Reklama

Jakie korzyści przynoszą oleje w diecie psa?

olej w diecie psa
© Shutterstock

Oleje i tłuszcze to bardzo ważne składniki w diecie naszych czworonogów. Stanowią doskonałe źródło energii, a także są niezbędne w procesie wchłaniania niektórych witamin, takich jak A, D, E i K. Nie można więc zrezygnować z nich zupełnie – nawet, jeśli mamy do czynienia z psiakiem z nadwagą lub otyłością. W takich sytuacjach zmniejszamy udział tłuszczu w diecie, jednak nierozważnym byłoby zupełne wyeliminowanie go.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:59

Jakie korzyści przynoszą oleje w diecie psa?

©Shutterstock

Tak jak istotny jest udział tłuszczów w psiej diecie, tak samo ważne jest źródło ich pochodzenia. 

Świetnym wyborem będzie wysokiej jakości olej z łososia, łososia Grizzly, olej z kryla, a także tran z wątroby dorsza. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym i zachować umiar w serwowaniu ich psu. Tran jest bogaty w witaminę D, co oznacza, że jeśli będzie podawany wraz z karmą pełnoporcjową, może wywołać hiperwitaminozę. Jeśli stosujemy karmy gotowe, lepiej wybrać olej z łososia (wyciśnięty z mięśni) niż tran. Pamiętajmy także, aby sprawdzać dawkowanie danego oleju na opakowaniu lub stronie producenta! 

Olej z łososia Grizzly jest dodatkowo źródłem witamin A i E oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) - omega 3 (DHA i EPA) i omega 6. Oleje rybne mają specyficzny zapach i mogą być niechętnie przyjmowane przez niektóre psy. W takich przypadkach, a także w razie reakcji alergicznej na olej z łososia, dobrą alternatywą jest olej z kryla. Takie oleje można podawać na przykład mieszając je z suchą, mokrą karmą czy mięsem – w zależności od tego, czym karmimy naszego psiaka. 

Warto podkreślić, że związkiem wyjściowym dla wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu omega-3 jest kwas α-linolenowy (ALA). Naturalnym jego źródłem są właśnie oleje z ryb morskich oraz olej lniany. Z kwasu α-linolenowego powstaje kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz jego tlenowa pochodna – kwas dokozaheksaenowy (DHA), które wykazują największą aktywność biologiczną spośród wielonienasyconych kwasów tłuszczowych szeregu n-3. Problem w tym, że konwersja ALA do EPA i DHA jest niewystarczająca - zachodzi w organizmie psów w bardzo niewielkim stopniu. Dlatego należy je dostarczyć bezpośrednio z pokarmem, a jedynym ich źródłem są organizmy morskie – głównie tłuste ryby i niektóre algi.

Zatem podając olej lniany, nie powinniśmy liczyć na dostarczenie EPA i DHA, na których najbardziej nam zależy. Szczególnie jeśli potrzebujemy dawki leczniczej, np. przy problemach dermatologicznych czy zapaleniu stawów. 

W przypadku zdrowych dorosłych psów, nie zostały określone minimalne zawartości EPA i DHA. Jednak dla psów rosnących i w okresie reprodukcji są one niezbędne i muszą znaleźć się w diecie. Odpowiednio dobrana karma pełnoporcjowa powinna więc spełniać te wymagania i nie ma potrzeby suplementacji.

Mimo, że dla zdrowych dorosłych psów nie ma konieczności uzupełniania diety w te kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, to znając ich wiele prozdrowotnych właściwości, wielu właścicieli stosuje ich dodatek w diecie pupila w celach profilaktycznych.

Jakie ilości oleju można podawać psu?

Producenci olejów dla psów i kotów w większości przypadków podają dawkowanie na opakowaniu lub swojej stronie internetowej i do tego dawkowania należy się bezwzględnie dostosować. W organizmie musi być zachowana równowaga, dlatego zarówno niedobór, jak i nadmiar nie są dla niego korzystne i będą pociągać za sobą konsekwencje zdrowotne. Z tego względu podawanie „na oko” może psiakowi bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie olejów, które są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zarówno olej lniany jak i rybi bardzo szybko się utleniają. Dlatego większość olejów po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 2-3 miesięcy. Olej wymieszany z karmą nie powinien stać długo w misce, ponieważ poprzez kontakt z tlenem zachodzi niekorzystny proces oksydacji. Taki pokarm, który uległ utlenieniu, po zjedzeniu prowadzi do powstawania toksycznych dla organizmu nadtlenków kwasów tłuszczowych, generujących wolne rodniki.

Jak podawać psu olej lniany?

Jak już zostało wyżej nadmienione – najlepiej zewnętrznie, na sierść. Olej lniany można delikatnie rozprowadzić na dłoniach i w ramach pieszczot oraz głaskania rozprowadzić go po sierści pupila.

Warto zasięgnąć porady psiego dietetyka, aby nie popełnić błędów dietetycznych, które później mogłyby odbić się na zdrowiu pupila!

Konsultacja: Dr Karolina Hołda - specjalistka żywienia psów i kotów