Reklama

opiekun serwuje ser psu
© Shutterstock/Izergil

Czy pies może jeść ser? Czy jest dla niego zdrowy?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Nasi czworonożni przyjaciele towarzyszą nam niemal bez przerwy, w tym także niejednokrotnie… podczas posiłków! Widok oczu psiaka, niezwykle uroczych, pełnych nadziei na małe co nieco, potrafi rozczulić i urzec każdego. W tym miejscu pojawia się jednak zasadnicze pytanie – czy pies może zjeść… Tym razem bierzemy na tapet ser. Czy pies może jeść ser żółty lub biały? 

„Ludzkie” jedzenie w psiej diecie

Już od dawna specjaliści, w tym lekarze weterynarii oraz dietetycy zwierzęcy, głośno mówią o tym, że jedzenie przeznaczone dla ludzi nie jest pokarmem odpowiednim dla psów.

Rzeczywiście, lista produktów, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm (lub przynajmniej nie szkodzą mu w znacznym stopniu), jest długa. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla psiego zdrowia, ale nawet życia. 

Do worka z napisem „zakazane” nie należy jednak wrzucać wszystkich produktów, po które sami często i chętnie sięgamy. Niektóre z nich są bowiem prawdziwą skarbnicą witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych, dlatego nie tylko nie zaszkodzą naszym czworonożnym przyjaciołom, ale urozmaicenie o nie diety może wręcz korzystnie wpłynąć na ich organizm. 

Istotne jest natomiast to, aby produkty owe wybierać w sposób mądry i przemyślany, zawsze – jak we wszystkim – zachowując umiar. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, zamiast samodzielnie eksperymentować na pupilu, najlepiej poradzić się specjalisty.  Czy jedną ze zdrowuym przekąsek dla psa może być ser? 

Czy pies może jeść ser żółty?

Żółty ser jest niezwykle popularnym produktem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie posiłku. Spora część psów także go wprost uwielbia! Nie dziwi zatem, że tak wiele osób zastanawia się, czy psy mogą go jeść. Odpowiedź może nie być satysfakcjonująca, gdyż… i tak, i nie.

Ser podpuszczkowy twardy, zwany potocznie po prostu „żółtym serem”, jest bogatym źródłem m.in.

  • witaminy A,
  • wapnia,
  • jodu,
  • fosforu
  • czy kwasów tłuszczowych.

Jeżeli pies nie wykazuje objawów nietolerancji laktozy, odrobina sera raz na jakiś czas nie powinna zaszkodzić. Może zaś stanowić nie lada nagrodę, np. w czasie szkolenia.

Trzeba jednak pamiętać, że ser żółty jest dość kaloryczny, dlatego podawany za często, w zbyt dużych ilościach, może skutkować m.in. zwiększeniem wagi zwierzęcia. 

Czy pies może jeść ser biały?

Wiele osób zastanawia się także, czy pies może jeść twaróg. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak powyżej. O ile pies nie ma nadwrażliwości pokarmowej, w szczególności nietolerancji laktozy, odrobina białego sera „od święta” nie powinna mu zaszkodzić, a na pewno sprawi dużą przyjemność. Chcąc uraczyć pupila tym przysmakiem, warto sięgnąć po chudy twaróg. 

Przeczytaj: Pomysły na zdrowe przekąski dla psa

Czy pies może jeść ser pleśniowy? 

Zdecydowanie nie. Do produkcji sera pleśniowego używany jest grzyb z gatunku Penicillium, który powduje, że ser jest pokryty niebieskawą pleśnią i ma charakterystyczny zapach. Wytwarza on substancję zwaną roquefortine C, na którą psy mogą być wrażliwe. Może ona u psów powodować wymioty, biegunkę, wysoką temperaturę, a w niektórych przypadkach drgawki.

Co z innymi rodzajami sera? Zdecydowanie nie są wskazane dla psa sery z jakimikolwiek dodatkami, które mogą powodować problemy żołądkowe, np. z cebulą czy czosnkiem. 

Ser serowi nierówny…

Każdy prawdziwy miłośnik sera doskonale o tym wie. Decydując się na podanie psu sera, należy wybrać produkt dobrej jakości, nie zaś wyrób seropodobny naszpikowany mnóstwem niezdrowych składników, wzmacniaczy smaku i konserwantów.

Równie ważne jest to, aby ser był świeży. Zarówno ser tani, jak i zepsuty może bardzo zaszkodzić psu i narazić go na przykre dolegliwości żołądkowe. 

Jak wprowadzić ser do psiej diety?

Rozszerzanie psiej diety powinno odbywać się dokładnie na takiej samej zasadzie jak rozszerzanie diety małego dziecka. Podając nowy produkt, serwujemy jego niewielką ilość i obserwujemy, czy nie występują jakiekolwiek niepożądane objawy.

Co równie ważne, zawsze wprowadzamy do diety tylko jeden nowy składnik. Jeżeli bowiem jednocześnie podamy więcej nowych produktów, trudno będzie nam ustalić, co konkretnie zaszkodziło. 

Gdy okaże się, że pies dobrze toleruje ser, nie wymiotuje, nie ma biegunki czy wzdęć, a przy tym bardzo lubi nowy przysmak, możemy go podawać, ale z umiarem!

Co to znaczy? Nie kilka plasterków codziennie, ale np. 1-2 plasterki tygodniowo. Warto też pamiętać o tym, że jeśli ćwiczymy z psem i serwujemy mu przy tym niekoniecznie niskokaloryczne nagrody, należy zmniejszyć porcję pokarmu, którą czworonóg dostaje do miski, aby uniknąć niekontrolowanego wzrostu wagi. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?