Reklama

pies podobny do maltańczyka

Maltańczyk

© Shutterstock

Pies podobny do maltańczyka: bolończyk, bichon frise i inne rasy

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Maltańczyk jest obecnie jedną z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa. Ten niewielki piesek o ogromnym potencjale i chęci współpracy z człowiekiem to jednak nie jedyny biały czworonóg, który może stać się Twoim najlepszym przyjacielem. Poznaj maltańczyka i inne białe rasy psów, które Cię urzekną! 

Maltańczyki są jedną z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych ras małych psów. Ich śnieżnobiała sierść, żywe oczy i przyjazna natura sprawiają, że są idealnymi towarzyszami dla wielu osób. Jednak istnieje wiele innych ras psów, które mogą być równie urocze i atrakcyjne dla miłośników maltańczyków.

Poniżej przedstawiamy kilka ras psów, które są podobne do maltańczyka pod względem wyglądu, temperamentu lub obu tych cech.

Maltańczyk

maltańczyk
©Shutterstock

Bichon maltański, czyli popularny maltańczyk, to jedna z najstarszych ras psów na świecie. Z tego względu jego pochodzenie nie jest pewne. Znany był już natomiast m.in. w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. 

Badania wskazują, że może on wywodzić się z chorwackiej wyspy Mljet (znanej również jako Melita lub Meleda) błędnie dawniej uznawanej za Maltę. Maltańczyk jest jedną z ras stworzoną wyłącznie do towarzystwa

To czworonóg, który nigdy nie pracował, co nie oznacza jednak, że jego jedynym przeznaczeniem jest wylegiwanie się na kolanach opiekuna!

Wygląd maltańczyka

Maltańczyk to niewielkich rozmiarów pies, który (zgodnie z wzorcem FCI) waży około 3-4 kg i osiąga wzrost do 25 cm wysokości w kłębie. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów. 

Charakterystyczną cechą biszona maltańskiego jest czysto biała sierść. Dopuszczalna jest także barwa kości słoniowej. Pies ten nie występuje w innych rodzajach umaszczenia. Jego szata jest prosta, długa i jedwabista w dotyku. 

Sierść prawie nie wypada. Decydując się na posiadanie maltańczyka, należy mieć na względzie konieczność regularnego podcinania sierści (średnio co 2-3 miesiące), najlepiej u profesjonalnego groomera. 

Niezbędne jest ponadto codzienne szczotkowanie, które zapobiega powstawaniu kołtunów. 

Usposobienie maltańczyka

Psy tej rasy, choć niewielkie ciałem, są wielkie duchem! To niezwykle przyjazne i towarzyskie stworzenia, które akceptują dzieci, obcych ludzi i inne zwierzęta – oczywiście pod warunkiem, że przejdą prawidłową socjalizację w wieku szczenięcym. Nie lubią pozostawać same, są bardzo wesołe i aktywne. 

Pomimo tego, że – jak zostało nadmienione – nigdy nie pracowały, świetnie sprawdzą się w sportach kynologicznych, np. w agility. To inteligentne zwierzęta, które szybko i chętnie się uczą, a co ważniejsze, potrzebują ciągłej stymulacji umysłowej.

Bichon frise

biszon frise
©Shutterstock

Bichon frise, inaczej biszon kędzierzawy, to kolejny czworonóg należący do grupy psów do towarzystwa. To stara rasa znana już w średniowieczu, pochodząca z Teneryfy. Biszon ten obecnie uznawany jest za francusko-belgijską rasę. 

Bichon frise jest nieznacznie większy od maltańczyka – jego waga dochodzi do 5-6 kg a wzrost do 30 cm wysokości w kłębie. Występuje wyłącznie w białym umaszczeniu. Ma długą sierść, która wyglądem przypomina futro kozy mongolskiej. Wymaga ona regularnego czesania i strzyżenia. 

Czworonóg ten jest bardzo łagodny, przyjazny, radosny i aktywny. Źle znosi samotność, dlatego nie nadaje się na towarzysza osób długo przebywających poza domem. 

Właściwie socjalizowany, dobrze „dogaduje się” z dziećmi i innymi zwierzętami. Choć nie jest typem sportowca, wymaga codziennej dawki aktywności fizycznej i umysłowej, które pozwalają mu zachować kondycję i dobre samopoczucie.

Bolończyk

bolończyk
©Shutterstock

Bichon bolognese, inaczej bolończyk lub biszon boloński, jest włoską rasą psa pochodzącą prawdopodobnie z historycznej krainy Dalmacji. Niektórzy specjaliści uważają natomiast, że może on wywodzić się z Rosji. Badania wskazują, że biszon ten jest blisko spokrewniony z maltańczykiem, z którym bardzo często jest mylony. 

Bolończyk waży przeciętnie od 2,5 do 4 kg i mierzy do 30 cm. Suki są nieco mniejsze i lżejsze od psów. To kolejna rasa występująca tylko w białym umaszczeniu. 

Barwne odmiany, nazywane bolonką, nie są uznawane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Sierść bolończyka jest długa, sztywna, miękka w dotyku i lekko falista. Wymaga systematycznej pielęgnacji. 

Psiak ten jest bardzo przyjaznym, łagodnym, uczuciowym i oddanym towarzyszem. Nie znosi samotności, lubi natomiast dzieci i umiarkowaną zabawę. Pomimo tego, że nie wymaga dużej aktywności, musi być ona regularna. 

To czworonóg inteligentny, nastawiony na współpracę z człowiekiem i naukę. Świetnie odnajdzie się w średnio aktywnej rodzinie z dziećmi. 

Coton de Tulear

coton de tulear
©Shutterstock

Coton de Tulear to następny na liście pies należący do grupy psów do towarzystwa. Jego nazwa odnosi się do prawdopodobnego miejsca pochodzenia, czyli znajdującego się na południu Madagaskaru miasta Tulear, oraz do miękkiej, puszystej szaty (fr. coton, tj. bawełna). Dawniej rasa występowała bardzo licznie na Madagaskarze. 

„Bawełniany piesek” waży od 3,5 do 6 kg i osiąga wzrost do 32 cm wysokości w kłębie. Występuje w białym umaszczeniu. U szczeniąt dopuszczalne są jasnoszare i jasnożółte znaczenia, które zanikają z wiekiem. Szata jest długa, bardzo gęsta, puszysta, sprężysta i delikatna w dotyku, może być nieznacznie falista. 

Coton de Tulear jest psem czułym, mocno przywiązującym się do swojej rodziny, źle znoszącym samotność, niezwykle radosnym i żywym. 

To także czworonóg inteligentny, nastawiony na szkolenie i poznawanie nowych komend oraz sztuczek. Jeśli zostanie zaniedbany i pozostawiony sam sobie, może wykazywać m.in. nadmierną szczekliwość. 

West highland white terrier

West highland white terrier
©Shutterstock

West highland white terrier, w odróżnieniu od pozostałych opisanych, nie należy do grupy psów do towarzystwa. Pochodzi ze Szkocji, gdzie został specjalnie wyhodowany jako rasa do polowania na gryzonie. Jej początki sięgają XVII wieku. 
Westie, jak bywa pieszczotliwie nazywany ten niesforny psiak, waży od 7 do 10 kg i mierzy do 30 cm.

 Jak sama nazwa wskazuje, rasa występuje wyłącznie w białym umaszczeniu. Szata składa się z gęstego, krótkiego, miękkiego podszerstka i dłuższego włosa okrywowego, który jest twardy i szorstki w dotyku. Sierści westa nie powinno się obcinać, ale trymować – palcami lub specjalnym trymerem. 

West highland white terrier, jak na prawdziwego teriera przystało, bywa nieco uparty i zadziorny. Jest niezależny, odważny, pewny siebie, żywiołowy, inteligentny i chętny do pracy. Doskonale nadaje się na towarzysza osób aktywnych, które chcą uprawiać z pupilem sporty kynologiczne, takie jak np. obedience lub agility. 

Decydując się na westa, warto mieć na względzie, że jest to pies o silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Jeśli nie nabędzie solidnych podstaw posłuszeństwa, może pognać np. za ptakiem lub gryzoniem i chwilowo „ogłuchnąć” na nawoływania. 

Inne rasy psów podobne do maltańczyka

Inne rasy psów, które z wyglądu przypominają maltańczyka to: 

Lhasa Apso

lhasa apso
©Shutterstock

Lhasa apso to małe psy pochodzące z Tybetu, które również mają długą, jedwabistą sierść. Chociaż Lhasy są nieco większe od maltańczyków, ich wygląd jest podobny dzięki długiej sierści i małym rozmiarom. 

Są to psy o silnym charakterze, lojalne wobec swojej rodziny, ale mogą być nieco bardziej niezależne niż maltańczyki.

Shih Tzu

shih tzu
©Shutterstock

Shih tzu to małe psy, które mają wiele cech wspólnych z maltańczykami. Mają długą, jedwabistą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Shih Tzu są znane ze swojego przyjaznego i radosnego temperamentu. 

Są to psy rodzinne, które uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną i są bardzo towarzyskie.

Hawańczyk

hawanczyk
©Shutterstock

Hawańczyk to mała rasa psów pochodząca z Kuby. Mają długą, falującą sierść, która może przypominać sierść maltańczyka. Hawańczyki są bardzo towarzyskie, inteligentne i łatwe do trenowania. 

Są znane z przywiązania do swoich rodzin i świetnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa.

Maltipoo

maltipoo
©Shutterstock

Maltipoo to hybrydowa rasa psa, która powstała ze skrzyżowania maltańczyka i pudla (miniaturowego lub toy). Jest to rasa mieszana, która łączy cechy obu rodziców, co daje psa o niewielkich rozmiarach, uroczym wyglądzie i przyjaznym usposobieniu.

Maltipoo ma zazwyczaj falującą lub kręconą sierść, przypominającą wełnę. Umaszczenie może być bardzo zróżnicowany, m.in. biały, kremowy, czarny czy brązowy.

Psy tej mieszanej rasy zazwyczaj ważą od 2 do 7 kilogramów i mierzą od 20 do 35 centymetrów wysokości w kłębie, w zależności od genów rodziców.

To zazwyczaj pies towarzyski, inteligentny, i energiczny. Jest bardzo przywiązany do swoich właścicieli i lubi być w centrum uwagi. 

Pielęgnacja białej szaty psów podobnych do maltańczyka

Mówi się, że brudny pies to szczęśliwy pies. To fakt! Mówi się też, że białe psy brudzą się bardziej niż te o ciemniejszym umaszczeniu. Oczywiście to nieprawda – brudzą się tak samo, ale na białej sierści zanieczyszczenia są bardziej widoczne! 

Jeśli rozważasz zaproszenie pod swój dach białego czworonoga – maltańczyka lub inną rasę podobną do niego – musisz mieć świadomość tego, że utrzymanie pięknego, nienagannego wyglądu jego szaty to nie lada wyzwanie. 

Wraz z psem warto od razu nabyć zapas profesjonalnych kosmetyków dedykowanych białej sierści i poszukać dobrego groomera, który przynajmniej raz na jakiś czas doprowadzi szatę do porządku, a przy okazji podpowie, jak prawidłowo pielęgnować ją na co dzień. 

Co zaś najważniejsze, po prostu nastaw się na to, że Twój pupil nie będzie bezustannie paradował w śnieżnobiałej sierści, bo w końcu nie ma to jak solidnie wytarzać się w trawie i zażyć kąpieli w kałuży!  

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?