Reklama

Zatrucie pokarmowe u psa: jakie są objawy i co należy zrobić?

Zatrucie pokarmowe u psa © Shutterstock

Lista substancji groźnych dla naszego pupila jest naprawdę długa – niebezpieczeństwa czyhają na nasze czworonogi nie tylko na zewnątrz, ale także w domu. Choć w niektórych przypadkach zatrucie u psa może mieć w miarę łagodny przebieg i skończyć się tylko na strachu, to w innych może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszego pupila. Sprawdź, jak rozpoznać zatrucie u psa i jak reagować?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

W przypadku zatrucia u psa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie objawów. Tylko szybkie i skuteczne działanie uchroni zwierzę przed ryzykiem powikłań. Co może wywołać zatrucie u psa i jak je rozpoznać?

Jakie substancje mogą wywołać zatrucie u psa?

Do zatrucia pokarmowego u psów dochodzi głównie za sprawą zjedzenia lub wypicia substancji trującej, a także połknięcia niebezpiecznego przedmiotu. Nierzadko niepokojące objawy pojawiają się również w wyniku wylizywania sierści zabrudzonej toksyczną substancją.

Trujące, a nawet zagrażające życiu zwierzęcia substancje i przedmioty to:

 • Baterie: wbrew pozorom zatrucie spowodowane połknięciem przez psa baterii nie należy do najrzadszych. Najczęściej są to miniaturowe lub guziczkowe baterie o typie AA lub AAA, które wykorzystuje się w kalkulatorach, aparatach fotograficznych lub grach elektronicznych.
 • Leki: środki farmaceutyczne stosowane przez ludzi mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla czworonogów, dlatego należy przechowywać je w miejscu niedostępnym dla zwierząt. Pamiętajmy także, że nawet leki przeznaczone dla czworonogów nie powinny być im podawane bez konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ podanie ich w niewłaściwej dawce może spowodować zatrucie u psa.
 • Ocynkowane części metali: przedmioty będące źródłem cynku mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila. Mowa tutaj głównie o śrubach lub monetach, a także farbach, pudrach lub maściach cynkowych, które w łatwy sposób mogą zostać połknięte przez psa i powinny znajdować się w miejscu dla niego niedostępnym.
 • Odpadki, z którymi pies może mieć styczność podczas spaceru lub zabawy na świeżym powietrzu. Do tej grupy zagrożeń zalicza się przede wszystkim resztki produktów spożywczych, opakowania po jedzeniu lub lekach, nawozy sztuczne i chemikalia, a także wodę z nieznanego źródła. Podczas przebywania z psem na zewnątrz, należy uniemożliwić mu zjadanie napotkanych odpadków oraz produktów nieznanego pochodzenia.
 • Rośliny i grzyby: jedne z najczęstszych przyczyn zatrucia u psa. Zatrucie pokarmowe mogą wywołać trujące dla zwierząt gatunki roślin doniczkowych (np. diffenbachia, aloesy, anturium czy bluszcz), roślin ogrodowych (np. cis pospolity, hiacynt, tulipan, piwonia oraz jesienne zimowity), owoce niektórych roślin zielonych (ostrokrzew, cis) oraz trujące grzyby (muchomor sromotnikowy).
 • Substancje chemiczne - produkty chemiczne są zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt szczególnie niebezpieczne. Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju detergenty, środki czyszczące, odkażające, wybielacze do tkanin, płyny samochodowe, farby, rozpuszczalniki, produkty używane do udrażniania rur czy substancje zawierające glikol etylenowy, które mają charakter silnie trujący.
 • Trutki i trucizny: ogromne zagrożenie dla czworonogów mogą stanowić trutki i trucizny znajdujące się w miejscach ogólnodostępnych takich jak garaże podziemne czy klatki schodowe. Szczególną uwagę właścicieli czworonogów powinny zwracać trutki dla gryzoni czy też  preparaty stosowane w zwalczaniu mrówek lub ślimaków.

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego u psów?

Objawy zatrucia pokarmowego u psa mogą być dosyć zróżnicowane i objawiać się na różnych płaszczyznach. Najczęstsze symptomy, które mogą  świadczyć o zjedzeniu lub połknięciu toksycznej substancji dotyczą:

 • układu pokarmowego: mogą pojawić się wymioty, wymioty z krwią, biegunka, ślinotok, obecność krwi w moczu oraz kale;
 • układu oddechowego: u psa można zaobserwować kaszel, duszności i trudności w oddychaniu;
 • układu nerwowego: nierzadko zatruciu pokarmowemu towarzyszą zaburzenia świadomości, drgawki, drżenie mięśni, zwężone albo rozszerzone źrenice, niedowidzenie, trudności w poruszaniu się lub niezdolność ruchowa;
 • zmian skórnych: w przypadku, gdy pies miał do czynienia z toksyczną substancją, może dojść do chemicznego poparzenia w okolicy pyska lub przewodu pokarmowego, a także może być widoczne zaczerwienienie skóry i obrzęki;
 • innych zaburzeń np. krwawienia z dróg rodnych, przyśpieszonego tętna oraz zapaści.

 Pamiętajmy, że powyższe objawy są jedynie najczęstszymi, jakie mogą pojawić się przy okazji zatrucia u psa. Każdy przypadek jest indywidualny i – w zależności od toksycznej substancji, z jaką miał do czynienia pies – mogą mu towarzyszyć inne objawy oraz przebieg.   

Co należy zrobić, gdy podejrzewamy zatrucie pokarmowe u psa?

W przypadku, gdy podejrzewamy, że pies miał kontakt z substancją, w wyniku której mogło dojść do zatrucia, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.

Udanie się do specjalisty jest konieczne nie tylko w przypadku, gdy zaobserwowaliśmy niepokojące objawy, ale także wówczas, gdy pies spożył niebezpieczną substancję lub przedmiot i nie obserwujemy u niego jeszcze żadnych negatywnych symptomów.

W przypadku zatruć pokarmowych kluczowe jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia – odpowiednio szybka reakcja ma ogromny wpływ na dalsze rokowania i jest kluczowa dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia.

Dla lekarza weterynarii istotna będzie przede wszystkim znajomość substancji, którą spożył nasz pies. Pomocna będzie nazwa produktu, opakowanie lub dołączona do niego ulotka – dzięki temu weterynarz ustali dokładny skład preparatu, jaki doprowadził do zatrucia u psa. Wiedza ta pozwoli przyspieszyć proces leczenia i natychmiast wdrożyć ukierunkowaną metodę leczenia. 

Pomocne mogą być także dodatkowe informacje, w tym:

 • przybliżona ilość substancji, jaką spożył pies;
 • czas, jaki upłynął od zetknięcia się zwierzęcia z trującą substancją;
 • ewentualne objawy niepożądane, jakie wystąpiły po zjedzeniu lub wylizaniu substancji;
 • czy usiłowaliśmy podjąć próbę samodzielnej pomocy zwierzęciu a jeśli tak, to jaką i jakie były tego rezultaty.
   
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz