Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Jakie korzyści przynoszą oleje w diecie psa?

olej w diecie psa advice © Shutterstock

Oleje i tłuszcze to bardzo ważne składniki w diecie naszych czworonogów. Stanowią doskonałe źródło energii, a także są niezbędne w procesie wchłaniania niektórych witamin, takich jak A, D, E i K. Nie można więc zrezygnować z nich zupełnie – nawet, jeśli mamy do czynienia z psiakiem z nadwagą lub otyłością (poza tym za choroby te w dużej mierze odpowiada nadmiar węglowodanów a nie tłuszczów). W takich sytuacjach zmniejszamy udział tłuszczu w diecie, jednak nierozważnym byłoby zupełne wyeliminowanie go.

Przez Redakcja Wamiz

Jakie korzyści przynoszą oleje w diecie psa?

Tak jak istotny jest udział tłuszczów w psiej diecie, tak samo ważne jest źródło ich pochodzenia. Pies, jako względny mięsożerca (czyli taki, w diecie którego dopuszczalny jest niewielki udział warzyw i owoców), powinien mieć dostarczane przede wszystkim tłuszcze zwierzęce – nie licząc więc tłuszczu, który występuje naturalnie w mięsie, może to być na przykład smalec gęsi lub kaczy (oczywiście bez dodatków).

Jeśli zaś chodzi o oleje, świetnym wyborem będzie dobry olej z łososia, łososia Grizzly, olej z kryla, a także tran z wątroby dorsza. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym i zachować umiar w serwowaniu ich psu. Na przykład tran jest bogaty w witaminę D, co oznacza, że jeśli będzie podawany w nadmiarze, może wywołać hiperwitaminozę. Z tego powodu zawsze musimy sprawdzać dawkowanie danego oleju na opakowaniu lub stronie producenta!

Olej z łososia Grizzly jest dodatkowo źródłem witamin A i E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega 3, omega 6, DHA i EPA. Oleje rybne mają specyficzny zapach i mogą być niechętnie przyjmowane przez niektóre psy. W takich przypadkach, a także w razie reakcji alergicznej na olej z łososia, dobrą alternatywą jest olej z kryla. Takie oleje można podawać na przykład mieszając je z suchą, mokrą karmą czy mięsem – w zależności od tego, czym karmimy naszego psiaka.

Warto zasięgnąć porady psiego dietetyka, aby nie popełnić żadnych błędów dietetycznych, które później mogłyby odbić się na zdrowiu pupila!

Jeśli zaś chodzi o oleje roślinne, w tym olej lniany – jak zostało wyżej napisane – nie powinny być stosowane w  diecie psa, a jeśli już, to w niewielkich ilościach.

Dlaczego? Ponieważ dla psów – zasadniczo mięsożerców – są niekompletne, a także szybko się utleniają, co powoduje tworzenie dużej ilości wolnych rodników. Te z kolei przyczyniają się m.in. do powstawania nowotworów.

Oleje roślinne mogą być stosowane, ale nie w diecie – mogą poprawić stan sierści przy stosowaniu zewnętrznym, bezpośrednio na sierść, oczywiście w niewielkiej ilości. Niemniej, jeśli stan sierści naszego psiaka bardzo nas niepokoi, przede wszystkim powinniśmy udać się do lekarza weterynarii i sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia.

Jakie ilości oleju można podawać psu?

Producenci olejów dla psów i kotów w większości przypadków podają dawkowanie na opakowaniu lub swojej stronie internetowej i do tego dawkowania należy się bezwzględnie dostosować. W organizmie musi być zachowana równowaga, dlatego zarówno niedobór, jak i nadmiar nie są dla niego korzystne i będą pociągać za sobą konsekwencje zdrowotne. Z tego względu podawanie „na oko” może psiakowi bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Jak podawać psu olej lniany?

Jak już zostało wyżej nadmienione – najlepiej zewnętrznie, na sierść. Olej lniany można delikatnie rozprowadzić na dłoniach i w ramach pieszczot oraz głaskania rozprowadzić go po sierści pupila.