Reklama

Czy pies może jeść arbuza? Czy jest to dla niego zdrowe?

Arbuz_i_pies
© Unsplash

Na wielu filmach video dostępnych w internecie widzimy, jak pies je arbuza. Psy wyglądają, jakby były zachwycone tym mięsistym, soczystym owocem. Czy jednak arbuz dla psa nie będzie szkodliwy? 

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia 17.02.2021, 14:26

 

Urozmaicona dieta dla psa ze zbilansowaną ilością składników odżywczych i witamin to podstawa jego zdrowia. Myśląc o witaminach, przychodzą nam do głowy przede wszystkim warzywa i owoce, które możemy podawać psu.

Mimo iż nam wydają się nieszkodliwe, to dla psa niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Czy wśród owoców, jakie może jeść pies, znajdzie się ten pochodzący z Afryki Południowej przysmak?

Czy psy mogą jeść arbuza? 

Tak, arbuz może być przekąską i urozmaiceniem diety dla psa, ale trzeba podawać go z umiarem i w odpowiedni sposób. 

Arbuz to przede wszystkim woda. Stanowi ona ponad 90% masy owocu. Poza nią znajdziemy w arbuzie też niewielką ilość minerałów i witamin (głównie C, A, tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy) oraz sporą dawkę przeciwutleniaczy:

  • Kryptosantyna – to od niej pochodzi barwa arbuza. Choć to naturalny pigment, nie powinno się przyjmować go więcej niż 5 mg/kg masy ciała. Oczywiście stężenie kryptosantyny w arbuzie jest niewielkie, ale pamiętajmy, że pies jest znacznie mniejszy niż my. 

  • Zeaksantyna i luteina – dwa barwniki, które wspomagają pracę oczu (również psich). Te dwa karotenoidy występują też w suplementach diety wspomagających psi wzrok. 

Arbuz dla psa – jak go podawać? 

Marek Szturc / Unsplash©

Przede wszystkim arbuz dla psa musi mieć usunięte pestki. Mogą one zalegać w jelitach, powodując ich niedrożność. Zjedzenie zbyt wielu pestek skończyć się może bardzo silnymi bulami brzucha i biegunką. 

Z owocu należy usunąć też twardą, zieloną skórkę. Podajemy jedynie czerwony miąższ bez pestek. Tak przygotowanego arbuza wystarczy pokroić w kawałki. Można je dodatkowo zamrozić. Pamiętaj, by kostki arbuza nie były zbyt małe, bo pies może się nimi zadławić. Najlepsza wielkość to taka, która pozwala mu na żucie (na kęs lub dwa). 

Jeśli pies nigdy nie jadł arbuza, podajemy mu go w niewielkich ilościach – kilku kawałków i sprawdzamy jak pies na nie reaguje. Czy nie pojawiła się biegunka, wymioty lub pies nie jest otępiały. Im mniejszy piesek, tym mniejszą porcję można mu podać. 

Czy psy lubią arbuzy? 

To zależy już od konkretnego czworonoga. Są takie, które za nim wprost przepadają i takie, które z wielką rezerwą zdecydują się zatopić w nim zęby. Dla tych psów, które z chęcią zjedzą kawałek arbuza, może on być samodzielną przekąską, bądź – pokrojony w małe kawałeczki – nagrodą. 

Sprawdzi się świetnie podczas spacerów w upalne, letnie dni, bo dodatkowo nawadnia. Jeśli okaże się, że pies lubi arbuza, to wystarczy pokrojone kawałki włożyć do plastikowego pojemniczka i zabrać ze sobą na spacer. 

Którym psom warto podawać arbuzy? 

©Shutterstock

Ze względu na obecność w arbuzie luteiny i zeaksantyny arbuz może być cennym dodatkiem do diety psów, które mają naturalną skłonność do chorób oczu – np. cocker spaniel, boston terier, golden retriever

Obecność likopenu sprawia, że arbuz to również dobra przekąska dla psów zagrożonych nowotworem. W badaniach przeprowadzonych na komórkach kostniakomięsaka wykazano, że likopen może hamować ich rozrost* . 

Miąższ arbuza zawiera też sporo witaminy C, ale pies syntetyzuję ją sam a dodatkowa suplementacja jest bardzo rzadko potrzebna. 

Inne składniki mineralne czy witaminy nie mają aż tak dużego znaczenia, bo ich ilość w arbuzie albo jest marginalna, albo – jak w przypadku kwasu foliowego – karmy dla psów z reguły mają go wystarczającą ilość. 

Arbuz dla psa może być szkodliwy, jeśli pies cierpi na cukrzycę. Wynika to z wysokiej zawartości cukru w tym owocu i jego dość wysokiego indeksu glikemicznego. W rzadkich przypadkach może okazać się, że pies ma uczulenie na arbuza, dlatego – zwłaszcza kiedy podajemy mu owoc po raz pierwszy – warto zwrócić uwagę czy pies się nie drapie lub nie ma innych objawów nietolerancji, lub alergii

Arbuz, ze względu na swój skład, działa też moczopędnie co może wywołać odwodnienie. Dlatego o ile arbuz to świetna przekąska w upał, trzeba pamiętać też o tym, by pies miał dostęp do świeżej wody. 

Przeczytaj również:

*Za lek.wet.mgr. inż. Zoot. Adam Mirowski, Żywienie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych psów i kotów. Cz. IV. Pozostałe składniki pokarmowe, MagWet.