Reklama

Co zrobić, gdy pies wskakuje i zabiera jedzenie ze stołu?

pies zabiera jedzenie ze stołu © Shutterstock

Pies, który wskakuje na stół, żebrze i kradnie jedzenie to częsty problem zgłaszany wśród właścicieli czworonogów. Nie trzeba nikomu udowadniać, że tego typu zachowanie jest bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Często jednak to sami opiekunowie - zupełnie nieświadomie – uczą psa takiego zachowania, wzmacniają je, pozwalając mu na początkowo niewinne podkradanie jedzenia, czy dokarmiając go ze stołu podczas posiłku.

Niestety ludzkie jedzenie jest szkodliwe dla psa. Karma, którą dostaje – jeśli cechuje się dobrą jakością – zaspokaja jego potrzeby i dostarcza odpowiedniej ilości kalorii. Niekontrolowane dodawanie ludzkiego jedzenia zaburza ten bilans i może prowadzić między innymi do otyłości. Dodatkowo smażone czy przyprawione jedzenie jest niezdrowe dla psa, a w niektórych przypadkach może prowadzić do zatrucia czy nawet śmierci.

Redakcja

aktualizacja dnia

Pies zabiera jedzenie ze stołu – dlaczego?

Przyczyn, dla których pies ściąga jedzenie ze stołu może być mnóstwo. Często jest to efekt nieodpowiedniego żywienia, złej diety lub niedostatecznej ilości otrzymywanej karmy – tym samym pies próbuje sam się dożywić. Podobnie sprawa wygląda w przypadku schorzeń somatycznych związanych z zaburzeniami łaknienia czy trawienia – organizm psa nie odczuwa sytości i nieustająco domaga się więcej jedzenia. Jest to wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii.

Równie częstym powodem, dla którego pies kradnie jedzenie ze stołu jest nuda i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Pupil widzi, że swoim zachowaniem powoduje reakcje właścicieli i tym samym odbiera to jako nagrodę, która wzmacnia niepożądane nawyki. Pies może też ściągać jedzenie ze stołu i żebrać w wyniku błędów wychowawczych właścicieli, którzy zwyczajnie mu na to pozwalali w przeszłości.

Jak oduczyć psa zabierania jedzenia?

Aby oduczyć psa zabierania jedzenia ze stołu, w pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę. Najpierw powinniśmy wykluczyć przyczyny zdrowotne i niedobory określonych składników odżywczych - oczywiście z pomocą badań w lecznicy weterynaryjnej. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy karma, którą podajemy psu cechuje się dobrą jakością i czy nie dostaje jej za mało.

Nie należy psa za takie zachowanie karać. Jeśli pies zabiera jedzenie ze stołu, to wynika to albo z niezaspokojonej potrzeby jedzenia, albo z poczucia przyzwolenia. W obu przypadkach kara spowoduje tylko tyle, że pies będzie zdezorientowany, a już na pewno nie zrozumie, za co jest karany.  Jeśli wykluczymy przyczyny zdrowotne i żywieniowe, czas przyjrzeć się naszej relacji z czworonogiem i metodom wychowawczym dotychczas stosowanym. Warto zaprosić do pomocy psiego behawiorystę, który pomoże w precyzyjnym ustaleniu przyczyny psiej „niesubordynacji”.

Jeśli u podstaw zabierania jedzenia ze stołu leży chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela lub nuda, jest to wyraźny znak, że pies nie ma wystarczającej ilości rozrywki w ciągu dnia, jest sfrustrowany i czuje się samotny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pies w domu generuje pewne obowiązki. Do owych obowiązków właściciela należy zapewnienie psu optymalnej dla niego formy i ilości aktywności oraz kontaktów społecznych. Nie wystarczy szybki spacer, który trwa kilka minut rano i wieczorem. Pies potrzebuje spokojnego, odpowiednio długiego spaceru, wypełnionego bodźcami węchowymi oraz ruchem, zabawą, interakcją z opiekunem.

Możemy też zainwestować w zabawki dla psa typu kong czy mata węchowa. Nie tylko odwrócą one jego uwagę od stołu, ale zapewnią mu dawkę stymulacji. Ważne ponadto, aby pies znał i wykonywał podstawowe komendy, takie jak „siad” czy „zostaw”, które pomogą egzekwować od psa posłuszeństwo bez uciekania się do karcenia.

Należy pamiętać, że pies utrwala zachowania, które przynoszą mu gratyfikację, a w przypadku, gdy pies wskakuje na stół i kradnie jedzenie, nagroda jest oczywista. Aby oduczyć psa wyuczonego zachowania, podstawą jest więc konsekwencja. Należy poinformować wszystkich domowników oraz gości, żeby nie dokarmiali psa, siedząc przy stole oraz nie reagowali na próby żebrania, jak intensywne i żałosne by one nie były.

Nie należy też pozwalać psu na wylizywanie talerzy, zjadanie okruszków. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na małe dzieci – psy bardzo szybko uczą się, że można im w prosty sposób wyciągnąć smakołyki z rączki. Pomocne mogą być wyżej wspomniane już zabawki czy gryzaki odwracające uwagę psa. Jeśli zachowanie psa nie będzie przynosiło pożądanego skutku – w tym przypadku zdobycia pożywienia – stopniowo powinno się ono wygaszać.

Jeśli jednak ignorowanie (konsekwentne i bez wyjątków!) żebrzącego psa i nie dopuszczanie możliwości kradzieży jedzenia nie działa, można na czas przygotowywania i spożywania posiłków psa izolować – w innym pomieszczeniu albo klatce, jeśli jest do niej przyzwyczajony. Można podać mu w tym czasie jego posiłek lub jakiś specjalny smakołyk do gryzienia, aby został nagrodzony za powstrzymanie się od kradzieży jedzenia i żebrania.

Podsumowanie

Kradzież jedzenia ze stołu jest uciążliwym problemem, u podłoża którego mogą leżeć różne przyczyny. Aby z nim walczyć, należy najpierw je ustalić. Nierzadko tego typu problemy wynikają z niedostatecznej ilości poświęcanej uwagi psu i braku odpowiedniej ilości aktywności w ciągu dnia.

Istotne jest też to, aby karma, którą karmimy naszego pupila była pełnowartościowa i zapewniała mu odpowiednią ilość kalorii, dostosowaną do jego codziennej aktywności oraz wagi. Podstawą oduczenia psa niepożądanego zachowania jest konsekwencja wszystkich członków rodziny oraz odwiedzających ich gości, żeby pies nauczył się, że stół z ludzkim jedzeniem to nie miejsce, w którym spożywa on swój posiłek.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz