Reklama

ziemniaki, chłopiec i pies

Czy pies może jeść ziemniaki?

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Karmisz swojego psa BARFem lub domową dietą i zastanawiasz się, jak ją uzupełniać? Podpowiadamy, czy psy mogą jeść ziemniaki - to temat, który budzi wątpliwości wśród miłośników zwierząt.

Coraz więcej właścicieli zdaje sobie sprawę, jak ważne jest właściwe żywienie psa. Od prawidłowej diety zależy zdrowie ukochanych czworonogów oraz ich samopoczucie, dlatego staramy się, by do ich misek trafiała karma dobrej jakości lub odpowiednio przyrządzone posiłki.

Kupując gotowe karmy czytamy składy, a kompletując dietę BARF lub komponując gotowane posiłki dla psa, zastanawiamy się, jakie składniki dodać. 

Większość właścicieli wie, że podawanie stale tego samego pokarmu może prowadzić do niedoborów żywieniowych, dlatego różnicowanie psiej diety okazuje się dobrym pomysłem.

Wyjątkiem jest żywienie psa gotową karmą wysokiej jakości (taki pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki i suplementy) oraz alergia zwierzaka, który siłą rzeczy musi zadowolić się ograniczonym menu. W takim przypadku warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o tym, jakie witaminy i suplementy podawać zwierzakowi.

A co z dodatkiem ziemniaków w psiej diecie?

Czy pies może jeść ziemniaki?

Ziemniaki budzą wśród właścicieli psów szczególne kontrowersje. Wiele osób zna psy trzymane na wsiach - dla takich zwierząt ziemniaki często są podstawą jadłospisu i ten argument niejednokrotnie pojawia się w dyskusjach. Następnie uznano ziemniaki za coś niepożądanego w psiej diecie.

Parę lat później na rynku pojawiły się karmy komercyjne z wyższych półek, w których wypełniaczem są ziemniaki zamiast zbóż. Kto ma rację? Czy pies może jeść ziemniaki? Jak to zazwyczaj bywa, prawda leży pośrodku.

Ziemniaki w niewielkiej ilości nie zaszkodzą psu i można włączać je do jadłospisu od czasu do czasu, jednak zawsze po ugotowaniu (bez soli) i ostudzeniu.
Ziemniaki podajemy psu bez skórki, lekko ciepłe i pogniecione - wówczas są łatwiej trawione przez organizm czworonoga. ©Shutterstock

Ziemniaki mogą stanowić uzupełnienie psiej diety.  Psy to mięsożercy względni i ich jadłospis powinien składać się przede wszystkim z mięsa i podrobów lub z ryb (zwolennicy diety BARF podają także kości).

Warzywa powinny stanowić maksymalnie 1/3 posiłku. Warto mieć na uwadze, że pies zje większość rzeczy, jednak nie zawsze są one dla niego korzystne.

Ziemniaki w diecie psa 

Wielu zwolenników diety BARF unika podawania ziemniaków swoim psom, jednak niewielka ilość ugotowanych ziemniaków nie zaszkodzi zwierzęciu, a może stanowić wartościowe uzupełnienie. Zgodnie z regułami tego sposobu żywienia, dieta psa powinna zawierać 10-20% warzyw.

W niewielkich ilościach, ziemniaki w diecie psa mogą być dobrym urozmaiceniem.

 •  źródłem wielu składników odżywczych: węglowodanów i błonnika, a także witamin A, C, K oraz witamin z grupy B i minerałów: magnezu, potasu, żelaza, wapnia i fosforu.
 • Ziemniaki poprawiają perystaltykę jelit czworonoga
 • Mogą być dobrym źródłem energii;
 • Zapewniają także uczucie sytości;
 • Co ważne, zwykle nie wywołują reakcji alergicznych. 

Ziemniaki mają również stosunkowo wysoki indeks glikemiczny, co powinni mieć na uwadze właściciele psów z cukrzycą, a także dużą zawartość węglowodanów - to z kolei powinno wzbudzić ostrożność we właścicielach psów z nadwagą.

Uwaga na surowe ziemniaki

Jeśli zastanawiasz się, czy pies trawi ziemniaki, odpowiadamy - trawi je, o ile są przygotowane we wspomniany wcześniej sposób. Nigdy nie podajemy surowych ziemniaków, a tym bardziej tych o zielonym odcieniu skórki — wówczas wytwarzają bardzo szkodliwą dla psów (i ludzi) substancję, solaninę.

Objawy zatrucia solaniną u psa to wymioty, biegunka, ślinienie się, drgawki. Jeśli zauważysz objawy zatrucia pokarmowego u psa, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii.

Pamiętajmy, aby nowe produkty zawsze wprowadzać do diety stopniowo i obserwować reakcje psiego organizmu. Jeśli nasz pies ma problemy z alergią lub nietolerancją pokarmową, zawsze wprowadzamy tylko jeden nowy produkt naraz — wówczas, w razie niestrawności, alergii lub biegunki, wiemy, co zaszkodziło psiakowi i możemy szybko wyeliminować szkodliwy produkt.

Jesienne warzywa dla psa

Z warzyw dostępnych w naszym kraju jesienią, możesz również podać psu:

Po ziemniaki sięgają najczęściej osoby, które chcą zastosować wypełniacz obniżający koszty żywienia psa lub właściciele zwierząt z alergiami pokarmowymi.

Brokuły i marchewka to zdrowa przekąska dla psa©Shutterstock

Słodkie ziemniaki, czyli bataty dla psa

Choć bataty nazywa się słodkimi ziemniakami i oba warzywa mają formę bulw, gatunkowo nie są ze sobą spokrewnione. Jednak często podczas rozmów o żywieniu psów temat batatów pojawia się tuż obok karmienia psa ziemniakami.

Okazuje się, że psy bardzo lubią bataty i mogą je dostawać, jednak — tak jak w przypadku ziemniaków — te warzywa podajemy ugotowane, rozgniecione, lekko ciepłe.

Mogą stanowić wypełniacz i źródło witamin: B, C, E, A i K oraz przeciwutleniaczy i błonnika.

Bataty są uznawane za warzywa o dużej wartości odżywczej, które dostarczają wielu cennych minerałów. Cały czas jednak miejmy na uwadze, że psy powinny być żywione przede wszystkim mięsem i innymi produktami pochodzenia zwierzęcego (tłuszcze, kości, podroby).

Ziemniaki w karmie dla psa alergika

Ziemniaki pojawiają się w psich karmach - i to tych z wyższej półki oraz w produktach przeznaczonych dla zwierząt z alergiami pokarmowymi. Dzieje się tak, ponieważ ziemniaki rzadko wywołują alergię i stanowią zdecydowanie lepszy wybór dla psów uczulonych gluten niż zboża.

W dobrych jakościowo karmach ziemniaki stanowią mniejszą część składu przeważa mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, a rozpiska ze składem jest krótka i zrozumiała.

Pamiętajmy, że w żywieniu psów kluczowa jest dawka. Żywienie czworonoga niemal wyłącznie ziemniakami jest oczywiście dużym błędem, jednak stosowanie reguły 10-20% warzyw w diecie i różnicowanie warzyw, a także podawanie ziemniaków i batatów od czasu do czasu pozwoli urozmaicić jadłospis i z pewnością okaże się korzystne dla psa.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jakie warzywa i owoce może jeść pies?

Jak przygotowywać domowe posiłki dla psa?

Czego pies nie może jeść?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

 • alicjajanoska
  alicjajanoska
  moim zdaniem to fatalny pomysł nie ma co karmić psa odpadkami ze stołu :(
  ja swojego dobrze karmię karmą Empire i nie żałuję mu jedzenia które mu służy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?