Temat podawania surowych kości w diecie psów budzi wiele kontrowersji wśród właścicieli psów. Niektórzy włączają kości w dietę BARF, inni odradzają tę praktykę z uwagi na potencjalne zagrożenia z nimi związane. Czy i jakie kości możemy podać psu?
Dlaczego psy lubią kości? Naturalny gryzak dla psa
Surowe kości dla psa są przysmakiem i zabawką w jednym. Nie niosą ze sobą większych wartości odżywczych, ale zajmują czworonoga na długi czas, zabija nudę, pozwala na wzmacnianie żuchwy i umożliwia bezkarne oddawanie się lubianej przez psy czynności żucia i gryzienia.
Pamiętaj o tym, że owo żucie i gryzienie to naturalna potrzeba psa, która musi być zaspokojona.
Ponadto jest to swego rodzaju strategia radzenia sobie ze stresem w trudnych chwilach – dlatego między innymi psy gryzą co popadnie np. podczas nieobecności właściciela. Nie robią tego na złość, po prostu tęsknią i są sfrustrowane.
Zapewnienie tego typu gryzaków szczególnie ważne jest w przypadku ząbkujących szczeniąt. Tylko od Ciebie zależy, czy potrzeba ta zostanie zrealizowana w sposób niezagrażający Twoim meblom i pozostałemu wyposażeniu wnętrza.
Gryzienie kości działa także na kubki smakowe czworonoga oraz na receptory węchu – przyjemny posmak i zapach mięsa umilają zabawę. Dodatkową zaletą kości dla psa jest możliwość ścierania przez zwierzę płytki nazębnej odkładającej się na zębach.
W podawaniu psu kości należy zachować umiar, trzeba je traktować jak każdą inną przekąskę, która może być nagrodą, ale z pewnością nie powinna dominować w diecie pupila.
Bardzo ważne jest to, aby podać odpowiednią kość – nie wszystkie są bowiem bezpieczne dla psa.
Kości dla psa – surowe czy gotowane?
Psom nie należy podawać kości gotowanych czy pieczonych. Kości poddane obróbce termicznej łatwo łamią się na ostre kawałki, które mogą wbić się w przewód pokarmowy psa.
Najlepsze są kości surowe, otoczone mięsem. Najlepiej sprawdzą się kości cielęce i jagnięce. Kości wołowe sprawdzą się jako gryzak wspomagający higienę jamy ustnej, ale należy uważać, by nie uszkodziły zębów psa.
Czy pies może jeść kości wieprzowe?
Kości wieprzowe dla psa nie są dobrym wyborem, ponieważ nie są przez zwierzę trawione. Oznacza to, że kość taka stanowi wyłącznie obciążenie układu pokarmowego. Jej zjedzenie może spowodować niestrawność i wywołać u pupila ból żołądka.
Kości wołowe dla psa
Tak, kości wołowe są jednym z dwóch rodzajów kości polecanych dla psów. Taką kość pies może ogryzać bez ryzyka zadławienia się, czy uszkodzenia przewodu pokarmowego. Pamiętaj, tylko by podać ją w formie surowej, ponieważ gotowane kości zmieniają swoją strukturę i stają się dla zwierząt bardzo ciężkostrawne.
Czy pies może jeść kości cielęce?
Drugi rodzaj kości, które pies może jeść to właśnie kości cielęce. Są miękkie i giętkie, więc nie ma ryzyka, że pies pokaleczy sobie przewód pokarmowy. To najbardziej wartościowe i odżywcze ze wszystkich kości. Dzięki swej miękkiej strukturze mogą być spożywane także przez szczenięta oraz psy starsze.
Dlaczego kości drobiowe dla psa to zły pomysł?
Kości z kurczaka są najgorszym rodzajem kości, jaki możesz wybrać dla swojego psa. Ponieważ są kruche i rozpadają się na ostre kawałeczki, nie mogą być spożywane przez psy. Ich zjedzenie grozi poranieniem lub perforacją ścianek przełyku, żołądka lub jelita. Kości z kurczaka dla psa nie są dobrym wyborem także dlatego, że małą kością najłatwiej jest się zadławić.
Tak samo jak zabronione są kości z kurczaka, tak i kości z indyka nie są odpowiednim pożywieniem dla psa. Rozpadają się w przewodzie pokarmowym zwierzęcia na małe, ostre kawałeczki i mogą zagrażać zdrowiu oraz życiu pupila.
Które kości dla psa są najlepsze?
Jak już zostało nadmienione, dobrym wyborem są kości wołowe. Są wyjątkowo twarde, nie ma więc ryzyka, że pies pogryzie taką kość i porani sobie przewód pokarmowy ostrymi odłamkami. Wołowa kość dla psa to gwarancja, że pupil będzie mieć zajęcie na długie godziny, a przy okazji skutecznie usunie ze swoich zębów kamień nazębny.
Bezpieczne kości dla psa to także kości cielęce i jagnięce. Są miękkie, więc pies nie zrobi sobie krzywdy podczas gryzienia.
Kości z kurczaka i z indyka zdecydowanie unikaj. Dopuszczalne są jedynie chrząstki drobiowe, które należy oddzielić od kości przed podaniem.
Podawanie kości psom - zasady bezpieczeństwa
Bezwzględnie przestrzegaj kilku zasad, które gwarantują bezpieczne spożywanie kości przez psa.
- Po pierwsze pamiętaj o tym, że kość musi być na tyle duża, by pies nie mógł jej połknąć w całości. Połykanie całych kości może się skończyć zadławieniem.
- Drugą zasadą, o której nie wolno zapominać jest to, że kość dla psa musi być surowa. Nie możesz jej gotować, piec ani dusić, gdyż obróbka termiczna zmienia strukturę kości, pozbawia je wartości odżywczych i przyczynia się do tego, iż stają się ciężkostrawne.
- Jeśli chcesz podać swojemu psu kość, musisz być w pobliżu i obserwować pupila. Nie wolno zostawiać psa samego w domu, jeśli właśnie dostał kość do gryzienia. Zawsze istnieje ryzyko, że jej odłamek wbije się zwierzęciu w przełyk, albo że duża kość zaklinuje się między szczękami zwierzęcia.
Jakie jeszcze kości będą bezpieczne dla psa?
Jeśli nie przekonują Cię kości wołowe ani kości cielęce a, możesz sięgnąć po zamienniki ze sklepów zoologicznych. Unikaj kości wędzonych, które często wędzone są nie w wędzarni, a przy pomocy substancji chemicznych nadających im specyficzny wygląd i smak.
„Po spożyciu tych kości przez psy mogą wystąpić biegunki i wymioty - to bardzo częsty problem w gabinecie, zwłaszcza latem, kiedy kości sprzedawane są często luzem prosto z kartonu. Są wtedy idealną pożywką dla bakterii.” – mówi doktor weterynarii Dorota Dołęga-Kozierowska z gabinetu Dora-Vet.
Za to suszone kości są jak najbardziej bezpieczne — przygotuj się tylko na specyficzny zapach, jaki wydzielają. Gryzaki w kształcie kości, wykonane ze sprasowanych skór lub innych produktów spożywczych, również będą dobrą alternatywą.
Kości dla szczeniaka
Kości mogą stanowić dodatek do diety szczeniąt oraz zdrowy gryzak. Podobnie jak w przypadku psów dorosłych, ważne jest, aby podawać szczeniętom jedynie niewielkie, surowe kości otoczone mięsem. Jednak należy pamiętać, że dieta szczeniąt i rosnących psów musi być zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych, zwłaszcza wapnia.
Przed wprowadzeniem kości do diety szczeniaka zaleca się konsultację z dietetykiem zwierzęcym, który pomoże odpowiednio zbilansować dietę dla młodego psa.
Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołęga-Kozierowska z przychodni DoraVet