Reklama

pies pogryzł poduszkę
© Shutterstock/ smrm1977

Jak oduczyć psa gryzienia? Wyjaśniamy krok po kroku

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Gryzienie oraz podgryzanie – zarówno rąk, nóg opiekuna, jak i przedmiotów, które nie służą do tego celu – jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele szczeniaków, a czasem również dorosłych psów. Dlaczego tak się dzieje? Jak oduczyć psa gryzienia? 

Na wstępie należy jasno zaznaczyć, że gryzienie jest naturalnym odruchem, dlatego nie da się psa całkowicie "oduczyć" gryzienia, tak jak nie można go oduczyć szczekania. Pamiętaj też o tym, że niewątpliwie lepiej zapobiegać, od początku ucząc pupila właściwych zachowań, niż oduczać utrwalonych nawyków. 

Jeśli jednak jesteś opiekunem dorosłego psa, który z upodobaniem gryzie ręce i nogi, nic straconego. Przeczytaj, dlaczego pies gryzie i jak sobie z tym poradzić.

Dlaczego pies gryzie?

Jak zostało już nadmienione, pies wykazuje naturalną potrzebę gryzienia. Nigdy nie robi tego złośliwie i bez powodu. Chcąc skutecznie rozwiązać problem gryzienia, musisz zrozumieć, jakie są przyczyny takiego zachowania. 

Pies gryzie, bo... lubi

Gryzienie to część psiej natury, zachowanie wpisane w repertuar tego gatunku. Pies lubi tę aktywność, bo jest to dla niego forma zabawy, spędzania czasu, ale też świetnym sposobem na zabicie nudy i zwrócenie na siebie uwagi opiekuna.

Pies gryząc, poznaje świat

Inny powód, dla którego szczeniak gryzie i podgryza to chęć dokładnego poznania tego, z czym ma do czynienia. Zwierzak gryząc, może sprawdzić smak, fakturę danego przedmiotu, może ocenić, czy jest on bezpieczny, jadalny etc. Gryzienie jest więc niemal tak samo ważne jak węszenie

Pies gryzie, bo to go uspokaja

Gryzienie, podgryzanie, żucie, memłanie i inne „operacje” pyskiem są dla psa niezmiernie ważne. Pełnią funkcję nie tylko poznawczą, ale i – śmiało można rzec – terapeutyczną. Gryzienie bardzo uspokaja psa, pozwala przyjemnie zająć czas, zredukować stres, napięcie, wycisza i zwyczajnie wprawia w doskonały nastrój.

Pies gryzie, bo człowiek mu na to pozwala

Istotnym powodem gryzienia ludzi i przedmiotów nieprzeznaczonych do tego celu jest to, że opiekun sam, często nieświadomie, tego zachowania uczy i dopuszcza do jego utrwalenia! 

Pozwalając psu na niekontrolowane gryzienie wszystkiego i wszystkich w okresie szczenięcym, niestety sprawiasz, że zachowanie to ulega wzmocnieniu i utrwaleniu. Musisz pamiętać, że oduczanie psa gryzienia rzeczy jest kłopotliwe i może zająć sporo czasu, bo po pierwsze psiak instynktownie dąży do tego, co sprawia mu przyjemność, a po drugie nie rozumie, dlaczego wcześniej mógł przejawiać pewne zachowania, a teraz nie. 

Szczenięta gryzą, bo rosną im zęby

Młode psy w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe namiętnie gryzą wszystko, co tylko zdołają "upolować", gdyż chcą przynieść ulgę bolącym, swędzącym dziąsłom. Jest to zupełnie naturalny odruch. 

Przeczytaj, jak postępować ze szczenięciem, które gryzie

Czy zatem zabronić psu gryzienia i karcić go za każdą próbę? Oczywiście, że nie! Gryzienie jest w porządku i co więcej, może być Twoim sprzymierzeńcem. Pies musi tylko wiedzieć co, jak i kiedy gryźć! 

Jak oduczyć psa gryzienia? 

Wiesz już, że nie możesz całkowicie wyeliminować tego zachowania, ponieważ ma ono ogromnie ważne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i późniejszego funkcjonowania czworonoga. Musisz je natomiast odpowiednio ukierunkować, aby bez trudu oduczyć psa gryzienia ludzi, butów, mebli lub/i przedmiotów, których nie powinien ruszać. 

Lepiej zapobiegać, czyli ucz, a nie oduczaj! 

Jak już zostało wspomniane, o wiele łatwiej nauczyć nowego, pożądanego zachowania, niż oduczyć tego, które jest niewłaściwe z naszego punktu widzenia, a często niestety już mocno utrwalone.

Pies nie powinien gryźć czy podgryzać rąk. Wydaje się to oczywiste, ale pupil "sam od siebie" się tego nie nauczy. Twoim zadaniem jest mu tę wiedzę przekazać. Musisz sprawić, aby nie zaczął tego robić, aby ten nawyk się nie utrwalił. 

Tymczasem opiekunowie czworonogów, często nieświadomie, z braku podstawowej wiedzy, sami tworzą ten uporczywy, niejednokrotnie bolesny problem. 

pies gryzie kapeć
©Shutterstock

1. Naucz, co i w jaki sposób może gryźć pies

Ręce (ale też nogi, buty, meble i różne przedmioty do tego nieprzeznaczone) nie służą do gryzienia. Istotne jest  to, aby od samego początku uczyć psa, co może, a czego nie może gryźć. Równie ważne jest to, jak gryzie. Inne jest bowiem ugryzienie zmierzające do skonsumowania smacznego kąska, inne powinno być podczas zabawy czy faktycznej walki, gdy czworonóg musi się bronić. 

Gryzienie jest nieodłącznym elementem zabawy pomiędzy psami. Szczenięta uczą się panować nad siłą uścisku szczęk (jest to tzw. inhibicja gryzienia) podczas zabaw z rodzeństwem i matką – o ile oczywiście mamy do czynienia z dobrą hodowlą i świadomym hodowcą, który wie, na co zwracać uwagę i jak przygotować malucha do nowego domu.

Szczeniak, który podczas zabawy gryzie za mocno, szybko uczy się, że nie może tego robić, bo wówczas inne szczenięta odsuwają się od niego i zabawa się kończy. To element procesu zwanego socjalizacją szczenięcia

W sytuacji, gdy pies zaczyna gryźć podczas Waszej zabawy, należy ją bezwzględnie przerwać, aby pokazać mu, że nie będziesz tego akceptować. 

2. Podsuwaj psu zabawki do gryzienia

Skoro nie możesz zabronić psu gryzienia, co zrobić, aby wilk był syty i owca cała? To również bardzo proste. Aby oduczyć psa gryzienia Twoich rąk czy stóp, ucz go, jak i czym może się bawić.

Podsuwaj swojemu pupilowi różnorodne zabawki dla psa – naturalne gryzaki, szarpaki, maty węchowe, gryzaki do wypełniania smakołykami etc. Im więcej ciekawych zabawek edukacyjnych, tym lepiej, bo pies się nie znudzi. 

Zachęcaj psa do wspólnej zabawy zabawkami, kontrolując cały czas, aby nie udało mu się podgryzać Twoich rąk czy nóg.

 Dzięki odpowiednio dobranym zabawkom szybko oduczysz szczeniaka gryzienia rąk i przedmiotów. Jednocześnie wskażesz mu bardzo prostą i skuteczną strategię radzenia sobie ze stresem i emocjami. Zabawki ocalą psią psychikę i Twój dobytek, gdy wyjdziesz z domu!

3. Baw się z psem w "bezpiecznie gryzienie"

Ucz psa, jak i czym może się bawić, baw się razem z nim, pamiętając o tym, że ręce w żadnym wypadku nie służą do gryzienia. Zależność jest tutaj prosta. 

Im więcej ciekawych zabawek będziesz psu oferować i im częściej będziesz się z nim nimi bawić, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zrezygnuje z gryzienia rąk na rzecz wspaniałej zabawy w formie, jaką mu zaproponujesz. 

4. Ustal granice, przerywając zabawę, kiedy pies gryzie

Niestety nie zawsze jest to tak łatwe i nie każdy pies na to „pójdzie”. Istnieją bowiem psy (zwłaszcza te, u których nawyk gryzienia rąk jest mocno utrwalony), które za nic mają zabawki i zawzięcie próbują gryźć ręce mimo wszystko. Co w takiej sytuacji?

Zanim przejdziesz do działania, musisz uświadomić sobie jedną rzecz – zasady i granice to podstawa. 

To, że wyznaczasz psu pewne zasady, stawiasz granice i czegoś oczekujesz od swojego podopiecznego, nie czyni z Ciebie złego opiekuna. Wręcz przeciwnie! Owe zasady i granice są po to, aby wszystkim – w tym psu – żyło się lepiej. W ich wyznaczaniu niezmiernie istotna jest konsekwencja. 

  • Kiedy więc następnym razem pies będzie gryzł Cię po rękach czy stopach, po prostu przerwij zabawę
  • Jeżeli samo zaprzestanie zabawy to za mało, bo pies nadal próbuje skakać na Ciebie i podgryzać, wstań i wyjdź
  • Po chwili, gdy pies się uspokoi, wróć i ponownie zaproponuj zabawę zabawką

Pamiętaj o tym, że nie da się skutecznie oduczyć psa gryzienia rąk w trakcie jednej sesji. To proces, w czasie którego do zwierzęcia stopniowo będą docierać nowe reguły. Musi on zobaczyć i zrozumieć, że bardziej opłacalna jest zabawa na Twoich zasadach. 

5. Nie karć psa za gryzienie!

Pamiętaj o tym, aby nie denerwować się na psa, nie krzyczeć na niego i nie karcić go!

Zamiast tego możesz wprowadzić sygnał, który będzie zapowiedzią zakończenia zabawy i Twojego wyjścia, np. „ups” lub „oj”. Jeśli pies nie zareaguje na niego, wstań i wyjdź. Po pewnym czasie zorientuje się, że po komendzie nastąpi koniec i straci możliwość dalszej zabawy. 

Dzięki temu dasz psu możliwość wyboru i samodzielnego decydowania o tym, jak postąpić. Jest to ważne szczególnie w przypadku psów, które reagują niezwykle emocjonalnie i frustrują się, gdy zabawa jest nagle przerywana. 

Uwaga! Nieświadomi konsekwencji opiekunowie czasem sięgają po takie rozwiązania jak np. obroża elektryczna, którą uruchamiają w chwili, gdy pies próbuje ugryźć. Nigdy nie stosuj przemocy wobec swojego psa.

Kara nie niesie informacji o tym, jakiego zachowania oczekujesz, burzy poczucie bezpieczeństwa i zaufanie podopiecznego, a do tego jest prostą drogą do poważnych zaburzeń behawioralnych! 

6. Bądź konsekwentny

Aby oduczyć psa gryzienia mebli, rąk opiekuna czy kapci, przede wszystkim postępuj konsekwentnie. Pierwsze efekty na pewno wkrótce się pojawią. Nie oczekuj jednak, że stanie się to z dnia na dzień. 

Nie poddawaj się, ćwicz z psem regularnie, nagradzaj za pożądane zachowania, a w przyszłości zaprocentuje to wartościową relacją. 

Nie obawiaj się wyznaczania jasnych granic, bo to właśnie one sprawiają, że pies uczy się, co może, a czego mu nie wolno. Dzięki temu ma szansę poruszać się w bezpiecznym obszarze, gdzie nic go nie zaskoczy! 

Jak oduczyć psa gryzienia po rękach, gdy nic nie pomaga?

Pomimo zastosowania wyżej opisanych metod nie jesteś w stanie oduczyć psa gryzienia rzeczy? Koniecznie skontaktuj się z dobrym behawiorystą zwierzęcym, który pomoże Ci zrozumieć Twojego szczeniaka i krok po kroku pokaże, jak postępować, aby uczynić Wasze codzienne życie łatwiejszym!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?