Reklama

Pies i czereśnie

Czy pies może jeść czereśnie?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Choć dla człowieka czereśnie są zdrowe, nie jest tak w przypadku psów. Jeden ze związków, który występuje w czereśniach, jest dla psa szkodliwy.

Czereśnie to owoce, które zawierają dużo witamin (głównie witaminy z grupy B, oraz witaminy C, A i P) i mają niski indeks glikemiczny, co powoduje, że szybko jesteśmy po nich syci.

Czy ten popularny w czerwcu i lipcu owoc można podawać naszym czworonożnym pupilom?

Czy psy mogą jeść czereśnie?

Niestety nie. O ile sam miąższ czereśni nie jest dla czworonoga szkodliwy i jako takie, czereśnie w formie drylowanej mogły być smaczną przekąską dla zwierzaka, o tyle nie należy podawać psu całych czereśni, w których znajdują się szkodliwe dla psów pestki, które mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. 

Dlaczego pestki tego owocu szkodzą psu?

W pestkach czereśni (a także pestkach w niektórych innych owoców – jabłoni, moreli, wiśni czy śliwki) znajduje się cyjanogenny glukozyd – amigdalina.

Jego spożycie prowadzi do związania się jonów cyjanowych z żelazem w krwi. To z kolei doprowadza do zablokowania oksydaz cytochromowych, a to z kolei do braku przyswajalności tlenu z krwi przez komórki. Dochodzi do wewnętrznego uduszenia.

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się na nasz newsletter

Czy czereśnie są trujące dla psa?

Przyjmuje się, że śmiertelna dawka cyjanowodoru dla większości gatunków zwierząt to 2 mg/ kg masy ciała[i]. Aby osiągnąć taki poziom, pies musiałby zjeść naprawdę dużą ilość czereśni (szacuje się, że w 1 kg owoców jest od 1,5 do 2,5 mg cyjanowodoru).

Nie zmienia to jednak faktu, że toksyczny związek może doprowadzić do problemów w organizmie psa, takich jak niedrożność jelit, biegunka, czy nawet uduszenie pestkami zawartymi w tym owocu. 

Zamiast czereśni latem możesz wdrożyć do diety psa arbuza bez pestek lub truskawki i maliny. 

©Shutterstock

Jak podawać psu czereśnie?

Jeśli naprawdę chcesz, żeby Twój pies mógł poznać smak czereśni, usuń pestki i łodygi tych owoców. Następnie umyj je dokładnie i podaj pupilowi.

Lepiej jednak unikać dawania psu czereśni, bo jeśli je polubi, może później samodzielnie sięgnąć do miski, kiedy nikt nie będzie patrzeć. A to skończyć może się zarówno zadławieniem, jak i połknięciem niebezpiecznej dla psa pestki.

Co zrobić, jeśli pies zje czereśnie?

Może się zdarzyć, że mając w domu czereśnie, nie upilnujemy psa i dobierze się on do miski z czereśniami. Jeśli tak się stanie, należy zwrócić uwagę na następujące objawy zatrucia cyjankiem:

  • pobudzenie,
  • ślinotok,
  • oczopląs,
  • skurcze,
  • duszność,
  • obfite łzawienie,
  • chwiejny chód
  • wzdęcia.

Objawy kliniczne pojawiają się szybko, już od 15 minut po zarażeniu. Zatrucie ma gwałtowny przebieg. Przy silnym zatruciu śmierć może nastąpić w ciągu kilkunastu minut. Jeśli zatrucie jest łagodne, w leczeniu stosuje się środki, które mogą przywrócić oksydazę cytochromową (podawanie azotynu sodu czy innych środków wywołujących methemogloninemię).

Psa, u którego podejrzewamy zatrucie czereśniami, należy jak najszybciej zawieźć do weterynarza. Warto wcześniej upewnić się telefonicznie, że posiada on środki, mogące pomóc przy zatruciu cyjanowodorem.

W praktyce zatrucia czereśniami psów ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się niezwykle rzadko ze względu na konieczność spożycia dużej ilości tych owoców. Niemniej jednak zawsze kontroluj miejsce przechowywania czereśni i zabezpiecz je przed przypadkową konsumpcją psiego przyjaciela.

Na szczęście jest wiele zdrowych i bezpiecznych owoców, które można podawać psu!
Więcej rada na temat...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?