Szukaj

Reklama

olej w diecie psa
© Shutterstock

Olej dla psa. Dowiedz się, jakie korzyści przynoszą oleje w diecie psa

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Oleje i tłuszcze to bardzo ważne składniki w diecie naszych czworonogów. Przeczytaj, które oleje i w jakich ilościach warto stosować w psiej diecie.

Uzupełnienie diety psa o wartościowe oleje to doby pomysł. Stanowią doskonałe źródło energii, a także są niezbędne w procesie wchłaniania niektórych witamin, takich jak witamina E, A, D, E i K. Ponadto w butelce oleju mogą znaleźć się cenne kwasy omega-3 i omega-6, które zadbają o zdrową skórę i sierść psa.

Dlatego warto włączyć oleje do jadłospisu zwierzaka - nawet, jeśli mamy do czynienia z psiakiem z nadwagą lub otyłością.

 

W takich sytuacjach zmniejszamy udział tłuszczu w diecie, jednak nierozważnym byłoby zupełne wyeliminowanie go. Tak jak istotna jest ilość tłuszczów w psiej diecie, tak samo ważne jest źródło ich pochodzenia.

 

Olej z łososia dla psa

Niektóre z olei pochodzenia zwierzęcego mogą znaleźć się w diecie Twojego psa. 

Świetnym wyborem będzie wysokiej jakości olej ze świeżego łososia, łososia Grizzly, olej z kryla, a także tran z wątroby dorsza. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym i zachować umiar w serwowaniu ich psu. Tran jest bogaty w witaminę D, co oznacza, że jeśli będzie podawany wraz z karmą pełnoporcjową, może wywołać hiperwitaminozę.

 

Jeśli stosujemy gotowe karmy dla psa, lepiej wybrać olej z łososia (wyciśnięty z mięśni) niż tran. Pamiętajmy także, aby sprawdzać dawkowanie danego produktu na opakowaniu lub stronie producenta!

 

Olej z łososia Grizzly jest dodatkowo źródłem cennych dla psa witamin A i E oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wspomagają działanie układu nerwowego, 

 

Oleje rybne mają specyficzny zapach i mogą być niechętnie przyjmowane przez niektóre czworonogi. W takich przypadkach, a także w razie reakcji alergicznej na olej z łososia, dobrą alternatywą jest olej z kryla. Może być podawany po zmieszaniu z suchą lub mokrą karmą, czy mięsem – w zależności od tego, czym karmimy naszego psiaka.

 

Olej lniany dla psa

Warto podkreślić, że związkiem wyjściowym dla wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega -3 jest kwas α-linolenowy (ALA). Naturalnym jego źródłem są właśnie oleje z ryb morskich oraz olej lniany.

 

Z kwasu α-linolenowego powstaje kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz jego tlenowa pochodna – kwas dokozaheksaenowy (DHA), które wykazują największą aktywność biologiczną spośród wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu n-3. Problem w tym, że konwersja ALA do EPA i DHA jest niewystarczająca - psy nie są w stanie samodzielnie wytwarzać drogocennych kwasów. Konwersja zachodzi w organizmie psów w bardzo niewielkim stopniu. Dlatego należy je dostarczyć bezpośrednio z pokarmem, a jedynym ich źródłem są organizmy morskie – głównie tłuste ryby i niektóre algi.

 

Zatem podając olej lniany, nie powinniśmy liczyć na dostarczenie EPA i DHA, na których najbardziej nam zależy. Szczególnie jeśli potrzebujemy dawki leczniczej, np. przy problemach dermatologicznych czy zapaleniu stawów.

 

W przypadku zdrowych dorosłych psów, nie zostały określone minimalne zawartości EPA i DHA. Jednak dla psów rosnących i w okresie reprodukcji są one niezbędne i muszą znaleźć się w diecie. Odpowiednio dobrana karma pełnoporcjowa powinna więc spełniać te wymagania i nie ma potrzeby suplementacji.

 

Mimo, że dla zdrowych dorosłych psów nie ma konieczności uzupełniania diety w te kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, to znając ich wiele prozdrowotnych właściwości, wielu właścicieli stosuje ich dodatek w diecie pupila w celach profilaktycznych.

 

Olej rzepakowy dla psa

Olej rzepakowy może być dodatkiem w diecie pupila, który wpłynie na poprawę kondycji skóry i sierści czworonoga. Dawkowanie wygląda następująco: jedna łyżeczka na każde 10 kilogramów masy ciała psa. 

 

Należy pamiętać, że olej rzepakowy jest bardzo kaloryczny i należy podawać go zwierzęciu z umiarem.

 

Olej z wiesiołka dla psa

Olej z wiesiołka to kolejny olej bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Ponadto zawiera cynk, selen, magnez, wapń, fitosterole oraz witaminę E.

 

Jest szczególnie polecany dla psów alergików. Świetnie sprawdzi się na problem wypadającej sierści i poprawi kondycję skóry.

 

Olej słonecznikowy dla psa

Od czasu do czasu można podawać psu olej ze słonecznika. Niestety nie jest on źródłem kwasów omega-3 i omega-6, ale jest bogaty w witaminę E, która ma pozytywny wpływa na wygląd sierści i skóry czworonoga. 

 

Dzięki zawartości fitosteroli wykazuje działanie przeciwzapalne. 

 

Oliwa z oliwek dla psa

W oliwie z oliwek również nie znajdziemy drogocennych kwasów omega-3 i omega-6, mających pozytywny wpływ na rozwój mózgu.

 

Jest ona za to źródłem witamin E i K oraz przeciwnowotworowych fitosteroli o przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych właściwościach.

 

Olej dla psa: Jak dawkować ilość? 

Producenci olejów dla psów i kotów w większości przypadków podają dawkowanie na opakowaniu lub swojej stronie internetowej i do tego dawkowania należy się bezwzględnie dostosować. W organizmie musi być zachowana równowaga, dlatego zarówno niedobór, jak i nadmiar nie są dla niego korzystne i będą pociągać za sobą konsekwencje zdrowotne. Z tego względu podawanie „na oko” może psiakowi bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

 

Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie olejów, które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zarówno olej lniany jak i rybi bardzo szybko się utleniają. Dlatego większość olejów po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 2-3 miesięcy.

 

Olej wymieszany z karmą nie powinien stać długo w misce, ponieważ poprzez kontakt z tlenem zachodzi niekorzystny proces oksydacji. Taki pokarm, który uległ utlenieniu, po zjedzeniu prowadzi do powstawania toksycznych dla organizmu nadtlenków kwasów tłuszczowych, generujących wolne rodniki.

 

Jak podawać psu olej lniany?

Jak już zostało wyżej nadmienione – najlepiej zewnętrznie, na sierść. Olej lniany można delikatnie rozprowadzić na dłoniach i w ramach pieszczot oraz głaskania rozprowadzić go po sierści pupila.

Warto zasięgnąć porady psiego dietetyka, aby nie popełnić błędów dietetycznych, które później mogłyby odbić się na zdrowiu pupila!

 

Konsultacja: Dr Karolina Hołda - specjalistka żywienia psów i kotów

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?

Aby wygodniej czytać treści na Wamiz, zaakceptuj pliki cookie.