Reklama

pies z marchewką

Warzywa i owoce w diecie psa –które z nich możesz podawać psu?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Zdrowa i zrównoważona dieta człowieka musi zawierać spore porcje warzyw i owoców. Z uwagi na to, że zwykliśmy traktować nasze psy jak pozostałych członków rodziny, rodzi się pytanie – czy takie samo znaczenie jak dla nas mają warzywa dla psa? Czy w psiej diecie powinny znajdować się warzywa i owoce, a jeśli tak – to jakie i dlaczego? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na ten temat.

Jakie warzywa stosować w diecie psa?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że psy – tak jak my – potrzebują zróżnicowanych substancji odżywczych: nie tylko białek, tłuszczy i węglowodanów, ale też witamin oraz mikro- i makroelementów.

Dlatego warzywa i owoce powinny stanowić ważny element ich diety i pojawiać się regularnie w podawanych im posiłkach. Ponieważ jednak ich procesy trawienne znacznie różnią się od ludzkich, trzeba wiedzieć, jakie warzywa dla psa mogą być szkodliwe, choć my zajadamy się nimi bez problemów. 

Zanim więc przejdziemy do tego, jakie warzywa dla psa przygotowywać, musimy powiedzieć trochę na temat jarzyn i owoców, które mogą być dla niego niebezpieczne.

warzywa dla psa

©Shutterstock

Na liście ludzkich przysmaków, które szkodzą psom, znajdują się przede wszystkim:

  •  Czosnek i cebula – podrażniają układ pokarmowy psa, powodują wzdęcia i bóle brzucha, mogą nawet prowadzić do skrętu żołądka.
  • Surowe ziemniaki i pomidory – zawierają solaninę, która jest silnie toksyczna. Okazjonalnie można podawać psu wyłącznie mocno czerwone, dojrzałe pomidory.
  • Winogrona i rodzynki – mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, a także do zapalenia żołądka i jelit.
  • Awokado – zawierające toksyczny dla psa persin, powodujący wymioty i biegunkę.
  • Cytrusy – zawarte w nich olejki eteryczne mają działanie wymiotne.
  • Rabarbar, szczaw i szpinak – ze względu na zawartość szczawiooctanów odkładają się w nerkach i mogą prowadzić do chorób układu moczowego.
  • Warzywa kapustne i strączkowe – są dla psa ciężkostrawne (co jakiś czas można natomiast podać psu odrobinę kiszonej kapusty). 

Warto o tym pamiętać, bo konsekwencje takiego toksycznego posiłku mogą się okazać bardzo poważne. Komentarza wymaga też obecność ziemniaków na liście szkodliwych dla psów produktów, bo wielu właścicieli od czasu do czasu serwuje swoim pupilom choćby resztki ze stołu w postaci kilku kęsów ziemniaka.

Na ziemniaki musisz jednak szczególnie uważać ze względu na obecność wspomnianej solaniny, która w największym stężeniu występuje w ziemniakach niedojrzałych (zielonych) oraz w tych, które były nieprawidłowo przechowywane i zaczęły kiełkować. Tych należy zdecydowanie unikać (mogą być zresztą szkodliwe także i dla nas). 

Jeśli chcesz podać psu ziemniaki, muszą być dobrej jakości, ugotowane na miękko i najlepiej podane w formie puree – nie zawierają wówczas solaniny, a zawarta w nich skrobia jest lekkostrawna dla psa. Ziemniaki nie zawierają zbyt dużo cennych substancji odżywczych, więc służą raczej jako „wypełniacz”.

W jakich warzywach i owocach należy ich zatem szukać?

Najlepsze owoce i warzywa dla psa

Te warzywa i owoce, bogate w drogocenne witaminy i sole mineralne, możesz bez problemu podawać psu:

Marchewka

Wielu właścicieli uważa, że nie ma lepszego warzywa dla psa. Bez obaw marchewkę psu można podawać zarówno w formie gotowanej, jak i na surowo – należy tylko pamiętać, by uprzednio ją obrać i oczyścić.

Marchewka zawiera mnóstwo antyoksydantów, które wzmacniają organizm psa i chronią go przed chorobami, także nowotworowymi. Jest też bogata w witaminę A, dzięki czemu wspomaga m.in. procesy widzenia i metabolizm kostny, oraz witaminę C wspierającą system immunologiczny psa. 

Pietruszka

Zastanawiając się, jakie warzywa dla psa są najlepsze, bez wahania można też wskazać pietruszkę – zarówno jej korzeń, jak i natkę. Zawiera ona dużo witaminy C, E, witaminy z grupy B, a także potas, fosfor i magnez, dzięki czemu okazuje się prawdziwą lekkostrawną bombą witaminową dla psów.

Pietruszka odznacza się działaniem rozkurczającym mięśnie i ułatwiającym trawienie, zaleca się ją więc przy zaparciach, kolkach i wzdęciach u psów.

Seler

Spokrewniony z pietruszką seler również dobrze sprawdza się jako urozmaicenie psiej diety. Podobnie jak ona zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów, znacznie wzmacniając organizm i wspomagając jego oczyszczanie z toksyn. Uwaga! Podając psu seler pamiętaj, że może mieć działanie moczopędne.

Buraki

Świeże buraki są bardzo zdrowe dla psa – podobnie jak dla człowieka. Zawierają szereg niezwykle ważnych dla organizmu składników, takich jak witaminy A, C i B1 oraz wapń, fosfor, kobalt, potas, żelazo oraz magnez.

Wzmacniają dzięki temu układ immunologiczny, wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, a także obniżają ciśnienie krwi. Psy mogą je jeść w wersji surowej i gotowanej, unikaj natomiast buraków konserwowych, bo zawierają one dużo szkodliwych dla psiego organizmu konserwantów oraz soli.

Jabłko

Psy zazwyczaj bardzo lubią jabłka i nie ma żadnych przeciwwskazań, by je im podawać. Zawierają dużo cennych przeciwutleniaczy i sporo witaminy C, dzięki czemu poprawiają odporność czworonogów, a także mają korzystny wpływ na stan ich sierści.

Nie możesz podawać psu jabłek w całości – zawarta w ich gniazdach nasiennych amigdalina nawet w niewielkich ilościach może bowiem prowadzić do zatrucia.

Banany

Słodki smak i zapach banana jest kuszący dla wielu psów – i dobrze! Psy mogą jeść banany w charakterze przekąski – dostarczają im one przede wszystkim witamin A, C, E i K oraz magnezu, fosforu i potasu. Uważaj tylko, by pies nie spożywał ich zbyt często ani w dużej ilości – jak wszystko, tak i banany w nadmiarze mogą szkodzić. 

Wiedząc, jakie warzywa dla psa są dozwolone, a których musisz unikać, jesteś w stanie mądrze włączać je do jego diety. Naprawdę warto o nich pamiętać, bo stanowią niezastąpione źródło minerałów i witamin.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?