Reklama

Bób i pies

Czy pies może jeść bób? Czy jest dla niego zdrowy?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Sezon na bób zaczyna się w Polsce w połowie czerwca i trwa do sierpnia. Najsmaczniejszy jest ten młody, który jemy nawet razem z łupinkami. Do miseczki z bobem często zaglądają też nasi czworonożni przyjaciele. Czy można się z psem podzielić bobem? Czy i kiedy bób szkodzi psu?

Jeśli Twój pies jest karmiony domowymi posiłkami, warto urozmaicać jego dietę o sezonowe warzywa i owoce dobre dla psa.  Czy bób jest jedną z roślin, którą można ugotować i bezpiecznie dodać go do karmy? Sprawdźmy to!

Bób – co to za warzywo?

Bób (Vicia faba var. Major) to jednoroczna roślina, która pochodzi z północnej Afryki i tam jest najbardziej popularna. Poznana już w czasach starożytnych szybko została zaadoptowana przez inne kultury i uprawia się ją w zasadzie na całym świecie, zwłaszcza że jest łatwe w uprawie i umiarkowanie wymagające.

To warzywo strączkowe zawiera duże ilości składników odżywczych. To doskonałe źródło białka i węglowodanów, zawiera też błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, jod, cynk i foliany (jest źródłem kwasu foliowego).

To dobra roślina dla ludzi, którą warto włączyć w swój jadłospis, ale niekoniecznie jest taką dla czworonoga.

Czy pies może jeść bob gotowany?

Czy pies może jeść bób? Niestety, bób to nie najlepsza przekąska dla psa. Nie powinno się go podawać psu i w niektórych przypadkach, nawet niewielkie ilości bobu mogą wiązać się z bolesnymi dolegliwościami i prowadzić do problemów w przewodzie pokarmowym. 

Prawidłowe żywienie psa - wszystko co trzeba wiedzieć. 

Niestety zjedzenie niewinnie wyglądającego bobu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Najczęstsze problemy po zjedzeniu bobu przez psa to:

  • Pies może mieć wzdęcia i gazy, którym może towarzyszyć silny ból,
  • Reakcja alergiczna (rzadka, ale możliwa – dotyczy psów, które są nosicielami mutacji genetycznej powodującej fawizm),
  • Zmniejszenie przyswajalności niektórych składników odżywczych (problematyczne jedynie przy częstszej, bardziej regularnej konsumpcji bobu przez psa)
  • W skrajnych przypadkach, u ras, u których częściej dochodzi do skrętu żołądka, może dojść do konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej.
Skręt żołądka u psa – jak leczyć?

Warto pamiętać również o tym, że podawanie bobu może skończyć się szczególnie źle nie tylko w przypadku ras podatnych na skręt żołądka, ale również u małych psów (nawet kilka ziaren w porównaniu do masy psa stanowi zagrożenie) oraz u psów starszych, które gorzej radzą sobie z trawieniem roślin strączkowych.

pies je warzywa
©Shutterstock

Czy surowy bób również jest szkodliwy dla psa? 

Niestety tak. Surowe ziarna bobu zawierają toksyczny związek o nazwie fitohemaglutynina, który należy do grupy lektyn, którego największe stężenie w roślinach ma fasola, ale zawierają go też inne rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca czy bób.  

W dużej dawce stanowi poważne zagrożenie i może powodować kłopoty z układem pokarmowym, wywołując wymioty, biegunkę i ból brzucha, a jak wykazały badania prowadzone na szczurach, znacznie upośledza m.in funkcje wątroby i może prowadzić do jej uszkodzenia. 

Czy psy lubią bób?

Niektóre psy wręcz go uwielbiają! Potrafią nawet zjeść same skórki bobu! To, że psy entuzjastycznie podchodzą do bobu, nie znaczy jednak, że podawanie psu tego smakołyku to dobry pomysł.

Ponieważ niektóre psy są tak dużymi amatorami bobu, że mogą go wykraść z miski, nigdy nie zostawiaj bobu bez nadzoru.

Może szybko skończyć w psim żołądku, co nie tylko pozbawi Cię przekąski, ale również może spowodować problemy ze strony układu trawiennego u Twojego pupila.

Zjedzenie bobu przez psa — co robić? 

Pies zjadł nieco bobu - co robić? To pytanie w sezonie na bób zadaje sobie wiele osób, bo niestety upilnowanie miseczki z tym warzywem może być trudne. Przede wszystkim nie należy panikować. 

Jeśli pies mimo wszystko dobierze się do bobu, trzeba go uważnie obserwować. Choć poważne zatrucie zdarza się rzadko, to  objawy nadmiernych gazów, bólu żołądka, wymioty, biegunka, powinny natychmiast zaniepokoić opiekuna. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który jest jedynym ratunkiem dla psa, u którego wystąpił skręt żołądka.

Bób w jedzeniu dla psa

Pomimo tego, iż gotowany bób nie powinien być podawany psom, niektóre firmy produkujące żywność dla psów zaczynają włączać bób jako składnik pokarmu.

Z badań wynika, że odpowiednie przetworzenie bobu pozwala uniknięcie problemów gastrycznych, a bób może z powodzeniem zastąpić takie składniki jak ryż czy kukurydza. Mimo wszystko nie zaleca się by zawartość bobu w jedzeniu dla psów, była większa niż 20%.

  • Lucio Luzzatto, Favism and Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase Deficiencyresearchgate.net/publication/322254871_Favism_and_Glucose-6-Phosphate_Dehydrogenase_Deficiency
  • Isabella Corsato Alvarenga, Dalton Holt i Charles G Aldrich, Evaluation of faba beans as an ingredient in dog diets: apparent total tract digestibility of extruded diets with graded levels of dehulled faba beans (Vicia faba L.) by dogs, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7149548/
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?