Reklama

Czy pies może jeść jogurt? Czy jest dla niego zdrowy?

Czarny mops z jogurtem na pysku

Jogurt zawiera dużą ilość składników odżywczych: białko, wapń, fosfor, jod, cynk oraz witaminę B12. Ponadto, żywe kultury bakterii są korzystne dla naszego zdrowia, w szczególności dla pracy jelit. Czy to oznacza, że pies może jeść jogurt? Czy dla psa jogurt jest równie zdrowy, jak dla nas? Przeczytaj. 

Przez Dr Alice Watson

aktualizacja dnia 23.06.2021, 17:02

Jogurty są źródłem wapnia, białka i witamin. Oprócz tego zawierają probiotyki - dobroczynne drobnoustroje, które są korzystne dla zdrowia, w szczególności pracy jelit.

Możesz się zastanawiać, czy żywe bakterie w jogurcie mogą pomóc zwierzętom i działać jako probiotyk. W tej chwili nie ma żadnych badań sugerujących, że jogurty działają dla psów jak probiotyki, jak również nie ma dowodów na to, że jogurt jest korzystny dla zdrowia Twojego psa.

Czy jogurt jest dobry dla psów?

Niektórzy polecają jogurt dla psów w formie przysmaku. Mimo to nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jogurt pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Jogurt jest stosunkowo bogaty w wapń i białko, ale jeśli Twój pies jest karmiony wysokiej jakości karmą, to wapń i białka, których potrzebuje są mu dostarczane w codziennej porcji pożywienia.

W niewielkiej ilości jogurt nie zaszkodzi psu, ale też nie jest konieczny w jego diecie.      

Z całą pewnością nie  należy podawać psom jogurtów zawierających dużo tłuszczu lub  cukru. Nigdy nie należy podawać jogurtów zawierających ksylitol jako substancję słodzącą. Ksylitol jest toksyczny dla psów i może spowodować niebezpiecznie niski spadek poziomu cukru we krwi.

Ile jogurtu może zjeść mój pies?

 Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile jogurtu możesz podać psu, ale z całą pewnością nie powinien on stanowić większej części dziennego spożycia kalorii.

 Podanie zbyt dużej ilości jogurtu może powodować podrażnienie żołądka, a w dłuższej perspektywie - nadwagę.  Zawsze powinieneś sprawdzić etykietę kubka jogurtu, aby sprawdzić  jego skład (musisz sprawdzić, czy nie ma słodzika zwanego ksylitolem), kaloryczność i zawartość tłuszczu.

©Shutterstock

Większy, cięższy pies będzie mógł zjeść więcej jogurtu niż pies rasy kanapowej. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to ilość spożywanej karmy, występowanie nadwagi i aktywność ruchowa psa. Należy również wziąć pod uwagę wszelkie podstawowe problemy zdrowotne – na przykład jogurt o wysokiej zawartości tłuszczu nie byłby odpowiedni dla psa z zapaleniem trzustki. 

Czy mój pies może jeść naturalny jogurt?

Tak, zdecydowanie lepiej jest podać psu jogurt naturalny, niż słodzony. Upewnij się również, że jogurt, który podajesz psu nie zawiera ksylitolu. Ważne jest, aby podawać go tylko w niewielkich ilościach. 

Czy mój pies może jeść jogurt grecki?

Psy można karmić jogurtem greckim pod warunkiem, że nie zawiera on ksylitolu. Idealnie byłoby, gdyby psy nie były karmione jogurtem o zbyt dużej zawartości tłuszczu, więc możesz wybrać wersję niskotłuszczową lub lekką.     

Co mogę podać mojemu psu jako probiotyk?

Jeśli Twój pies jest osłabiony po chorobie, przeszedł antybiotykoterapię lub ma inne wskazanie do przyjmowania probiotyków, jogurt nie dostarczy mu odpowiedniej ilości tych dobroczynnych bakterii.

 Na rynku dostępne są  specjalne probiotyki dla psów. Probiotyki mogą występować w postaci past, proszków lub kapsułek,  a także występować jako składnik karmy. Wybór odpowiedniego produktu oraz dawkowanie każdorazowo należy skonsultować z lekarzem weterynarii.