Reklama

Pies i czereśnie

Czy pies może jeść czereśnie?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Choć dla człowieka czereśnie są zdrowe, nie jest tak w przypadku psów. Jeden ze związków, który występuje w czereśniach, jest dla psa szkodliwy.

Czereśnie to owoce, które zawierają dużo witamin (głównie witaminy z grupy B, oraz witaminy C, A i P) i mają niski indeks glikemiczny, co powoduje, że szybko jesteśmy po nich syci.

Czy ten popularny w czerwcu i lipcu owoc można podawać naszym czworonożnym pupilom?

Czy psy mogą jeść czereśnie?

Niestety nie. O ile sam miąższ czereśni nie jest dla czworonoga szkodliwy i jako takie, czereśnie w formie drylowanej mogły być smaczną przekąską dla zwierzaka, o tyle nie należy podawać psu całych czereśni, w których znajdują się szkodliwe dla psów pestki, które mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. 

Dlaczego pestki tego owocu szkodzą psu?

W pestkach czereśni (a także pestkach w niektórych innych owoców – jabłoni, moreli, wiśni czy śliwki) znajduje się cyjanogenny glukozyd – amigdalina.

Jego spożycie prowadzi do związania się jonów cyjanowych z żelazem w krwi. To z kolei doprowadza do zablokowania oksydaz cytochromowych, a to z kolei do braku przyswajalności tlenu z krwi przez komórki. Dochodzi do wewnętrznego uduszenia.

Czy czereśnie są trujące dla psa?

Przyjmuje się, że śmiertelna dawka cyjanowodoru dla większości gatunków zwierząt to 2 mg/ kg masy ciała[i]. Aby osiągnąć taki poziom, pies musiałby zjeść naprawdę dużą ilość czereśni (szacuje się, że w 1 kg owoców jest od 1,5 do 2,5 mg cyjanowodoru).

Nie zmienia to jednak faktu, że toksyczny związek może doprowadzić do problemów w organizmie psa, takich jak niedrożność jelit, biegunka, czy nawet uduszenie pestkami zawartymi w tym owocu. 

Zamiast czereśni latem możesz wdrożyć do diety psa arbuza bez pestek lub truskawki i maliny. 

©Shutterstock

Jak podawać psu czereśnie?

Jeśli naprawdę chcesz, żeby Twój pies mógł poznać smak czereśni, usuń pestki i łodygi tych owoców. Następnie umyj je dokładnie i podaj pupilowi.

Lepiej jednak unikać dawania psu czereśni, bo jeśli je polubi, może później samodzielnie sięgnąć do miski, kiedy nikt nie będzie patrzeć. A to skończyć może się zarówno zadławieniem, jak i połknięciem niebezpiecznej dla psa pestki.

Co zrobić, jeśli pies zje czereśnie?

Może się zdarzyć, że mając w domu czereśnie, nie upilnujemy psa i dobierze się on do miski z czereśniami. Jeśli tak się stanie, należy zwrócić uwagę na następujące objawy zatrucia cyjankiem:

  • pobudzenie,
  • ślinotok,
  • oczopląs,
  • skurcze,
  • duszność,
  • obfite łzawienie,
  • chwiejny chód
  • wzdęcia.

Objawy kliniczne pojawiają się szybko, już od 15 minut po zarażeniu. Zatrucie ma gwałtowny przebieg. Przy silnym zatruciu śmierć może nastąpić w ciągu kilkunastu minut. Jeśli zatrucie jest łagodne, w leczeniu stosuje się środki, które mogą przywrócić oksydazę cytochromową (podawanie azotynu sodu czy innych środków wywołujących methemogloninemię).

Psa, u którego podejrzewamy zatrucie czereśniami, należy jak najszybciej zawieźć do weterynarza. Warto wcześniej upewnić się telefonicznie, że posiada on środki, mogące pomóc przy zatruciu cyjanowodorem.

W praktyce zatrucia czereśniami psów ze skutkiem śmiertelnym zdarzają się niezwykle rzadko ze względu na konieczność spożycia dużej ilości tych owoców. Niemniej jednak zawsze kontroluj miejsce przechowywania czereśni i zabezpiecz je przed przypadkową konsumpcją psiego przyjaciela.

Na szczęście jest wiele zdrowych i bezpiecznych owoców, które można podawać psu!
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?