Reklama

mały piesek i gruszka

Czy pies może jeść gruszki? Czy warto włączyć ten owoc do psiej diety?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Od końca lipca do końca września trwa sezon na gruszki, które kupić można jeszcze nawet późną zimą. Czy gruszki dla psa to dobry pomysł? Jak wzbogacać dietę naszego pupila gruszkami?

Gruszki należą dość mało popularnych w Polsce owoców. Ich roczne spożycie to zaledwie 2 kg na osobę. Szanse na to, że pies będzie miał okazję ich skosztować nie są duże, ale Ci z nas, którzy są fanami gruszek zastanawiają się, czy można podzielić się przysmakiem z czworonożnym przyjacielem.

Czy pies może jeść gruszki?

Zdecydowanie tak!

Gruszki należą do owoców bezpiecznych dla psa i zawierają dużo składników, które są dla nich zdrowe. Podawanie psom co jakiś czas kilku kawałek gruszki to dobry sposób na urozmaicenie psiej diety!

Gruszki zawierają dużą ilość wapna, potasu, magnezu i witaminy A – wszystkie te składniki są ważne dla prawidłowego rozwoju psa. Ten owoc jest również źródłem witaminy C i witamin z grupy B. Główne korzyści gruszek w diecie czworonoga to wspieranie pracy serca oraz błonnik, który wspomaga pracę układu pokarmowego, a w małych ilościach pozwala na profilaktykę antynowotworową. Witaminy zawarte w gruszkach wpływają też korzystnie na wzrok. Kolejną zaletą gruszek jest ich słodki smak i soczysty miąższ. 

Czy psy lubią gruszki?

Niektóre z psów za nimi wręcz przepadają, a inne traktują je dość obojętnie. Jeśli nie wiesz, czy Twój zwierzak lubi gruszki, możesz spróbować podać mu kawałek i zobaczyć, czy zje go z apetytem.

Owoce dla psa – sprawdź, które owoce są dobre dla psów.

Gruszki dla psa – jak je podawać?

Pies może jeść jedynie świeże gruszki. Nie wolno podawać mu gruszek marynowanych w occie lub zalewie, kandyzowanych ani gruszek w syropie z puszki.

Z gruszki należy usunąć ogonek i gniazdo nasienne, gdyż pestki, zawierające śladowe ilości cyjanidów są dla psów szkodliwe. Gruszkę należy umyć i pokroić na kawałki, by pies się nią nie zadławił.

Gruszka może być podawana psu jako przekąska, z umiarem ( nie więcej niż kilka kawałków na raz – 10% objętości gruszki to niezalecane cukry). W okresie letnim można podawać gruszkę w zmrożonych kawałkach – doskonale orzeźwi naszego pupila i wspomoże jego nawodnienie. Można wykorzystać gruszkę również jako składnik psich ciasteczek.

Które psy nie powinny jeść gruszek?

Choć gruszki są co do zasady bezpieczne dla psa, w niektórych przypadkach są niewskazaną przekąską. Zawierające duże ilości cukrów gruszki nie powinny być podawane psom z nadwagą oraz są absolutnie niewskazane dla psów - cukrzyków. 

Uważać należy również na psy, które mają skłonność do biegunek – duża ilość błonnika zawarta w gruszkach, może wzmacniać objawy.

Mój pies zjadł ogryzek gruszki – co robić?

Pestki gruszki są szkodliwe dla psów, gdyż zawierają cyjanidy. Efektem ich spożycia może być podrażnienie żołądka lub biegunka. Jeśli Twój pies zjadł ogryzek gruszki obserwuj jego zachowanie, a w sytuacji podejrzenia zatrucia, skontaktuj się z weterynarzem. W większości przypadków jednak, jeden ogryzek nie wywoła wyraźnej reakcji organizmu.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Mój pies zjadł ogryzek gruszki – co robić?

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?