Reklama

Pies rasy cockapoo

Cockapoo / Spudel

© Shutterstock.com

Cockapoo - energiczny jak cocker spaniel, uroczy jak pudel

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Urocze, energetyczne, o łagodnym usposobieniu. Idealne zarówno dla rodziny z dziećmi jak i osób samotnych potrzebujących wesołego towarzystwa. Jakie są psy rasy cockapoo i skąd ona się wzięła?

Cockapoo - co to za rasa?

Psy cockapoo należą do tzw. ras designerskich, czyli krzyżówek dwóch (lub więcej) uznanych ras. W przypadku cockapoo są to: cocker spaniel i pudel (najczęściej miniaturka lub mały).

Inne nazwy tej mieszanki ras, z jaką możemy się spotkać to cock-a-poo, cockapoodle i cockerpoo oraz spudel.

Pierwsze cockapoo pochodzą z USA, ale najpopularniejsze stały się w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się w latach 60.tych a głównym celem krzyżówki pudla i cocker spaniela była chęć wyhodowania psa do towarzystwa, który będzie zdrowy, żywiołowy i jednocześnie jego sierść nie będzie powodowała alergii.

Choć cockapoo ma rasowych przodków, sam nie jest uznawany przez FCI, ani inne światowe organizacje kynologiczne. Ani w Polsce, ani na świecie. Istnieją jednakże kluby miłośników tej rasy, a część hodowców z USA i Wielkiej Brytanii naciska na to, by w hodowli używać mieszańców i tym samym doprowadzić do czystości rasy. Wtedy, być może byłoby możliwe ustanowienie standardów i akceptacja rasy przez oficjalne organizacje kynologiczne.

Jak wygląda cookapoo?

Jak każda mieszanka ras, tak i cockapoo nie jest psem jednorodnym. W zależności od przodków i tego, które geny odziedziczy piesek, mogą istnieć różnice w jego wyglądzie. Umaszczenie może być w zasadzie dowolnego koloru, jednolite. Sierść zazwyczaj kręcona, choć zdarzają się osobnik z dłuższym lub prostym włosem.

Cockapoo z dłuższym włosem©Shutterstock

Pieski które ważą do około 5,5 kg pochodzą od pudli miniaturek. Te nieco większe, ważyć mogą od 9 do 15 kg.

Charakterystyczna jest dość dużą, zaokrąglona głowa dość dużymi, wiszącymi jak u spaniela uszami. Tułów psa jest dość masywny, ciężki, ogon dość długi. Średnia długość życia cockapoo to 12-15 lat.

Cockapoo o ciemnym umaszczeniu©Shutterstock

Choć pieski to słodziaki, to charakter cockapoo, a nie jego wygląd, zadecydował o tym, że stał się tak popularny.

Cockapoo, pies rodzinny i ponadprzeciętnie wysoły

Usposobienie cockapoo sprawia, że to pies wprost idealny dla rodzin z dziećmi. Pieski te uwielbiają się bawić i mają naprawdę dużo energii. Są bardzo wesołe, radosne i energiczne, a przy tym łagodne.

Doskonale dogadują się z innymi zwierzętami, są otwarte na nowe znajomości. To pies, z którym można bez problemu pójść do biura i który nie będzie miał problemu z tym, że w jego otoczeniu pojawia się dużo obcych ludzi.

Są to również psy wrażliwe na emocje opiekuna. Ich predyspozycje terapeutyczne sprawiają, że są chętnie wybierane również przez osoby samotne, które szukają aktywnego i wesołego towarzysza.

Szkolenie psa rasy cockapoo jest dość łatwe. Wysoka inteligencja psa pozwala go szybko i łatwo wytrenować z wykorzystaniem metod pozytywnych. To idealny pierwszy pies dla osób niedoświadczonych – jest wrażliwy na sygnały, łatwo się uczy, wybacza błędy. Trzeba jednak pamiętać, że szczeniaki, ze względu na swoją energię, są mocno absorbujące.

Psie przedszkole – dlaczego warto zapisać tam szczeniaka?
Szczenię cockapoo ©Shutterstock

Cockapoo – hodowla

Niestety w Polsce nie istnieje oficjalna hodowla szczeniaków tej rasy. Najłatwiej u nas kupić szczeniaka cockapoo za pomocą serwisów ogłoszeniowych.

Trzeba mocno uważać przy zakupie, bo niestety często są to ogłoszenia osób prywatnych, za którymi nie stoi żadna organizacja ani uznana hodowla. Tak naprawdę nie wiadomo skąd pochodzą psy. Bardzo często są to ogłoszenia, których język sugeruje, że psy są przywożone do Polski zza wschodniej granicy i tak naprawdę nie wiadomo, jaką krzyżówkę psa się kupuje.

Kupując psa z pseudohodowli ryzykujemy też tym, że pies będzie chorowity, a cechy charakterystyczne dla rasy nie będą utrzymane. Pseudohodowle rozmnażają psy jedynie dla zysku.

Jeśli nie wiesz, sprawdź czym jest pseudohodowla i dlaczego nie warto w niej kupować zwierząt.

Cockapoo – cena

Ile kosztuje pies rasy cockapoo?

Szczeniaki cockapoo kosztują od 3000 – 5500 zł. Decydując się na zakup za granicą, w uznanej hodowli (np. należącej do brytyjskiego Cockapoo Club of GB) trzeba zapłacić za pieska od 1000 – 2000 euro.

O czym pamiętać kupując psa rasy cockapoo?

Z uwagi na to, że nie jest to uznana rasa, nie ma jednolitych jej standardów. Każdy piesek może nieco różnić się od innych przedstawicieli swojego typu. Nie zawsze u szczeniaka będą widoczne wszystkie przyszłe cechy psa.

Trzeba też mieć świadomość możliwych problemów zdrowotnych psiaka. O ile psy rasowe zanim zostaną dopuszczone do rozrodu przechodzą weryfikację o tyle w hodowlach krzyżówek nie ma takiej konieczności. Piesek może być dziedzicznie obciążony, dlatego zawsze warto odwiedzić hodowcę od którego zamierzasz kupić psa i sprawdzić w jakich warunkach żyją pieski, jak wyglądają rodzice.

Najczęstsze problemy zdrowotne cockapoo to:

Mimo tego ryzyka, psy te należą do dość zdrowych i z reguły nie mają poważnych wad. Warto uważać na karmienie, bo mają tendencję do tycia, zwłaszcza, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości ruchu.

Pielęgnacja cockapoo

Cockapoo podczas czesania©Shutterstock

Jest to pies, który wymaga codziennego czesania i okazjonalnego groomingu, nie jest on jednak aż tak wymagający jak u pudli. Pod względem emocjonalnym trzeba pamiętać o tym, że mogą cierpieć na lęk separacyjny, dlatego tak ważna jest prawidłowa socjalizacja i przyzwyczajanie psa do samotności.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy cockapoo dużo szczeka?

Czy cockapoo nadaje się do mieszkania w bloku?

Czy cockapoo może zostawać sam?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?