Reklama

Czy pies może jeść borówki? Czy są dla niego zdrowe?

pies i borówki

Czy pies może jeść borówki? 

© Shutterstock.com

Borówka to w Polsce jeden z ulubionych letnich owoców. Czy psu można podać borówki, czy lepiej uważać na to, by nie ukradł ze stołu niebieskich kulek, kiedy przygotowujemy deser?

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Czy wiesz, że Polska jest drugim w Europie i szóstym na świecie producentem borówki wysokiej (amerykańskiej)?

Bardzo dużo jej eksportujemy, ale również coraz częściej gości na naszych stołach w formie przekąski, deseru czy dodatku do ciasta. I dobrze, bo to bardzo zdrowy owoc. Czy borówka należy do owoców bezpiecznych dla psa?

Czy psy mogą jeść borówki ?

Zdecydowanie tak.

Na pewno sami zauważyliście, że owoc ten pojawia się często jako dodatek w psiej karmie. Spośród wszystkich owoców jagodowych (maliny, jeżyny, porzeczki) to borówka amerykańska ma największą ilość polifenoli i antyoksydantów, które wychwytując wolne rodniki, chronią struktury komórkowe.

Ponadto, ważnym składnikiem borówki amerykańskiej są barwniki antocyjaninowe, które wpływają na poprawę mikrokrążenia oraz wpływają korzystnie na psi wzrok.

Borówka amerykańska to doskonała przekąska dla psa!

Borówki poleca się szczególnie psom o specjalnych potrzebach żywieniowych:

Borówka dla psa – jak ją podawać? 3 sposoby

  • Borówka amerykańska to dla psa idealna przekąska podczas treningu czy spaceru. Jest mała, niskokaloryczna i – jeśli zamkniemy ją w szczelnym, niewielkim plastikowym pojemnik – łatwa do transportu.
  • Borówki świetnie się mrożą, można też zatem w sezonie zamrozić kilka porcji borówki, by móc wspomagać dietę psa także w miesiącach ubogich w owoce lub w upalne dni podawać je jako chłodzącą przekąskę.
  • Borówki mogą też stanowić dodatek do karmy dla psów (rozgniecione lub po prostu podane w całości) lub być składnikiem psich ciasteczek.

Przekąska dla psa w postaci borówki nie może stanowić dużej części diety. Generalnie owoce nie powinny być podawane psom częściej niż raz dziennie w ilościach do około 5% całości diety.

W przypadku borówki amerykańskiej będzie to dosłownie kilka borówek w ciągu dnia. Ich ilość należy dopasować do wagi zwierzęcia – w przypadku wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem!

Czy borówki mogą zaszkodzić psu?

Zbyt duża ilość borówek na raz może wywołać u psa biegunkę. Warto również pamiętać o tym, że choć to małe owoce, to zawierają cukier, z zasady szkodliwy, dlatego zawsze należy podawać go z umiarem.

W rzadkich przypadkach może zdarzyć się zadławienie (ze względu na mały rozmiar owocu).

Czy psy mogą jeść borówki prosto z krzaczka?

Choć wiszące na krzaczku borówki zachęcają do tego, by zjeść je zaraz po zerwaniu, to nie powinniśmy tego robić, jeśli uprzednio ich nie umyjemy. Borówki rosnące w przydomowym ogródku, zjedzone bez umycia, mogą zakazić nas pasożytami, których jaja dostały się (przez mocz innych zwierząt) na skórkę owocu.

Dla psów zakażenie pasożytami to w pewnym sensie codzienność. Wystarczy zlizanie kępki trawy czy nawet wylizanie łap po spacerze, by się zarazić. Myjąc borówki przed podaniem ich psu, minimalizujemy wprawdzie ryzyko zarażenia się pasożytami, ale podstawową profilaktyką jest po prostu regularne odrobaczanie psa.

Czy pies może jeść babeczki z borówkami?

O ile borówki są dla psa zdrowe i mogą stanowić przekąskę, o tyle babeczki, mufinki czy jakiekolwiek inne ciasto z borówkami to już dodatkowy cukier, którego nie powinno się podawać psu. Mufinka z borówką nie zaszkodzi Twojemu psów, ale zdecydowanie odłoży się w jego boczkach.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz