Reklama

Czy witamina K to antidotum, gdy pies zje trutkę na szczury?

witamina K dla psa
© Shutterstock

Warto upewnić się, że umiemy odpowiednio zareagować w sytuacji, gdy pies zjadł trutkę na szczury i wiemy, jakie działanie zastosować w pierwszej kolejności. Czy warto podać wtedy psu witaminę K?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

W sytuacji, gdy podejrzewamy u naszego czworonoga spożycie szkodliwej substancji, która może zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu, najważniejsze jest zachowanie spokoju i jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem weterynarii.

Jeśli mamy pewne przypuszczenia dotyczące tego, jaką substancję mógł zjeść pies, należy także równolegle podjąć szybką i zdecydowaną pierwszą pomoc. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na uratowanie naszego pupila.

Substancje trujące dla psa

Nie wszyscy właściciele czworonogów zdają sobie sprawę z tego, jak wiele substancji może być szkodliwych dla naszych pupili. Środki owadobójcze , trutki na gryzonie, czy środki ochrony roślin stanowią dla zwierząt śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego powinniśmy nie dopuszczać do sytuacji, w których mogą być narażone na kontakt z nimi.

Tego rodzaju preparaty powinny być trzymane z dala od zwierząt, szczególnie, że często charakteryzują się wabiącym zapachem dla naszego pupila. Odpowiednie środki ostrożności i unikanie kontaktu z miejscami w których zwierzę może być narażone na trutki są najlepszym i jedynym sposobem na zapobiegnięcie poważnemu zatruciu.

W trutkach na gryzonie znajdują się środki zwane rodentycydami antykoagulacyjnymi, które wpływają na zmniejszenie produkcji czynników krzepnięcia krwi.

Zatrucie u psa - objawy

Pies, który spożył szkodliwą substancję, może zachowywać się normalnie jeszcze przez jakiś czas i nie wykazywać niepokojących objawów. Pierwsze symptomy pojawią się dopiero wówczas, gdy substancje trujące zaczną wchłaniać się z przewodu pokarmowego. Czas, w jakim to nastąpi, będzie uzależniony od rodzaju spożytej trucizny.

Do podstawowych objawów, jakie można zaobserwować po zjedzeniu przez psa trutki na szczury, zalicza się:

 • osłabienie,
 • wymioty,
 • zaburzenie krzepnięcia krwi w postaci wylewów podskórnych,
 • krwawienie z dziąseł i nosa,
 • krwawienie przy oddawaniu moczu i stolca,
 • spowolnienie akcji serca, prowadzące do całkowitego zatrzymania krążenia krwi, co ostatecznie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

W sytuacji, gdy trutka na szczury zawierała brometalinę, może dojść do zaburzeń działania ośrodkowego układu nerwowego, które spowodują objawy neurologiczne. W niektórych przypadkach może wystąpić porażenie mięśni oddechowych lub obrzęk mózgu.

U psa, który zjadł trutkę zawierającą brometalinę najczęściej obserwuje się:

 • niepokój;
 • nadmierne ślinienie;
 • pobudliwość i rozdrażnienie;
 • drgawki;
 • skurcze;
 • wymioty oraz biegunka;
 • nienaturalna sztywna postawa ciała, której może towarzyszyć niedowład i porażenie mięśniowe.

Pierwsza pomoc po zjedzeniu przez psa trutki

Co robić w przypadku, gdy pies zjadł trutkę na szczury? Niezwłocznie skontaktować się  z lekarzem weterynarii i rozpocząć pierwszą pomoc.

Udzielenie pierwszej pomocy należy rozpocząć od wywołania u zwierzęcia wymiotów w celu pozbyciu się trutki z organizmu.

Jeżeli od czasu, gdy pies zjadł trutkę na szczury, nie minęło wiele czasu i nie wystąpiły jeszcze objawy kliniczne, powinniśmy jak najszybciej sprowokować u naszego pupila wymioty.

W tym celu konieczne będzie podanie zwierzęciu 3% nadtlenku wodoru czyli wody utlenionej. Zalecaną dawką jest 1-2ml/kg masy ciała czworonoga. Płyn należy podać bezpośrednio do pyska zwierzęcia i wlewać go bardzo powoli.

Aby uniknąć zachłyśnięcia, zaleca się skierowanie strumienia płynu na wewnętrzną stronę policzka czworonoga. Po podaniu każdej kolejnej dawki należy przez około 30 sekund poczekać na efekty, a jeśli nie nastąpią – podać kolejną porcję wody utlenionej. Po odpowiedniej ilości dawki wymioty powinny nastąpić w przeciągu 15 minut. W przypadku, gdy nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów lekarz weterynarii z pewnością zleci płukanie żołądka.

Następnie zaleca się podać zwierzęciu węgiel aktywowany. Około 30 minut od podania węgla koniecznie jest także włączenie środków o działaniu przeczyszczającym np. sorbitolu – chyba, że pies ma silną biegunkę. Ale przede wszystkim należy jak najszybciej udać się do lecznicy weterynaryjnej.

Czy witamina K dla psa po zjedzeniu trutki jest skuteczna?

Kolejnym krokiem jest podanie psu odtrutki. Zrobić to może tylko lekarz weterynarii, ponieważ witaminę K należy podać drogą pozajelitową, czyli np. dożylnie.

Podanie doustnie witaminy K w domu jest nieskuteczne. Z racji tego, że wskazane jest podanie węgla aktywowanego, mającego na celu związanie w świetle przewodu pokarmowego trucizny, podanie doustne witaminy K jako odtrutki, mija się z celem, ponieważ i ona ulegnie związaniu, a co za tym idzie – dezaktywacji przez węgiel.

Dlaczego witamina K może być stosowana jako odtrutka  ? Jest ona jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, która wykazuje odporność na działanie wysokich temperatur i sprzyja wspomaganiu krzepnięcia krwi. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne  . Witamina K odpowiedzialna jest za:

 • hamowanie krwawienia,
 • zapewnienie krwi prawidłowego krzepnięcia,
 • produkowanie czynnika przeciwkrwotocznego,
 • przebieg formowania tkanki kostnej.

Wizyta u lekarza weterynarii

W przypadku, gdy pies zjadł trutkę na szczury należy nie tylko podjąć pierwszą pomoc, ale natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Zatrucie trutkami na gryzonie potrafi być, i często okazuje się, śmiertelne.  Pierwszy krok w postaci sprowokowania wymiotów jest istotny, bo czas odgrywa tutaj istotną rolę. Z kolei podanie węgla pomaga zneutralizować truciznę. Nie można jednak w żadnym wypadku próbować ratować psa wyłącznie domowymi sposobami - w każdym przypadku spożycia przez psa trutki na gryzonie konieczna jest interwencja lekarza weterynarii.

Dalsze rokowania uzależnione będą od:

 •  rodzaju spożytej trucizny,
 • ilości trucizny,
 • czasu, jaki upłynął od połknięcia przez psa trucizny,
 • stopnia nasilenia objawów w momencie rozpoczęcia leczenia.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz