Reklama

pies i jagody

Czy pies może jeść jagody? Czy są dla niego zdrowe?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

ie. Czy pies może jeść jagody? Jeśli tak, to w jakiej formie i ilości je podawać? Dowiedz się więcej! 

Pies, w odróżnieniu np. od kota, nie jest bezwzględnym mięsożercą. Niewielki procent jego diety mogą (a nawet powinny!) stanowić produkty pochodzenia roślinnego. Jak się jednak okazuje, nie wszystko to, co jest zdrowe i dobre dla człowieka, w tym warzywa i owoce, jest równie pożądane w psiej diecie.

Owoce w diecie psa 

Choć psy nie kojarzą się raczej jako wielcy miłośnicy warzyw i owoców – wbrew pozorom – wiele z nich chętnie po nie sięga. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się właśnie owoce, z których większość cechuje się przyjemnym, słodkim smakiem.

Czworonogi nie powinny dostawać takich owoców jak m.in.: 

Szczególnie niebezpieczne dla nich są owocowe pestki zawierające cyjanowodór. Zjedzenie ich już nawet w niewielkiej ilości może wywołać poważne zatrucie organizmu – zwłaszcza w przypadku psów mniejszych ras, starszych lub/i schorowanych.

Groźne jest także samo rozgryzienie pestek (np. pestek brzoskwini czy awokado), których ostre krawędzie mogą prowadzić do urazów mechanicznych przewodu pokarmowego. Istnieją jednak również „dobre” owoce, które wzbogacają psią dietę o cenne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, stanowią ciekawe urozmaicenie i mogą występować np. w roli przekąski czy nawet nagrody podczas ćwiczeń. Należą do nich m.in.:

Oczywiście również te owoce należy serwować podopiecznemu z rozwagą, w niewielkiej ilości i raz na jakiś czas, np. raz czy 2 razy w tygodniu w formie przekąski czy dodatku do „głównego dania”. Nie powinny one przekraczać 5% spożywanych w ciągu dnia produktów. Pamiętaj o tym, że nawet najzdrowsze owoce mogą przyczynić się do problemów trawiennych, w tym np. biegunki, jeśli pies zje zbyt dużą porcję. 

Czy pies może jeść jagody?

Wiesz już, że tak. Twój pupil może jeść większość owoców sezonowych, w tym właśnie jagody, wspomniane borówki amerykańskie, maliny, jeżyny, a nawet żurawinę. Nie podawaj jednak jagód na własną rękę, jeśli pupil na coś choruje. Skonsultuj tę kwestię z lekarzem weterynarii. 

Jak wprowadzić jagody do diety?

Jeśli Twój podopieczny uwielbia owoce i chętnie po nie sięga, możesz podać mu kilka świeżych sztuk z ręki lub wrzucić do miski i wymieszać z karmą. Niezmiernie istotne jest to, aby obserwować psa po pierwszym podaniu owoców – czy nie ma biegunki, czy nie boli go brzuch lub w inny sposób nie okazuje dyskomfortu.

Równie ważne jest to, aby wprowadzać wyłącznie jeden nowy produkt. Jeżeli bowiem zaserwujesz psu np. 2 lub 3, a wystąpią jakieś niepożądane objawy, trudno będzie Ci ustalić, który z produktów je wywołał. 

Uwaga! Zanim podasz psu jagody (a także wszelkie inne owoce lub warzywa), bardzo dokładnie je umyj!

O ile same owoce mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie czworonoga, o tyle bez wątpienia szkodliwe i niebezpieczne mogą okazać się np. środki ochrony roślin, którymi owoce zostały spryskane w trakcie uprawy. Nawet jeśli owoce pochodzą z Twojego ogródka i masz pewność, że są wolne od środków chemicznych, i tak przepłucz je pod bieżącą wodą przed podaniem, by usunąć z nich nagromadzone zanieczyszczenia. 

Podsumowanie 

Owoce, w tym jagody, są cennym źródłem witamin, minerałów, polifenoli i innych cennych składników, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Podawaj je psu jednak z umiarem, a przed podaniem zawsze dokładnie umyj. Jeżeli natomiast pies nie jest zainteresowany świeżymi owocami, nie zmuszaj go do ich spożywania. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?