Reklama

Pies pije więcej wody niż zwykle – czy mamy powody do niepokoju?

pies pije

Można by pomyśleć, że spożywanie większej ilości wody przez czworonoga nie powinno być powodem do niepokoju - w końcu zwykła woda wpływa korzystnie na pracę organizmu i jest konieczna dla przebiegu podstawowych procesów metabolicznych. Okazuje się jednak, że nadmierne spożywanie wody przez naszego pupila powinno zwrócić naszą uwagę.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Choć w większości przypadków spożwyanie większej ilości wody przez psa będzie podyktowane po prostu zwiększonym pragnieniem, to niekiedy może także świadczyć o rozwoju choroby i prowadzić do przewodnienia psiego organizmu. Jeśli więc nasz pies pije więcej wody niż zazwyczaj i towarzyszą temu jeszcze inne objawy, powinniśmy zasięgnąć porady weterynarza.

Pies pije dużo więcej wody niż zwykle

Nie każdy właściciel psa ma świadomość tego, że przyjmowanie określonych ilości wody przez zwierzę jest ważnym wskaźnikiem stanu jego zdrowia. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny zwracać naszą uwagę – w niektórych przypadkach zmiany te należy nawet rozpatrywać jako wczesny symptom możliwych problemów zdrowotnych. Z tego też powodu powinniśmy wiedzieć, ile mniej więcej nasz pupil zwykle wypija wody, aby być w stanie zauważyć nieprawidłowości.
 
Zasadniczo przyjmuje się, że pies spożywa dziennie około 50 mililitrów wody na każdy kilogram masy swojego ciała. Limit ten jest oczywiście umowny – ilość płynów spożywanych przez czworonogi jest kwestią indywidualną i zależy od zapotrzebowania danego zwierzęcia.

Na ilość wypijanej wody przez psa ma wpływ kilka podstawowych czynników. Niekiedy mają one jedynie związek z dietą lub warunkami pogodowymi, które uległy nagłej zmianie, w innych przypadkach nadmierne spożywanie wody może świadczyć o bólu lub rozwijającej się chorobie.

Jakie czynniki mogą wpływać na to, że pies pije więcej wody?

©Shutterstock
  • Aktywność fizyczna – psy będące nieustannie w ruchu i lubiące aktywność zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, mogą mieć większe zapotrzebowanie na wodę. Jeśli pies ma za sobą intensywny wysiłek fizyczny, picie większej ilości wody jest zupełnie normalne.
  • Przyjmowanie leków i suplementów – zwiększony poziom pragnienia może być jednym ze skutków ubocznych przyjmowania lekarstw lub suplementów. Leki o działaniu przeciwzapalnym, leki na serce czy epilepsję mogą powodować zwiększone pragnienie oraz częstsze oddawanie moczu przez psa. Przed wdrożeniem leczenia farmakologicznego u psa należy każdorazowo skonsultować je z lekarzem i zapoznać się z możliwymi efektami ubocznymi.
  • Pogoda – podwyższona temperatura na zewnątrz sprzyja spożywaniu większych ilości wody - dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Podczas intensywnego ziajania nasz pupil wypuszcza z organizmu wodę w procesie wdychania i wydychania powietrza – nic więc dziwnego, że w  trakcie cieplejszych miesięcy pies pije więcej wody.
  • Rodzaj diety – nierzadko powodem tego, że pies pije więcej wody, może być rodzaj spożywanej przez niego karmy. Pies spożywający duże ilości suchej karmy będzie potrzebował więcej wody od czworonogów, które jedzą karmę mokrą. Z kolei zwierzęta jedzące regularnie nie tylko karmę suchą, ale także karmę z puszki i surowe mięso, będą spożywały mniej wody.

Pies pije więcej wody – kiedy powinniśmy mieć powody do niepokoju

W przypadku, gdy pies pije więcej wody i jesteśmy pewni, że wymienione wcześniej podstawowe czynniki nie są przyczyną takiego stanu rzeczy, należy dokładniej zapoznać się ze stanem zdrowia naszego pupila. Nie zapominajmy, że nadmiar wypijanej przez psa wody może mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie, a nawet zagrażać jego życiu.

Zbyt duża ilość wody prowadzi do zatrucia wodnego, które z kolei powoduje obniżenie poziomu sodu we krwi, a w konsekwencji jego niedobór.

Dodatkowo, nadmiar płynów rozrzedza i zmienia poziom elektrolitów krwi, co powoduje niekorzystne zmiany w obrębie komórek krwi.

W sytuacji, gdy pies wypija zbyt dużo wody, może dojść do przewodnienia. Objawami charakterystycznymi dla tego stanu są:

W przypadku zaobserwowania tych objawów, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii – przewodnienie może powodować problemy z oddychaniem, a nawet zapaść.

Pies pije więcej wody – jakie choroby może to oznaczać?

Niekiedy takiej sytuacji mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, które sygnalizują poważne zaburzenia. Jeśli pies dużo pije i nie chce jeść, powinniśmy zacząć się niepokoić. Jeśli takiemu stanowi rzeczy towarzyszą jeszcze inne symptomy takie jak ogólne osłabienie lub wymioty, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Picie nadmiernych ilości wody, zwane poliurią, może bowiem świadczyć o:

  • cukrzycy,
  • moczówce prostej,
  • uszkodzeniach wątroby
  • czy obecności toksyn we krwi.

Jeśli pies pije więcej wody i wymiotuje albo obserwujemy u niego także nadmierne oddawanie moczu, to możemy podejrzewać:

Jeśli nadmierne picie wody u psa wywołuje nasz niepokój i dostrzegliśmy także inne zmiany w zachowaniu naszego psa, należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Im wcześniej rozpoczniemy ewentualne leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia naszego pupila.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz