Spaniel tybetański - opis rasy

Spaniel tybetański - opis rasy
Spaniel tybetański © Shutterstock

Spaniel tybetański to niewielki, radosny i pewny siebie czworonóg. Ten bystry i aktywny pies, pieszczotliwie nazywany też tibbie, szybko buduje bliską więź ze swoim opiekunem, zachowując jednocześnie odrobinę niezależności. Jest lojalny i oddany swojej rodzinie, a także łatwo nawiązuje przyjaźnie z innymi psami i ludźmi. Potrafi być także wrażliwy i delikatny, co czyni go dobrą opcją dla rodzin z dziećmi. 

 

Wzorzec rasy spaniel tybetański

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Spokojny Inteligentny

Rozmiar :

Historia rasy

Spaniel tybetański pochodzi od małych psów z Tybetu, które były hodowane w klasztorach tybetańskich od późnej starożytności, pełniąc rolę alarmującą, ze względu na ich czujność. Uważa się, że psy te były przodkiem także dla innych małych ras azjatyckich, takich jak: mopslhasa apsoterier tybetański, czy shih tzu. Spaniele tybetańskie były także hodowane jako tzw. „psy modlitewne”, przyuczane i wykorzystywane do obracania młynków modlitewnych z mantrami.

Brytyjscy podróżnicy i misjonarze sprowadzili kilka psów tej rasy z Indii do Anglii, na przełomie XIX i XX wieku. Popularyzatorem rasy był kościelny z luterańskiego kościoła z New Haven (w stanie Connecticut). Hodowane przez niego szczenięta najpierw rozeszły się wśród parafian, a następnie zyskały popularność szerzej w Stanach Zjednoczonych. W 1961 roku rasa została oficjalnie uznana przez FCI.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 9 - Psy ozdobne i do towarzystwa

Sekcja

Sekcja 5 : psy tybetańskie

Wygląd tibbie

 • Spaniel tybetański - opis rasy
  Spaniel tybetański - opis rasy

  Wysokość w kłębie Spaniel tybetański - opis rasy

  Suka : pomiędzy 25 i 26 cm

  Pies : pomiędzy 25 i 26 cm

  Waga

  Suka : pomiędzy 4 i 6 kg

  Pies : pomiędzy 4 i 6 kg

  Maść

  Rodzaj szaty

  Kolor oczu

  Brązowe

  Opis

  Spaniel tybetański jest małym, żywym i czujnym psem. Jego ogólny wygląd jest harmonijny: długość tułowia jest nieco większa niż wysokość w kłębie. Oczy są owalne, jasne i wyraziste, średniej wielkości, szeroko rozstawione, ale wysunięte do przodu. Uszy są średniej wielkości, wiszące, u dorosłych psów wysoko osadzone. Sierść na nich jest dłuższa niż na reszcie tułowia. Powinny być lekko z boku głowy, ale nie wystawać. Ogon spaniela tybetańskiego jest pokryty gęstym włosem i wysoko osadzony. Podczas ruchu ogon jest wesoło zakręcony nad grzbietem. W pozycji stojącej ogon może zwisać.

  Ciekawostki

  Spaniel tybetański był również nazywany tybetańskim psem modlitewnym, ponieważ zimą mnisi nosili tego małego psa pod szatami i używali go do obracania młynków modlitewnych.

  Charakter spaniela tybetańskiego

  • 33%

   Czuły

   Spaniel tybetański jest bardzo wszechstronnym psem. Z jednej strony jest przywiązany do rodziny, a z drugiej wykazuje własną inicjatywę i jest dość niezależny.

  • 66%

   Lubi zabawę

   Zabawa z tym psem to sama przyjemność. Spaniel tybetański jest szczególnie bystry, dynamiczny i szybko przyswaja sobie zasady gry ustalone przez swojego właściciela.

  • 100%

   Spokojny

   Spaniel tybetański jest raczej cichy. Nie jest typem psa, który godzinami biega w kółko, błagając o uwagę. Dopóki jego potrzeby są zaspokojone, jest bardzo grzeczny i potrafi się zająć sam sobą.

  • 100%

   Inteligentny

   Ten mały, bardzo mądry piesek bardzo szybko się uczy. Dodatkowo jest posłuszny, co sprawia, że wyszkolenie go nie jest trudne, zwłaszcza dzięki jego umiejętnościom i zapałowi.

  • 66%

   Łowca

   Pomimo swojej nazwy, spaniel tybetański nie ma instynktu łowieckiego. Jeśli jednak ma na to ochotę, to biega po ogrodzie np. za szkodnikami.

  • 33%

   Strachliwy/nieufny wobec obcych

   Spaniel tybetański jako pies stróżujący początkowo jest podejrzliwy wobec obcych. Jeśli nie wyczuwa niebezpieczeństwa, szybko zawiera nowe przyjaźnie.
    

  • 66%

   Niezależny

   Choć oddany i lojalny wobec swojej rodziny, ten mały pies okazuje się dość niezależny. Nie jest psem, który przyklei się do ciebie jak rzep do psiego ogona.

   Zachowanie

   • 100%

    Znoszenie samotności

    Spaniel tybetański jest bardziej niezależny niż inne psy do towarzystwa i dlatego dobrze znosi pozostawanie w domu samemu.

    Choć z natury spokojny i dość zrównoważony, spaniel tybetański już od najmłodszych lat potrzebuje łagodnego i pozytywnego przystosowywania się do nieobecności właściciela.

   • 100%

    Posłuszny / łatwo się uczy

    Ten pies jest niezwykle posłuszny, inteligentny i czujny. Wychowanie go jest bardzo łatwe, dzięki jego silnej potrzebie uczenia się, zadowalania innych i podejmowania wyzwań.

    Potrzeba jednak czasu, cierpliwości i konsekwencji, aby wyszkolić go na miłego psa do towarzystwa.
     

   • 100%

    Szczekliwy

    Ten mały pies daje się usłyszeć. Ostrzega swoich właścicieli o każdym podejrzanym hałasie, ale nigdy nie szczeka bez powodu.
     

   • 33%

    Skłonność do ucieczek

    Aby móc obserwować i pilnować swojego domu, spaniel tybetański woli przebywać w pobliżu. Nie jest psem, który szybko ucieknie, zwłaszcza gdy jest w pełni usatysfakcjonowany.
     

   • 33%

    Skłonność do niszczenia

    Dobrze sobie radzi, kiedy zostaje sam w domu i raczej nie jest psem, który łobuzuje. Cierpliwie czeka na powrót właściciela. Ale tylko jeśli ma coś do zabawy. Czyli wtedy, kiedy nieobecność opiekuna nie równa się nuda.

   • 66%

    Łakomczuch

    Łakocie są dodatkowym argumentem do zdobycia pełnej chęci do współpracy już tego bardzo posłusznego psa.

   • 66%

    Pies stróżujący

    Jego nieufność do ludzi, których nie zna (a tym samym potencjalnych intruzów) czyni spaniela tybetańskiego dobrym psem stróżującym.

    Co prawda nie ma onieśmielającej ani imponującej budowy ciała. Ale stwierdzenie, że jest doskonałym stróżem, jest w pełni prawdziwe.

    Kiedy towarzyszył mnichom buddyjskim w ich świątyniach, łączył siły z mastifem tybetańskim, by chronić swoich mistrzów. Jego szczekanie ostrzegło o przybyciu intruzów, a następnie mastif przejmował ochronę.

   • 100%

    Pierwszy pies

    Liczne cechy spaniela tybetańskiego przemawiają za pierwszą adopcją: jest małym psem, którego można zabrać wszędzie, łatwym w szkoleniu, bardzo przyjemnym i nie podatnym na zaburzenia często obserwowane u innych psów towarzyskich (jak na przykład lęk separacyjny, nadmierne szczekanie itp.).

    Nie wiesz, którą rasę psa wybrać? Pomożemy Ci znaleźć rasę odpowiadającą Twoim oczekiwaniom i trybowi życia.

    Tryb życia

    • 100%

     Spaniel tybetański - opis rasy w mieszkaniu

     Tego pieska z łatwością można trzymać w mieszkaniu, pod warunkiem, że codziennie jest wyprowadzany na spacer.

     Spaniel tybetański może również przystosować się do życia na wsi, w domu z ogrodem, ale nie może być trzymany wyłącznie na zewnątrz. Trzeba pamiętać, że jest przede wszystkim psem domowym.

    • 66%

     Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

     Mimo że spaniel tybetański nie jest typem sportowca, nadal musi gdzieś wyładować energię, której ma więcej niż inne psy do towarzystwa.

     Codziennie musi wyjść na co najmniej 30-minutowy spacer, aby rozruszać się nie tylko fizycznie, ale także psychicznie, społecznie i… węchowo.

     Ponieważ jest bardzo bystry i inteligentny, można mu zaproponować również inne zajęcia, takie jak np. psi taniec czy tor z przeszkodami.

    • 100%

     Podróże/łatwość przewożenia

     Dzięki swoim niewielkim rozmiarom może z łatwością towarzyszyć swoim właścicielom w podróży, na przykład w torbie transportowej (dla poczucia większego komfortu w transporcie publicznym).

     Dla kogo ta rasa?

     • 100%

      Spaniel tybetański - opis rasy i koty

      Ten pies jest szczególnie towarzyski i może bezproblemowo żyć z kotem, zwłaszcza jeśli zwierzęta dorastały razem.

     • 100%

      Spaniel tybetański - opis rasy i psy

      Nauczenie psiej etykiety szczeniaka spaniela tybetańskiego wymaga porządnej socjalizacji, chociaż jego pewność siebie i przyjazny charakter sprawiają, że jest raczej spokojny w towarzystwie innych psów.

     • 100%

      Spaniel tybetański - opis rasy i dzieci

      Jego spokój i czujność sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla dzieci. Jednak ważne jest, by traktowały go z szacunkiem. W przeciwnym razie nawet najbardziej przyjazny pies na świecie może zareagować na dziecko w nieoczekiwany sposób, zwłaszcza jeśli maluch nie traktuje go tak jak powinien, czyli jak psa.

     • 100%

      Spaniel tybetański - opis rasy i osoby starsze

      Ten spaniel niemal zaraża radością życia, dlatego jest szczególnie popularny wśród samotnych seniorów. Nie wolno jednak lekceważyć jego potrzeb.
       

      %}

      Hodowla spaniela tybetańskiego

      Cena spaniela tybetańskiego zależy od rasy, wieku i płci. Za psa z dobrej hodowli 4,5 tysiąca złotych. Psy z najlepszych linii kosztują nawet 5,5 tysiąca.

      Średni budżet na opiekę nad psem tej wielkości to około 100 zł miesięcznie.

      Pielęgnacja

      Sierść spaniela tybetańskiego nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani przycinania. Z drugiej strony, jeśli jest naprawdę zabrudzony, trzeba go kąpać nawet kilka razy w roku.

      Cotygodniowe szczotkowanie pomoże zachować jedwabisty połysk jego sierści. Aby zapobiec infekcjom, jego uszy powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone.

      Linienie

      Wypadanie włosów jest umiarkowane, ale nasila się podczas okresu linienia. W tym czasie spaniel tybetański musi być codziennie czesany, ponieważ może zrzucać dużo sierści.

      Żywienie

      Codzienna dieta tego małego psa powinna się opierać na dobrej jakości suchej karmie. Jednak racje żywieniowe muszą być dostosowane do jego wieku, codziennych ćwiczeń i ewentualnych problemów zdrowotnych.

      Biorąc pod uwagę jego wielkość, wystarczy jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem dla lepszego trawienia.

      Zdrowie spaniela tybetańskiego

      Długość życia

      Szacowana długość życia to 13 lat.

      Odporność/wytrzymałość

      Ten mały, raczej delikatny pies jest w rzeczywistości dość wytrzymały i cieszy się dobrym ogólnym zdrowiem.
       

      Odporność na upały

      Gdy jest gorąco, pies potrzebuje świeżej wody i zacienionego miejsca do odpoczynku. Jego aktywność również musi być dostosowana do warunków pogodowych, aby chronić go przed upałem. Spacery powinny mieć miejsce wczesnym rankiem i późnym wieczorem.
       

      Odporność na zimno

      Spaniel tybetański nie może żyć na zewnątrz, ponieważ cierpi z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. Jest przede wszystkim psem domowym, który lubi czuć się komfortowo.

      Skłonność do tycia

      Nie należy przekarmiać tego psa, ponieważ może szybko przybrać na wadze, zwłaszcza jeśli nie ma wystarczająco dużo ruchu.
       

      Częste choroby

      • Zwichnięcie rzepki
      • Postępujący zanik siatkówki
      • Kamienie nerkowe
      • Zespół oddechowy ras krótkoczaszkowych
      Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
      Dodaj komentarz