Reklama

pies i jagody

Czy pies może jeść jagody? Czy są dla niego zdrowe?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

Opublikowano

Chcesz udostępnić to ogłoszenie

ie. Czy pies może jeść jagody? Jeśli tak, to w jakiej formie i ilości je podawać? Dowiedz się więcej! 

Pies, w odróżnieniu np. od kota, nie jest bezwzględnym mięsożercą. Niewielki procent jego diety mogą (a nawet powinny!) stanowić produkty pochodzenia roślinnego. Jak się jednak okazuje, nie wszystko to, co jest zdrowe i dobre dla człowieka, w tym warzywa i owoce, jest równie pożądane w psiej diecie.

Owoce w diecie psa 

Choć psy nie kojarzą się raczej jako wielcy miłośnicy warzyw i owoców – wbrew pozorom – wiele z nich chętnie po nie sięga. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się właśnie owoce, z których większość cechuje się przyjemnym, słodkim smakiem.

Czworonogi nie powinny dostawać takich owoców jak m.in.: 

Szczególnie niebezpieczne dla nich są owocowe pestki zawierające cyjanowodór. Zjedzenie ich już nawet w niewielkiej ilości może wywołać poważne zatrucie organizmu – zwłaszcza w przypadku psów mniejszych ras, starszych lub/i schorowanych.

Groźne jest także samo rozgryzienie pestek (np. pestek brzoskwini czy awokado), których ostre krawędzie mogą prowadzić do urazów mechanicznych przewodu pokarmowego. Istnieją jednak również „dobre” owoce, które wzbogacają psią dietę o cenne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, stanowią ciekawe urozmaicenie i mogą występować np. w roli przekąski czy nawet nagrody podczas ćwiczeń. Należą do nich m.in.:

Oczywiście również te owoce należy serwować podopiecznemu z rozwagą, w niewielkiej ilości i raz na jakiś czas, np. raz czy 2 razy w tygodniu w formie przekąski czy dodatku do „głównego dania”. Nie powinny one przekraczać 5% spożywanych w ciągu dnia produktów. Pamiętaj o tym, że nawet najzdrowsze owoce mogą przyczynić się do problemów trawiennych, w tym np. biegunki, jeśli pies zje zbyt dużą porcję. 

Czy pies może jeść jagody?

Wiesz już, że tak. Twój pupil może jeść większość owoców sezonowych, w tym właśnie jagody, wspomniane borówki amerykańskie, maliny, jeżyny, a nawet żurawinę. Nie podawaj jednak jagód na własną rękę, jeśli pupil na coś choruje. Skonsultuj tę kwestię z lekarzem weterynarii. 

Jak wprowadzić jagody do diety?

Jeśli Twój podopieczny uwielbia owoce i chętnie po nie sięga, możesz podać mu kilka świeżych sztuk z ręki lub wrzucić do miski i wymieszać z karmą. Niezmiernie istotne jest to, aby obserwować psa po pierwszym podaniu owoców – czy nie ma biegunki, czy nie boli go brzuch lub w inny sposób nie okazuje dyskomfortu.

Równie ważne jest to, aby wprowadzać wyłącznie jeden nowy produkt. Jeżeli bowiem zaserwujesz psu np. 2 lub 3, a wystąpią jakieś niepożądane objawy, trudno będzie Ci ustalić, który z produktów je wywołał. 

Uwaga! Zanim podasz psu jagody (a także wszelkie inne owoce lub warzywa), bardzo dokładnie je umyj!

O ile same owoce mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie czworonoga, o tyle bez wątpienia szkodliwe i niebezpieczne mogą okazać się np. środki ochrony roślin, którymi owoce zostały spryskane w trakcie uprawy. Nawet jeśli owoce pochodzą z Twojego ogródka i masz pewność, że są wolne od środków chemicznych, i tak przepłucz je pod bieżącą wodą przed podaniem, by usunąć z nich nagromadzone zanieczyszczenia. 

Podsumowanie 

Owoce, w tym jagody, są cennym źródłem witamin, minerałów, polifenoli i innych cennych składników, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Podawaj je psu jednak z umiarem, a przed podaniem zawsze dokładnie umyj. Jeżeli natomiast pies nie jest zainteresowany świeżymi owocami, nie zmuszaj go do ich spożywania. 

Przeczytaj również:

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

0 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz