Reklama

pies i frytki
© Shutterstock/Jennifer McCallum

Czy pies może jeść frytki?

Przez Iza Markowska

Opublikowano

Kochasz frytki i zastanawiasz się, czy możesz czasem poczęstować nimi swojego pupila? Sprawdź, czy frytki to bezpieczna przekąska dla psa.

Wielu z nas uwielbia frytki, choć wiemy, że nie są zdrowe. Przyczyny, dla których ludzie nie powinni jadać często tłustych i solonych potraw, odnoszą się również do zwierząt domowych.

Czy pies może jeść frytki?

Choć nic się stanie, jeśli pies od czasu do czasu zje frytkę, nie jest to przysmak, który powinien się znaleźć w psiej diecie

Dlaczego frytki nie są zdrowe dla nas, ani dla psów?

  • Wysoka zawartość tłuszczu: Frytki są zazwyczaj smażone w oleju, który może być bogaty w tłuszcze nasycone i trans. Spożycie nadmiaru tłuszczu nasyconego może zwiększać ryzyko chorób serca, podwyższając poziom cholesterolu we krwi.

  • Kaloryczność: Frytki są bardzo kaloryczne ze względu na proces smażenia w głębokim oleju. Spożycie dużej ilości kalorii w dłuższej perspektywie prowadzi do nadwagi i otyłości

  • Wysoka zawartość soli: zbyt duża ilość soli w diecie może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, zwiększyć ryzyko chorób serca i prowadzić do problemów z nerkami.

  • Proces smażenia: Proces smażenia może powodować powstawanie substancji szkodliwych, takich jak akrylamid, który jest związany z ryzykiem raka.

  • Dodatki chemiczne i konserwanty: Niektóre frytki mogą zawierać dodatki chemiczne i konserwanty, które nie są korzystne dla zdrowia.

Okazjonalnie, można je podać czworonogowi, ale pod kilkoma warunkami. 

Rodzaj tłuszczu użyty do smażenia

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wartość odżywczą i kaloryczność frytek jest oczywiście rodzaj tłuszczu użytego do ich smażenia.

Tłuszcze nasycone, występujące w większości fast foodów, mają negatywny wpływ na zdrowie nie tylko ludzi, ale także psów. Nadmiar tłuszczu z frytek może prowadzić do otyłości, problemów ze stawami czy nawet chorób trzustki. 

Upewnij się, że frytki są smażone na świeżym oleju roślinnym,  najbezpieczniej jest je podać pieczone w piekarniku

Zawartość soli we frytkach

Smażone ziemniaki same w sobie nie zawierają dużych ilości sodu, jednak po usmażeniu większość z nas posypuje je solą. Sód odgrywa ważną rolę w organizmie psa, ale jego nadmiar może prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej, a nawet do odwodnienia.

Tak więc podawanie psu frytek przyprawionych solą jest niewskazane -zwłaszcza w przypadku starszych psów czy tych z chorobami serca lub nerek.

Obecność substancji szkodliwych dla psa

Należy zachować szczególną ostrożność przy składzie przypraw oraz dodatkach smakowych użytych w produkcji frytek. Niektóre z nich mogą zawierać substancje toksyczne dla naszych pupili, jak czosnek czy cebula.

Dlatego warto sprawdzić dokładny skład frytek przed podaniem ich zwierzakowi i unikać potraw z fast foodów, które nie udostępniają informacji na ten temat.

Alternatywa dla frytek w diecie psa — zdrowe przekąski warzywne

Warzywa - zdrowa alternatywa dla frytek ©Shutterstock

Zamiast niezdrowej przekąski, jaką są smażone frytki, sięgnij po zdrowsze przysmaki. Urozmaicona dieta warzywna może przyczynić się do lepszego funkcjonowania psiego organizmu oraz zapobiega wielu schorzeniom. Jakie warzywa możesz podać psu jako przekąskę?

  • Pieczone bataty;
  • Brokuły ugotowane na parze lub w niewielkiej ilości wody;
  • Marchewkę rozdrobniona czy pokrojona w słupki;
  • Gotowaną lub pieczona dynię.

Czy pies może jeść ziemniaki?

Gotowane ziemniaki są bezpieczne dla psów, ale powinny być podawane w umiarkowanych ilościach.  

Ziemniaki są źródłem węglowodanów, witamin i błonnika, które mogą być korzystne dla psiego organizmu w małych ilościach. Staraj się unikać dodawania soli, masła lub innych przypraw, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa.

Nie wolno natomiast podawać psom surowych ziemniaków. Zawierają  one toksyczną substancję zwana solaniną, która może być szkodliwa dla czworonoga. 

Umiar i różnorodność

Warzywa to zdrowe uzupełnienie psiej diety, można stosować je jako przekąskę lub dodatek do głównego posiłku. 

Ważne jest również zapewnienie, aby warzywa były odpowiednio przygotowane przed podaniem psu. Unikaj dodawania soli, przypraw, oleju lub innych substancji, które mogą być szkodliwe. Warzywa powinny być pieczone, gotowane lub gotowane na parze, aby ułatwić trawienie i dostępność składników odżywczych.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?