Reklama

pies z owocami

Jakie owoce możemy podać psu, a jakich należy unikać?

Przez Karolina Hołda

aktualizacja dnia

Opiekunowie psów często zastanawiają się, jak mogą urozmaicić dietę swojego podopiecznego. Czy psy mogą jeść warzywa i owoce? I które z nich dla psa będą najzdrowsze? Przeczytaj, w jakiej formie najlepiej podawać psu owoce i których koniecznie należy unikać.

Owoce to ważny składnik diety każdego, kto dba o swoje zdrowie. Dla człowieka owoce stanowią źródło wielu cennych witamin, błonnika, antyoksydantów oraz mikro – i makroelementów.

Nic więc dziwnego, że opiekunowie dbający o zdrowie swoich podopiecznych chcą podawać im przeróżne owoce. Czy takie dodatki będą równie zdrowe dla psa?

Czy psy mogą jeść owoce?

Psy to zwierzęta wszystkożerne. Podstawę psiej diety powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego, zawierające odpowiedną ilość białka i tłuszczu, będące źródłem niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych dla czworonoga.

Pokarm domowego pupila powinien także zawierać niewielką dawkę błonnika, czyli włókna pokarmowego – składnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego i pozwala na rozwój zdrowej mikroflory jelit.

Doskonałym źródłem włókna w diecie psa są przeróżne dodatki roślinne, takie jak owoce i warzywa. Zawierają one również niezbędne psu składniki mineralne, witaminy i cenne antyoksydanty.

Domowe czworonogi żywione pełnoporcjową suchą lub mokrą karmą otrzymują wraz z pokarmem wszystkie niezbędne im składniki pokarmowe – w tym pochodzące z roślin włókno, witaminy oraz mikro – i makroelementy. Nie ma więc potrzeby podawania im dodatkowych przysmaków.

Urozmaicanie ich diety bogatymi w cukry owocami może przyczynić się natomiast do nadwagi i groźnej dla zdrowia otyłości.

Zbyt duża zawartość włókna pokarmowego w diecie psa może być także przyczyną biegunki i niestrawności. Dlatego jeśli żywimy swojego psa zbilansowaną karmą i chcemy poczęstować go owocem, powinniśmy zachować w tym umiar i obserwować reakcję jego organizmu.

Dieta domowa dla psa powinna być natomiast uzupełniana o owoce i warzywa. Ich dodatek wzbogaca dietę zwierzaka nie tylko o włókno pokarmowe, ale także o składniki mineralne, witaminy i antyoksydanty.

Zawartość owoców w diecie domowej powinna wynosić około 5% całego posiłku. Pamiętajmy, że pokarm przygotowywany samodzielnie w domu, powinien być odpowiednio zbilansowany. 

Jakie owoce może jeść pies?

 W diecie domowego czworonoga mogą znaleźć się przeróżne owoce. Do najczęściej podawanych należą z pewnością jabłka i banany, które nie tylko nie zawierają żadnych szkodliwych dla psów związków, ale są także łatwo dostępne i wyjątkowo smaczne. Jednak to nie wszyskie owoce, które może jeść pies!

©Shutterstock

Do najzdrowszych owoców należą przede wszystkim przeróżne owoce jagodowe, takie jak:

  • borówki,
  • jagody,
  • truskawki,
  • agrest,
  • porzeczki
  • czy żurawina.

Stanowią one źródło cennych antyoksydantów (między innymi karotenoidów, antocyjanów i polifenoli) o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Zawierają również witaminy C, K oraz witaminy z grupy B, minerały (magnez, wapń, potas, miedź, selen), a także błonnik pokarmowy, który reguluje pracę układu trawiennego.

Do innych, zrowych i bezpiecznych dla psa owoców zaliczyć można również:

  • arbuzy,
  • melony,
  • śliwki,
  • nektarynki,
  • morele,
  • gruszki,
  • mango,
  • brzoskwinie,
  • ananasy.

Trzeba jednak pamiętać, że owoce zawierają dużą dawkę cukru – częste podawanie psu owoców w dużych ilościach może być przyczyną nadwagi. Podanie psu dużej ilości błonnika może natomiast skutkować silną biegunką. Chcąc poczęstować psa owocami powinniśmy więc zachować zdrowy umiar i obserwować reakcję organizmu zwierzaka.

Owoce szkodliwe dla psa

Nie wszystkie owoce będą zdrowe dla domowego czworonoga – niektóre z nich mogą wywołać nawet poważne zatrucie. Do wyjątkowo niebezpiecznych dla psa owoców zaliczają się przede wszystkim winogrona i rodzynki, które zawierają toksyczne dla psa składniki. Ich zjedzenie może skutkować niewydolnością nerek i śmiercią zwierzaka.

Do najczęstszych objawów zatrucia winogronami należą biegunka, wymioty, apatia i brak apetytu. Jeśli zauważysz je u swojego psa, który zjadł winogrona lub rodzynki, natychmiast zabierz go do weterynarza.

W diecie domowego czworonoga nie powinno znaleźć się awokado. Owoc ten bogaty jest w wiele cennych składników pokarmowych. Jednak w składzie awokado znajdziemy także związek o nazwie persin. Substancja ta nie jest szkodliwa dla człowieka, ale u niektórych zwierząt (w tym u kotów i psów) może wywołać zatrucie i zaburzenia pracy serca.

Na liście niewskazanych dla psa owoców znajdują się także cytrusy. Na szczęście wiele domowych czworonogów nie przepada za ich zapachem i kwaśnym smakiem. Zawarte w tych owocach kwasy mogą podrażnić żołądek zwierzaka i wywołać wymioty, biegunkę i apatię.

Zjedzenie zbyt dużej ilości cytrusów może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej nosa i oczu oraz niewydolności wątroby.

Owoce dla psa – jak je przygotować?

Owoce takie jak jabłka, gruszki, śliwki czy morele przed podaniem psu powinniśmy oczyścić z pestek - zawierają one toksyczne dla psów składniki, których zjedzenie w większych ilościach może spowodować rozstrój żołądka, a nawet poważne zatrucie. Fragmenty większych pestek mogą także silnie podrażnić lub zranić jelita, a nawet doprowadzić do ich niedrożności.

Podawane psu owoce powinny być surowe i pozbawione takich dodatków, jak cukier, śmietana czy jogurt. Nie powinniśmy karmić psa owocami z puszki – syrop, w którym zatopione są owoce zawiera ogromne ilości cukru, które mogą spowodować silne zaburzenia trawienia i doprowadzić zwierzaka do otyłości.

Chcąc poczęstować psa owocami możemy pokroić je na plasterki lub w kostkę i podawać jako przysmak lub nagrodę podczas szkolenia. Niektóre owoce, takie jak twarde jabłka i gruszki, można podawać w całości w formie gryzaka zmiast tłustych, kalorycznych przekąsek.

Owoce dla psa możemy także zetrzeć na tarce lub zblendować na gładki mus i dodać do miski zwierzaka lub użyć do wypełnienia zabawki typu Kong.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?