Reklama

pies i ananas

Czy pies może jeść ananasa surowego lub z puszki? Czy ten owoc jest bezpieczny dla psów?

Przez Dorota Pietrzyk

Opublikowano

Wielu właścicieli psów zadaje sobie pytanie, czy pies może jeść ananasa? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych preferencji oraz zdrowia naszego pupila.

Ten egzotyczny owoc, niegdyś dostępny w naszym kraju tylko w formie ananasa w puszce, coraz częściej gości jako zdrowa przekąska na polskich stołach.

Jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, a zawarta w nim bromelaina wspiera odchudzanie. Czy jednak ananas dla psa to dobry pomysł? Czy warto wprowadzić ten egzotyczny owoc do diety swojego czworonożnego przyjaciela?

Ananas w psiej diecie — źródło witamin i minerałów

Ananas to bogate źródło witamin, takich jak witamina C, B1, B6, błonnika, a także minerałów, w tym manganu, magnezu i potasu.

Witamina C wspomaga układ odpornościowy, a witaminy z grupy B mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo ananas zawiera enzym bromelainę, który przyspiesza trawienie białek oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Czy pies może jeść ananasa?

Surowy ananas jest zdrowym przysmakiem, który może urozmaicić dietę psa, pod warunkiem że jest spożywany w małych ilościach. Najlepiej podawać pupilowi świeżego ananasa, ananas z puszki lub suszony zawiera bowiem duże ilości cukru. 

Warto wiedzieć, że obecna w tym owocu bromelaina, może być szczególnie korzystna dla psów z problemami trawiennymi. Działa ona rozkładająco na białka, co ułatwia ich trawienie i przyswajanie. W przypadku psów cierpiących na wzdęcia czy niestrawność, regularne podawanie niewielkich ilości ananasa może przynosić ulgę.

Czy ananas jest bezpieczny dla psów? Nadmiar cukrów i inne potencjalne zagrożenia

Mimo licznych korzyści płynących ze spożywania ananasa, warto pamiętać o potencjalnych zagrożeniach związanych z jego podawaniem psom. Oto niektóre z nich:

Nadmiar cukrów. Ananas jest owocem o wysokiej zawartości cukrów, które mogą prowadzić do wzrostu poziomu glukozy we krwi u psa. Dla psów z cukrzycą bądź tendencją do otyłości, spożywanie dużych ilości ananasa może być niebezpieczne.

  • Reakcje alergiczne. Część psów może być uczulona na ananas lub składniki w nim zawarte. Objawy takiej alergii mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie skóry, biegunkę czy wymioty. W razie wystąpienia negatywnych reakcji, należy natychmiast zaprzestać podawania ananasa swojemu pupilowi.

  • Stosowanie odpowiedniej części owocu. W przypadku ananasa psy powinny spożywać jedynie jego miąższ. Skórka oraz rdzeń ananasa są trudne do strawienia dla psów i mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego.

W jaki sposób podawać psu ananasa?

Jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie ananasa do diety naszego pupila, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Podawaj ananas w umiarkowanych ilościach. Ze względu na wysoką zawartość cukrów, warto zacząć od małych porcji, obserwując reakcję psa.

  • Wybieraj dojrzałe owoce. Dojrzały ananas będzie miał intensywny, słodki zapach oraz lekko miękką skórkę. Niedojrzałe lub zbyt twarde owoce mogą być szkodliwe dla psów.

  • Pilnuj higieny. Przed podaniem ananasa swojemu psu, dokładnie umyj owoc oraz usuń skórkę i twardy rdzeń. Następnie pokrój miąższ na małe kawałki, łatwe do zjedzenia przez czworonoga.

Owoce dla psa — alternatywy dla psów alergików 

Jeżeli okaże się, że nasz pies jest uczulony na ananas lub wystąpią negatywne reakcje po jego spożyciu, warto poszukać innych, bezpiecznych dla psów owoców.

Przykładem mogą być jabłka (bez gniazd nasiennych), banany czy arbuzy. Zawsze jednak należy pamiętać o umiarkowanych ilościach oraz obserwowaniu stanu zdrowia naszego pupila.

Podsumowanie

Ananas może być cennym źródłem witamin i minerałów dla psa, ale jednocześnie warto mieć świadomość potencjalnych zagrożeń związanych z jego podawaniem.

Decyzję o wprowadzeniu ananasa do diety naszego czworonożnego przyjaciela warto podejmować indywidualnie, biorąc pod uwagę jego potrzeby żywieniowe oraz zdrowotne.

Zobacz również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?