Reklama

wymioty u psa
© Shutterstock

Jak wywołać wymioty u psa? Poznaj bezpieczne sposoby

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Wystarczy chwila nieuwagi, a nasz czworonóg może w ułamku sekundy porwać i połknąć niebezpieczny przedmiot lub trujące pożywienie – niczym odkurzacz... Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej uważnemu opiekunowi. Dowiedz się, jak wywołać wymioty u psa.

Czy to w domu, czy na spacerze – zawsze powinniśmy mieć go na oku, a także umieć w miarę możliwości kontrolować to, co znajduje się w zasięgu pyska naszego pupila. 

Jeśli jednak już „stało się”, konieczne może się okazać wywołanie wymiotów u psa. Nie jest to czynność przyjemna, ale może uratować zwierzakowi życie! O tym, kiedy i w jaki sposób to zrobić, dowiesz się z poniższego tekstu.

Kiedy konieczne jest wywołanie wymiotów u psa?

Przede wszystkim bardzo niebezpieczne są zatrucia, a lista szkodliwych substancji jest długa.

Zobacz video:

Ciało obce w przewodzie pokarmowym

Zagrożenie stwarzają wszelkie niewielkie przedmioty, takie jak sznurki, wstążki, dziecięce zabawki, klucze czy śrubki. Każde z nich wywołuje ryzyko niedrożności, uszkodzenia lub nawet perforacji (przebicia ściany) któregoś odcinka układu pokarmowego. W sytuacji połknięcia jakiegoś niebezpiecznego przedmiotu nie należy działać na własną rękę!

Sięgnij po telefon i zadzwoń do lekarza weterynarii, który – po otrzymaniu możliwie szczegółowych informacji o całym zdarzeniu – pokieruje Cię i zadecyduje o tym, czy konieczna będzie wizyta, czy możesz poczekać, aż pies sam wydali ciało obce z organizmu – w zależności od tego, jakiego rodzaju przedmiot połknął. 

Nie próbuj robić niczego na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem.

Zatrucie u psa — trujące rośliny

Czy wiedziałeś, że w domach i ogrodach niejednokrotnie znajduje się wiele niebezpiecznych dla psa roślin? Zjedzenie kwiatów, liści lub owoców wielu z nich może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych!

Do roślin trujących dla psa należą m.in.:

  • aloes, skrzydłokwiat, 
  • bluszcz pospolity, 
  • konwalia majowa, 
  • bez czarny, 
  • hortensja, 
  • bukszpan 
  • oraz rośliny cebulowe – wszystkie one są niezwykle popularne.

Ponadto musisz uważać na niektóre warzywa i owoce szkodliwe dla psa, takie jak:

  • winogrona oraz rodzynki,
  • surowe ziemniaki, 
  • warzywa strączkowe, 
  • cebula i czosnek, 
  • kapusta, 
  • rabarbar, 
  • pestki owoców. 

Składniki spożywcze szkodliwe dla psa

czekolada-dla-psa
©Shutterstock

Szkodliwe substancje zawarte są także w orzechach i kakao (a więc i wyrobach czekoladowych).

 Pies nie powinien mieć możliwości:

  • wypicia oleju, 
  • alkoholu, 
  • zjedzenia smażonych, a także mocno przyprawionych dań. 
  • Groźne są również ostre przyprawy i warzywa (np. papryczki chili).
Uwaga na ksylitol, czyli cukier brzozowy! 

To popularna, zdrowsza alternatywa cukru, która jest popularna w wielu domach. Dla psa natomiast jest to śmiertelna trucizna! 

Spożycie zbyt wysokiej dawki ksylitolu przez zwierzę doprowadza to silnego wyrzutu insuliny przez trzustkę. Prowadzi to do ciężkiej hipoglikemii w ciągu godziny od zjedzenia substancji. Już dawka rzędu 100 mg/kg masy ciała psa jest niebezpieczna.

Środki chemiczne trujące dla psa

Czasami może zdarzyć się sytuacja, w której pies spożyje jakieś środki chemiczne – groźne dla zdrowia będą wszelkie środki czyszczące, a także płyny zawierające glikol etylowy, który ma zastosowanie w rozpuszczalnikach do farb i lakierów oraz w płynach chłodniczych i do spryskiwaczy. 

Może się wydawać mało prawdopodobne, że pies będzie miał ochotę spożyć taki płyn, jednak glikol jest słodki, dlatego takie sytuacje się niestety zdarzają.

Bardzo poważne są skutki zatrucia trutkami na szczury – powodują one krwotok wewnętrzny, dlatego jeśli widzimy, że pies zjadł trutkę lub podejrzewamy, że mógł to zrobić, nie ma czasu do stracenia… psa może to kosztować życie!

Zdarzają się wśród psów także zatrucia pestycydami oraz chemią domową. Pamiętaj, że w przypadku podejrzenia zatrucia substancją żrącą nie wolno pod żadnym pozorem wywoływać wymiotów.

Ludzkie leki szkodliwe dla psa

pigułki dla psa
©Shutterstock

Nie wszyscy właściciele psów są świadomi tego, że ludzkie leki mogą oddziaływać bardzo szkodliwie na nasze zwierzaki. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę różnicę w wadze naszej i naszego pupila – dawka odpowiednia dla dorosłego człowieka, a czasami nawet dla dziecka, może być wciąż za duża na naszego psiaka.

Trzeba też podkreślić, że niektóre substancje oddziałują zupełnie inaczej na organizm psa, a inaczej na ludzki, więc lek lub suplement, który dla człowieka będzie dobry, psu może bardzo poważnie zaszkodzić. 

Nie należy zostawiać leków w zasięgu pyska psa, a także podawać mu ludzkich leków, jeśli uważamy, że zwierzak jest na przykład przeziębiony. Zawsze konieczna jest w takiej sytuacji konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jak bezpiecznie wywołać wymioty u psa?

Jeśli już doszło do tego, że nasz pupil spożył jakiś przedmiot, trujące pożywienie albo substancję, w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. W zależności od sytuacji, konieczna może okazać się wizyta w gabinecie, by w sposób kontrolowany wywołać wymioty u psa, aby zwrócił to, co może mu zaszkodzić.

Czy można wywołać wymioty u psa domowymi sposobami? 

W internecie możemy znaleźć kilka pomysłów na wywołanie wymiotów u psa lub kota. Warto omówić je, aby zobaczyć, dlaczego NIE należy ich stosować.

Do skutecznych sposobów wywoływania wymiotów należy zaliczyć użycie wody utlenionej. Do niedawna była to metoda uznawana za bezpieczną w przypadku psów (absolutnie nie w przypadku kotów). Jednak jak możemy przeczytać w artykułach publikowanych na łamach czasopism weterynaryjnych, w 2016 r. przeprowadzono badania dotyczące zmian w organizmach psów, u których zastosowano wodę utlenioną. Gastroskopia wykazała u tych zwierząt zapalenie błony śluzowej przełyku oraz żołądka; u niektórych doszło nawet do wytworzenia się wrzodów.

Podanie nadtlenku wodoru w celu wywołania wymiotów może więc zostać przeprowadzone tylko w ostateczności i pod nadzorem - przynajmniej telefonicznym - lekarza.

Jeśli chodzi o inne popularne sposoby, warto podkreślić, że podanie roztworu nasyconego soli kuchennej może doprowadzić do wystąpienia u psa hipernatremii (nadmiaru sodu w organizmie) i wtórnych objawów neurologicznych. 

Podanie sody oczyszczonej prowadzi do silnego podrażnienia błony śluzowej żołądka i przełyku. Mechaniczne próby sprowokowania wymiotów raczej nie przynoszą efektów. 

Bezpieczną metodą indukowania wymiotów u psów jest podanie odpowiedniego środka farmakologicznego przez lekarza weterynarii lub pod jego nadzorem.

Jednym z takich leków jest należąca do opioidów apomorfina, zarejestrowana do stosowania u psów, jednak rzadko dostępna i dosyć droga. Wymioty pojawiają się w ciągu 30 minut od podania apomorfiny.

Od niedawna dostępnym na naszym rynku środkiem pozwalającym na bezpieczne wywołanie wymiotów u psa jest Clevor zawierający ropinirol. Środek ten ma niewiele skutków ubocznych i może być stosowany u większości psów. Dostępny jest wyłącznie w gabinetach weterynaryjnych. 

Ropinirol ma postać kropli podawanych do worka spojówkowego. Stymuluje on selektywnie receptory dopaminowe D2 w ośrodku chemiowrażliwym. Lek w ciągu 30 minut od podania wywołuje mdłości.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Kiedy absolutnie nie wolno wywoływać wymiotów u psa?

Nigdy nie należy wywoływać wymiotów, jeśli pies połknął ostry przedmiot, baterię bądź substancję żrącą

Wymioty mogą spowodować poważniejsze uszkodzenie układu pokarmowego podczas cofania się szkodliwej substancji czy ciała obcego. Nie wywołujemy też wymiotów, jeżeli istnieje ryzyko perforacji lub oparzenia narządów wewnętrznych, a także jeśli stan zdrowia psa na to nie pozwala (zwierzę jest zbyt słabe lub nieprzytomne).

Jeśli od momentu spożycia substancji szkodliwej minęły dwie godziny, próba wywołania wymiotów nie ma sensu i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Toksyczna substancja w tym czasie zdążyła się już zapewne przemieścić do jelit.

Węgiel aktywny jako bezpieczna dekontaminacja żołądka u psa - kiedy można go podać?

Jeśli zwierzę nie zwymiotowało samo np. trującej rośliny, alternatywą dla prowokowania wymiotów może być podanie węgla aktywnego, który wiąże obecne w żołądku toksyny. Stosowanie węgla jest bezpieczne dla większości pacjentów i może pomóc w przypadku zatrucia np. większością roślin toksycznych czy lekami. 

Pamiętaj, że węgiel nie zadziała w przypadku alkoholi, metali ciężkich czy ksylitolu, ponieważ się z nimi nie wiąże. Węgiel należy podawać łącznie ze środkiem przeczyszczającym, np. sorbitolem.

Jednorazowa dawka węgla dla psa to 1-5 g/kg m.c., w przypadku wielokrotnego podawania 1-2 g/kg m.c. co sześć godzin. 

Na psy najlepiej działa węgiel w kapsułkach pozbawiony otoczki; tabletki słabo się sprawdzają. 

Ogólna zasada zakłada, że im wyższa dawka, tym silniejsze wiązanie. Należy też wspomnieć, że węgiel w postaci tabletek niestety ma słabe działanie. W przypadku kapsułek, aby osiągnąć pożądaną ilość leku dla psa, należy podać ich zawartość bez otoczek.

W niektórych przypadkach interwencja w warunkach domowych wystarczy - pamiętaj jednak, aby Twoimi działaniami kierował lekarz weterynarii!

 Wawrzyniak A., "Bezpieczna dekontaminacja żołądka u psów z podejrzeniem zatrucia", "Magazyn Weterynaryjny" 2020, nr 07-08

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?