Reklama

Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?

czekolada dla psa © Shutterstock

W czasie świąt na naszych stołach pojawia się zdecydowanie więcej słodyczy. Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że czekolada stanowi olbrzymie zagrożenie dla każdego psa. Zawarta w niej teobromina jest dla zwierzęcia toksyczna i już w niewielkich ilościach może prowadzić do poważnego zatrucia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci naszego pupila.

Z racji tego, że nawet niewielka ilość czekolady podana psu może mieć dla niego tragiczne konsekwencje, nie należy dawać jej zwierzęciu i dopilnować, aby nie miał dostępu do produktów zawierających czekoladę.

Przez Redakcja Wamiz

aktualizacja dnia

Czy pies może jeść czekoladę?

Teobromina jest substancją zawartą w czekoladzie, która powoduje u psów zatrucie. Choć człowiek nie ma problemów z trawieniem i przyswajaniem tego składnika, to czworonogi w bardzo wolny sposób go metabolizują. Dodatkowe trudności sprawia im także wydalanie związków znajdujących się w czekoladzie, przez co dochodzi do ich stopniowego kumulowania w organizmie. Z tego też powodu śmiertelne zagrożenie dla psa może stanowić nie tylko zjedzenie dużej ilości czekolady na raz, ale także codzienne spożywanie jej niewielkiej ilości, ponieważ prowadzi to do osiągnięcia stężenia toksycznego w organizmie zwierzęcia. 

Zatrucie u psa występuje już po zjedzeniu jednej kostki czekolady, jednakże przebieg tego zatrucia zależeć będzie od wielkości zwierzęcia i jego indywidualnych predyspozycji. Pamiętajmy, aby w żadnym razie nie dopuścić do zjedzenia czekolady przez psa i skutecznie mu to uniemożliwić. Zwróćmy uwagę na to, aby słodycze lub produkty spożywcze zawierające czekoladę były przechowywane w miejscu niedostępnym dla czworonoga. Nie należy zostawiać czekolady w zasięgu naszego pupila, ponieważ ciekawskie zwierzę może ją po prostu zjeść. Tyczy się to także innych produktów zawierających teobrominę, do których zalicza się coca-colę, herbatę, kawę, yerba matę i ziarna kakaowca.

Co zrobić, gdy pies zjadł czekoladę?

W przypadku, gdy pies zjadł czekoladę, kluczowe jest ustalenie, jaki czas upłynął od jej spożycia. Jeśli stało się to zaledwie kilkadziesiąt minut temu lub przed chwilą, powinniśmy jak najszybciej sprowokować wymioty u naszego pupila. W tym celu należy podać mu wodę utlenioną bezpośrednio do pyska.

Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała podajemy 1-5 ml płynu, jednakże nie więcej niż 50 ml. Jeśli działanie to nie wywoła oczekiwanych rezultatów, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który podejmie konieczne leczenie. Z racji tego, że niestety nie istnieje specjalistyczna odtrutka, która zwalczyłaby skutki spożycia teobrominy przez psa, zastosowane zostaną środki farmakologiczne stosowne do objawów i stanu zwierzęcia.

Warto wiedzieć, że zawartość toksycznej dla psa teobrominy zależna jest od rodzaju danego produktu. Oznacza to, że ilość tego składnika w różnych czekoladach może się diametralnie różnić. Kluczowe będzie także to, czy pies zjadł czekoladę mleczną, gorzką, kakao w proszku czy czekoladę w proszku. 

Nie w każdym przypadku musimy jednak popadać w panikę i zakładać najgorszy scenariusz. Zwykle zjedzenie jednej czekoladki lub paska z tabliczki czekolady nie stanowią dla psa śmiertelnego zagrożenia, ponieważ ilość teobrominy w takiej ilości produktu nie jest zbyt duża. Nie oznacza to jednak, że pies może jeść czekoladę – należy bezwzględnie zrezygnować z podawania zwierzęciu nawet małej ilości tego produktu.

Objawy zatrucia czekoladą u psa 

Shutterstock

W sytuacji, gdy pies zjadł czekoladę i doszło do osiągnięcia stężenia toksycznego teobrominy w organizmie, spodziewane objawy wystąpią w ciągu 24 godzin. W większości przypadków są one widoczne już po 4 godzinach. Niepokojące symptomy mogą wystąpić z różnym nasileniem, a przebieg zatrucia i stan kliniczny zwierzęcia uzależnione będą od ilości przyjęcia toksycznej substancji. 

Do najbardziej charakterystycznych symptomów zatrucia czekoladą u psa zalicza się:
• bolesność brzucha;
• chwiejny chód i trudności w utrzymaniu równowagi;
• duszności;
przyspieszony oddech;
• wahania ciśnienia;
• zaburzenia rytmu serca;
zwiększone zapotrzebowanie na wodę;
• częstsze oddawanie moczu.
 
Niekiedy właściciel może zaobserwować także u czworonoga:
• ślinotok;
drgawki;
• nadpobudliwość i wyraźne rozdrażnienie.
 
W ciężkich i zaawansowanych przypadkach zatrucia u psa wystąpią:
• sztywność mięśni;
• spadek temperatury; 
• pojawienie się krwistego moczu;
• pojawienie się biegunki.
 
Niestety w sytuacji, gdy pojawią się powyższe objawy, najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem układu nerwowego i niewydolnością krążeniową, które w większości przypadków kończą się śmiercią zwierzęcia.

Ile czekolady jest śmiertelne dla psa?

Stopień zagrożenia zdrowia i życia psa po zjedzeniu czekolady uzależniony jest od rodzaju czekolady, jej ilości spożytej przez psa oraz wielkości zwierzęcia. Zasadniczo przyjmuje się, że dawna toksyczna dla psów wynosi 100-300mg/kg. 
Ile teobrominy zawierają produkty żywnościowe? W przypadku podstawowych produktów czekoladowych zawartość tej szkodliwej dla psów substancji wygląda następująco:

  •  w czekoladzie mlecznej: 1,5-22 mg w 1g > 150-220 mg w 100g;
  • w czekoladzie gorzkiej: 4,5-16 mg w 1g > 450-1600 mg w 100g;
  • w czekoladzie w proszku: 0,5 mg w 1g > 7,5 mg w łyżce stołowej;
  • w sproszkowanym kakao: 5,3-26 mg w 1g > 80-390 mg w łyżce stołowej.

Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołega-Kozierowska z gabinetu DoraVet.
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz