Reklama

Czy kiwi jest tak samo zdrowe dla psa, jak dla nas?

Czy pies może jeść kiwi?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Nasi pupile często interesują się tym, co jemy. Dotyczy to również owoców - wiele z nich możemy bezpiecznie podać psu. Psy chętnie kosztują naszego jedzenia, ale czy kiwi dla psa jest dobrą przekąską? A może powinniśmy unikać podawania mu tego owocu?

Kiwi to owoc egzotyczny. Pochodzi z Chin, ale uprawiany jest też w Nowej Zelandii, USA i w Ameryce Południowej. W Polsce znajdziemy go jedynie z importu, głównie z Chile. Jest zaliczany do tzw. superfoods, bo jest bardzo bogate w składniki odżywcze.

Zawiera witaminy z grupy B, C, K i E, fosfor magnez, potas oraz kwasy Omega-3. To jednak, co dobre dla człowieka niekoniecznie musi być dobre dla psa.

Czy pies może jeść kiwi?

Owoce kiwi nie zawierają żadnych groźnych dla psa, toksycznych składników. Kiwi to owoc bezpieczny dla psa, o ile zostanie mu podany w niewielkich ilościach. Choć pies po zjedzeniu kiwi raczej się nim nie zatruje, może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jeśli zje tego owocu zbyt dużo. Winowajcą jest tu głównie zawarty w kiwi kwas, który może podrażniać żołądek lub działać alergicznie.

Usuwanie pestek kiwi nie jest konieczne – nie zawierają toksyn i są zbyt małe, by pies mógł się nimi zadławić.

Chcąc co jakiś czas podawać psu kiwi, sprawdź, czy nie ma na nie reakcji alergicznej, podając mu najpierw małą łyżeczkę owocu i odczekując 24 godziny.  

Czy psy lubią kiwi?

Dokładnie tak jak ludzie – niektóre tak, a inne nie. Są psy, które zjedzą plasterek kiwi z wielkim smakiem, a są i takie, które odwrócą się od niego ze wstrętem.

Kiwi dla psa – czego nie robić?

  • Nigdy nie podawaj kiwi psu w całości. Małe rasy, nie zmieszczą całego owocu do pyska, ale większe – takie jak goldeny czy owczarki niemieckie mogą zjeść kiwi jednym kłapnięciem paszczy. A to grozi zadławieniem. Bezpieczniej pokroić owoc (lub jego część) na małe kawałeczki.
  • Nie podawaj psu na raz więcej niż 1-2 łyżeczek kiwi.
  • Nie podawaj skórki od kiwi psu. Zawiera ona duże ilości błonnika i może spowodować rozstrój żołądka lub biegunkę.
  • Nie podawaj psu kiwi, jeśli jego stolec jest luźny – może zadziałać przeczyszczająco i dodatkowo owodni psa.
  • Nie karm psa mrożonym kiwi (ryzyko zadławienia) ani żadnymi produktami pochodnymi, typu dżemy czy konfitury. Zawierają dużą ilość cukru, który jest psom niepotrzebny.
  • Nie podawaj kiwi szczeniakowi – małe pieski  powinny być karmione karmą odpowiednią do ich wieku, która wspiera je w rozwoju.

Czy kiwi jest zdrowe dla psa?

Choć kiwi zawiera dużo składników odżywczych, to zapotrzebowanie na nie różni się u psów i u ludzi. O ile kiwi jest bardzo zdrowym owocem dla człowieka, o tyle na psa nie będzie miało tak zbawiennego wpływu. Dlatego, zanim podasz psu kiwi, lepiej rozważyć czy nie sensowniej jest zjeść je samemu – Tobie przyda się bardziej.

Podsumowując – psy mogą jeść kiwi, ale owoc ten, nie niesie ze sobą dla nich szczególnych wartości (w odróżnieniu do jego pozytywnego wpływu na organizm człowieka). Dlatego de facto nie warto podawać kiwi psu, chyba że naprawdę trafił Ci się miłośnik tego cytrusa!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?