Reklama

Co należy robić, gdy pies ma dreszcze lub drgawki?

drgawki u psa © Shutterstock

Dreszcze lub drgawki u psa są zjawiskiem niepokojącym, które wymaga odpowiedniego przebadania i zdiagnozowania. Choć nie zawsze muszą świadczyć one o poważniejszych problemach zdrowotnych, warto sprawdzić, czy naszemu pupilowi nic nie dolega. Istotne jest także upewnienie się, że wiemy, co robić w sytuacji, gdy zaobserwujemy drżenie mięśni i atak drgawek u psa. Pierwsza pomoc jest bowiem niezbędna i może uchronić naszego czworonoga przed dotkliwymi obrażeniami ciała.

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Czym różnią się dreszcze od drgawek u psa?

Choć dreszcze i drgawki mogą wydawać się podobnymi reakcjami psiego organizmu, to w żadnym razie nie należy ich ze sobą utożsamiać. Reakcje te mają różne podłoże i różnią się od siebie charakterem.

 • Dreszcze to skurcze niewielkich grup mięśniowych, które występują zazwyczaj w okresie szybkich i nagłych zmian temperatury ciała wskutek działania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Mają one charakter mimowolny i nieskoordynowany. Dreszcze u psa mogą przebiegać z gorączką lub bez gorączki. Z gorączką występują zwykle w trakcie choroby i są konsekwencją pobudzania ośrodka termoregulacji w śródmózgowiu, występujące bez gorączki mogą za to wskazywać na inne poważne dolegliwości.
 • Drgawki, zwane także konwulsjami, są niezależnymi od woli krótkimi i szybko następującymi po sobie skurczami uogólnionymi lub skurczami mięśni szkieletowych. Są one spowodowane nadpobudliwością mózgu lub rdzenia kręgowego, które może wywołać histeria, choroby organiczne ośrodkowego układu nerwowego, działanie jadów toksycznych, niedotlenienie lub substancje pirogenne. Napadowi drgawek może towarzyszyć utrata przytomności oraz nagłe napięcie mięśni, które stopniowo przechodzi w zwiotczenie mięśni kończyn i głowy.

Jakie mogą być przyczyny drgawek lub dreszczy u psa?

Drgawki lub dreszcze u psa mogą występować jako następstwo strachu lub obniżonej temperatury lub stanowić objaw poważnych chorób. Dreszcze zazwyczaj pojawiają się w sytuacjach stresowych, gdy zwierzę jest wyraźnie zaniepokojone lub w chwili, gdy pies zmarznie i jego ciało jest wyraźnie wychłodzone. Nierzadko przyczyną może być przeziębienie lub ból, świadczący o zaburzeniach natury zdrowotnej.

Właściciele czworonogów powinni wiedzieć, że szczególnie krótkie i konwulsyjne skurcze sugerują dolegliwości bólowe, które bezwzględnie wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Drgawki z kolei, w zależności od symptomów im towarzyszących, mogą być objawem różnych schorzeń lub dolegliwości takich jak:

 •  Padaczka – będąca chorobą, która charakteryzuje się nawracającymi atakami drgawkowymi. Schorzenie to ma charakter złożony i może przebiegać w różnorodny sposób. Atak padaczkowy jest niekontrolowanym i gwałtownym wyładowaniem pojedynczych grup neuronów. Może on przybierać formę częściową (nie wpływającą na stan świadomości zwierzęcia i dotyczącą zwykle jedynie zaburzeń ruchowych) lub uogólnioną (której towarzyszy m.in. utrata świadomości, równowagi oraz mimowolne oddawanie moczu i kału).
 • Zatrucie – występujące po zjedzeniu przez czworonoga substancji dla niego szkodliwej. Do substancji najbardziej zagrażających zdrowiu można zaliczyć zarówno trutki, środki chemiczne, jak i produkty spożywcze takie jak kawa, czekolada, winogrono, rodzynki, surowe ciasto drożdżowe czy orzechy macadamia.
 • Spadek glukozy – czyli hipoglikemia, rozwijająca się stopniowo wraz ze spadkiem poziomu glukozy we krwi zwierzęcia. W miarę jak poziom cukru ulega spadkowi, niepokojące objawy ulegają nasileniu i mogą prowadzić do śpiączki, a nawet i śmierci naszego pupila.
 • Silne zarobaczenie – w przypadku infekcji pojawia się całe spektrum niepokojących objawów fizjologicznych oraz zmiany w zachowaniu zwierzęcia.
 • Przeziębienie – będące potoczną nazwą dla zapalenia górnych dróg oddechowych, obejmujących nos, gardło i zatoki przynosowe.
 • Niedotlenienie lub niedokrwienie mózgu – mogące być konsekwencją zaburzeń pracy układu oddechowego, krwionośnego lub nerwowego.

Co należy zrobić, gdy pies ma dreszcze lub drgawki?

Pierwsza pomoc i właściwa reakcja w przypadku, gdy pies ma drgawki lub dreszcze, może okazać się kluczowa zarówno dla dalszego rozwoju sytuacji, jak i zdrowia naszego czworonoga. Charakterystycznym objawem dla nadchodzącego drżenia mięśni u psa jest nadmierne zaniepokojenie lub podniecenie.

W chwili wystąpienia drgawek zwierzę przewraca się na bok, jego kończyny drgają i sztywnieją, szyja jest wyraźnie wysunięta, a szczęka mimowolnie kłapie. Choć zwykle dochodzi do utraty świadomości, pies zaczyna się intensywnie ślinić, ma otwarte szeroko oczy. Niekiedy może także oddawać mocz lub kał.

Długość trwania napadu drgawek może być zróżnicowania, jednakże zwykle trwa on około kilku minut. Po ataku może pojawić się atak kolejny lub zwierzę może po prostu szybko powrócić do normalnego stanu.

Właściciele czworonogów powinni mieć świadomość tego, że długie lub powtarzające się ataki drgawek u psa mogą prowadzić do powstania wtórnych zmian w mózgu. Każdy, nawet najkrótszy atak wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, który dokładnie zbada stan zdrowia zwierzęcia i ustali przyczynę niepokojących zachowań.
 
Co robić w sytuacji, gdy zaobserwujemy gwałtowne drgawki u psa?

 • W przypadku pojawienia się drgawek lub dreszczy powinniśmy w pierwszej kolejności umieścić psa w cichym i ciemnym miejscu, a następnie ochronić jego głowę kocem w celu uniknięcia ewentualnych zranień i obrażeń.
 • Konieczne jest także usunięcie z otoczenia zwierzęcia wszelkich przedmiotów, które mogłyby wywołać u niego obrazy ciała.
 • Gdy drgawki utrzymują się przez 10 minut, należy owinąć psa kocem i jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Taka reakcja organizmu może bowiem nie tylko świadczyć o rozwoju groźnych chorób, ale także doprowadzić do wycieńczenia psa i poważnych zmian w jego organizmie.

W sytuacji, gdy wystąpią drgawki lub dreszcze u psa, w żadnym razie nie powinniśmy stymulować go bodźcami dotykowymi lub wzrokowymi – należy zapewnić zwierzęciu maksymalny spokój i poczucie bezpieczeństwa, aby nie doszło do hiperaktywności mózgu. Starajmy się nie dotykać ani nie przenosić naszego pupila, chyba, że będzie to konieczne np. z powodu konieczności transportowania go do weterynarza.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz