Reklama

Migdały dla psa

Czy pies może jeść migdały? 

© Shutterstock.com

Czy pies może jeść migdały?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Migdały to doskonała przekąska dla człowieka. Zawierają magnez, witaminy z grupy B i witaminę E. Czy dla naszego pupila to również dobry smakołyk? Czy migdały dla psa są dobre czy może lepiej mu ich nie podawać?

Migdały to zdrowa przekąska dla ludzi, zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Są również bogate w błonnik, który jest niezbędny dla zdrowia jelit i reguluje poziom cukru we krwi.

Jednak nie zawsze to, co zdrowe dla nas, jest dobre dla naszych psów. 

Migdały dla psa – czy to dobry pomysł?

Niestety nie. Pies nie trawi migdałów w taki sposób, w jaki trawią je ludzie i choć często psy są na nie łase, to jedzenie przez nie migdałów to kiepski pomysł. 

Pies nie może jeść migdałów z kilku powodów:

  • Mogą powodować niedrożność niektórych części układu pokarmowego. Dzieje się tak wtedy, kiedy pies połknie migdał w całości, bez rozgryzania. Dość duży, twardy i bardzo wolno podlegający trawieniu kawałek migdała może utknąć w przełyku lub jelicie. Zdarza się to głównie małym psom. Bywa, że konieczna jest operacja.
  • Migdały są bogate w tłuszcz, który może przyczynić się do zapalenia trzustki u psa. Taki stan jest zaś zagrożeniem życia psa. Oczywiście, takie ryzyko się pojawiło, pies musiałby jeść migdały dość regularnie. Nawet jednak niewielka ilość jest obciążeniem dla jego układu trawiennego i nie ma sensu fundować mu niestrawności.
  • Solone migdały (a takie bardzo chętnie spożywamy), mogą podrażnić żołądek psa, a sól spowodować zatrzymanie wody w organizmie.

Czy migdały są trujące dla psa?

Nie. Migdały nie zawierają związków toksycznych, którymi pies może się zatruć, ale ze względu na wspomnianą wyżej dużą zawartość tłuszczu oraz ich niefortunny kształt mogą psu zaszkodzić.

Odmiana gorzkich migdałów, która zawiera amygdalinę rozkładającą się na kwas pruski, jest stosowana głównie do produkcji likierów, mydeł  i esencji zapachowych, zatem ryzyko konsumpcji tej odmiany przez psa czy człowieka jest niewielkie.

Co zrobić, jeśli pies zjadł migdały?

Jeśli Twój pupil zjadł jeden lub dwa migdały, to nie ma powodów do obaw, choć warto go obserwować, bo migdał może zablokować jelito. Przy konsumpcji większej ilości zwróć uwagę na symptomy rozstroju  żołądka i dyskomfortu psa, a w sytuacji wystąpienia takich objawów jak:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • gazy,
  • utrata apetytu,
  • letarg,

skontaktuj się z weterynarzem.

Uwaga! Migdały są umiarkowanie szkodliwe dla psa, ale inne bakalie, takie jak orzechy pekan czy makadamia mogą poważnie zaszkodzić psu!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?