Reklama

Czy pies może jeść bób? Czy jest dla niego zdrowy?

Bób i pies

Sezon na bób zaczyna się w Polsce w połowie czerwca i trwa do sierpnia. Najsmaczniejszy jest ten młody, który jemy nawet razem z łupinkami. Do miseczki z bobem często zaglądają też nasi czworonożni przyjaciele. Czy można się z psem podzielić bobem? Czy i kiedy bób szkodzi psu?

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Jeśli Twój pies jest karmiony domowymi posiłkami, warto urozmaicać jego dietę o sezonowe warzywa i owoce. Czy bób jest jedną z roślin, którą można bezpiecznie podać psu?

Bób – co to za warzywo?

Bób (Vicia faba var. Major) to jednoroczna roślina, która pochodzi z północnej Afryki i tam jest najbardziej popularna. Poznana już w czasach starożytnych szybko została zaadoptowana przez inne kultury i uprawia się ją w zasadzie na całym świecie, zwłaszcza że jest łatwe w uprawie i umiarkowanie wymagające.

Bób zawiera duże ilości składników odżywczych. Jest źródłem węglowodanów, białka, zawiera też błonnik, witaminy z grupy B, żelazo i foliany (jest źródłem kwasu foliowego).

To dobra roślina dla ludzi, ale niekoniecznie dla psów. 

Bób dla psa?

Czy pies może jeść bób? Niestety, bób to nie najlepsza przekąska dla psa. Nie powinno się go podawać psu i w niektórych przypadkach, nawet niewielkie ilości bobu mogą mieć bolesne konsekwencje. 

Czy pies może jeść bób?

Niestety zjedzenie niewinnie wyglądającego bobu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Najczęstsze problemy po zjedzeniu bobu przez psa to:

  • Pies może mieć wzdęcia i gazy, którym może towarzyszyć silny ból,
  • Reakcja alergiczna (rzadka, ale możliwa – dotyczy psów, które są nosicielami mutacji genetycznej powodującej fawizm),
  • Zmniejszenie przyswajalności niektórych składników odżywczych (problematyczne jedynie przy częstszej, bardziej regularnej konsumpcji bobu przez psa)
  • W skrajnych przypadkach, u ras, u których częściej dochodzi do skrętu żołądka, może dojść do konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej.
Skręt żołądka u psa – jak leczyć?

Warto pamiętać również o tym, że podawanie bobu może skończyć się szczególnie źle nie tylko w przypadku ras podatnych na skręt żołądka, ale również u małych psów (nawet kilka ziaren w porównaniu do masy psa stanowi zagrożenie) oraz u psów starszych, które gorzej radzą sobie z trawieniem roślin strączkowych.

pies je warzywa
©Shutterstock

Czy psy lubią bób?

Niektóre psy wręcz go uwielbiają! Potrafią nawet zjeść same skórki bobu! To, że psy entuzjastycznie podchodzą do bobu, nie znaczy jednak, że podawanie psu tego smakołyku to dobry pomysł.

Ponieważ niektóre psy są tak dużymi amatorami bobu, że mogą go wykraść z miski, nigdy nie zostawiaj bobu bez nadzoru.

Może szybko skończyć w psim żołądku, co nie tylko pozbawi Cię przekąski, ale również może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego u Twojego pupila.

Jeśli pies mimo wszystko dobierze się do bobu, trzeba go uważnie obserwować. Objawy nadmiernych gazów, bólu żołądka, wymioty, biegunka, powinny natychmiast zaniepokoić opiekuna. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który jest jedynym ratunkiem dla psa, u którego wystąpił skręt żołądka.

Bób w jedzeniu dla psa

Pomimo tego, iż gotowany bób nie powinien być podawany psom, niektóre firmy produkujące żywność dla psów zaczynają włączać bób jako składnik pokarmu.

Z badań wynika, że odpowiednie przetworzenie bobu pozwala uniknięcie problemów gastrycznych, a bób może z powodzeniem zastąpić takie składniki jak ryż czy kukurydza. Mimo wszystko nie zaleca się by zawartość bobu w jedzeniu dla psów, była większa niż 20%.

Przeczytaj również:

Źródła:

Lucio Luzzatto, Favism and Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase Deficiencyresearchgate.net/publication/322254871_Favism_and_Glucose-6-Phosphate_Dehydrogenase_Deficiency

Isabella Corsato Alvarenga, Dalton Holt i Charles G Aldrich, Evaluation of faba beans as an ingredient in dog diets: apparent total tract digestibility of extruded diets with graded levels of dehulled faba beans (Vicia faba L.) by dogs, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7149548/

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz