Reklama

Jak wybrać budę dla owczarka niemieckiego lub innego dużego psa?

Buda dla owczarka niemieckiego lub innego dużego psa - jakie powinna mieć wymiary? © Shutterstock

Buda, pomimo tego, że często wzbudza kontrowersje, może być bardzo dobrym schronieniem dla psa – niezależnie od tego, czy zwierzę śpi w niej stale, czy tylko okazjonalnie. Sprawdź, jak powinna wyglądać idealna buda dla owczarka.

Drewniana buda to jedno z najbardziej klasycznych legowisk dla zwierząt, które są trzymane poza domem. W dawnych czasach były one bardzo proste i nie zapewniały psom zbyt dużego komfortu. Wielu właścicieli, pamiętając te prymitywne konstrukcje, obawia się, że ich pupil czułby się w budzie niekomfortowo. Warto jednak wiedzieć, że współczesne budy mają z nimi niewiele wspólnego – są ciepłe, wytrzymałe, doskonale izolowane i przypominają raczej małe domki niż rozlatujące się, proste konstrukcje.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Buda dla owczarka niemieckiego – odpowiednia na cały rok?

Większość owczarków niemieckich zdecydowanie lepiej czuje się na zewnątrz niż w domu. To właśnie z tego względu wielu właścicieli decyduje się na to, by ich pupil spał w budzie. Warto jednak wiedzieć, że pies nie powinien spędzać w niej całego roku – w określonych okresach warto zabierać go na noc do domu. Dlaczego?

Na skutek mutacji genetycznej owczarki niemieckie długowłose pozbawione są podszerstka. Jest to gęsta warstwa włosów, umieszczonych przy samej skórze zwierzęcia. Podszerstek chroni psa przed chłodem i pomaga mu zachować stałą temperaturę ciała.

Brak tej ochronnej warstwy sprawia, że owczarki niemieckie nie radzą sobie najlepiej ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wystawiane na działanie chłodu, opadów deszczu i śniegu mogą bardzo szybko podupaść na zdrowiu.

Z tego względu buda dla dużego psa, jakim jest owczarek niemiecki, powinna być traktowana raczej jako domek letniskowy. Zwierzę powinno spać w nim jedynie wtedy, gdy warunki pogodowe są łagodne. Zimą oraz podczas chłodniejszych jesiennych lub wiosennych dni pies powinien nocować w domu.

Buda dla owczarka niemieckiego – wymiary

Buda, w której będzie spał pies, powinna spełniać kilka bardzo ważnych warunków. Przede wszystkim, musi mieć odpowiednią wielkość – być na tyle duża, by zwierzęciu było w niej wygodnie, ale też na tyle mała, by ułatwić utrzymanie ciepła.

Przyjmuje się, że optymalne wymiary budy dla owczarka niemieckiego, mierząc od strony wewnętrznej (legowiska), wynoszą:

  •  wysokość – 100 centymetrów dla psa, 90 centymetrów dla suczki;
  •  szerokość – 70 centymetrów;
  •  długość – 90 centymetrów.

Wejście do budy powinno mieć około 40 centymetrów wysokości i 30 centymetrów szerokości i znajdować się nie wyżej niż około 15 centymetrów nad dolną krawędzią.

To, jaki rozmiar będzie miała buda dla owczarka z zewnątrz, zależy od oczekiwań właściciela. Modele ocieplane mają oczywiście większe rozmiary niż budy bez ocieplenia. Jeżeli konstrukcja izolowana jest przy pomocy grubej warstwy dociepleniowej, różnica pomiędzy wymiarami wewnętrznymi a zewnętrznymi może wynieść nawet 15%. 

Uwaga! Wybierając budę, nigdy nie należy przesadnie sugerować się wymiarami zewnętrznymi. Dla komfortu psa kluczowa jest wielkość wewnętrznego legowiska.

Projekt budy dla owczarka niemieckiego – o czym należy pamiętać

Buda, w której będzie spał pies, powinna być usytuowana w odpowiednim miejscu. Najlepiej będzie, jeżeli zwierzę będzie miało z niej widok na całe podwórko. Warto pamiętać, że owczarki niemieckie są psami obronnymi i stróżującymi, wobec czego potrzeba obserwowania okolicy jest u nich bardzo silna.

Budy dla psa nie należy stawiać bezpośrednio na gruncie – w przeciwnym razie psu może być w niej zbyt zimno. Konstrukcję można odizolować od ziemi przy pomocy styropianu, kostki brukowej, drewnianych desek czy płyt chodnikowych. Należy jednak uważać, by buda stała stabilnie, równo, nie kiwała się na boki – w przeciwnym wypadku może się przewrócić, gdy pies będzie do niej wchodził.

Bardzo ważnym elementem budy jest dach. Chroni od wnętrze konstrukcji przed opadami deszczu lub śniegu. Aby zapewniał psu należytą ochronę, powinien być pokryty odpowiednimi materiałami – papą, gontem, blachą, blachodachówką lub dachówką.

Konsultacja: Milena Kostrubiec - zoopsycholog, trener psów

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz