnoustrojowa reakcja alergiczna zachodzi na spojówce i daje objawy zapalenia. Przyczyną zapalenia spojówek może być też szereg innych chorób układowych o charakterze zakaźnym (bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym), jak choćby dość powszechna nosówka czy chlamydofiloza. Mówimy wtedy o infekcyjnym zapaleniu spojówek.

W wielu przypadkach zapalenie spojówek u psa spowodowane jest jednak przez czynniki nieinfekcyjne. Bywa, że skłonność do tej choroby związana jest z wadami natury anatomicznej: może to być np. podwinięcie powiek do spojówki (tzw. entropium) lub od spojówki (ektropium). 

Stan zapalny mogą też powodować anatomiczne anomalie związane z ułożeniem rzęs, takie jak nieprawidłowe ułożenie rzęs (triachiasis), rzęsy ekotopowe (wystające przez spojówkę powiekową w kierunku rogówki) czy dwurzędowość rzęs. W tym ostatnim przypadku u zwierzęcia występuje wówczas dodatkowy rząd rzęs, który mechanicznie drażni rogówkę i spojówkę.

To oczywiście nie koniec możliwych przyczyn. Zdarza się, że do stanu zapalnego spojówki prowadzą urazy mechaniczne, takie jak drobne zadrapania czy uderzenie łapką w okolicy gałki ocznej przez innego psa podczas zabawy. Zapalenie spojówek u psa może także być wynikiem:

  • niedrożności kanalików łzowych i zaburzenia w produkcji filmu łzowego,
  • nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne,
  • podrażnienia przez substancje chemiczne,
  • nadwrażliwości na leki stosowane w leczeniu chorób ogólnoustrojowych,
  • obecności ciała obcego w oku (np. ziarnko piasku czy drobinki kurzu).

Na zapalenie spojówek narażeni są przede wszystkim przedstawiciele ras o krótkich kufach, takich jak shih tzu, pekińczyki, buldogi czy boksery. Wynika to z faktu, że z ich fałdów nosowych wyrastają włosy stale drażniące rogówkę i spojówkę, co często powoduje stan zapalny.

Objawy zapalenia spojówek

Niezależnie od przyczyny zapalenie spojówek u psa charakteryzuje się ono zestawem objawów klinicznych, które powinny zaniepokoić właściciela czworonoga:

  • nadmierny wyciek z oczu psa;
  • zaczerwienione i przekrwione oczy;
  • opuchlizna;
  • mrużenie oczu. 

Pierwszym i dość łatwym do zaobserwowania symptomem jest nadmierny wyciek z oczu psa – najpierw będą to zapewne po prostu łzy, które z czasem zamienią się w śluz lub w ropę. Taka wydzielina często gromadzi się pod powieką i przypomina coś, co zwykliśmy nazywać „porannymi śpiochami” (a co jest po prostu wynikiem samooczyszczania się gałki ocznej). Wysięki i wycieki z chorego oka będą sklejać włosy w okolicy oka i nadawać im brudnego wyglądu.

Rozwijający się stan zapalny będzie następnie prowadził do zaczerwienienia i przekrwienia oczu w wyniku powiększenia się naczyń krwionośnych znajdujących się w obrębie spojówki – to tzw. „zespół czerwonego oka”. Prawdopodobnie wystąpi także opuchlizna błony śluzowej. Nietrudno się domyślić, że wszystkie te zmiany w obrębie spojówki będą dla zwierzęcia bolesne.

Żeby pozbyć się uczucia dyskomfortu, pies będzie coraz częściej pocierał przednią łapką okolicę chorego oka lub ocierał się całą głową o różne przedmioty, by sobie ulżyć i poinformować właściciela, że coś jest nie tak. Niestety w ten sposób będzie tylko dodatkowo pogłębiał stan zapalny, zanieczyszczając oko. Często można też zaobserwować, że zwierzę nadmiernie mruży oczy.

Warto zdawać sobie sprawę, że wiele z wymienionych objawów może wiązać się z innymi chorobami okulistycznymi, nie tylko z zapaleniem spojówek u psa. By odpowiednio zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie, skuteczne leczenie, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Leczenie zapalenia spojówek

Ze względu na dość szeroki zakres możliwych przyczyn tego schorzenia nie istnieje jeden skuteczny sposób leczenia zapalenia spojówek u psa, który zawsze przyniesie pożądane efekty. Jeśli przyczyny mają charakter alergiczny i wiążą się np. z atopowym zapaleniem skóry, konieczne będą dalsze badania diagnostyczne i wdrożenie odpowiedniego leczenia objawowego (najczęściej podaje się glikokortykosteroidy). Jeśli zapalenie spojówek u psa wynika z wad anatomicznych oka, nie można liczyć na pełne wyleczenie pacjenta bez interwencji chirurgicznej, która skoryguje te nieprawidłowości. 

W przypadku, gdy czynnikiem wywołującym stan zapalny jest infekcja bakteryjna, warto spróbować zaaplikować pupilowi krople z antybiotykiem (np. Gentamincin 0,3% vet). W zależności od stężenia antybiotyku powinno się je zapuszczać kilka razy dziennie przez około dwa tygodnie, by zapobiec nawrotowi choroby (dawkę należy skonsultować z lekarzem weterynarii). 

Uwaga! Nawet w wypadku szybkiej poprawy należy doprowadzić kurację do końca – w przeciwnym razie u bakterii może się wykształcić lekoodporność. Leczenie można też wspomagać niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zmniejszającymi obrzęk spojówki (np. Naclof). 

By przyspieszyć powrót pupila do zdrowia i poprawić jego samopoczucie, warto szczególnie zadbać o higienę okolic oka. Można je przemywać gazikiem nasączonym płynem fizjologicznym, wywarem z herbaty lub kroplami ze świetlika. Z pewnością przyniesie to psu wyraźną ulgę.
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz