Reklama

pies w kuchni
© Shutterstock

Jaka kasza dla psa? Gryczana, jaglana, jęczmienna - która będzie najlepsza?

Przez Olga Balicka

aktualizacja dnia

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi. Oznacza to, że ich organizm czerpie energię przede wszystkim z mięsa, dlatego powinno ono być głównym składnikiem jego diety, ale jego organizm trawi też inne składniki pokarmowe. Czy kasza może być jednym ze składników psiej diety?

Gotowanie domowych posiłków dla psa jest relatywnie tanią alternatywą dla gotowych karm, jednak spotkać się możemy z różnymi teoriami np. na temat tego, czy pies może jeść kaszę.

Jedni twierdzą, że kasza jest zupełnie w diecie psa niepotrzebna, a podawanie jej prowadzi do otyłości ze względu na ilość węglowodanów zawartych w niej. Inni uważają, że kasza w odpowiednich proporcjach stanowi dobry wypełniacz do domowego posiłku dla psa. Jaka jest prawda?

Kasza dla psa: za i przeciw

Otóż nie wiadomo do końca, gdzie leży prawda. Nie istnieją żadne rzetelne badania naukowe na ten temat, natomiast podstawą jest obserwacja psa i wykonywanie kontrolnych badań okresowych przynajmniej raz w roku.

Wielu opiekunów  psów traktuje kaszę jako tzw. wypełniacz - zamiennik ryżu, makaronu lub ziemniaków w psiej diecie. Inni z kolei, są zwolennikami diety całkowicie bezzbożowej, uzasadniając ten wybór obawami związanymi z alergią.

©Shutterstock

Warto wiedzieć, że pies jest mięsożercą względnym, co oznacza, że jego dieta powinna być oparta na mięsie, ale zawierać również inne składniki odżywcze.

Z kolei jeśli chodzi o psie alergie, wbrew powszechnej opinii, nie tylko gluten jest głównym czynnikiem wywołującym alergie pokarmowe u czworonogów. Wg najnowszych badań najczęstszymi alergenami u psów są wołowina, nabiał, kurczak, pszenica i jagnięcina!

Kasza więc może być obecna w psiej diecie w niewielkiej ilości, nie jest to jednak składnik niezbędny - psy trawią węglodowany, ale ich nie potrzebują. 

Jak podawać kaszę dla psa?

Kasza sama w sobie nie jest szkodliwa dla psa, ale każdy organizm jest inny i to, co jest dla jednego dobre, dla drugiego może być szkodliwe. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z nietolerancjami pokarmowymi czy alergiami.

Należy pamiętać również, że kasza kaszy nierówna – różnią się między sobą nie tylko czasem i sposobem gotowania, ale też kalorycznością, przyswajalnością i zawartością niektórych składników odżywczych. 

Jeśli chodzi o samą kaszę, to podajemy ją w formie rozgotowanej papki – jest wtedy znacznie lepiej strawna.

Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj kaszy jest dla psa zdrowy, niektóre wręcz mogą mu zaszkodzić – szczególnie, jeśli jego organizm nie toleruje na przykład glutenu.

Kasza powinna być gotowana bez żadnych przypraw, ponieważ te nie są psu potrzebne ani pod względem odżywczym, ani jeśli chodzi o walory smakowe, a mogą być szkodliwe. 

Kasza nie jest niezbędna w psiej diecie, ale jeśli chcemy ją uzupełniająco podawać, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach mięsa do warzyw i tak zwanego „wypełniacza“, czyli w tym wypadku kaszy (ponadto może to być np. ryż lub ziemniaki) – a wynoszą one 1:1:1. Podstawą domowego żywienia psa jest jednak dopasowanie diety do zwierzęcia, a nie zwierzęcia do diety! 

Jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy, np. sierść matowieje albo się kruszy i wypada, pojawiają się biegunki, psa boli brzuch, obowiązkowa jest wizyta u lekarza weterynarii. Może się okazać, że obecna dieta nie jest dla psa odpowiednia i trzeba będzie ją zmienić.

Pamiętajmy też, że karmiąc psa w domu, trudno zbilansować dietę pod kątem mikro- i makroskładników. Dlatego na początku warto częściej robić badania krwi, aby sprawdzić, czy organizm naszego pupila nie boryka się z niedoborem lub nadmiarem poszczególnych składników odżywczych. 

Kasza gryczana dla psa 

Kasza gryczana jest często wskazywana jako najzdrowsza z opcji dla psa – głównie dlatego, że nie zawiera glutenu. Gluten jest jednym z najczęściej występujących alergenów u psów. Kasza gryczana na tle innych kasz jest wyjątkowo bogata w minerały – zawiera fosfor, mangan, żelazo i magnez, oraz białko i błonnik.

Kasza gryczana jest szczególnie zalecana dla psów cierpiących na cukrzycę ze względu na błonnik właśnie, który spowalnia wchłanianie glukozy przez organizm.

Kasza jaglana dla psa

Kasza jaglana również nie zawiera glutenu, ponadto zawiera witaminy z grupy B oraz miedź i żelazo. W związku z tym też jest uznawana za jedną z najlepszych kasz, którymi można karmić psa. Przed ugotowaniem warto ją dokładnie przepłukać, aby pozbyć się z niej gorzkiego posmaku – niektóre psy mogą go nie akceptować w swojej misce. 

Amarantus

Modny ostatnio amarantus jest często spotykanym składnikiem karm bezzbożowych. Jest lekkostrawna i stanowi dobre źródło żelaza i łatwo przyswajalnego białka podobnie jak kasza gryczana.

Kasza owsiana

Kasza owsiana, choć mniej popularna w polskiej kuchni, jest nie tylko zdrowa, ale również bezpieczna dla psa, ponieważ nie zawiera glutenu. Jest źródłem węglowodanów, a także białka, błonnika, witaminy E oraz wielu składników mineralnych: miedzi, żelaza, wapnia i magnezu.

Czy pies może jeść kaszę jęczmienną?

Kasza jęczmienna jest jedną z bardziej popularnych kasz spożywanych przez ludzi, ale niestety nie jest ona wskazana dla psów. Kasza jęczmienna pęcznieje w żołądku, spowalniając wchłanianie składników odżywczych.

Niewielka ilość kaszy jęczmiennej co prawda nie zaszkodzi naszemu pupilowi, ale w większych ilościach może prowadzić do wzdęć lub poważnych problemów z żołądkiem, takich jak na przykład jego skręt, który często kończy się powolną i bolesną śmiercią zwierzaka.

Kasza jako uzupełnienie psiej diety - podsumowanie

Kasza sama w sobie nie jest szkodliwa dla psa, jednak ze względu na wysoką zawartość węglowodanów nie powinna być głównym składnikiem psiej diety. Optymalnym wyborem jest kasza gryczana lub jaglana. Raczej nie powinno się podawać czworonogowi kaszy jęczmiennej ze względu na jej ciężkostrawność i pęcznienie w żołądku – może doprowadzić nawet do jego skrętu. 

Modeli żywienia psa jest bardzo dużo i to, czy gotujemy psu domowe posiłki, czy podajemy mu gotową karmę, powinno być dopasowane do preferencji zwierzaka i do warunków, jakie możemy mu zapewnić.

Należy pamiętać, że domowe posiłki są znacznie trudniejsze do zbilansowania i tym samym łatwo można psu w ten sposób zaszkodzić. Kluczowe jest regularne wykonywanie badań krwi, które wykażą, czy nie fundujemy psu niechcący niedoboru lub nadmiaru poszczególnych składników – powinniśmy szybko reagować, ponieważ mogą one doprowadzić do rozmaitych chorób i zaburzeń. 

Równie istotna jest codzienna obserwacja pupila – jego zachowania, poziomu energii, jakości sierści oraz stolca i tego, czy nie przybiera on na wadze, lub przeciwnie, czy nie jest nadmiernie wychudzony. Na podstawie wyników badań i obserwacji można dopasować smaczną i przede wszystkim bezpieczną dietę dla psa. 

Z całą pewnością przygotowywanie zdrowych i zbilansowanych domowych posiłków dla psa to nie lada wyzwanie. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, czy i w jakich proporcjach serwować psu dany składnik, przestawmy się na żywienie psa wysokiej jakości karmę.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?