Spaniel tybetański

Spaniel tybetański
Spaniel tybetański © Shutterstock

Spaniel tybetański jest małym, radosnym, pewnym siebie, bardzo inteligentnym i raczej powściągliwym wobec obcych psem. Łatwo mu zaufać. Bystry i zawsze aktywny szybko buduje bliską więź ze swoim opiekunem, zachowując jednocześnie odrobinę niezależności.

Podstawowe informacje o spanielu tybetańskim

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Był hodowany w tybetańskich klasztorach od późnej starożytności, a następnie sprowadzony do Anglii przez misjonarzy na początku XIX wieku. Uważa się, że jest to skrzyżowanie pekińczyka, mopsa i china japońskiego. W 1961 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 5 : psy tybetańskie

Wygląd

  Wielkość dorosłego osobnika

  Suka : pomiędzy 25 i 26 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 26 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Spaniel tybetański jest małym, żywym i czujnym psem. Jego ogólny wygląd jest harmonijny: długość tułowia jest nieco większa niż wysokość w kłębie. Oczy są owalne, jasne i wyraziste, średniej wielkości, szeroko rozstawione, ale wysunięte do przodu. Uszy są średniej wielkości, wiszące, u dorosłych psów wysoko osadzone. Sierść na nich jest dłuższa niż na reszcie tułowia. Powinny być lekko z boku głowy, ale nie wystawać. Ogon spaniela tybetańskiego jest pokryty gęstym włosem i wysoko osadzony. Podczas ruchu ogon jest wesoło zakręcony nad grzbietem. W pozycji stojącej ogon może zwisać.

  Ciekawostki

  Spaniel tybetański był również nazywany tybetańskim psem modlitewnym, ponieważ zimą mnisi nosili tego małego psa pod szatami i używali go do obracania młynków modlitewnych.

  Charakter spaniela tybetańskiego

  • 33%

   Czuły

   Spaniel tybetański jest bardzo wszechstronnym psem. Z jednej strony jest przywiązany do rodziny, a z drugiej wykazuje własną inicjatywę i jest dość niezależny.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Zabawa z tym psem to sama przyjemność. Spaniel tybetański jest szczególnie bystry, dynamiczny i szybko przyswaja sobie zasady gry ustalone przez swojego właściciela.

  • 100%

   Spokojny

   Spaniel tybetański jest raczej cichy. Nie jest typem psa, który godzinami biega w kółko, błagając o uwagę. Dopóki jego potrzeby są zaspokojone, jest bardzo grzeczny i potrafi się zająć sam sobą.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten mały, bardzo mądry piesek bardzo szybko się uczy. Dodatkowo jest posłuszny, co sprawia, że wyszkolenie go nie jest trudne, zwłaszcza dzięki jego umiejętnościom i zapałowi.

  • 66%

   Łowca

   Pomimo swojej nazwy, spaniel tybetański nie ma instynktu łowieckiego. Jeśli jednak ma na to ochotę, to biega po ogrodzie np. za szkodnikami.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Spaniel tybetański jako pies stróżujący początkowo jest podejrzliwy wobec obcych. Jeśli nie wyczuwa niebezpieczeństwa, szybko zawiera nowe przyjaźnie.
    

  • 66%

   Niezależny

   Choć oddany i lojalny wobec swojej rodziny, ten mały pies okazuje się dość niezależny. Nie jest psem, który przyklei się do ciebie jak rzep do psiego ogona.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Spaniel tybetański jest bardziej niezależny niż inne psy do towarzystwa i dlatego dobrze znosi pozostawanie w domu samemu.

    Choć z natury spokojny i dość zrównoważony, spaniel tybetański już od najmłodszych lat potrzebuje łagodnego i pozytywnego przystosowywania się do nieobecności właściciela.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten pies jest niezwykle posłuszny, inteligentny i czujny. Wychowanie go jest bardzo łatwe, dzięki jego silnej potrzebie uczenia się, zadowalania innych i podejmowania wyzwań.

    Potrzeba jednak czasu, cierpliwości i konsekwencji, aby wyszkolić go na miłego psa do towarzystwa.
     

   • 100%

    Szczekliwy

    Ten mały pies daje się usłyszeć. Ostrzega swoich właścicieli o każdym podejrzanym hałasie, ale nigdy nie szczeka bez powodu.
     

   • 33%