Reklama

szarpak dla psa
© Shutterstock

Jak zrobić szarpak dla psa samemu?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Zabawa z psem to bardzo ważny czynnik budowania relacji między opiekunem i pupilem. To rozrywka, której potrzebuje każdy pies – bez względu na rasę, wielkość, wiek czy tryb życia. Dla dobrego samopoczucia i kondycji pupila warto zadbać o to, by miał swoje zabawki – piłki, gryzaki czy pluszaki, którymi może bawić się w domu i podczas spacerów.

Szczególnie zaś warto polecić wszystkim psim opiekunom szarpak dla psa – to pozornie prosta zabawka, która może pełnić naprawdę wiele funkcji. Szarpaki dla psów mogą służyć nie tylko doskonałej zabawie, ale i nagradzaniu lub szkoleniu. Jak można wykorzystywać szarpak dla psa i jak zrobić go w domowym zaciszu?

Szarpak dla psa – czym właściwie jest?

©Shutterstock

Szarpak dla psa to zwykle zabawka wykonana z materiału – w zależności od jego rodzaju zabawka może być miękka lub twarda, dlatego można bez trudu dobrać gadżet do każdego psiaka. Zaletą szarpaków jest to, że można bawić się nimi zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jak się nimi bawić? Zabawa przy użyciu szarpaka polega na przeciąganiu – jedną stronę trzyma właściciel, drugą pies.

Trzeba pamiętać o tym, aby pozwolić psu szarpać – intensywne przeciąganie ze strony opiekuna może zaszkodzić psu, a w szczególności jego uzębieniu. Nie zapominaj o tym, że zabawa ma być przyjemnością dla obu stron – nie krzycz na psa, jeśli pociągnie za mocno, on nie ma wyczucia, które nakaże mu przestać. To także doskonały sposób na spożytkowanie energii!

Podczas przeciągania szarpaka dystans między psem i opiekunem jest niewielki – taki rodzaj wspólnej aktywności naprawdę zbliża. Szarpak dla psa może być też z powodzeniem wykorzystany w charakterze nagrody. 

Aby pies czuł, że szarpak ma stanowić dla niego nagrodę za posłuszeństwo, warto zarezerwować tę zabawkę wyłącznie do wspólnych zabaw – co to oznacza? Nic więcej niż to, aby zabawka nie leżała na posłaniu psa obok piłeczek i pluszaków, którymi zwierzę bawi się w domu. Aby psiak doceniał szarpak i starał się go zdobyć, będzie musiał wykonać komendę właściciela.

Taki patent sprawdzi się szczególnie w przypadku psów-niejadków, których nie przekonują wszelkiego rodzaju smaczki podczas szkolenia. Szarpak będzie ponadto dobrą nagrodą dla psów na diecie – taka forma nagrody może być wprowadzona u tych psów, które za przysmak zrobią wszystko, ale niestety nie jest to w ich sytuacji wskazane, aby nie zaburzać zaleconej diety. 

Jaki powinien być perfekcyjny szarpak dla psa?

Bardzo ważnym czynnikiem jest rozmiar szarpaka – perfekcyjny będzie taki, który mieści się w pyszczku psa i umożliwia komfortowe gryzienie. Ważne, aby materiał był przyjemny w dotyku, nie ranił dziąseł zwierzęcia ani nie uszkadzał jego zębów. Dobrze, aby nie chłonął wody, śliny oraz był łatwy w utrzymaniu, by można było go prać w pralce – podczas zabawy szarpak ma kontakt ze śliną, a więc może szybko zyskiwać brzydki zapach, a także brudzić się, np. ziemią podczas zabaw na zewnątrz. Stanie się wówczas nieprzyjemny w dotyku i nieestetyczny.

W związku z tym, że szarpak dla psa to zabawka przeznaczona do intensywnej zabawy, naprawdę warto zadbać o jej jakość – jeśli rozpadnie się na pół podczas przeciągania, którejś ze stron może stać się krzywda. 

 

Szarpak dla psa - jak zrobić szarpak dla psa samemu?

Szarpak dla psa to zabawka, którą bez trudu można wykonać samemu. Wystarczy mieć odrobinę chęci i kilka skrawków materiału – zajmie to naprawdę niewiele czasu. Po pierwsze należy dostosować rodzaj materiału do swojego psa – jeśli pupil reprezentuje małą i delikatną rasę, z pewnością przyda się coś miękkiego. Jeśli stajesz przed wyzwaniem stworzenia szarpaka dla psa dużego i silnego, liczy się przede wszystkim wytrzymałość – wiadomo, że nic nie trwa wiecznie, ale dobrej jakości szarpak może wytrzymać naprawdę długo!

Nawet jeśli pierwszy szarpak nie przetrwa próby czasu, nie ma się czym martwić. Materiały do wykonania go naprawdę nie są drogie – możesz wykonać go nawet ze starych koszulek, koca lub innego materiału, którego pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne.

Jak się za to zabrać? Potrzebny będzie:
•    Materiał
•    Nożyczki
•    Nitka i igła
•    Ewentualnie piłka lub materiał z frędzlami.

Materiał może być jednokolorowy, dwukolorowy lub w ciekawe wzorki. Jeśli jednak robisz to po raz pierwszy, z pewnością najłatwiej będzie opanować tę sztukę na dwóch paskach. Warto zdecydować się na odcienie niebieskiego i żółci, ponieważ według badań to właśnie te kolory są najlepiej widziane przez psy. Oprócz tego przydadzą się nożyczki.

Do przygotowania podstawowej wersji szarpaka dla psa to w zupełności wystarczy. Jeśli zaś masz ochotę zaszaleć i podarować swojemu ulubieńcowi szarpak z elementem dodatkowym, droga wolna – w tym przypadku będziesz potrzebować dodatkowo niewielkiej piłki, kawałka materiału z frędzlami, np. mopa do podłogi, lub gryzaka, a także nitki i igły. Od czego zacząć przygotowywać szarpak dla psa? Jak zrobić zabawkę, którą pokocha Twój czworonóg?

Pierwszy krok to wycięcie pasków materiału – na tyle długich, by po spleceniu zabawka była satysfakcjonującej długości. Jak to wymierzyć? Pamiętaj o tym, że jeśli ciasno zwiążesz ze sobą paski materiału, to całość skróci się o ok. 2/3. Paski należy związać ze sobą w supeł na jednym końcu i rozpocząć zaplatanie na krzyż, za każdym razem tworząc supeł. Szarpak powinien kończyć się solidnym supłem. Tak wygląda przygotowanie wersji podstawowej. 

Jeśli chcesz dołożyć do niego piłkę, wystarczy naciąć ją w dwóch miejscach i przeciągnąć przez nią materiał. Do szarpaka dla psa można przy użyciu nitki doszyć także kawałek materiału o ciekawej fakturze – może to być np. mop z frędzlami, sztuczne futro czy polar. Warto zadbać o to, aby przyszyć go starannie i mocno, by nie popsuć zabawy w najlepszym momencie!

Ważne też, by materiał z jakiego wykonany jest szarpak nie strzępił się – może to skutkować tym, że zwierzę będzie połykać jego kawałki. Wybór odpowiedniego materiału uchroni Cię też przed ciągłym sprzątaniem po zabawie, a to naprawdę dobry argument!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?