Reklama

Badanie krwi u psa: jak przygotować naszego pupila?

badanie krwi u psa © Shutterstock / Ermolaev Alexander

Badanie krwi u psa jest jednym z najczęściej wykonywanych badań podstawowych, które mogą dostarczyć lekarzowi weterynarii wielu informacji o stanie ogólnym organizmu naszego pupila oraz o pracy jego poszczególnych narządów. Zanim udamy się jednak na pobranie krwi u naszego pupila, dowiedzmy się, jak przygotować zwierzę na tego rodzaju badanie, aby przebiegło ono sprawnie i maksymalnie bezstresowo.

 

Przez Izabela Markowska

aktualizacja dnia

Jakich informacji dostarcza badanie krwi u psa?

Badanie podstawowe u psa ma znacznie szersze spektrum niż u ludzi – obejmuje zarówno morfologię (informującą o liczbie krwinek czerwonych, białych i płytek krwi), jak i pakiet parametrów biochemicznych, które oceniają funkcjonowanie nerek, wątroby oraz poziom glukozy.

Oba te badania dają weterynarzowi wstępny obraz stanu klinicznego czworonoga, który może stanowić punkt wyjścia do dalszych testów i badań. Badanie krwi u psa pomoże w ukierunkowaniu diagnozy oraz dostarczy cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach odgrywa także kluczową rolę przy w monitorowaniu skuteczności prowadzonej terapii – należy pamiętać, że badania krwi są jednym z najważniejszych czynników rokowniczych.

Pamiętajmy, że badania krwi wykonuje się nie tylko przed zabiegami ze znieczuleniem ogólnym w celu oszacowania stopnia ryzyka, ale także kontrolnie oraz profilaktycznie. Regularne wykonywanie badań krwi u psa może wykryć ewentualne problemy w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby – nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Kiedy wykonać badanie krwi u psa?

Zasadniczo zaleca się wykonywanie  go przynajmniej raz na dwa lata, a u czworonogów starszych (powyżej 6 roku życia) – raz w roku. Badanie krwi pozwala na wykrycie wielu chorób w ich wczesnym stadium, co daje większe szanse na ich wyleczenie.

Badanie krwi u psa - czy pies powinien być na czczo?

Tak - badanie krwi u psa wykonywane jest na czczo. Zasadniczo zaleca się, aby nie podawać psu niczego przez 12 godzin poprzedzających badanie.

W tym czasie nasz pupil nie powinien ani spożywać pokarmów, ani przyjmować napojów. Jeśli z jakichś względów nie ma możliwości przeprowadzić u czworonoga 12-godzinnej głodówki, konieczny jest przynajmniej 8-godzinny okres wstrzemięźliwości, aby wyniki badania krwi u psa były miarodajne. Tylko badanie krwi u psa na czczo dostarczy prawidłowego materiału, który będzie nadawał się do dalszej oceny.

W niektórych przypadkach po pobraniu krwi u zwierzęcia otrzymuje się informację, że krew była lipemiczna, co oznacza, że nie nadawała się do diagnostyki. W większości przypadków spowodowane jest to zbyt krótką głodówką lub podjadaniem bez wiedzy właściciela. W sytuacji, gdy pobrany materiał okazał się niewłaściwy, należy raz jeszcze przeprowadzić zalecaną głodówkę.

Badanie krwi u psa - jak się przygotować?

Badanie krwi u psa jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie weterynaryjnym w warunkach aseptycznych (mających na celu uchronić naszego pupila przez ewentualnymi zakażeniami). Przed udaniem się do weterynarza należy zwierzę odpowiednio przygotować, aby mieć pewność, że cały zabieg przebiegnie sprawnie i maksymalnie komfortowo dla naszego czworonoga.

Nie zapominajmy w końcu, że pobieranie krwi u psa jest dla niego wydarzeniem bardzo stresującym. Bardzo ważne jest, abyśmy zachowali spokój i pozytywne nastawienie - nasz nastrój udziela się pupilowi.

pobranie krwi u psa
©Shutterstock
  • Starajmy się okazać psu maksymalnie wiele ciepła – głaszczmy go, przytulajmy i mówmy do niego spokojnym tonem.
  • Jeśli nie lubimy widoku krwi i wiemy, że obecność w trakcie zabiegu będzie dla nas dyskomfortowa i stresująca, koniecznie poinformujmy o tym lekarza. Niejednokrotnie badanie krwi u psa przebiegnie nawet szybciej, gdy zestresowany właściciel nie będzie obecny w gabinecie. W razie wątpliwości zrezygnujmy więc z problematycznej dla nas części wizyty, aby oszczędzić nerwów naszemu pupilowi.
  • W sytuacji, gdy pies jest szczególnie nerwowy lub agresywny, warto omówić to wcześniej z weterynarzem. Jeśli pobranie krwi u naszego pupila może być trudne w przeprowadzeniu, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu lekkiej narkozy, podczas której wykonane zostanie badanie krwi u psa.

Jak przebiega pobranie krwi u psa?

 Krew do badania pobierana jest w większości przypadków z przedniej lub tylnej łapy psa.

  • Aby zachować sterylność, przed pobraniem krwi, miejsce nakłucia oraz jego okolice są golone z sierści. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak odstąpienie od tego procederu i ograniczenie się do zdezynfekowania skóry. Jeśli więc nasz pupil będzie np. brał w najbliższym czasie udział w wystawie, musimy poinformować o tym weterynarza, który zrezygnuje z golenia łapy.
  • Podczas badania krwi pies umieszczany jest na specjalnie przeznaczonym do tego stole, a następnie – z pomocą właściciela lub pomocy medycznej – unieruchamiany.
  • Lekarz weterynarii zakłada zwierzęciu stazę, goli sierść nad żyłą szyjną, dezynfekuje wybrane miejsce i nakłuwa żyłę specjalną igłą połączoną z workiem.
  • Po pobraniu krwi konieczne jest jeszcze trzymanie zwierzęcia przez chwilę, aż do momentu, kiedy ustanie krwawienie z miejsca wkłucia.

Badanie krwi u psa - cena

Koszt badania krwi u psa będzie się różnił w zależności od rodzaju placówki i jej lokalizacji – zwykle ceny w większych miastach są niższe, z uwagi na dużą ilość placówek i większą konkurencję. Rozpiętość cen badania krwi u psa jest dość szeroka - wszystko zależy od rodzaju konkretnego badania.

Zazwyczaj samo badanie biochemiczne krwi kosztuje około 10-20 złotych, a badanie morfologiczne 20-30 złotych. W przypadku, gdy chcemy wykonać zwierzakowi kompletne badania krwi, musimy liczyć się z kwotą w wysokości 60-85 złotych, a nawet przekraczającej 100 złotych.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz