Reklama

pies i dziecko
© Shutterstock

Mały pies dla dziecka - jaką rasę wybrać?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Choć dziecko i pies bez wątpienia mogą stanowić wspaniały duet, trzeba bardzo rozsądnie podejść do tematu. Wybierając psa do rodziny z dzieckiem, musimy kierować się czymś więcej niż tylko upodobaniem pociechy co do rozmiaru czworonoga czy koloru jego szaty. Jaką rasę małego psa wybrać? Czy rozmiar psa w ogóle ma znaczenie?

Istnieje wiele ras psów, które świetnie odnajdą się w rodzinie z dziećmi. Musimy jednak pamiętać o tym, że żaden pies nie jest stworzony stricte do tego celu. To żywa istota, której należy zapewnić bezpieczeństwo, opiekę i ogólnie dobre warunki do życia. Oto kilka ras psów dla dzieci, które mogą okazać się bardzo dobrym wyborem.

Małe rasy psów dla dziecka

Bichon frise

©Shutterstock

Bichon frise, inaczej biszon kędzierzawy, to bardzo stara rasa śnieżnobiałych piesków pochodzących z Teneryfy. Od samego początku pełnił on rolę psa salonowego, ozdobnego, a także cyrkowego. Rasa w Polsce nie jest jeszcze bardzo popularna, ale zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie.

Bichon z Teneryfy, jak bywa nazywany, jest sympatycznym, wesołym i żywiołowym czworonogiem. W kontaktach z dziećmi jest najczęściej bardzo delikatny i wykazuje się sporą dawką cierpliwości. Należy jednak mieć na względzie, że nawet najbardziej spokojny i cierpliwy pies może w końcu zdenerwować się, jeśli nie będzie miał możliwości odpoczynku i „złapania oddechu”.

To przyjazny, mały pies będzie wspaniałym towarzyszem dla dziecka, jeśli będzie się z nim odpowiednio obchodzić. Zwłaszcza, że bichon frise jest psem bardzo towarzyskim, który źle znosi samotność i lubi być w centrum uwagi. Tej zaś ze strony dziecka nie powinno zabraknąć!

Buldog francuski 

©Shutterstock

To kolejny dobry wybór małej rasy psa dla dziecka. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby buldożka. To wyjątkowo przyjazny czworonóg, który bardzo mocno przywiązuje się do swoich bliskich. Typowy kanapowiec, który uwielbia spędzać czas z opiekunami – najlepiej na pieszczotach. Nie jest to zatem pies dla rodziny bardzo aktywnej.

Buldog francuski jest czworonogiem inteligentnym i chętnym do zabawy, dlatego na pewno dobrze będzie czuć się w towarzystwie dzieci. Nie jest to natomiast typ sportowca, szybko się męczy fizycznie (szczególnie w czasie upałów, należy do ras brachycefalicznych), a także nudzi, gdy oferowane mu zajęcia nie są wystarczająco interesujące. 

Coton de tulear

©Shutterstock

To kolejna śnieżnobiała rasa na naszej liście. Powstała ona w XIX wieku na Madagaskarze. Jest to pies niezwykle wesoły i towarzyski, bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów. Ze względu na swoje sympatyczne usposobienie i łagodność cudownie sprawdza się w kontaktach z dziećmi. 

Coton jest psem inteligentnym i nastawionym na współpracę z człowiekiem. Choć wygląda niczym pluszowa zabawka, jego wygląd nie powinien nikogo zwieść. To pies wytrwały, który (choć teoretycznie pełni funkcję czworonoga do towarzystwa) może nawet osiągać świetne wyniki w sportach kynologicznych takich jak agility!

Boston terrier

©Shutterstock

Boston terrierr jest stosunkowo „nową” rasą, która powstała w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Choć pierwotnie pełnił rolę psa do towarzystwa, wykorzystywany był również jako pies do walk oraz szczurołap. 

Jest to mały pies idealny dla starszego dziecka i całej rodziny – średnio aktywnej. Czworonóg ten źle znosi samotność, dlatego na pewno nie nadaje się na pupila osób bardzo zapracowanych i często przebywających poza domem. Boston terrier jest towarzyskim, energicznym i inteligentnym psem. Potrzebuje codziennego ruchu i stymulacji umysłowej. Niewątpliwą zaletą psów tej rasy jest łatwa pielęgnacja. Może się sprawdzić jako mały pies dla dziecka, o ile to będzie umiało uszanować jego potrzeby.

Hawańczyk

©Shutterstock

Hawańczyk, inaczej biszon hawański, podobnie jak bichon frise jest rasą istniejącą już za czasów starożytnych. Przyjmuje się, że przodkiem rasy jest popularny maltańczyk. Choć pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, szybko zyskał uznanie na Kubie. 

Hawańczyk jest jednym z najbardziej polecanych psów dla dzieci. Kocha ich towarzystwo, jest bardzo energiczny i wesoły. Uwielbia pieszczoty i szalone zabawy, jest szczęśliwy, gdy pozostaje w centrum uwagi. Decydując się na posiadanie psa tej rasy, trzeba mieć świadomość tego, że pielęgnacja jego bardzo długiej szaty nie należy do najłatwiejszych. 

Lhasa apso

©Shutterstock

Psy rasy lhasa apso pochodzą z odległego Tybetu. To stara rasa, która w dawnych czasach była uznawana za świętą. Wierzono, że dusze zmarłych mnichów odradzały się właśnie w ciałach tych psów. Lhasa apso to psy bardzo zrównoważone, inteligentne i energiczne. Bardzo lubią się bawić i chętnie spędzają czas z opiekunami – nie lubią samotności.

Sprawdzą się jako małe psy dla dzieci pod warunkiem, że te nie będą im dokuczać i nadużywać ich cierpliwości. Jeśli lhasa ma potrzebę udać się np. na swoje legowisko i odpocząć, nie można mu tego uniemożliwiać – podobnie oczywiście jak żadnemu innemu psu.

Inne małe rasy psów dla dzieci

Wyżej wymienione to tylko kilka przykładów psów, które mogą sprawdzić się jako towarzysze rodziny z dziećmi. Czworonogów takich jest jednak znacznie więcej. Oto kilka kolejnych przykładów do rozważenia:

Maltańczyk – jest to jedna z najstarszych ras psów. Jest zrównoważonym i wesołym czworonogiem – aktywnym, ale umiarkowanie. Może być doskonałym towarzyszem dziecięcych zabaw;

Yorkshire terrier – to jedna z najpopularniejszych ras małych psów. Jest niezwykle energiczny i inteligentny. Może stworzyć zgrany duet z dzieckiem, ale bywa zadziorny i może np. podgryzać. Poza tym jest bardzo małym i delikatnym psem, więc dziecko musi wiedzieć, jak się z nim obchodzić;

Shih tzu – to kolejny wspaniały pies rodzinny. Jest psem wesołym i towarzyskim, bardziej jednak niż szalone zabawy ceni sobie możliwość leżenia na kolanach;

Mops – to bardzo stara rasa psa, która pochodzi z Chin. Od zawsze służył jako czworonóg do towarzystwa. Jest psem bardzo tolerancyjnym w stosunku do dzieci. Choć nie jest sportowcem, lubi się bawić;

Jack russell terrier – jest to rasa psów myśliwskich, m.in. świetnych norowców, ale coraz częściej spotykany jest jako pies do towarzystwa. Choć mały, jest bardzo odważny, zwinny i wytrwały. Świetnie odnajdzie się w aktywnej rodzinie z nieco starszymi dziećmi.

Pies dla dziecka? Obowiązek rodzica!

©Shutterstock

Wielu rodziców popełnia podstawowy błąd, gdy dziecko prosi o psa. Zakładają, że skoro kupują „psa dla dziecka”, to właśnie ono jest za niego odpowiedzialne. Nic bardziej mylnego! Nie można wymagać od małego dziecka, np. kilkuletniego, a nawet nieco starszego, aby przejęło pełną odpowiedzialność i wszystkie obowiązki.

Nie można też czynić maluchowi wyrzutów, jeśli nie zaopiekuje się psem w należyty sposób. Można zachęcać go do regularnego wyprowadzania psa na spacer, do karmienia i innych form opieki, ale to na dorosłym spoczywa obowiązek zadbania o czworonoga. 

Warto mieć tego świadomość i decyzję o zakupie bądź adopcji psa podjąć po dokładnym przemyśleniu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na małego, średniego czy dużego psa, będzie on towarzyszył nam najpewniej długie lata. Nasza pociecha w tym czasie przestanie już być małym dzieckiem, może nawet zdąży dorosnąć, wyprowadzić się, a czworonóg zostanie u nas... 

Małe dziecko i pies – jak obojgu zapewnić bezpieczeństwo?

©Shutterstock

To kolejna istotna kwestia. Jeśli mamy małe dziecko, musimy mu zapewnić bezpieczeństwo, aby podczas zabawy z czworonogiem nie doszło do jakiejś przykrej sytuacji. Oczywiście działa to w dwie strony – jeśli mamy delikatnego, małego psa, i jemu musimy zapewnić ochronę. Jak tego dokonać?

Po pierwsze dziecko podczas zabawy z psem zawsze powinno pozostawać pod nadzorem osoby dorosłej. Dzięki temu możemy szybko zareagować, gdy pies się zirytuje i postanowi bronić zębami przed natarczywym zachowaniem malucha. Taka sytuacja może się zdarzyć nawet wówczas, gdy pies kocha dziecko i ma „świętą cierpliwość”. 

Po drugie powinniśmy wciąż tłumaczyć dziecku (nie, nie wystarczy powiedzieć jeden raz!), jak należy obchodzić się z psem, co można, a czego nie można. Dziecko powinno przede wszystkim wiedzieć, że nie powinno przeszkadzać psu podczas jedzenia i spania. Gdy pies odchodzi w kąt, oznacza to, że chce odpocząć i pobyć sam – dziecko nie powinno zmuszać czworonoga do zabawy. Nie powinno też głośno krzyczeć w obecności psa, ciągnąć go za uszy czy ogon. 

Rozmiar psa a wiek dziecka – czy to ma znaczenie?

Jedni twierdzą, że tak, inni uważają, że nie. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego przypadku. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Małemu psu łatwo zrobić krzywdę, zaś duży pies może niechcący zrobić krzywdę maluszkowi…

Rozmiar nie jest całkowicie bez znaczenia, ale bardziej niż na niego należy zwrócić uwagę na charakter, predyspozycje, potrzeby czworonoga. Warto dokładnie przestudiować interesujące nas rasy i wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym możliwościom i stylowi życia. W ten sposób mamy szansę zyskać wspaniałego przyjaciela dla całej rodziny!
 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?