Reklama

makaron dla psa
© Shutterstock/Milan Bruchter

Czy pies może jeść makaron?Jaki i w jakich ilościach?

Przez Dorota Pietrzyk

aktualizacja dnia

Choć większość czworonogów ze smakiem dożywia się domowym jedzeniem, taka dieta może się negatywnie wpłynąć na ich zdrowie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać domowe posiłki dostosowane do potrzeb czworonoga.

Potrzeby żywieniowe psów różnią się od ludzkich, poza tym na poszczególnych etapach rozwoju zwierzę wymaga pokarmu o różnej zawartości składników odżywczych. Niestety wielu właścicieli lubi jeść wspólnie z pupilami. W psich miskach ląduje więc to samo, co na talerzu opiekunów.

Prawidłowo zbilansowany posiłek podany pupilowi powinien składać się z trzech elementów. Jego podstawą jest nie tylko mięso, ale również wypełniacz taki jak makaron lub ryż, do którego dodaje się surowe lub gotowane warzywa. Jaki rodzaj makaronu będzie najlepszy dla psa? Jak często możesz go podawać pupilowi?

Makaron dla psa a prawidłowa psia dieta

Jak wiadomo, psa można żywić gotowymi karmami lub jedzeniem przygotowanym samodzielnie. Obydwie możliwości, o ile posiłki są odpowiednio zbilansowane pod względem wartości odżywczych, mogą być podstawą zdrowej diety.

Zdarza się jednak, że jedzenie przygotowywane dla psa w domu to jedynie resztki ze stołu. Niestety karmienie zwierzęcia posiłkami przeznaczonymi dla ludzi jest jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych, ponieważ zwierzę ma zupełnie inne potrzeby. 

Czworonogom nie służy też przekarmianie, zwłaszcza słodyczami lub innymi smakołykami przeznaczonymi dla człowieka. Notoryczne serwowanie niezdrowych przekąsek prowadzi do otyłości u psa. Jeżeli zdecydujemy się samodzielnie przygotowywać dania dla swojego pupila, warto zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia. Ułatwi to przyrządzanie odpowiednio zbilansowanego pokarmu.

Czy pies może jeść makaron?

Tak, pies może jeść makaron, pod warunkiem, że nie jest on głównym składnikiem jego posiłku. Jest to najpopularniejszy, obok ryżu, wypełniacz wykorzystywany w posiłkach dla czworonogów.

 Makaron jest źródłem węglowodanów, zawiera też białko, tłuszcze, błonnik, witaminy z grupy B i minerały, takie jak żelazo i magnez. 

Przyjmuje się, że posiłek dorosłego, zdrowego psa powinien składać się z trzech elementów:

 • mięsa lub ryb,
 • gotowanych albo surowych warzyw
 • oraz wypełniacza w postaci ryżu bądź właśnie makaronu.

Każdy składnik stanowi taką samą część posiłku. U psów, których wymagania żywieniowe odbiegają od normy, proporcje poszczególnych składników mogą być modyfikowane np. zwierzęta aktywne fizycznie, wykorzystywane do wykonywania różnorodnych czynności (np. psy policyjne) otrzymują większą porcję mięsa.

Proporcje składników wynoszą wtedy: ½ mięsa lub ryby, ¼ warzyw, ¼ wypełniacza (np. ryżu lub makaronu dla psa).

Ilość mięsa, jaka powinna znajdować się w diecie psa, obliczana jest najczęściej według równania: 1 kg masy ciała = 10 g mięsa/dzień.

Oznacza to, że pies o wadze 30 kg powinien każdego dnia otrzymywać 300 g mięsa lub ryby i tyle samo pozostałych składników, czyli 300 g warzyw oraz 300 g makaronu dla psów (opcjonalnie ryżu). Osoby, które samodzielnie przyrządzają posiłki dla psa, muszą pamiętać, aby nie dodawać do nich soli ani innych przypraw.

Makaron w diecie psa: którym psom nie podawać makaronu?

Z makaronu w psiej diecie należy zrezygnować, jeżeli:

Posiłki z dużą ilością węglowodanów negatywnie wpływają na zdrowie czworonoga. Nadmiar węglowodanów w diecie psa będzie się objawiał:

 • zmęczeniem,
 • ociężałym chodem,
 • wzrostem masy ciała,
 • zwiększonym pragnieniem,
 • częstszym oddawaniem moczu.

Makaron dla psa: jasny czy pełnoziarnisty?

Zdecydowanie zdrowszy zarówno dla ludzi, jak i czworonogów jest makaron pełnoziarnisty. Ma on wyższą zawartość witamin, a także błonnika, który korzystnie wpływa na metabolizm i perystaltykę przewodu pokarmowego.

 Z kolei jasny makaron ma dosyć wysoki indeks glikemiczny, który rośnie wraz z długością gotowania. Jasny makaron najlepiej jest podawać al dente, gdyż wtedy indeks glikemiczny jest niższy. 

Nie zaleca się podawania psom ziemniaków, ponieważ nie zawierają wielu cennych dla nich składników, mogą jedynie wpływać na problemy trawienne. Zwierzętom z nadwagą natomiast lepiej przyrządzać dania z mniej kalorycznymi wypełniaczami np. z ryżem lub płatkami owsianymi.

Karma dla psa z makaronem

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju makarony dla szczeniaków i dorosłych psów. Produkty mogą mieć różną formę np. makaronu instant lub błyskawicznego.

Sprzedaje się je czasem z dodatkami – wówczas mogą posłużyć za kompletny, zbilansowany posiłek. Wyróżnia je dodatek warzyw, witamin, tłuszczów, a nawet suszonego mięsa. W psich makaronach najczęściej spotyka się:

 • tłuszcz wieprzowy, drobiowy, roślinny,
 • chrupki mięsne (najczęściej drobiowe lub wieprzowe),
 • kukurydzę,
 • warzywa korzeniowe: marchew, pietruszkę, buraki, ziemniaki,
 • drożdże,
 • siemię lniane,
 • zioła, m.in. bazylię, oregano, pokrzywę i natkę pietruszki.

Makarony instant wytwarza się z mąki pszennej lub razowej. Nie wymagają gotowania. Przed podaniem wystarczy je zalać niewielką ilością gorącej wody. 

Mimo że makaron jako wypełniacz może się świetnie sprawdzić w diecie psa, warto przyjrzeć się dodatkom, którymi uzupełnia go producent. Warzywa i mięso w karmach makaronowych mogą mieć niską jakość, a ich proporcje w stosunku do wypełniacza bywają zbyt niskie. Pamiętajmy, że właściwe żywienie czworonoga w znaczącym stopniu wpływa na jego zdrowie i kondycję.

Konsultacja: lekarz weterynarii Melania Nowak 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?