Czosnek, a dokładniej czosnek pospolity, jest gatunkiem byliny jednorocznej bądź dwuletniej. Od wieków stosowany jest zarówno jako przyprawa, warzywo oraz roślina lecznicza. Ponadto w wielu kulturach uznawany był (i niejednokrotnie jest nadal) za roślinę magiczną, mającą moc przepędzania złych duchów. Pochodzi on najprawdopodobniej z Azji Środkowej, ale bardzo szybko zyskał uznanie na całym świecie, gdzie obecnie jest powszechnie wykorzystywany.
Czosnek znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Obecne są w nim m.in. witaminy i minerały (np. witamina C, B2, kobalt), flawonoidy i olejki eteryczne. To właśnie te ostatnie odpowiadają za bardzo intensywny, charakterystyczny intensywny zapach czosnku. Wykazują one działanie zarówno przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze.
Czosnek zawiera również wiele składników mineralnych, m.in. wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, cynk selen i magnez. Spożywany w niewielkiej ilości, ale regularnie, przyczynia się do wzmocnienia odporności. Ale czy pies może jeść czosnek mimo wszystkich jego zalet?
Zdrowy czy szkodliwy? Czy pies może jeść czosnek?
Pomimo tego, że roślina ta cechuje się dobroczynnym działaniem na ludzki organizm, czosnek dla psa nie jest wskazany. Podobnie jak wszystkie warzywa cebulowe zawiera on w swoim składzie tiosiarczany, które – szczególnie przyjmowane w dużym stężeniu – mogą doprowadzić do poważnych następstw dla zdrowia. Jednym z nich jest rozwój anemii, gdyż związki te doprowadzają do uszkodzenia czerwonych krwinek. Dlatego psy nie powinny jeść również cebuli.
Konsekwencje zjedzenia surowego czosnku przez psa
Oczywiście wyżej opisana sytuacja nie zdarza się często. Głównie dlatego, że psy nie są wybitnymi miłośnikami czosnku i raczej nie jedzą go bez „oprawy” (np. w postaci mięsa) czy tym bardziej w surowej postaci. Jeśli zdarzy się, że czworonóg zje resztkę mięsa przyprawionego czosnkiem, nie powinno to bezpośrednio zagrozić jego życiu.
W praktyce oznacza to, że np. owczarek niemiecki, który waży przeciętnie 30-40 kg, musiałby jednorazowo zjeść aż 1 kg czosnku!
Niemniej, szczególnie w przypadku psów starszych, schorowanych lub/i o niewielkiej masie ciała (jak rasy typu chihuahua czy yorkshire terrier) zjedzenie czosnku, nawet w niedużej ilości, może doprowadzić do przykrych dolegliwości, takich jak np. biegunka, wymioty i inne problemy trawienne. Jeśli będą trwać długo, psu grozi niebezpieczne dla zdrowia i życia odwodnienie organizmu. Wówczas konieczna może okazać się wizyta u lekarza weterynarii.
Co zrobić, gdy pies zje czosnek?
Podstawą jest obserwacja czworonoga. Jeżeli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, zadzwoń lub udaj się do lekarza i postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Jak zostało nadmienione, psiaki z reguły nie mają szczególnej słabości do czosnku.
Jeśli natomiast Twój pupil jest wyjątkiem i chętnie je wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyska, staraj się unikać tego typu sytuacji, chowając przed nim czosnek i inne produkty, którymi nie powinien się częstować.
Czosnek dla psa na robaki?
Roślina ta cechuje się właściwościami przeciwpasożytniczymi, dlatego ludzie chętnie sięgają po surowy czosnek np. w ramach wspomagania leczenia owsicy. Można znaleźć go również w rozmaitych suplementach dla psów. W takiej formie i śladowej ilości nie powinien zaszkodzić, ale nie należy ich podawać bez konsultacji ze specjalistą. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak został zaatakowany przez pasożyty, udaj się do weterynarza na odrobaczanie.
Podsumowanie
Jako świadomy, odpowiedzialny opiekun musisz pamiętać o tym, że czosnek dla psa nie jest najlepszym wyborem żywieniowym. Już jeden ząbek czosnku może okazać się bardzo szkodliwy dla Twojego podopiecznego i wywołać szereg przykrych dolegliwości żołądkowych. Zadbaj zatem o to, aby czworonóg nie miał dostępu do tej rośliny w żadnej postaci!
Przeczytaj również: