Reklama

Czy pies może jeść szpinak? Czy jest dla niego zdrowy?

pies i szpinak

Wszystko, co musisz wiedzieć, o karmieniu psa szpinakiem

© In Green - nesavinov / Shutterstock

Już od przedszkola wszyscy słyszymy o wartościach zdrowotnych szpinaku "Zjedz ten szpinaczek, bo się rozpłaczę" - mówiła babcia Tadka Niejadka. Nie zawsze jednak to, co zdrowe dla ludzi, jest korzystne dla psów. Jak jest ze szpinakiem? Służy czy szkodzi psom? Przeczytaj.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 10.10.2021, 11:27

Psy jako zwierzęta wszystkożerne mogą spożywać różne rodzaje pokarmów pod warunkiem, że są one podawane w odpowiednich proporcjach. Dieta psa zależy od jego wielkości, rasy, stylu życia i kondycji zdrowotnej, ale bez względu na te czynniki, głównym składnikiem psiej diety jest mięso. Nie wyklucza to jednak, że możemy swojemu psu podawać także inne produkty, w tym warzywa i owoce.

Dziś skupimy się na szpinaku, niskokalorycznym, a jednocześnie bogatym w składniki odżywcze warzywie, które można znaleźć niemal w każdym sklepie. Okazuje się bowiem, że szpinak jest tak samo dobry dla psów, jak i dla ludzi!

Czy psy mogą jeść szpinak?

Tak, psy mogą jeść szpinak. W rzeczywistości niektóre owoce i warzywa są wręcz zalecane w psiej diecie.

Podane w umiarkowanych ilościach dostarczają psu znacznej ilości witamin, minerałów i błonnika.

Psy mogą z powodzeniem spożywać zielone warzywa liściaste, w tym właśnie szpinak, który w niewielkich ilościach jest dla nich zdrowy, tak samo jak dla nas.

Podobnie jak w przypadku każdego innego pożywienia, szpinak należy podawać psom z umiarem, aby uniknąć negatywnych konsekwencji dla ich zdrowia.

Czy szpinak jest zdrowy dla psów?

Być może pamiętacie postać z kreskówki o imieniu Papaj, który po zjedzeniu szpianku stawał się bardzo silny? Stąd powstał (częściowo fałszywy) mit, że szpinak jest bardzo bogaty w żelazo, bardziej niż jakiekolwiek inne warzywo.

Chociaż ilości żelaza są skromne, szpinak zawiera wiele innych, równie ważnych właściwości odżywczych, w tym:

  • witaminy: A (wspomagającą wzrok, skórę, włosy), B (wspomagającą układ nerwowy, zapobiegającą biegunkom, osłabieniu i anemii), C (poprawiającą nastrój i wzmacniającą układ odpornościowy), E (chroniącą narządy rozrodcze), K (ważną dla prawidłowego krzepnięcia krwi);
  • minerały: potas, sód, wapń, fosfor, żelazo, magnez;
  • błonnik: wspomagający trawienie.

Szpinak jest również niskokaloryczny, dzięki czemu idealnie nadaje się do diety psów z nadwagą.

Kiedy szpinak szkodzi psom?

Jak wszystko w nadmiarze, także szpinak spożywany w przesadnych ilościach i przez długi czas może być szkodliwy dla psa.

Spożywanie w dużych ilościach

Wysoka ilość kwasu szczawiowego (który jest jednym ze składników szpinaku), blokuje zdolność organizmu do wchłaniania wapnia i może powodować uszkodzenie nerek, a nawet ich niewydolność.

Długotrwałe spożywanie tego warzywa może powodować:

  • uszkodzenie nerek,
  • osłabienie mięśni,
  • arytmię,
  • zaburzenie oddychania.

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowe psy mogą spożywać rozsądne dawki szpinaku bez szczególnych przeciwwskazań.

Podawany psom z problemami z nerkami

U psów z niewydolnością nerek (mocznicą) bezwzględnie należy unikać szpinaku, właśnie dlatego, że kwas szczawiowy przefiltrowany przez nerki - w tym przypadku niesprawne - nie jest właściwie usuwany.

Jak podawać psom szpinak?

Zawsze wybieraj świeży szpinak i myj go przed podaniem zwierzęciu, aby wypłukać wszelkie ślady pestycydów.

Dobrym sposobem jest również ugotowanie szpinaku dla psa na parze. W ten sposób warzywo zachowa większość składników odżywczych. Gotowany szpinak traci bowiem większość składników odżywczych, a surowy szpinak jest trudny do strawienia dla psa.

Ważne jest, aby nie dodawać przypraw, ziół, soli, cebuli, czosnku, oleju, ponieważ substancje te mogą być toksyczne dla psów.

Przed podaniem szpinaku psu, posiekaj go, aby był łatwiejszy do przełknięcia.

Jeśli nerki Twojego czworonożnego przyjaciela są zdrowe i zdecydujesz się wzbogacić jego dietę o szpinak, podawaj tylko małe ilości i rzadko. Może to zmniejszyć ryzyko złego wchłaniania wapnia i uszkodzenia nerek.

Jak widzisz, szpinak podawany we właściwych dawkach i od czasu do czasu może służyć zdrowiu i samopoczuciu Twojego psa.

Przeczytaj również:

Źródło: wamiz.it