Reklama

pies z miską warzyw

Czy pies może jeść kalafior?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Chcesz wzbogacić dietę swojego pupila i zastanawiasz się, czy kalafior dla psa będzie dobrym wyborem? Przeczytaj tekst i dowiedz się czy kalafior w psiej diecie to dobry pomysł.

Coraz więcej osób ma świadomość, że prawidłowe żywienie jest tak samo ważne w przypadku psów, jak i ludzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie warzywa i owoce może jeść Twoj pupil, przeczytaj ten artykuł. Odpowiednio zbilansowana dieta wpływa na całe życie psa: przede wszystkim pozwala zachować optymalną wagę i dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników.

Ogranicza także ryzyko wielu poważnych chorób, dostarcza niezbędnej energii i pozytywnie wpływa na samopoczucie zwierzęcia. Dlatego każdy właściciel psa powinien zadbać, by dieta była jak najlepiej dopasowana do potrzeb jego psa. Można to zrobić na dwa sposoby.

Dwa sposoby żywienia psa

Pierwszym jest wybranie gotowej, suchej lub mokrej karmy wysokiej jakości. Podczas wyboru takiego sposobu żywienia podstawą do podjęcia decyzji o zakupie powinien być skład karmy. Należy wybierać takie produkty, które mają wysoką zawartość mięsa i w miarę prosty, czytelny skład. Idealnie, jeśli znajdują się w nich dodatki w postaci warzyw, olejów roślinnych i zwierzęcych i naturalne ekstrakty.

Osoby, które decydują się na żywienie psa w bardziej naturalny sposób -  gotowanymi posiłkami lub surową dietą (tzw. BARF) mają nieco utrudnione zadanie, ponieważ same muszą zadbać o zapewnienie psu zbilansowanej diety i właściwe skomponowanie posiłków.

Najłatwiej osiągnąć równowagę poprzez różnorodność - poszukiwanie nowych składników, które można włączyć do diety pupila, jest świetnym rozwiązaniem!

Kalafior i inne warzywa w diecie psa

Psy, w przeciwieństwie do kotów, są mięsożercami względnymi. Ich przodkowie byli mięsożerni, ale psy przez tysiąclecia dostosowały się do zróżnicowanej diety, którą mógł im zaoferować człowiek.

Dziś psy są mięsożercami względnymi: to oznacza, że choć mięso powinno stanowić główny składnik ich diety, inne dodatki - warzywa i owoce - są bardzo wskazane, a wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Mięso stanowi źródło białka i tłuszczu, a owoce i warzywa dostarczają  psu węglowodanów, witamin i minerałów. Dlatego psy powinny jeść zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Ograniczenie lub zrezygnowanie z podawania któregoś z tych składników nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.


Czy pies może jeść kalafior?

Kalafior zawiera wiele cennych składników, ale ma również właściwości wzdymające ©Shutterstock

Tak - w niewielkich ilościach pies może jeść kalafior, choć jednoznaczna odpowiedź nie jest taka oczywista.

Teoretycznie — pies może jeść kalafior, ponieważ nie jest on dla czworonogów szkodliwy, a wręcz może dostarczyć wielu cennych składników

- m.in. witaminy A, E, K, wapń, cynk, potas, mangan, kwas foliowy, tiaminę oraz błonnik. Kalafior ma także działanie antynowotworowe, pomaga oczyścić organizm oraz wspomaga pracę mózgu i układu trawiennego. Jest więc bardzo wartościowym dodatkiem nie tylko do ludzkiej, ale też psiej diety.

Niestety pojawia się także druga strona medalu: kalafior zaliczamy do warzyw „kapustowatych”, a co za tym idzie — ma on silne działanie wzdymające i może powodować gazy, które z pewnością okażą się niekomfortowe zarówno dla naszego pupila, jak i dla właściciela.

Kalafior może być dodatkiem, który zaserwujemy zdrowemu, dorosłemu psu od czasu do czasu, w wersji ugotowanej (jest łatwiej przyswajana przez organizm niż surowy kalafior). Wówczas ugotowany kalafior dla psa będzie cennym urozmaiceniem diety.

Opcjonalnie zamiast kalafiora możemy wybrać brokuły, które również mają wiele cennych właściwości i powinny być lepiej tolerowane przez psi organizm.

Brokuły można podawać w wersji surowej oraz gotowanej. Jak każdy nowy składnik, kalafior wprowadzamy do psiego jadłospisu ostrożnie, zaczynając od małej ilości i obserwując ewentualne reakcje organizmu naszego ulubieńca.


Jak podawać psu kalafior i kiedy go unikać?

Lepiej podawać kalafior ugotowany niż surowy — jest wtedy łatwiejszy do strawienia dla naszego czworonoga. Oczywiście kalafior dla psa gotujemy w nieposolonej wodzie, bez dodatku przypraw. Podajemy warzywo dopiero, gdy ostygnie — to szczególnie ważne w przypadku psów, które mają skłonność do łapczywego jedzenia. Gorący pokarm może wywołać poparzenia przełyku.

Wyjątkową ostrożność zachowujemy przy podawaniu nowych składników pokarmowych szczeniętom oraz psom starszym, osłabionym oraz ras olbrzymich, u których może wystąpić skręt żołądka - warto poznać jego objawy, by umieć je rozpoznać.

Jeśli pies zareaguje na kalafiora silnymi wzdęciami, złym samopoczuciem, alergią lub innymi niepokojącymi objawami, zaprzestajemy podawania tego warzywa i szukamy innych, które będą łatwiej przyswajalne. Pamiętajmy, że, nawet gdy nasz pies bardzo polubi ten element diety, powinien dostawać go tylko od czasu do czasu.


Jakie jeszcze warzywa może jeść pies?

©Shutterstock

Przy podawaniu pupilowi kalafiora warto zachować ostrożność. To warzywo, które może okazać się problematyczne, ale dla zdrowych psów ugotowany kalafior będzie dobrym urozmaiceniem diety.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz próbować wzbogacać psiej diety o kalafiora lub już wiesz, że Twój zwierzak reaguje na niego problemami trawiennymi, możesz włączyć do niej inne wartościowe warzywa.

Bardzo ważne jest, aby nie rezygnować całkowicie z podawania warzyw. Jeśli nasz pies za nimi nie przepada, możemy przemycić je do miski pupila np. w utartej i ugotowanej formie, zmieszanej z mięsem, podrobami i innymi składnikami, które podajemy psu na co dzień.

Najpopularniejszym warzywem podawanym psom jest marchewka. Wiele czworonogów lubi ją gryźć w surowej wersji, może także stanowić uzupełnienie codziennych posiłków. Warto zaserwować psu także pietruszkę (korzeń i natkę), buraki, seler, a także wspomniane wcześniej brokuły (o ile nasz pies je toleruje).

W dobrych jakościowo karmach pojawia się też zielony groszek - czworonogi zwykle go uwielbiają!

Urozmaicona dieta jest kluczem do utrzymania ukochanego zwierzęcia w dobrej kondycji. Warto sprawdzić, czy kalafior będzie dobrym dodatkiem do psiego jadłospisu. Jeśli okaże się, że nie - poszukajmy alternatyw w postaci innych warzyw i owoców.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?