Reklama

Jak zbudować budę dla psa? Wskazówki, porady, projekt budy dla psa

Buda dla psa © Shutterstock

Każdy pies, który spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, powinien posiadać ciepłe, ustronne i bezpieczne schronienie. Oczywiście można kupić gotowy model, jednak samodzielna budowa budy dla psa może być znacznie bardziej satysfakcjonująca.

Decydując się na samodzielne wykonanie budy dla czworonoga, możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy – gotowe budy zazwyczaj mają dość wysokie ceny. Dodatkowo, podejmując się budowy schronienia, mamy szansę, by w pełni dopasować je do potrzeb naszego pupila, a także do swojego gustu. Sami możemy zadecydować o wielkości budy, materiałach wykorzystanych do jej stworzenia czy kolorach i wzorach, jakimi ją ozdobimy.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Buda dla psa – projekt

Shutterstock

Buda dla psa nie może być zbyt mała – zwierzę czułoby się w niej niekomfortowo, nie mogłoby wygodnie ułożyć się i wyspać. Warto jednak pamiętać również o tym, że buda nie może być zbyt duża, ponieważ będzie mało przytulna i nie zapewni psu odpowiedniej ilości ciepła.

Aby ustalić optymalne wymiary budy dla psa, powinniśmy zmierzyć posłanie, na którym pies najczęściej śpi. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, po prostu zmierzmy swojego pupila, kiedy leży w wygodnej pozycji. Do każdej z uzyskanych wartości dodajmy około 30 cm – otrzymamy w ten sposób wymiary, jakie powinno mieć wnętrze budy. 

Wysokość budy dla psa możemy ustalić, mierząc pupila od głowy do ziemi, kiedy stoi na czterech łapach. Do otrzymanego rezultatu dodajemy 10 cm.

Kolejnym wymiarem, jaki musimy ustalić, jest rozmiar wejścia do budy. Powinno być ono dopasowane do rozmiaru psa i możliwie jak najmniejsze, by nie powodować utraty zbyt dużej ilości ciepła. Aby ustalić jego wymiary, zmierzmy stojącego psa – od karku do ziemi. Do uzyskanego wyniku dodajmy 5 cm. Zmierzmy także szerokość psa i dodajmy do tego wymiaru 10 cm.

Jak zrobić budę dla psa – z palet, płyt OSB czy z desek?

Materiały, jakie wykorzystamy do budowy budy, powinny być naturalne i bezpieczne dla zdrowia psa. Z tego względu raczej nie należy sięgać po popularne w ostatnich latach palety – większość z nich nasączana jest chemicznymi substancjami, które mogą okazać się szkodliwe dla czworonoga.

Budując budę, wybieramy materiały trwałe, lekkie i odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Dobrze sprawdzą się odpowiednio zaimpregnowane, drewniane deski lub niedrogie płyty OSB bądź MFP. 

Szkielet budy najlepiej będzie wykonać z impregnowanej kantówki drewnianej.
Dach budy będzie wymagał użycia materiałów odpornych nawet na intensywne opady deszczu czy śniegu oraz na silny wiatr. Możemy sięgnąć po klasyczne dachówki lub gont bitumiczny.

Czym ocieplić budę dla psa?

Jeżeli pies będzie przebywał na zewnątrz również w czasie zimy, warto zadbać o odpowiednie ocieplenie budy. Ścianki budowli powinniśmy w takim wypadku wykonać podwójnie, a pomiędzy nimi umieścić materiał ociepleniowy, na przykład styropian. Nie możemy zapomnieć również o ociepleniu podłogi – ją również możemy wyłożyć płytami styropianowymi. Dodatkowo, podłogę budy powinniśmy zabezpieczyć folią izolacyjną, która zapobiegnie przedostawaniu się do środka wilgoci.

Buda dla psa – jak zbudować?

Oprócz materiałów budowlanych, do stworzenia budy dla psa będziemy potrzebować również narzędzi. Niezbędne będą:

 • wiertarka,
 • wkrętarka,
 • szlifierka, 
 • piła ręczna lub pilarka,
 • łączniki ciesielskie.

Budowa budy dla psa krok po kroku:

 • Wykorzystując uzyskane wcześniej wymiary, z kantówki wycinamy cztery fragmenty, które stworzą szkielet podłogi. 
 • Na szkielecie umieszczamy warstwę folii izolacyjnej, płytę styropianową (lub inne ocieplenie) oraz płytę OCB, MFP lub deski. Całość łączymy przy pomocy wkrętów.
 • Z listew wycinamy szkielet ścian i dachu. Pamiętajmy, że aby buda miała spadzisty dach, ściana fasadowa i tylna powinny mieć strzelistą górę. 
 • Przy pomocy piły wycinamy ściany z płyt lub przycinamy deski na odpowiedni wymiar. Jeżeli planujemy ocieplenie budy, każdą ze ścian wycinamy dwukrotnie i umieszczamy pomiędzy nimi warstwę materiału ociepleniowego.
 • Na przedniej ścianie zaznaczamy, a następnie wycinamy otwór wejściowy. Jego brzegi szlifujemy i dokładnie wygładzamy.
 • Do szkieletu dachu (od strony wewnętrznej) przymocowujemy płyty lub deski. Drugą warstwę płyt przymocowujemy od wewnętrznej strony dachu (pomiędzy nimi możemy umieścić ocieplenie). 
 • Dach wykańczamy, przymocowując dachówki lub wykładając gont bitumiczny.
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz