Reklama

Jak wywołać wymioty u psa?

wymioty u psa © Shutterstock

Wystarczy chwila nieuwagi, a nasz czworonóg może w ułamku sekundy porwać i połknąć niebezpieczny przedmiot lub trujące pożywienie – niczym odkurzacz... Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej troskliwemu i uważnemu opiekunowi psa. Czy to w domu, czy na spacerze – zawsze powinniśmy mieć go na oku, a także umieć w miarę możliwości kontrolować to, co znajduje się w zasięgu pyska naszego pupila. Jeśli jednak już „stało się”, konieczne może się okazać wywołanie wymiotów u psa. Nie jest to czynność przyjemna, ale może uratować zwierzakowi życie! O tym, kiedy i w jaki sposób to zrobić, dowiesz się z poniższego tekstu.

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Kiedy konieczne jest wywołanie wymiotów u psa?

Przede wszystkim bardzo niebezpieczne są zatrucia, a lista szkodliwych substancji jest długa.

Połknięcie przedmiotu

Zagrożenie stwarzają wszelkie niewielkie przedmioty, takie jak sznurki, wstążki, dziecięce zabawki, klucze czy śrubki. Każde z nich wywołuje ryzyko niedrożności, uszkodzenia lub nawet perforacji (przebicia ściany) któregoś odcinka układu pokarmowego. W sytuacji połknięcia jakiegoś niebezpiecznego przedmiotu nie należy działać na własną rękę!

Sięgnij po telefon i zadzwoń do lekarza weterynarii, który – po otrzymaniu możliwie szczegółowych informacji o całym zdarzeniu – pokieruje Cię i zadecyduje o tym, czy konieczna będzie wizyta, czy możesz poczekać, aż pies sam wydali ciało obce z organizmu – w zależności od tego, jakiego rodzaju przedmiot połknął.

Trujące rośliny

Czy wiedziałeś, że w domach i ogrodach niejednokrotnie znajduje się wiele niebezpiecznych dla psa roślin? Zjedzenie kwiatów, liści lub owoców wielu z nich może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych!

Do trujących roślin należą m. in. aloes, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, konwalia majowa, bez czarny, hortensja, bukszpan oraz rośliny cebulowe – wszystkie one są niezwykle popularne.

Ponadto musisz uważać na niektóre warzywa i owoce szkodliwe dla psa, takie jak winogrona oraz rodzynki, surowe ziemniaki, warzywa strączkowe, cebula, czosnek, kapusta, rabarbar i pestki owoców. 

Szkodliwe składniki spożywcze

©Shutterstock

Szkodliwe substancje zawarte są także w orzechach i kakao (a więc i wyrobach czekoladowych). Pies nie powinien mieć możliwości wypicia oleju, alkoholu, zjedzenia smażonych, a także mocno przyprawionych dań. Groźne są również ostre przyprawy i warzywa (np. papryczki chilli).

Środki chemiczne

Czasami może zdarzyć się sytuacja, w której pies spożyje jakieś środki chemiczne – groźne dla zdrowia będą wszelkie środki czyszczące, a także płyny zawierające glikol etylowy, który ma zastosowanie w rozpuszczalnikach do farb i lakierów oraz w płynach chłodniczych i do spryskiwaczy. Może się wydawać mało prawdopodobne, że pies będzie miał ochotę spożyć taki płyn, jednak glikol jest słodki, dlatego takie sytuacje się niestety zdarzają.

Bardzo poważne są skutki zatrucia trutkami na szczury –powodują one krwotok wewnętrzny, dlatego jeśli widzimy, że pies zjadł trutkę lub podejrzewamy, że mógł to zrobić, nie ma czasu do stracenia… psa może to kosztować życie!

Ludzkie leki

©Shutterstock

Nie wszyscy właściciele psów są świadomi tego, że ludzkie leki mogą oddziaływać bardzo szkodliwie na nasze zwierzaki. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę różnicę w wadze naszej i naszego pupila – dawka odpowiednia dla dorosłego człowieka, a czasami nawet dla dziecka, może być wciąż za duża na naszego psiaka.

Trzeba też podkreślić, że niektóre substancje oddziałują zupełnie inaczej na organizm psa, a inaczej na ludzki, więc lek lub suplement, który dla człowieka będzie dobry, psu może bardzo poważnie zaszkodzić. Nie należy zostawiać leków w zasięgu pyska psa, a także podawać mu ludzkich leków, jeśli uważamy, że zwierzak jest na przykład przeziębiony. Zawsze konieczna jest w takiej sytuacji konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jak wywołać wymioty u psa?

Jeśli już doszło do tego, że nasz pupil spożył jakiś przedmiot, trujące pożywienie albo substancję, w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. W zależności od sytuacji, konieczna może okazać się wizyta w gabinecie, by w sposób kontrolowany wywołać wymioty u psa, aby zwrócił to, co może mu zaszkodzić.

W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może też poinstruować, jak interweniować w warunkach domowych, ale nigdy nie należy robić tego na własną rękę – zawsze najpierw skonsultuj sytuację ze specjalistą!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz